• GLOBTROTERZY ÓSEMKI - więcej zdjęć na Instagramie

      • GLOBTROTERZY ÓSEMKI NA SZLAKU ŚWIDNICKICH MURALI

        W sobotę 7 października Globtroterzy Ósemki uczestniczyli w kolejnej wycieczce po Świdnicy, tym razem „Szlakiem świdnickich murali”. Uczniowe zobaczyli wiele pięknych murali oraz poznali okoliczności ich powstania. Jednym z nich był mural poświęcony Irenie Sendlerowej, która podczas II wojny światowej ratowała dzieci z getta.

        Moje wspomnienia z wakacji Brindisi

        W czerwcu wybrałam się z moją rodziną na wakacje do Brindisi. Była to moja pierwsza wycieczka do Włoch. Byłam bardzo ciekawa, jak tam jest i nie mogłam doczekać się wyjazdu. Swoją podróż rozpoczęłam we Wrocławiu. Do Brindisi wybraliśmy się samolotem. Na pokładzie samolotu spotkałam rodzinę ze Świdnicy, która również wybrała się na wakacje do Brindisi. Moja podróż trwała tylko kilka dni, ale mogłam zwiedzić kilka interesujących miejsc, które znajdują się we Włoszech. Zwiedziłąm Ostuni, Materę i Alberobello. Włoska Apulia to przede wszystkim malownicze krajobrazy, niezwykłe wybrzeże oraz urokliwe miasteczka. Chciałanym kiedyś jeszcze tam wrócić i pozwiedzać inne miejsca. Brindisi znajduje się nad brzegiem rzeki Morze Adriatyckie na południowy wschód od Włoch. To miasto portowe i gmina we Włoszech, w regionie Apulia. Miasto jest położone na Półwyspie Salentyńskim. Jego nazwa pochodzi od słowa Brention oznaczającego głowę jelenia, która określa naturalny kształt miejscowego portu. Ważne miejsca to port i starożytne rzymskie kolumny, które ułatwiały żeglarzom orientację. Kolumny są do dziś symbolem miasta. Brindisi słynie ze swoich złotych plaż, z ciepłej i słonecznej pogody oraz zachowanych starożytnych i średniowiecznych zabytków. Długa historia miasta sięgająca starożytności widoczna jest w zabytkowych obiektach sięgających nawet pierwszych wieków naszej ery. Na uwagę zwiedzających zasługują również budowle sakralne, takie jak katedry romańskie i kościoły św. Benedykta, czy Santa Maria degli Angeli. Elementem wyróżniającym Brindisi na tle innych miast włoskich jest dobrze zachowana, zabytkowa architektura, która znacznie wpływa na atrakcyjność i krajobraz tego miejsca.

        Klaudia Sękowska KL. 6A

         

        WAKACJE

        W te wakacje pojechałam do Czarnogóry (Montenegro). To była naprawdę długa i męcząca podróż, ale  było warto.

        Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich,położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza  Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania. Czarnogóra zawdzięcza sobie swoją nazwę położonemu w południowo - zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 roku utworzono park narodowy. Najwyższą górą w parku jest szczyt  Jezerski (1657m n.p.m) gdzie  znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegośa, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu. Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300 - kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Zatoka kotorska jest uznawana za najbardziej na południe wysuniętą fiord na świecie. Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2000 lat.

        Były to jedne z moich najlepszych wakacji ponieważ widziałam wiele ciekawych miejsc, pływałam w pięknej błękitnej wodzie mam nadzieję, że to jeszcze kiedyś powtórzę !!!

        Maja Milewska kl. 6a

        ################

        Rynkowe tajemnice - wycieczka Globtroterów po świdnickim Rynku. 

        22 kwietnia, w sobotę, Globtroterzy z klasy 5 a i 5b uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej po świdnickim Rynku. Podczas spaceru dowiedzieli się jak wyglądało miasto w średniowieczu, czym były podcienia i w czym specjalizowała się ówczesna Świdnica. 
        Ciekawostki zaskakiwały uczestników na każdym kroku. Poznali legendy miejskie, chociażby te o Rajcy i kawce czy o Świdnickim gryfie. Zapoznali się również z postacią i dokonaniami Bolka II, który sprawował rządy w mieście w XIV wieku. 
        Wszyscy byli zaskoczeni ile tajemnic kryje centrum naszego miasta i z niecierpliwością wyszukują kolejnej wyprawy.

        KAROL KONARZEWSKI Z KLASY 7B ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE NA LOGO SKT

        GLOBTROTERZY W KOPALNI

        Globtroterzy tym razem zwiedzali Starą Kopalnię w Walbrzychu a następnie uczestniczyli w warsztatach „Górnik w składzie porcelany”.

        WARSZTATY W MYŚLIBORZU

        •  
        • W dniach od 7-8 grudnia byłam z kolegami ze szkoły na wycieczce w Myśliborzu. Podczas wycieczki mieliśmy różne zajęcia, np.z mikroskopem, chemiczne, przyrodnicze i plastyczne. Mieliśmy również czas wolny. Na zajęciach usłyszeliśmy dużo bardzo ciekawych informacji. Czas spędziłam miło i radośnie.

          Aleksandra Janus

        Z WIZYTĄ U FRANKENSTEINA


        SOBOTNIA WYCIECZKA KLUBU TURYSTYCZNEGO

        Śladem murów obronnych miasta !

        To temat naszej ostatniej wyprawy. Tym razem zostaliśmy w naszym mieście, po to, by poznać część tajemnic średniowiecznej Świdnicy. Dowiedzieliśmy się m.in, że do naszej miejscowości prowadziło aż 6 bram, dwie furty a poza jego granicami stawiano krzyże pokutne! 

        By zobaczyć pozostałości murów musieliśmy przedrzeć się przez mały ogród wokół dawnego zamku ;-) 

        A wiecie, że jeden z najpiękniejszych ogrodów w mieście ( ogród różany) znajduje się tam gdzie kiedyś był cmentarz? 

        To była świetna wyprawa! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naszym mieście dołączcie do Globtroterów Ósemki!

        PIERWSZA WYCIECZKA GLOBTROTERÓW ÓSEMKI

        WYCIECZKA DO SOBÓTKI  

        W sobotę dnia 8 października pojechaliśmy zwiedzać jedno z najstarszych miast w Polsce-Sobótkę. Miasto to leży u masywu góry Ślęży, na pograniczu Równiny Wrocławskiej, w Ślężańskim  Parku Krajobrazowym i przepływa przez nią rzeka Czarna Woda. Nazwa miasta pochodzi od szóstego dnia tygodnia, w tym dniu odbywały się targi.  Podczas  wycieczki zobaczyłam Sanktuarium Matki Nowej Ewangelickiej, kościół oraz Muzeum Ślężańskie, w którym znajdowały się starodawne pieniądze, dzbany i skrzynia. Najbardziej spodobało mi się Sanktuarium, które było zbudowane w stylu gotyckim i barokowym. Na ołtarzu znajdowały się piękne rzeźby i Matka Boska z dzieciątkiem.  

        Wycieczka bardzo mi się podobała, wszyscy wróciliśmy zadowoleni.           

        Zofia Panas kl.5a

         

         

        GLOBTROTERZY POZNAJĄ ZAMEK GRODNO I SZTOLNIE WALIMSKIE

        26 września grupa Globtroterów Ósemki  odwiedziła Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie. 

        W pierwszym obiekcie zapoznali się z historią budowli, legendami, elementami architektonicznymi i wspięli się na zamkową wieżę by spojrzeć na pobliskie Jezioro Lubachowkie. Usłyszeli również niezwykle ciekawą historię jego powstania.

        Kolejnym punktem wycieczki były Sztolnie Walimskie należące do kompleksu Riese, wybudowanego podczas II wojny światowej. Godzinne zwiedzanie podziemnych sztolni było doskonałym przybliżeniem jeszcze nie tak dawnej historii.

        Wycieczka ufundowana była przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej.


        Historia wokół nas

        Czy historia naprawdę jest wokół nas? O tym przekonali się uczniowie klasy 4c podczas wycieczki dydaktycznej. W czasie zajęć zapoznali się historią budynków znajdujących się wokół szkoły. Dużym zaskoczeniem była informacja, iż w miejscu gdzie dziś funkcjonuje parafia pw. św. Andrzeja Boboli, 100 lat temu działała sala gimnastyczna z wieżą zegarową.

        Następnie klasa udała się na krótką wycieczkę na Osiedle Witoszowskie, czyli dzisiejszą ulicę Leśną. Skąd nazwa tej ulicy? Gdzie znajdują się rzeźby Hermanna Duboisa? Dlaczego na niektórych budynkach znajdziemy jeża, zająca lub wiewiórkę? O tym dowiedzieli się podczas tej krótkiej wyprawy. 

        Zajęcia bardzo podobały się uczniom i na własne oczy przekonali się, że historia jest wokół nas!



        WAKACJE Z HISTORIĄ 

        Podczas tegorocznych wakacji nasi globtroterzy nie próżnowali. Odkrywali, zwiedzali, poznawali nowe miejsca zarówno na mapie Europy jak i Polski. 

        Nowo odkrytymi terenami postanowili podzielić się z innymi przygotowując plakaty "Wakacje z historią". Nic tylko czerpać z nich inspiracje i ruszać w drogę, ku nowym przygodom!

         


        KOLOROWE JEZIORKA

        Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

        Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

          • PODSUMOWANIE PROJEKTU

          • W grudniu 2021 odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Szkolnych Klubów Turystycznych powstałych w ramach projektu Ambasadorzy turystyczni Aglomeracji Wałbrzyskiej. Projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologi. 
            W ramach działalności klubu uczniowie uczestniczyli w licznych wycieczkach. Kilkukrotnie odwiedzono Kościół Pokoju w Świdnicy, przespacerowano "Śladem murów obronnych miasta", odkryto "Rynkowe tajemnice". Wyruszając poza miasto uczniowie poznali Zamek Grodno, Osówkę, Pałac w Jedlince, Zamek Książ, Palmiarnię, Szczawno-Zdrój i przepiękną miejscowość Sokołowsko. 
            Wszystkie wyprawy skrupulatnie odnotowywano w mediach społecznościowych. W tym celu na Instagramie powstało konto @klub_odkrywcow. 

            Projekt został zakończony ale nasi szkolni Odkrywcy nadal będą poruszać się śladami historii i umieszczać ciekawostki na profilu, na który serdecznie wszystkich zapraszamy !

          • Ambasadorzy Turystyczni w Aglomeracji Wałbrzyskiej

          • Uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i dołączyli do projektu pn. "Ambasadorzy Turystyczni w Aglomeracji Wałbrzyskiej"!

             

            Uczniowie klas 6 - 8 w ramach szkolnego klubu turystycznego będą mieli możliwość poznania licznych atrakcji Aglomeracji Wałbrzyskiej. Na młodych podróżników czeka, m.in Książ, Kościół Pokoju, pałac w Jedlince czy liczne wieże widokowe.  Relacje i spostrzeżenia z odkrytych terenów dostępne są na Instagramie, pod adresem https://www.instagram.com/klub_odkrywcow/.

             

            Zapraszamy wszystkich do polubienia profilu i czerpania inspiracji do indywidualnbego odkrywania najbliższej okolicy!  

          • Odkrywcy


            • Od maja 2021 roku uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w projekcie "Ambasadorzy Turystyczni w Aglomeracji Wałbrzyskiej". W tym celu powołany został Szkolny Klub Turystyczny pod nazwą "Odkrywcy". Do zadań klubu należy organizacja wycieczek na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej i prowadzenie w mediach społecznościowych dedykowanego kanału.
              W naszej szkole do klubu należą uczniowie klas VI - VIII, którzy w wolnym czasie biorą udział w zorganizowanych wyprawach. 
              Więcej informacji oraz ciekawostek z odwiedzanych grupowo jak i indywidualnie miejsc na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej odnaleźć można na Instagramie.

          • KSIĄŻ

          • "Mitologiczne historie znane i mniej znane” pod takim hasłem uczniowie klasy 6 odwiedzili

            6 października zamek Książ. Spacerując po komnatach, tarasach, korytarzach i dziedzińcach poszukiwali bohaterów mitycznych opowieści - skrzydlatego Pegaza, odważnego Herkulesa czy walecznej Areny.

            Nie sposób było też ominąć historii rodu Hochbergów w tym księżnej Daisy, czyli Stokrotki. Po odwiedzeniu zamku przyszedł czas na Palmiarnię w Lubiechowie. Palmiarnia wybudowana została dla księżnej przez jej męża Jana Henryka XV. Do jej budowy przywieziono 7 wagonów kolejowych zastygłej lawy z wulkanu Etna. 

            Wycieczka odbyła się w ramach projektu Ambasadorzy Aglomeracji Wałbrzyskiej. Więcej ciekawostek znajduje się na Instagramie pod adresem klub_odkrywcow.

          • Odkrywcy w Kościele Pokoju. 

          • Ostatnie słoneczne dni jesieni Klub Odkrywców spędził na odkrywaniu Kościoła Pokoju i jego okolic.    Po wysłuchaniu okoliczności powstania tego obiektu zapoznali się z Domem Stróża, Dzwonnika, Dzwonnicą, Domem Pastora oraz dawna luterańska szkołą. Spacerując po położonej wokół Kościoła nekropolii podziwiali odnowione epitafia i poznali historię najsłynniejszych organmistrzów, odpowiedzialnych budowę licznych instrumentów na terenie Śląska. 

            Największy zachwyt wśród młodych Odkrywców zrobiło barokowe wnętrze świątyni, pełne aniołków ( putta), zdobień i precyzji. Nie obyło się bez pytań o liczne drzwi i balkony.