• Apel
          • Apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości

          • 10 listopada cała społeczność szkolna świętowała obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasy piąte przygotowały apel, podczas którego mogliśmy usłyszeć piękne polskie pieśni narodowe i wiele słów przypominających, jak ważna jest wolność i pamięć za Tych, dzięki którym dziś ją posiadamy. Wszyscy radośnie i z dumą odśpiewali hymn. Apel uświetnił także występ naszych starszych kolegów Anny Szeredi z klasy 6 A i Aleksandra Żurka z klasy 7 A, który zaprezentowali poezję patriotyczną.

        • 11listopada w 3d
          • Klasa 3d uczciła Narodowe Święto Niepodległości

          • 10 listopada przyszliśmy do szkoły odświętnie ubrani. Dominowały nasze barwy narodowe. Rozmawialiśmy o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku. Wiemy, co to jest niepodległość i jak jest cenna. Wykonaliśmy prace graficzne związane z naszą Ojczyzną i jej symbolami,  a następnie kotyliony z białych                              i czerwonych serduszek.  Ten biało-czerwony dzień zakończyliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”​​​​​​.

            ​​​​​​​tekst i zdjęcia Irena Dulanowska

        • Konkurs recytatorski
          • FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ - SUKCESY RECYTATORSKIE NASZYCH UCZNIÓW

          • 9 listopada 2022 r. w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury  odbył się, w ramach obchodów Święta Niepodległości, finał Powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.

            Naszą szkołę reprezentowały aż cztery osoby, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu konkursu po wcześniejszych eliminacjach w dniach 3 i 4 listopada:

            Anna Szeredi z kl. 6a ( wiersz Katarzyny Grochowskiej „Co to jest Polska?”),

             Alexandra Serzhanskaya z kl.6b ( utwór Juliana Tuwima „Ojczyzna”),

            Krystyna Koniuch z kl. 6c (wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o Ojczyźnie"),

            Aleksander Żurek z kl. 7a (utwór Jonasza Kofty „W moim domu”).

              Opiekunami artystycznymi uczniów były panie Natalia Jezierska i Urszula Galicka.

            Wszyscy uczestnicy tego kulturalnego wydarzenia zaprezentowali w czasie swoich występów bardzo wysoki poziom artystyczny. Zadbali też o oryginalny dobór tekstów. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klas IV-VI, VII-VIII oraz szkół średnich.

            Po wysłuchaniu  recytacji jury w składzie: Jolanta Janowiec-Lewandowska, Teresa Wagilewicz, Mariusz Kozłowski przyznało tytuł laureata sześciorgu uczestnikom.

            Z wielką radością informujemy, że wśród osób nagrodzonych znaleźli się również nasi uczniowie - Anna Szeredi i Aleksander Żurek.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesów i pięknych występów artystycznych.

            Autorka tekstu: Urszula Galicka

        • Wystawa azjatycka
          • WITAMY W AZJI

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Turystycznego listopad został miesiącem azjatyckim. W szkole przygotowaliśmy tymczasową wystawę, na której uczniowie mogą bliżej poznać kulturę, zwyczaje i stroje wybranych państw azjatyckich. Dodatkowo do końca listopada uczniowie wszystkich klas 4-8 wezmą udział w specjalnej lekcji dotyczącej Azji.

            tekst i zdjęcia Marta Scheer 

        •  Ode week
          • ZAKOŃCZYLIŚMY EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CodeWeek 2022

          • Uczniowie Naszej Szkoły pod opieką nauczyciela informatyki Konrada Wrzodka wzięli udział w zgłoszonych przez Pana Konrada wydarzeniach do CodeWeek 2022, które głównie dotyczyły Programowania gier oraz Tworzenia witryn internetowych. Uczniowie zdobywając wiedzę i umiejętności, z całym zaangazowaniem oraz ciekawością wykonywali swoje projekty jednocześnie biorąc czynny udział juz w 10-letniej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Konrad Wrzodek

        • Warsztaty
          • Klasy 3c i 3D w Krzyżowej

          • 8 listopada udaliśmy się do Krzyżowej, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach o tematyce ekologicznej. Mierzyliśmy obwód pni drzew i na tej podstawie obliczaliśmy ich wiek. Wykonaliśmy plakaty przedstawiające drzewa, nadaliśmy im nazwę, a gałęzie opisaliśmy naszymi imionami. Stworzyliśmy mapę przedstawiającą drogę, jaką pokonują owoce egzotycznego do naszego kraju. Dodatkowo nauczyliśmy się liczyć do pięciu i to po… chińsku! Pisaliśmy też te liczebniki, a raczej rysowaliśmy. W przypałacowym ogrodzie mogliśmy spróbować jadalnych roślin, takich jak: gorczyca, lubczyk, pietruszka a nawet pokrzywa.  Uważnie obserwowaliśmy dżdżownice, kowale, pająki i inne małe zwierzątka. Obserwacje były atrakcyjne i dokładne, bo prowadzone z użyciem specjalnych pojemników wyposażonych w lupy. Mieliśmy również czas na zabawę na świeżym powietrzu. Na zakończenie poczęstowano nas obiadem. Bardzo mile spędziliśmy ten dzień.
            Justyna Rzeczycka, Irena Dulanowska

        • kolejowe abc
          • Kampania "Kolejowe ABC"

          • W ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Kolejowe ABC" organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego dzieci ze świetlicy przystąpiły do wykonania makiety, która weźmie udział w konkursie. Wcześniej uczniowie oglądali i zapoznali się z różnymi sytuacjami związanymi z bezpieczeństwem kolejowym. Rozwiązywały quizy, układały puzzle, rozwiązywały krzyżówki i rebusy. Oto efekt naszej pracy, a teraz czekamy na nagrody!

            tekst K. Legut zdjęcia M. Szmuc, A. Richter, K. Legut

        • pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika w bibliotece szkolnej

          • 4 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci do biblioteki przybyły wraz ze swoimi wychowawczyniami. Celami tego spotkania było między innymi: stworzenie przyjaznej atmosfery podczas pierwszego kontaktu dzieci z biblioteką, budzenie wyobraźni i fantazji dziecka, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, wyrobienie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

            W bibliotece przygotowano wystawę książek nowych i zniszczonych, prezentację multimedialną dotyczącą bohaterów lektur klasy I, wystawę książek przeznaczonych do wypożyczenia dla uczniów, tekst obietnicy dla pierwszoklasistów i ich wychowawczyń, list do rodziców dotyczący wartości czytania, upominki dla uczniów.

            Podczas spotkań (osobne dla każdej klasy) pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami korzystania z księgozbioru, dowiedzieli się, gdzie ułożone są lektury dla klasy I, baśnie, bajki oraz książki popularnonaukowe, a także nauczyły się wierszyka. Dzieci wymieniły zasady zachowania się w bibliotece, mówiły o tym, jak należy postępować z książkami. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali treści wiersza J. Huszczy „Skarga książki”, a także obejrzeli prezentację multimedialną na temat bohaterów lektur.

            Głównym punktem spotkania była uroczysta obietnica złożona przez pierwszoklasistów, po której nastąpiło pasowanie uczniów, wielkim ołówkiem, na czytelników biblioteki szkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały drobne prezenty: plany lekcji, listy dla rodziców oraz batoniki.

            Podczas spotkania panowała miła i radosna atmosfera. Dzieci wykazały się niemałą wiedzą z zakresu znajomości treści lektur, a także baśni. Pożyczały po raz pierwszy, samodzielnie, książki do domu.

            Dziękujemy uczniom i wychowawcom za wspaniałą zabawę i odwiedziny w bibliotece!

        • Projekt drzwi do książki
          • PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 5 (PROJEKT GRAFICZNY OKŁADKI KSIĄŻKI)

          • Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Drugim działaniem, wynikającym z treści projektu, było zadanie dla uczniów klas piątych dotyczące wykonania projektu okładki ulubionej książki w wybranym programie graficznym. Prace piątoklasistów, przygotowane pod czujnym okiem Pana Bartłomieja Ciesielskiego, zostały wyeksponowane przez bibliotekarzy w gablocie na korytarzu w budynku B.

        • konkurs
          • POWIATOWE ELIMINACJE KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ „NIE RZUCIM ZIEMI, SKĄD NASZ RÓD”

          • 3 listopada 2022 roku w Świdnickim Klubie Bolko odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział czternaścioro uczniów z poziomu klas IV-VI. Reprezentowali oni szkoły podstawowe z naszego powiatu. Recytatorzy zaprezentowali wiersze znanych poetów: Antoniego Słonimskiego, Władysława Bełzy, Czesława Janczarskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas szóstych: Ola Sierżańska (6b), Ania Szeredi (6a) i Krysia Koniuch (6c). Wyróżnieni recytatorzy będą reprezentować swoje szkoły w etapie finałowym konkursu. Wszystkie nasze uczennice zakwalifikowały się do tego etapu i zaprezentują swoje utwory 9 listopada podczas finału w sali widowiskowej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

            Gratulujemy Ani, Oli i Krysi!

        • Kibicowanie
          • 7. RST Półmaraton Świdnicki

          • Co to były za emocje! Silna grupa wolontariuszy z klas ósmych i siódmych pokazała swą moc kibicując podczas Półmaratonu Świdnickiego 5. Listopada 2022. Na początku zaśpiewaliśmy piosenkę o naszej szkole i zdrowym trybie życia. Potem dopingowaliśmy biegaczy między innymi naszego pana dyrektora. W tym samym czasie 13 wolontariuszy z klas ósmych pracowało przy depozycie półmaratonu. W biegu uczestniczyło również kilku rodziców z naszej szkoły, którzy odebrali specjalny aplauz. Wyniki kibicowania zostaną ogłoszone 21 listopada, trzymajcie kciuki za naszą szkołę!

            Nasza szkoła w konkursie na kibicowanie zajęła 3 miejsce i otrzymamy nagrodę w wysokości 1000 zł na sprzęt sportowy. 

        • Konkurs
          • Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego "zDolny Ślązak"

          • Serdecznie gratulujemy uczniom:  Jakubowi Akermanowi, Antoninie Żurman, Mai Adamskiej, Xymenie Morawskiej,  Igorowi Dołkowi, Mai Kisteli oraz Emilowi Kosibie-Woodley, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego „zDolny Ślązak”.

            Podczas etapu szkolnego uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w zakresie języka obcego nowożytnego na poziomach A2/B1 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ)  oraz wykazania się wiedzą o krajach anglojęzycznych w trudnym współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły.

            Gratulujemy  ósmoklasistom sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu! Well done!

        • Konkurs recytatorski
          • POWIATOWY KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ „NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD”

          • Miło nam poinformować, że uczennice i uczeń naszej szkoły zostali laureatami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”, który odbyły się 3 i 4 listopada w świdnickim Klubie Bolko. Wśród laureatów znaleźli się:

             Anna Szeredi z klasy 6a,

            Alexandra Serzhanskaya z klasy 6b

            Krystyna Koniuch z klasy 6c

            Aleksander Żurek z klasy 7a

            Warto też wspomnieć, że w konkursie wzięli również udział  Hanna Kędzierska oraz Jan Kędzierski.

            Jury, oceniając występy, brało pod uwagę m.in.: dobór tekstu (rzadko prezentowanego i mało znanego odpowiedniego do wieku i predyspozycji recytatora) i jego interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Jednym z głównych celów było popularyzowanie treści patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków.
            Serdecznie gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w finale konkursu, który odbędzie się 9 listopada w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

             Natalia Jezierska i Anna Zoła

            https://mdk.swidnica.pl/powiatowy-konkurs-recytatorski-poezji-patriotycznej-nie-rzucim-ziemi-skad-nasz-rod-3/

        • Warsztaty
          • UCZNIOWIE Z KLAS 3A I 3B NA WARSZTATACH EKOLOGICZNYCH W KRZYŻOWEJ

          • 3 listopada 2022 r. dzieci z klas 3a i 3b pojechały na wycieczkę do Krzyżowej na warsztaty ekologiczne. Zajęciaprowadzone przez kadrę pedagogów z Fundacji „Krzyżowa” odbywały się na terenie ogrodu permakulturowego i w salach wykładowych Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

            Trzecioklasiści odkrywali zależności między sposobem żywienia zrównoważonym rozwojem. Omawiali wpływ wyborów żywieniowych na środowisko i na stan zdrowia każdego z nas. Dowiedzieli się, czym różni się żywnośćprodukowana przemysłowo od regionalnej żywnościsezonowej i żywności produkowanej samodzielnie. Zapoznali się z zasadami ekologicznej uprawy warzyw i owoców, posmakowali też warzyw z ekologicznego ogrodu.

            W czasie warsztatów interdyscyplinarnych dziecipracowały zespołowo, w grupach oraz małych podgrupach, wykonywały zadania z wielkim zaangażowaniem i chęcią. Był też czas na swobodne zabawy na świeżym powietrzu i wspólny posiłek.

            Uczniowie spędzili w Krzyżowej kilka pracowitych, pełnych wrażeń godzin. Wrócili do szkoły zadowoleni, podekscytowani wycieczką, radośni.

            tekst Iwona Moneta, zdjęcia Joanna Janiak, Iwona Moneta

            Klasa 3b

            klasa 3a

        • Dzień bajek
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASIE I B

          • W piątek w 27 października w naszej klasie było gwarno i wesoło! W tym dniu dzieci przyszły do szkoły przebrane za ulubioną postać z dowolnej bajki. Nie zabrakło więc: Calineczki, Kota w Butach, Kapitana Ameryki, Laki Luka, Supermana, Minionka, Czerwonego Kapturka, Sowy Mądrej Głowy, Elfa i wiele innych.  Zarówno bajki, jak i baśnie, te czytane i te oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka, są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Dzięki nim dzieci uczą się między innymi: rozróżniać dobro od zła, koleżeństwa i przyjaźni, chęci niesienia pomocy innym. Na zajęciach dzieci oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek oraz rysowały i kodowały postacie z ulubionych bajek. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne w  życiu są bajki.

            tekst i zdjęcia Jadwiga Wołoszyn 

        • Zdolny Ślązak
          • Dolnośląski Konkurs Polonistyczny "zDolny Ślązak"

          • Mamy przyjemność poinformować o sukcesie uczniów: Łucji Bednarskiej, Łucji Bojnowskiej, Niny Ząbkiewicz, Pawła Puśleckiego, Aleksandry Sierakowskiej i Łucji Sobolewskiej, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”.

            Wyżej wymienieni uczniowie, biorąc udział w niezwykle trudnych zmaganiach konkursowych, walczą o następujące uprawnienia: do najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Warto przypomnieć, że organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą „zDolny Ślązak” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a konkursy te realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Serdecznie gratulujemy siódmo- i ósmoklasistom sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu! Mocno trzymamy za Was kciuki!

            ​​​​​​​tekst Natalia Jezierska 

        • Dzień bajek
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASIE IA

          • 28 października był w klasie IA dniem pełnym emocji i wrażeń. Od samego rana dzieciom towarzyszył wyśmienity nastrój. W tym dniu uczniowie zamienili mundurek szkolny na strój ulubionej postaci z bajki. W klasie mogliśmy spotkać księżniczki, barwne motyle, koty, złe wróżki, zajączki i wiele innych bajkowych postaci. Na zajęciach dzieci odpowiadały na pytanie „Kto to jest bohater?”, brały udział w zabawie „Jaka to melodia?”. Malowały swoją ulubioną postać z bajki oraz po wykonaniu działań matematycznych odpowiednio kolorowały postać Kubusia Puchatka. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności, rozwijają wyobraźnię, pamięć, kształtują właściwe postawy moralne. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.

            To był bardzo miły i sprzyjający wspólnej zabawie dzień.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Kawalerowie orderu uśmiechu
          • KAWALEROWIE ORDERU UŚMIECHU

          • W tym roku październik był poświęcony KAWALEROM ORDERU UŚMIECHU. Uczniowie na godzinach wychowawczych poznali historię orderu oraz różne ciekawostki i fakty związane z tym odznaczeniem. Każda klasa wylosowała jednego "KAWALERA" i dokładnie zapoznała się z biografią wylosowanej postaci. Efekty pracy klas zostały zaprezentowane w formie plakatów.

            tekst i zdjęcia Marta Scheer

        • 5c na cmentarzu
          • 5c ZADBAŁA O POMNIK

          • Uczniowie kl.5c wspólnie z p.Bartłomiejem Ciesielskim poszli uporządkować teren przy Pomniku Bohaterów i Męczenników Narodowej Sprawy znajdujący się na terenie cmentarza na ul. Słowiańskiej. Uczniowie pozbierali liście, przetarli tablice pamiątkowe oraz zapalili znicze.  Na miejscu spotkali się z p.Karolem Liwirskim prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przyjacielem szkoły, który opowiedział o swoich doświadczeniach z lat wojny. Wyjście było bez wątpienia ciekawą i ważną lekcją żywej historii.

            Tekst i zdjęcia Bartłomiej Ciesielski 

        • Spotkanie z policjantem
          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • Dnia 27 listopada uczniowie klas  pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem ruchu drogowego  aspirantem sztabowym Marcinem Kmiecikiem.

            Celem  spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci zarówno w szkole jak i w domu.

            Pan aspirant opowiadał o podstawowych zasadach zachowania się pieszego oraz pasażera podczas jazdy samochodem. Uczulał dzieci, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Podkreślał, jak ważne jest bezpieczne przechodzenie przez ulicę i prawidłowe zachowanie się na przejściach dla pieszych. Przypominał również, jak należy zachować się podczas zabaw i gier na dworze. Bardzo ważną sprawą, którą poruszył stróż prawa, było uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z nawiązywaniem kontaktów z osobami nieznajomymi i uwrażliwienie na to, jak należy reagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Sprawdził również znajomość przez dzieci numerów alarmowych, czy wiedzą kiedy i w jakich sytuacjach mogą z nich skorzystać.  Gość uświadomił też uczniom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. To dzięki nim jesteśmy widoczni na drodze po zmroku. Pokazał też pozycję obronną, jaką należy przyjąć kiedy zostaniemy zaatakowani przez psa.

            Wizyta pana Policjanta była cenną lekcją jak należy zachować się w ruchu drogowym oraz w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas.

            Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  zarówno właściwego jak i niewłaściwego zachowania. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjanta.

            Nagrodą dla dzieci za aktywne uczestnictwo w spotkaniu  była możliwość zobaczenia radiowozu i jego wyposażenia.

            Bardzo dziękujemy mamie Borysa i Igora za zaangażowanie przy organizacji spotkania.

            tekst Jadzia Wołoszyn, zdjęcia Jadzia Wołoszyn i Violetta Gnysińska