• Projekt okładki
          • Konkurs plastyczny „Projekt okładki do mojej ulubionej książki”

          • W lutym rozstrzygnięty został konkurs na projekt okładki do ulubionej książki. Konkurs był efektem lekcji bibliotecznych „Jak powstaje książka?”. Uczniowie wykonali okładki do wybranych przez siebie książek różnymi technikami plastycznymi. Prace dzieci zostały nagrodzone i zebrane w klasowe albumy, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Nagrody książkowe otrzymali:

            2a – Jagoda Antoniak, Faustyna Górka, Iga Szczerska, Krzysztof Lizurej, Paweł Moysyuk, Michał Żukowski, Filip Szeliga, Zuzanna Bednarska;

            2b – Aleksandra Lekejczuk, Hanna Tarnowska, Michalina Kakowczyk, Amelia Zarzycka, Amelia Baranowska, Karolina Michalewicz;

            2c – Dima Stefaniuk, Krzysztof Marcjan, Antoni Miłkowski, Zuzanna Kula, milena Bajor;

            5a – Amelia Szymczak;

            6a – Mateusz Czerwiński, Aleksandra Cnota, Anna Szeredi.

        • Najlepsi
          • Ranking podstawówek. W Świdnicy najlepsza „Ósemka”.

          • Wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz osiągnięcia podczas olimpiad przedmiotowych stanowiły podstawę najnowszego rankingu szkół podstawowych, w którym uwzględniono ponad 10 tysięcy placówek oświatowych z całej Polski. 
            W Świdnicy najlepszym rezultatem może pochwalić się Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, która uzyskała w rankingu 63,624 pkt.

            Więcej na swidnica24.pl

             

        • Biblioteka
          • Biblioteka szkolna na co dzień

          • Biblioteka szkolna posiada bogaty księgozbiór wypożyczalni oraz czytelni systematycznie uzupełniany o nowości książkowe. Ze zbiorów tych mogą korzystać uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek.

            Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej znajdujące się w czytelni to 9 stanowisk komputerowych. Korzystający z nich uczniowie samodzielnie poszukują informacji, pogłębiają własne zainteresowania i pasje.

            W bibliotece organizowane są konkursy, wystawy, kiermasze, lekcje biblioteczne z pokazami multimedialnymi i ćwiczeniami interaktywnymi, zabawy czytelnicze. Corocznie odbywa się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.  

            Nauczyciele bibliotekarze  organizują w czytelni  „Spotkania z książką”, podczas których  głośno czyta się bajki i opowiadania. Te zajęcia czytelnicze skierowane są do dzieci klas 0-3, najczęściej zapraszani są uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. W trakcie  spotkania z dziećmi jest czas na rozmowę o treści książki, często proponuje się uczniom ćwiczenia plastyczne inspirowane tekstem literackim. Dzieci wykonują też zadania na komputerze, posługując się nowymi technologiami.

            Ponadto w bibliotece organizuje się treningi czytania dla niektórych uczniów klas pierwszych i drugich. Uczniowie doskonalą umiejętności czytania poprzez wykorzystanie różnorodnych pomocy dydaktycznych (np. pusy, domina sylabowe, suwaki, rozsypanki literowe i sylabowe itp.). Zaproponowane w czytelni formy zabawowe ćwiczeń uczą trudnej sztuki czytania w sposób przyjemny, ale i skuteczny.

            Zapraszamy uczniów i rodziców do szkolnej biblioteki.

        • Język migowy
          • W NASZEJ SZKOLE DZIECI UCZĄ SIĘ JĘZYKA MIGOWEGO

          • W naszej szkole już od kilku lat uczniowie młodszych klas uczestniczą w zajęciach języka migowego. Są to atrakcyjne zajęcia, na których dzieci uczą się podstaw polskiego języka migowego.

            Główne cele tych zajęć to:

            a) wskazanie dzieciom na obecność w świecie, do którego przynależą, osób z uszkodzeniami słuchu, które nie mogą się swobodnie komunikować z osobami zdrowymi. 

            b) wskazanie na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych słuchowo z pełnosprawnymi 

            c) rozbudzenie wrażliwości i otwartości na osoby z upośledzeniami słuchu 

            d) stworzenie możliwości komunikowania się z wyżej wymienionymi osobami 

            e) pobudzenie i rozwijanie wyobraźni dzieci, poprzez konieczność zapamiętywania znaków języka migowego na zasadzie skojarzeń 

            f) pobudzenie myślenia, poprzez konieczność odtwarzania z pamięci znaków języka migowego 

            g) usprawnienie pracy rąk i ogólnej motoryki ciała, poprzez konieczność przekazywania znaków za pomocą gestów i zabawy ruchowe towarzyszące nauce języka migowego 

            h) nauczenie wyrażania emocji poprzez mimikę twarzy, bez używania głosu, co jest niezbędne przy porozumiewaniu się z osobami z upośledzeniami słuchu.

             

            Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają doskonałą pamięć, potrafią zapamiętać dużo więcej niż dorośli, bez szczególnie wielkiego wysiłku intelektualnego. Prostym językiem można stwierdzić, że jest im po prostu łatwiej uczyć się, zwłaszcza, jeżeli wiedza przekazywana ma formę zabawy, a prowadzący potrafi zainteresować swoimi zajęciami. 

            Wiek wczesnoszkolny jest więc najlepszym do rozpoczęcia nauki języka migowego, zakładając oczywiście, że w ogóle istnieje tego typu potrzeba, a do tego chyba nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać. Uczenie języka migowego dzieci w wieku wczesnoszkolnym, poza wskazaniem na potrzebę integracji, doskonale wpływa na rozwój dziecka i w sposób szczególny pobudza myślenie i wyobraźnię.

            Na zajęciach PJM dzieci uczą się porozumiewania za pomocą gestów, poprzez zapamietywanie wybranych znaków języka migowego i alfabetu palcowego. Zajęcia te prowadzone  tak, aby dzieci miały poczucie, że bawią się językiem migowym, a nie są zmuszone do jego nauki i obciążone koniecznością zdobywania nowej wiedzy. Poznane znaki są potem wykorzystywane w zabawach, prostych inscenizacjach, teatrzykach, zajęciach dramowych, rozwijających wyobraźnię dzieci, demonstrujących nabyte przez nie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem migowym i pozwalających na szybkie opanowanie realizowanego materiału dydaktycznego.

        • Logopeda
          • TERAPIA LOGOPEDYCZNA W NASZEJ SZKOLE

          • Nasza szkoła dysponuje gabinetem logopedycznym wyposażonym w różnorodne pomoce terapeutyczne. Co ważne- pomoc szkolnego logopedy jest dla uczniów bezpłatna. Zajęcia prowadzone są indywidualnie jak również w grupach 2-3 osobowych. Ćwiczenia logopedyczne są dla dzieci atrakcyjne, dostosowane do możliwości ucznia.

            Celem każdej terapii jest:

            - kształtowanie prawidłowej mowy uczniów pod względem fonetycznym, gramatycznym oraz leksykalnym 

            - usuwanie wad i zaburzeń mowy. 

            Formy realizacji zajęć:

            - ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy,

            - kształtowanie słuchu fonematycznego,

            - ćwiczenia oddechowe,

            - ćwiczenia fonacyjne,

            - opracowanie wymowy struktur językowych (wywołanie głosek w izolacji, sylabach, utrwalanie w nagłosie, wygłosie, śródgłosie wyrazów, utrwalanie głosek w wyrażeniach zdaniach, a także w mowie spontanicznej),

            - kształtowanie, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,

            - stymulowanie językowego rozwoju uczniów poprzez ćwiczenia i zabawy utrwalające czytanie i pisanie.

        • Basia Kruźlak
          • MAMY MISTRZA SUDOKU

          • 9 lutego w Społecznej Szkole Podstawowej w Świdnicy odbyły sie II POWIATOWE ROZGRYWKI W SUDOKU, w których wzięło udział 20 uczestników z 10 szkół powiatu świdnickiego. Naszą szkole reprezentowały: Ula Wyszyńska z kl. 6a i Basia Kruźlak z kl. 7a.

            W kategorii kl. 7-8 tytuł MISTRZA SUDOKU zdobyła Basia Kruźlak.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu!

          • GLOBTROTERZY W KOPALNI

          • Globtroterzy tym razem zwiedzali Starą Kopalnię w Walbrzychu a następnie uczestniczyli w warsztatach „Górnik w składzie porcelany”.

        • Konkurs głośnego czytania
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KLASOWEGO KONKURSU CODZIENNEGO GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASIE 3B

          • „Gdy się ktoś zaczyta,

            zawsze albo się czegoś nauczy,

            albo zapomni o tym, co mu dolega,

            albo zaśnie – w każdym razie wygra.”

            /Henryk Sienkiewicz/

             

            6 lutego 2023 r. w klasie 3B został rozstrzygnięty semestralny konkurs codziennego głośnego czytania, który trwał od września do lutego. Głównym celem tego konkursu było kształtowanie u trzecioklasistów umiejętności pięknego czytania i rozumienia czytanego tekstu oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.

            Co miesiąc każdy uczeń dostawał kartę, na której rodzic codziennie wpisywał liczbę minut głośnego czytania dziecka w danym dniu. 

            Po podliczeniu minut czytania każdego dziecka od września do lutego ogłoszono zwycięzców.

            Oto oni:

            I miejsce – Kornelia Nieciąg

            II miejsce – Jan Hołubecki

            III miejsce – Bartosz Filiacz

            Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i nie tylko.

            Gratulujemy sumienności i wytrwałości w codziennym czytaniu!

             

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - ETAP WOJEWÓDZKI

          • Znamy już wyniki etapu powiatowego konkursu zDolny Ślązak i miło jest nam poinformować, że wśród uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego są uczniowie naszej szkoły. Są to:

            Łucja Bednarska kl. 8e z biologii

            Łucja Bojnowska kl. 8e z języka polskiego

            Maksymilian Jezierski kl. 8c z historii

            Emil Kosiba-Woodley kl. 8d z języka angielskiego

            Dorota Krawczyńska kl. 8e z biologii

            Xymena Morawska kl. 8b z języka angielskiego

            Paweł Puślecki kl. 8a z języka polskiego

            Łucja Sobolewska kl. 7b z biologii

            Nina Ząbkiewicz kl. 8a z języka polskiego

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Konkurs zimowy
          • KONKURS PLASTYCZNY „ZIMOWY PEJZAŻ”

          • 31 stycznia 2023 roku został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Zimowy pejzaż”, który przeznaczony był dla uczniów klas I-III. 

            Celem konkursu było rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych, uwrażliwianie na piękno zimowego krajobrazu.

            Jury w składzie p. Bożena Chryszczanowicz, p. Paulina Galica, p. Magdalena Kocik miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były niezwykle ciekawe. Jury brało pod uwagę zgodność pracy z tematem, oryginalność, pomysłowość, estetykę wykonania. Po długim namyśle wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali gry edukacyjne, drobne upominki oraz dyplomy. 

            Nagrodzeni uczniowie:

            I miejsce - Roman Domash kl. I A

            II miejsce – Milena Bajor kl. 2 C

            III miejsce – Lena Wojnowska kl. 3 C

            Wyróżnieni uczniowie: Gabriela Bałuk, Ignacy Bojnowski, Melania Kuc, Malwina Strzyżewska.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w wykonanie prac, inwencję twórczą i kreatywność.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

          • ZIELONA/BIAŁA SZKOŁA KLASY 6B - FOTORELACJA

          • Witaj morze!

            Słodkie szaleństwo na pasażu przy molo.

            Po niedzielnej mszy św. spacer Aleją Gwiazd. Liczenie, szukanie … Wspólne zdjęcie na tle morza i zajęcia sportowe na placu zabaw. Panie też się bawiły. 

            W Gabinecie Figur Woskowych

            Zakupowe szaleństwo. 

            Spacer po molo i trochę nauki o rodzajach wybrzeża.

            Odrobina hazardu i są wygrane słuchawki. Istne szaleństwo. 

            O cerę tez dbamy. Urządziliśmy klasowe SPA. 

            Wyprawa do Lubina i Wapnicy na punkt widokowy Zielonka i Turkusowe Jeziorko. 

            Z wizytą w Oceanarium.

            Wieczorny spacer brzegiem morza.

            Gosań - najwyższy klif w Polsce zdobyty. Jedyne 93 m n.p.m.

            Pokazowa zagroda żubrów. Były tez sarny, jelenie, dziki oraz orzeł bielik.

            W kinie „Mamie” nas bawiły. W planetarium „Cuda wszechświata” ciekawiły.

            Przeprawa promem do Świnoujścia.

            Z wizytą w Aquaparku Baltic.

            Powrót promem. Tym razem na górnym pokładzie. 

            W oczekiwaniu na pociąg.

            Spacer na Kawczą Górę - punkt widokowy na klifie o wysokości 61 m.

            Z wizytą w Muzeum Przyrody.

        • Igrzyska
          • Zimowa Akademia Sportu

          • 2 lutego 2023 uczniowie klasy 4c wzięli udział Zimowej Akademii Sporu. Czekało na nich kilka rodzajów konkurencji: mini hokej, curling, strzelanie do celu, slalom na sankach na kółkach czy mini golf. Podczas trwania Akademii każdy uczeń musiał przejść przez wszystkie stanowiska by zdobyć komplet punktów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

            Dzisiaj z klasą byliśmy na wycieczce w SP1 na Zawiszowie. (ul. Galla Anonima 1) Było tam siedem ciekawych atrakcji: curling, skisymulator, biathlon, minihokej, hokej, sanki, oraz snowboard. 
            Naszej klasie najbardziej podobał sie symulator jazdy na nartach.
            Musieliśmy zrobić wszystkie zadania, aby zdobyć nagrodę.
            Wszystkim udało się pokonać zadania. Do wyboru nagrody był komin lub opaska odblaskowa, dodatkowo każdy dostał dyplom za udział w Igrzyskach Zimowej Akademii Sportu. Bardzo nam się podobało i chętnie byśmy jeszcze raz pojechali. 3

            Natalia Mutwicka

            W czwartek 02.02.2023 uczniowie klasy 4c wzięli udział w zorganizowanych zajęciach w ramach Zimowej Akademii Sportu. Zawody odbyły się na Hali Sportowej Zawiszów w Świdnicy. Opiekunem grupy była nasza wychowawczyni - pani Marzena Zięba. Braliśmy udział w rozgrywkach minihokeja i curlingu, wirtualnym zjeździe na nartach oraz wyścigach saneczkowych. Najbardziej podobała mi się gra związana z laserowym strzelaniem do celu. Na koniec każdy z nas otrzymał małą nagrodę i dyplom. 
            Kacper Mielnik 4c

        • WOŚP
          • Ach co to był za bal! Zbiórka dla WOŚP

          • Pod koniec stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Tematem przewodnim były postacie z literatury, filmu i bajek. W związku z tym na Balu zagościła Wednesdy,, Harry Potter, duch przyszłych świąt,  były też księżniczki książęta !  Zawitał nawet piękny banan!  W wyniku glosow uczniowskich wybrano króla i królową balu klas 7-8 oraz klas 4-6. Zostali nimi odpowiednio Mają Tomikowska i Aleks Zalewski oraz Iga Chrząstowska i Paweł Plaza. 
            Ponadto na Balu uczniowie zorganizowali kiermasz ciasta. Pozyskane fundusze w kwocie 623,58 zł. zasiliły konto  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

        • Siatkówka
          • Mamy III miejsce w czwórkach siatkarskich dziewcząt!!!

          • CZWÓRKI DZIEWCZĄT - MINIPIŁKA SIATKOWA KLAS 6 SP – 27.01.2023
            W piątek 27 stycznia na Hali Zawiszów przy SP 1 w Świdnicy rozegrany został turniej minisiatkówki tzw. Czwórek dziewcząt klas szóstych szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiło 6 drużyn reprezentujących świdnickie podstawówki. Po rozstawieniu do dwóch grup eliminacyjnych mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów przy założeniu zasady, że w pierwszym secie gra pierwsza czwórka dziewcząt plus jedna rezerwowa, natomiast w drugim secie grają już drugie składy. Taka forma rozgrywek w minisiatkówce ma na celu aktywizować większą ilość uczniów biorących udział w rywalizacji. Po rozegraniu grup eliminacyjnych w meczach każdy z każdym po dwie najlepsze drużyny walczyły dalej w grupie finałowej grając każdy z każdym. Ostatecznie zwycięsko z całego turnieju wyszła reprezentacja dziewcząt z SP 6, która najpierw w eliminacjach łatwo pokonała zespoły NKSP Caritas i SP 4 oraz w meczu grupy finałowej SP 8. Dopiero w ścisłym finale w meczu o pierwsze miejsce więcej kłopotu szóstce sprawiły zawodniczki SP 105. Mecz ten zakończył się tie-breakiem, w którym to właśnie młode siatkarki z SP 6 wygrały. Podobnie bardzo wyrównane spotkanie toczyło się w meczu o trzecie miejsce pomiędzy drużynami SP 8 i SP 4. Tutaj też o zwycięstwie ósemki zadecydował tie-break.
            Tradycyjnie na zakończenie imprezy organizator, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotował pamiątkowe dyplomy oraz medale. Wyróżnione zostały też najlepsze zawodniczki: Julia Styś (SP 1), Hanna Biedroń (SP 4), Angelika Borońska (SP 6), Aleksandra Foltak (SP 8 ), Wiktoria Bernatowicz (SP 105), Amelia Karwała (NKSP Caritas).
            Zwycięska reprezentacja SP 6 awansowała i powalczy w dalszych szczeblach rozgrywek współzawodnictwa w finałach strefowych.
            Końcowa klasyfikacja (z punktacją do współzawodnictwa):
            1. SP 6 – 10 pkt
            2. SP 105 – 8 pkt
            3. SP 8 – 7 pkt
            4. SP 4  - 6 pkt
            5. SP 1 – 5 pkt
            6. NKSP Caritas – 4 pkt

            Skład drużyny:
            1.Ola Foltak kl. 6b
            2.Ola Serzhanskaya kl. 6b
            3.Weronika Szukała  kl. 6b
            4.Hania Perzyna kl. 6b
            5.Milena Pietrzyk kl. 6b
            6.Milena Kijek kl. 7a
            7.Hania Rosa kl.7a
            8.Hania Sajdak kl. 6c
            9.Hania Miśkiewicz kl. 6c
            10.Maria Sikora kl. 6c

             

            Gratulujemy!

        • Jasełka
          • UCZNIOWIE KLASY 3B NA JASEŁKACH W „WESOŁEJ PIĄTCE”


          •  

            1 lutego 2023 r. uczniowie klasy 3b zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionego przedszkola Wesoła Piątka na „Jasełka z przymrużeniem oka”. 

            W pięknie udekorowanej sali na trzecioklasistów czekali przejęci aktorzy przebrani w piękne stroje. Na scenie  nie zabrakło aniołów, pasterzy, diabłów, a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie. Mali artyści prezentowali się znakomicie i z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, recytowali wierszyki, śpiewali kolędy i pastorałki.

            To było przepiękne przedstawienie, a pełna podziwu widownia nagrodziła młodych aktorów brawami na stojąco.

            Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią pięknie dziękują całej społeczności przedszkola Wesoła Piątka za zaproszeniena ten wyjątkowy spektakl.

            Tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Explorapark
          • UCZNIOWIE Z KLAS TRZECICH NA WARSZTATACH  W EXPLORAPARKU W WAŁBRZYCHU

          • W ramach projektu „Kierunek- EDUKACJA” w dniach 31.01.-1.02.23r. dzieci z klas 3a, 3b, 3c i 3d  pojechały na wycieczkę do ExploraParku w Wałbrzychu, aby wziąć udział w  warsztatach matematyczno-przyrodnich pt.: „Między matematyką a zagadką”.

            Celem wycieczki był rozwój kompetencji społecznych i kluczowych dzieci w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, rozwój umiejętności badawczych i ćwiczenie rozwiązywania zagadek rozwijających myślenie krytyczne i naukowe u uczniów oraz rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych.
            W Centrum Aktywnej Edukacji, pod opieką Animatorki, trzecioklasiści rozwiązywali zagadki z zakresu edukacji matematycznej za pomocą zabawek interaktywnych i pomocy dydaktycznych. Poznali różnorodne ciekawostki przyrodnicze, dzięki którym dzieci przyswajały sobie interesujące informacje dotyczące świata roślin i zwierząt. Uczniowie spędzili również czas na zabawie interaktywnej, eksperymentowaniu, wykonywaniu aktywnych ćwiczeń w atmosferze nauki i zabawy. Dowiedzieli się, że matematyka jest przydatna w życiu codziennym, poznali modele prototypów i programy multimedialne. Układali swoje mozaiki, sześciany, tangramy i zadania interaktywne.

            W trakcie warsztatów każdy uczeń miał możliwość badać, dociekać, poszukiwać i odkrywać. Na koniec tego pracowitego dnia był czas na wspólny posiłek w Restauracji Sztuka Smaków. To był aktywnie spędzony czas. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i pełne wrażeń.


            Autor tekstu Justyna Rzeczycka i Iwona Moneta. 
            Zdjęcia Iwona Moneta, Joanna Janiak, Justyna Rzeczycka, Irena Dulanowska

        • Projekt
          • Klasa 3d zna baśnie Andersena

          • Od października do grudnia 2022 r. realizowaliśmy projekt „Znam baśnie Andersena”. Czytaliśmy wybrane baśnie i opisywaliśmy je w dzienniczku. Teksty wzbogaciliśmy o ilustracje, rebusy, krzyżówki. W styczniu br. rozwiązaliśmy zadania quizu dotyczące twórczości Andersena.

            Zgromadzone  w projekcie punkty wyłoniły zwycięzców:

            I miejsce- Jagoda

            II miejsce- Staś

            III miejsce- Julia i Helenka

            Wyróżnienie: Rozalia, Ala, Zosia, Ola, Mieszko, Wojtek, Antoś, Gabryś, Kuba B.

            W nagrodę otrzymaliśmy dyplomy, notesy i długopisy. Może kiedyś uda nam się stworzyć coś równie pięknego jak Mistrzowi Andersenowi?