• Doradztwo zawodowe to:

          • pomoc w poznaniu siebie (mocne i słabe strony),
          • pomoc w podejmowaniu decyzji edukacyjno- zawodowych,
          • porady i konsultacje indywidualne,
          • diagnozowanie predyspozycji zawodowych,
          • gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji o zawodach, rynku pracy

           

          Jak dobrze wybrać szkołę?

           

          Drogi ósmoklasisto, wybór szkoły ponadpodstawowej jest etapem planowania kariery edukacyjno-zawodowej. Ktoś zapyta, ale po co planować? Przecież mogę pójść do jakiejś szkoły, a później mogę podjąć jakąś pracę i jakoś to będzie. Rzeczywiście można i tak. Ale jeśli obecnie aktywność zawodowa człowieka trwa ok. 40 lat, to może jednak warto zastanowić się i podjąć przemyślane decyzje dotyczące przyszłości? Aby ta przyszłość była nie tylko jakaś, ale przede wszystkim satysfakcjonująca.

          Zanim o tym, czym kierować się, aby dobrze wybrać szkołę, to w dwóch słowach powiem czym nie należy się sugerować. Z pewnością nie należy ulegać modom na określony kierunek kształcenia, na określoną szkołę czy profil. Zanim ukończysz edukację może się okazać, że modny kilka lat temu kierunek niewiele ma wspólnego z potrzebami rynku pracy. Równie nietrafiony może okazać się wybór zasugerowany tym, co wybrał kolega czy koleżanka, bo już po paru miesiącach nauki w nowej szkole może się okazać, że to nie twoja „bajka.”

           

          Co więc jest ważne, aby dobrze wybrać szkołę? Kluczem do podjęcia trafnej decyzji jest poznanie samego siebie. Poznanie siebie, czyli analiza własnych zainteresowań, zdolności, temperamentu czy stanu zdrowia.

           

          ZAINTERESOWANIA

           

          Wybierając kierunek dalszego kształcenia warto zastanowić się, co naprawdę mnie interesuje, co sprawia, że tracę rachubę czasu, co przynosi mi zadowolenie. Jeśli dobrze odrobisz tę lekcję, to w przyszłości możesz należeć do grona osób zadowolonych z wykonywanej pracy, bo będziesz robił to co lubisz i będą ci za to płacić J

           

          ZDOLNOŚCI

           

          Zdolności to wrodzona i naturalna umiejętność wykonywania lepiej od innych pewnych czynności czy zdobywania wiedzy. Do zdolności ogólnych zalicza się inteligencję, spostrzegawczość, wyobraźnię. Natomiast do zdolności specjalnych należą np. zdolności matematyczne, językowe, plastyczne, sportowe itp. Świadomość własnych uzdolnień pozwoli ci dopasować się do zawodu. Różne zawody wymagają różnych zdolności. Pamiętaj, to zdolności decydują o tym, jak wysoki osiągniesz poziom w swoich działaniach.

           

          TEMPERAMENT

           

          Zainteresowania mówią o tym, co lubisz robić, co cię ciekawi. Zdolności mówią o tym, co potrafisz robić najlepiej. Natomiast temperament mówi, JAK to robisz J Jak szybko i z jaką siłą reagujesz na zaistniałą sytuację czy zadanie J Potrącenie na korytarzu           u jednego wywoła gniew i chęć odwetu, u innego zdziwienie, a niektórzy mogą nawet nie zauważyć, że ktoś ich potrącił. Są zawody wymagające spokoju, cierpliwości i staranności (np. kreślarz, laborant), inne charakteryzują się zmiennością sytuacji i dużą aktywnością (np. dziennikarz, kierowca), jeszcze inne wymagają szczególnej odpowiedzialności i szybkości działania (np. lekarz, opiekunka dziecięca). Dobrze, gdy cechy temperamentu idą w parze z wymaganiami zawodu. Łatwiej jest wtedy wykonywać swoje obowiązki.

           

          STAN ZDROWIA

           

          Zanim podejmiesz decyzję związaną z wyborem szkoły ponadpodstawowej niezbędne jest ustalenie, jaki jest Twój stan zdrowia. Istnieje niemała grupa zawodów, które wymagają specjalnych cech psychofizycznych. Jeśli myślisz o wykonywaniu w przyszłości zawodu ratownika medycznego nie powinieneś być wątłego zdrowia. Chcesz pracować w stolarni, nie powinieneś mieć alergii. Wady wzroku, czy słuchu również mogą nie pozwolić ci sprostać wymaganiom różnych zawodów.

           

          *

           

          Aby podjąć trafną decyzję dotyczącą wyboru szkoły ponadpodstawowej możesz szukać pomocy u rodziców, znajomych czy u doradcy zawodowego. Jednak ostateczna decyzja należy do ciebie. Samodzielna i dobrze przemyślana decyzja może stać się dla ciebie źródłem satysfakcji.

          Zachęcam do skorzystania z poniżej zamieszczonych materiałów dodatkowych.

           

          *

           

          Testy i ćwiczenia diagnostyczne, z których w ramach doradztwa zawodowego mogą skorzystać uczniowie i rodzice:

           

          ·       test do samooceny Hollanda

          ·       test koloru osobowości

           

           

          Przygotowała: Iwona Kurek