• Dzień bliźniaka
          • Dzień Bliźniaka

          • W czwartek tj. 28 września Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas 4-8 do wspólnej zabawy z okazji Dnia Bliźniaka. W tym dniu wyjątkowo nie obowiązywał mundurek szkolny. Uczniowie bardzo pomysłowo i z humorem przebierali się jednakowo na bliźniaków. Zdarzyły się nawet trojaczki. Na długiej przerwie odbyła się sesja zdjęciowa i zostały wręczone pyszne czekolady. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie. 
            Pozdrawiamy serdecznie opiekunowie i SU.

        • Dzień liścia
          • Według najświeższych doniesień zawitała już do nas jesień. I od razu swe porządki zrobiła: owoce dała, liście przebarwiła...

          • 23 września to Dzień Spadającego Liścia. Jest to bardzo sympatyczny dzień, więc wychowawczynie obu świetlic postanowiły go przedłużyć tak, aby trwał cały tydzień, tym bardziej, że święto to przypadło na sobotę. Taki Tydzień Spadającego Liścia doskonale zaakcentował nadejście jesieni. Świetliczaki wzięły udział w różnorodnych zajęciach plastycznych oraz ruchowych. Piękna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie mini zawodów sportowych, w których motywem przewodnim były liście. W zabawach tych dzieciom towarzyszyły wolontariuszki, które nie pierwszy raz aktywnie wsparły działalność świetlicy. Świetliczaki rozwiązywały też przyrodnicze quizy multimedialne polegające na przyporządkowaniu liści do odpowiednich drzew.

            W naszej galerii zdjęć można podziwiać małe dzieła sztuki, które powstały w minionym tygodniu. Zapraszamy do ich obejrzenia.

        • Dzień jabłka
          • Dzień Jabłka w 1 a

          • 28 września dzieci z klasy 1 a obchodziły Dzień Jabłka. Najpierw z zaciekawieniem obejrzały film edukacyjny ,,Bajka o jabłkach”, dotyczący zastosowania tego pełnego witamin owocu, wysłuchały piosenki  ,,Małe czerwone jabłuszko” i wiersza Jana Brzechwy ,, Entliczek – pentliczek…”. Dzieci układały puzzle interaktywne i grały w memory pt.,,Gimnastyka buzi i języka z jabłkami”. Poznały cykl życia jabłoni oraz wykonały prace plastyczną.

            Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek.

             

            Z tej okazji rodzice przygotowali wspaniały poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy. Wszyscy mogli zajadać się zdrowymi, soczystymi jabłkami oraz

            smakować przekąski z jabłkiem w roli głównej. Były babeczki z nadzieniem jabłkowym, szarlotka, placek z jabłkami, musy, dżem, suszone jabłka i smaczne soki oczywiście z jabłek. 

            To był wyjątkowy, pełen witamin dzień.

             

        • Piłka nożna
          • Miedzyklasowe Rozgrywki w piłkę nożną

          • W dniu 28.09 2023r. czyli kolejny czwartek stojący pod hasłem piłka nożna w naszej szkole. Tym razem do boju ruszyła klasa 4d, która pokonała klasę 4c 3:1, nastepnie klasa 7a wygrała z klasą 7c  7:0  i na koniec rozgrywek klasa 8a po zaciętym  meczu pokonała 8b 3:2 za tydzień kolejna moc wrażen. Do boju orły!

            tekst i zdjęcia Andrzej Czyżowicz 

        • Marek Michalak
          • Wspomnień czar... Spotkanie z panem Markiem Michalakiem

          • Poniżej prezentujemy relacje uczniów naszej szkoły ze spotkania z kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu - panem Markiem Michalakiem, które odbyło się w sali gimnastycznej 22 września 2023roku.

            Opiekun: pani Natalia Jezierska

             

            Dnia 22.09.2023r. w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy - imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu - odbyło się spotkanie z panem dr. Markiem Michalakiem.

            Pan Michalak jest świdniczaninem, pedagogiem specjalnym, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a w latach 2008-2018 był Rzecznikiem Praw Dziecka.

            Tematem spotkania była opowieść o ludzkiej godności, o krainie wartości i o prawach dziecka. Spotkanie odbyło się w dwóch turach. Pierwsza tura obowiązywała uczniów klas 1-3, druga tura obowiązywała klasy 4-8.

            Pisarz rozmawiał z nami o wartości rodziny i przyjaźni w życiu codziennym oraz o prawach dziecka. Po odpowiedzeniu na zadane pytania pan Marek składał autograf osobom, które zakupiły jego książkę. Po spotkaniu była również możliwość zrobienia sobie zdjęcia z pisarzem. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze.

            Adam Jarosz, kl. 7a

             

            W piątek, 22.09.2023r., w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z byłym Rzecznikiem Praw Dziecka - panem Markiem Michalakiem. Przyjechał on na spotkanie w towarzystwie swoich dzieci.

            Na początku spotkania Marek Michalak opowiadał o swoich książkach i o tym, jak się nie spodziewał ogromnych chęci ludzi na ich nabycie, po czym przedstawił nam swoją najnowszą książkę pod tytułem "Opowieści o prawach dziecka".

            Potem były Rzecznik Praw Dziecka zapytał, co nam daje moc, po czym gdy uczeń odpowiedział, co według niego daje moc, pan Marek Michalak rozwijał dany temat.

            Pod koniec spotkania była chwila na zadanie pytań panu Markowi, pytania były zadawane głownie na temat edukacji oraz psychologów w polskich szkołach. Gdy pan Marek odpowiedział na pytania, można było podejść do niego po autograf lub podpis na mundurku. Po spotkaniu była też chwila na podejście do byłego Rzecznika Praw Dziecka i czas na krótką rozmowę.

            Moim zdaniem spotkanie było bardzo ciekawe oraz pouczające, ponieważ były na nim poruszone ważne kwestie: jaka jest współczesna edukacja w szkołach oraz co jest w życiu ważne.

            Michał Byrczek, kl. 8b

             

            Celem spotkania była prezentacja twórczości autora książek pana Marka Michalaka. Prezentację przeprowadził sam autor związany z bliskim nam wszystkim Orderem Uśmiechu .

            Czytanie książek to ważny aspekt rozwoju ucznia, ale też przyjemność. Autor i jego goście: starszy syn oraz dwie córki, skutecznie przekonywali nas o tym opowieściami o procesie tworzenia literatury dla dzieci. Pan Marek mówił z pasją o inspiracji.

            Wszystkich przybyłych na wstępie powitała pani Dyrektor szkoły. Przedstawiła autora i wprowadziła nas w temat spotkania.

            Podczas swojego wystąpienia pan Marek z pasją opowiadał o tym, jak jego rodzina stała się pierwowzorem opisywanych historii, bohaterów i przemyśleń. Mówił o tym, co daje nam moc.

            Spotkanie było ciekawą i atrakcyjną formą promocji książek uznanych za bestsellery. Z pewnością ta forma promocji zachęci dzieci do sięgania po książki. Moim zdaniem ważne jest bliskie spotkanie czytelnika z autorem.

            Martyna Frankowska, kl. 7c

             

            22 września 2023r. o godzinie 10:20 odbyło się spotkanie z panem Markiem Michalakiem. Na spotkaniu kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu rozmawiał z nami o tym, co daje nam moc. Przed spotkaniem autorskim chór szkolny ,,Libro di musica", pod opieką pani Kamilli Banaszczyk, zaśpiewał nam dwie piosenki.

            Pisarz rozmawiał z nami o tym, jak ważną wartością są: rodzina, przyjaźń oraz wzajemny szacunek. Pan Marek Michalak opowiadał nam również o prawach dziecka i podkreślał moc, jaką mają w sobie dzieci. Nasi koledzy/koleżanki mieli możliwość zadania pytań dotyczących rozwoju dzieci. 

            Autor podpisywał uczestnikom spotkania książki oraz rozdawał chętnym autografy. 

            To spotkanie nauczyło mnie, że warto cieszyć się z życia oraz jak zauważyć szczególną wartość, jaką jest rodzina. To wydarzenie zostanie na 100% zapamiętane przez uczniów naszej szkoły:).

            Aleksandra Cnota, kl. 7a

            Poprosiłem tatę, żeby na spotkanie z panem Markiem Michalakiem kupił mi jego książkę. Byłem zainteresowany zdobyciem autografu i dedykacji gościa naszej szkoły.

            Tata kupił mi trzy książki: "Opowieści o prawach dziecka", "Opowieści o tym, co w życiu ważne", "Opowieści o tym, co daje moc". Na spotkanie do szkoły wybrałem się z jedną z nich.

            Z przyjemnością wysłuchałem pana Marka. Odpowiedzi na zadane pytania były interesujące 

            i bardzo rzeczowe. Po spotkaniu podszedłem po autograf autora. W dedykacji pan Marek napisał kilka słów specjalnie dla mnie i podpisał się imieniem i nazwiskiem.

            Hubert Kasprzyk, kl. 7a

             

            Do naszej szkoły przyjechał pan Marek Michalak. Ten znany świdniczanin jest autorem wielu książek i kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

            Nasza klasa zajęła miejsce z przodu, dzięki czemu bardzo dobrze widziałem całe wydarzenie. Pisarz przybył razem ze swoimi dziećmi. Na spotkaniu poruszane były ciekawe tematy. Pisarz mówił o prawach dziecka. Poruszał także tak ważne tematy, jak: przyjaźń, miłość i inne wartości istotne w naszym życiu. Pan Marek wydawał się bardzo sympatyczną i miłą osobą.

            Po prelekcji uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zadawania pytań. Pod koniec spotkania pan Marek Michalak podpisywał książki oraz robił sobie zdjęcia z zainteresowanymi osobami. Podczas wydarzenia odbył się także występ szkolnego chóru prowadzonego przez panią Kamillę Banaszczyk.

            Spotkanie bardzo mi się podobało. Chciałbym, żeby naszą szkołę częściej odwiedzały ciekawe osoby dzielące się z nami swoimi doświadczeniami oraz swoim spojrzeniem na świat.

            Michał Trześniewski, kl. 7c

             

            W dniu 22.09.2023r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy odbyło się spotkanie z byłym Rzecznikiem Praw Dziecka - Markiem Michalakiem.

            Spotkanie rozpoczęło się krótką przemową pani Dyrektor Małgorzaty Gryń-Chlebickiej i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Następnie wystąpił chór szkolny prowadzony przez panią Kamillę Banaszczyk. Po występie chóru głos zabrał pan Marek Michalak. Opowiadał on uczniom naszej szkoły o swoich książkach, funkcji pełnionej przez niego w latach 2008-2018 oraz o prawach dzieci i młodzieży. Mówił również o osobach, które dostały tytuły Kawalera Orderu Uśmiechu. Następnie odpowiadał na pytania uczniów, podawał wiele przykładów z życia swojego i innych oraz mówił o swojej rodzinie, który była inspiracją do napisania jego książek.

            Pod koniec spotkania zrobił pamiątkowe zdjęcie ze wszystkimi uczniami. Chętne osoby mogły podejść do gościa, aby zrobić z nim zdjęcie. Tuż przed wyjściem z sali każdy uczeń, który posiadał książkę pana Michalaka, mógł poprosić o jej podpisanie.

            Uważam, że spotkanie było bardzo ciekawe. Pan Marek Michalak jest bardzo otwartą osobą, z którą można porozmawiać na wiele tematów.

            Mateusz Czerwiński, kl. 7a

             

            Pan Marek Michalak jest autorem książek, między innymi, o prawach dziecka. Zadawaliśmy mu dużo pytań, na które on odpowiadał. Opowiadał również o swoich książkach razem z dwiema córkami i synem. W czasie spotkania dzieci śpiewały piosenkę "Order od dzieci". Na koniec pan Michalak złożył autografy dzieciom, które miały jego książki. 

            Bardzo mi się podobało, ponieważ dowiedziałam się o nim dużo ciekawych informacji oraz poznałam nowe książki.

            Katarzyna Wawer, kl. 4b

             

             

            Marek Michalak, Kawaler Orderu Uśmiechu, przyjechał do naszej szkoły w piątek, 22 września 2023 r., żeby opowiedzieć o swojej książce. Opowiadał też o swoim życiu oraz o tym, jak został Kawalerem Orderu Uśmiechu i Rzecznikiem Praw Dziecka. Pod koniec spotkania nasz gość dawał autografy do książek.

            Bardzo mi się to spotkanie podobało, ponieważ pan Marek Michalak dawał szansę na wypowiedź innym dzieciom.

            Julia Chrzan, kl. 4b

             

             

            W piątek miałem przyjemność być na spotkaniu z byłym Rzecznikiem Praw Dziecka - panem Markiem Michalakiem, które odbyło się w sali gimnastycznej. Pan Marek Michalak jest Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz autorem książek.

            Na spotkaniu dowiedziałem się o jego nowej ostatniej książce, zadałem mu też pytanie, na które bardzo szczegółowo odpowiedział. Po spotkaniu zrobiłem sobie z panem pamiątkowe zdjęcie oraz dostałem autograf.

            Lubię takie spotkania, ponieważ można porozmawiać ze znanymi osobami. Rozmawialiśmy na tematy życiowe oraz codzienne. Pan Marek zadał nam kilka pytań, np.: "Co nam daje moc?".

            Czekam na kolejne spotkanie z panem Michalakiem.

             

            Franciszek Halicki, kl. 8b

             

             

            W piątek, 22 września, naszą szkołę odwiedził pan Marek Michalak. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej.

            Panu Michalakowi towarzyszyły jego dwie córki oraz syn. Pochodzi on ze Świdnicy, lecz przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Był Rzecznikiem Praw Dziecka i napisał kilka książek. Na spotkaniu pokazywał jedną z nich - "Opowieści o prawach dziecka". Opowiadał także o swoich zawodach i swoim życiu oraz zadawał kilka pytań, na przykład: "Co daje nam moc?". Moim zdaniem spotkanie było ciekawe.

             

            Nel Kowal, kl. 7c

             

             

            Pan Marek zaimponował mi. Okazało się, że napisał książkę o prawach dzieci, przypominając, że najmłodsi też mają swoje prawa. Pan Marek Michalak był zainteresowany, czy czytaliśmy książkę o prawach dziecka. Okazało się, że niektórzy ją znali.

            To spotkanie było bardzo interesujące, bo pierwszy raz miałem okazję poznać osobiście autora książki.

             

            Jan Hołubecki, kl. 4b

             

            W ostatni piątek odbyło się spotkanie z panem Markiem Michalakiem, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Rzecznikiem Praw Dziecka w latach 2008 - 2018.

            Mówił on bardzo ważne rzeczy, między innymi o tolerancji w stosunku do innych, o systemie nauczania, który według niego nie jest zbyt dobry. Jak najbardziej się z panem Markiem zgadzam i myślę, że mówił naprawdę mądrze i że jest on dobrym wzorem do naśladowania dla innych. Również napisał on wiele książek dla dzieci, takich jak ,,Opowieści o tym, co daje noc'' lub ,,Opowieści o prawach dziecka''. Niestety jeszcze ich nie czytałem, lecz chętnie to zmienię.

            Jakub Żukowski, kl. 7a

        • Talenty dla firm
          • TRZECIA EDYCJA KONKURSU TALENTY DLA FIRM

          • Dnia 27.09.2023 r. odbyła się trzecia edycja międzynarodowego konkursu Talenty dla Firm. Konkurs ma na celu zwiększyć zainteresowanie uczniów dziedzinami technicznymi. Polega na budowie zestawów technicznych MERKUR do budowania maszyn i pojazdów. W konkursie uczestniczyły mieszane ośmioosobowe drużyny, składające się z trzech uczniów szkół podstawowych, trzech uczniów szkół średnich, przedstawiciela firmy (jako nadzór techniczny) oraz nauczyciela. Drużyny miały niecałe 2,5 godziny na zbudowanie miniatury modelu linii przemysłowej, a ich prace były ocenione przez międzynarodową komisję.

            Drużyny, w których skład wchodzą uczniowie SP8 zajęły 1 i 3 miejsce.

            I miejsce 
            drużyna pod patronatem firmy SONEL w składzie:
            Jan Bratkowski
            Krzysztof Dziasek 
            Wojciech Niedziela 

            III miejsce 
            drużyna pod patronatem firmy Electrolux w składzie: 
            Aleksander Kryjak
            Jakub Skrzypacz
            Anna Hołyńska

            Dwa pierwsze zespoły pojadą na konkurs międzynarodowy do Hradec Kralove. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

        • Tydzień szczęścia
          • Ogólnopolski Tydzień Szczęścia

          • Szkoła Podstawowa Nr 8 w Świdnicy włączyła się w obchody IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Inicjatywę w świdnickiej placówce koordynowała Pani Monika Perlikowska. Akcja trwała od 18 do 24 września 2023 r., a jednym z jej największych atutów był brak zadań domowych. W trakcie przerw uczniowie mogli rozkoszować się radosną muzyką. Z kolei nauczyciele organizowali w klasach lekcje tematyczne związane z Dniem Optymizmu oraz Dniem Nadziei. Kreatywne prace uczniów oraz inspirujące hasła zdobiły szkolny korytarz. Uczniowie i nauczyciele mieli również przyjemność uczestniczyć w pikniku śniadaniowym na szkolnym boisku. Uczestnicy przynieśli ze sobą kocyki i smakołyki, a najbardziej energiczni mieli okazję zatańczyć w rytmie Happy W. Pharrella, naśladując choreografię stworzoną przez uczennice z klasy siódmej. Ten niezwykły tydzień przyniósł uczniom uśmiech i odprężenie. Z niecierpliwością wyczekują kolejnej edycji Tygodnia Szczęścia za rok.

        • Dzień Kawalerów Orderu Uśmiechu
          • JAK ŚWIATOWY DZIEŃ ORDERU UŚMIECHU OBCHODZIŁY PIERWSZAKI Z 1B

          • 21 września uczniowie z klasy 1B po raz pierwszy świętowały Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. 

            Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, w czasie których dowiedziały się, co to jest Order Uśmiechu oraz kto i kiedy wymyślił to piękne i ważne odznaczenie. Pierwszaki obejrzały film z ceremonii wręczania Orderu Uśmiechu pani Dominice Kulczyk. Poznały również kilku znanychKawalerów Orderu Uśmiechu. Śpiewały piosenkę „Order od dzieci”. Na koniec zajęć rozwiązały interaktywny quiz na temat Orderu Uśmiechu i wykonały pracę plastyczną  order. 

            Kolejnego dnia pierwszoklasiści wzięli udział w spotkaniuautorskim z Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawalerem Orderu Uśmiechu – p. Markiem Michalakiem. Dzieci przyniosły na to spotkanie książki, które autor podpisywał. 

            Teraz uczniowie klasy 1b już wiedzą, dlaczego na szkolnych bluzach mają uśmiechnięte słoneczko. I są z tego dumni.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Marek Michalak
          • Spotkanie z Panem Markiem Michalakiem

          • 22 września gościliśmy w naszej szkole wyjątkową osobę – Pana Marka Michalaka – Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

            Spotkanie było przeznaczone dla uczniów klas 0-VIII. Pan Marek rozmawiał z dziećmi o prawach dziecka, o tym co jest w życiu ważne i co daje nam moc. Pisarz podkreślał wartość rodziny, przyjaźni oraz wzmacniania więzi. Nasi uczniowie mieli również okazję do zadawania pytań. Po wzajemnym podziękowaniu za spotkanie Pan Marek Michalak podpisywał zakupione wcześniej książki oraz rozdawał chętnym autografy.

            Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w spotkaniu autorskim.

            tekst i zdjęcia Paulina Galica 

        • Piłka nożna
          • Rozgrywki w piłkę nożną

          • W dniu 21.09.2023 w naszej szkole rozpoczeły sie rozgrywki w piłkę nożną klas 4-8. Do rozgrywek przystąpiły wszystkie zespoły składające się 5 zawodników plus bramkarz. Ciekawostką  jest, że w niektórych drużynach pojawiły się też dziewczyny. Na inauguracje rozgrywek klasa 4a wygrała z klasa 4b 1:0,  zas klasa 5b przegrała 5c 1:2, a w  klasach szóstych 6a przegrała z klasa 6c 0:3. Mecze były bardzo wyrównane i do końca rozgrywek wszystko może się zdarzyć.

            tekst i zdjęcia Andrzej Czyżowicz 

        • Wycieczka 6b
          • WYCIECZKA KLASY 6B

          • 20.09.br. klasa 6b wybrała się na wycieczkę do Wrocławia. Wszystko było super. Przejazd szynobusem, później spacer po Wrocławiu, ale najlepszą zabawa była w Jump World Wrocław.

        • Lekcja szczęścia
          • Lekcja szczęścia w klasie 4b

          • Poniżej prezentujemy relacje uczniów klasy 4b z lekcji języka polskiego, która odbyła się w ramach Szkolnego Tygodnia Szczęścia. Czwartoklasiści opowiadali, czym dla nich jest szczęście, co daje im w życiu ta wartość. Z zaangażowaniem i uśmiechem uzupełniali też tematyczne karty pracy przy akompaniamencie "szczęśliwej" muzyki z bajek.

            Opiekun: Natalia Jezierska

             

            Dnia 19 września wszyscy rozmawialiśmy o szczęściu. Dostaliśmy kartkę, na której mieliśmy napisać lub narysować synonimy słowa SZCZĘŚCIE. W następnym zadaniu mieliśmy napisać, co daje szczęście człowiekowi. A w kolejnym, co przeszkadza w byciu szczęśliwym. Kolejno miałem narysować lub napisać, co mi sprawia szczęście. Napisałem, że jestem szczęśliwy, gdy gram w koszykówkę, odpoczywam lub spędzam czas z rodziną. Potem miałem napisać, jak zrozumiałem słowa Władysława Tatarkiewicza "Scześciem jest trwałe, pełne i uzasadnione zadowolenia z życia.". Pod koniec lekcji opisałem, kiedy człowiek jest szczęśliwy. Ta lekcja bardzo mi się podobała. Lubię być szczęśliwy!

            Bartosz Jasionek

            Na wtorkowej lekcji języka polskiego rozwiązałam kartę pracy pod tytułem "Być szczęśliwym". Napisałam tam np. synonimy słowa szczęście i o tym, co może dać człowiekowi szczęście. Przeczytałam też piękny cytat, a mianowicie: "Szczęściem jest trwałe, pełne i uzasadnione zadowolenie z życia.". Były to słowa Władysława Tatarkiewicza. Odpowiedziałam również, jak rozumiem te słowa.

            Hanna Bułat 

             

            We wtorek na lekcji języka polskiego zajmowaliśmy się sposobami komunikowania się i rozmawialiśmy o tygodniu szczęścia. Rozwiązywaliśmy zadania związane ze szczęściem. Mieliśmy napisać, co przynosi lub odbiera szczęście ludziom. Rysowaliśmy to, co udało nam się osiągnąć w życiu i to, co daje nam szczęście. Mi osobiście szczęście przynoszą sukcesy sportowe w pływaniu, koszykówce i piłce nożnej.

            Jan Hołubecki

            We wtorek, jak zwykle, weszliśmy do sali numer 23, gdzie zaczęła się lekcja języka polskiego. Pani podyktowała temat lekcji i sprawdziła obecność. Lekcja podzielona była na dwie części. Druga część lekcji dotyczyła szczęścia, wówczas malowaliśmy i pisaliśmy kartę pracy na temat szczęścia. Pani puszczała nam muzykę. Było przyjemnie, ponieważ mogliśmy malować, a nie tylko pisać.

            Hanna Zawiła

            Na lekcji języka polskiego rozmawialiśmy o szczęściu oraz o komunikatach. Przypomnieliśmy sobie, jakie mogą być komunikaty ustne albo pisemne. Robiliśmy też prace na kartkach o szczęściu. Bardzo mi się podobało, ponieważ była super praca i trochę luźniejsza lekcja.

            Katarzyna Wawer

            We wtorek na j.polskim rozmawialiśmy o szczęściu, każdy z nas tworzył swoją pracę pt. "Być szczęśliwym". Na swoich pracach pisaliśmy, jakie są synonimy szczęścia i rysowaliśmy to, co dla nas jest szczęściem.W czasie tej lekcji pani włączyła nam piosenki z bajek, które umiliły nam czas. 

            Kornelia Nieciąg

            Na wtorkowej lekcji języka polskiego rozmawialiśmy o tym, czym jest szczęście i wypełnialiśmy kartę pracy, na której pisaliśmy, co to jest szczęście i co nam sprawia szczęście. Wymyślaliśmy też razem z klasą synonimy dla słowa szczęście. Pracowaliśmy przy muzyce z bajek i było mi bardzo miło.

            Hubert Guzik

             

            We wtorek, 19.09.2023 roku, na języku polskim rozmawialiśmy o szczęściu. Szczęście jest zawsze z nami i nigdy nas nie opuści. Mamy je w sercu. Mamy o nie dbać, czyli musimy pomagać tworzyć to szczęście. To była bardzo ciekawa lekcja.

            Hania Jankowska

            19 września 2023 r. na lekcji języka polskiego rozmawialiśmy o szczęściu. Wszystkie dzieci chętnie kolorowały i pisały prace o szczęściu. W trakcie pracy uczniów w tle słychać było muzykę. Ten dzień był wyjątkowy. Dzieci były uśmiechnięte i zadowolone.

            Hania Mikołajczak

             

            We wtorek, 19.09.2023r., na języku polskim pani Natalia przeprowadziła z nami lekcję o szczęściu.

            Zaczęło się zwyczajnie: krótką powtórką materiału. Pani Natalia rozdała nam kartki, na których mieliśmy namalować, co nas uszczęśliwia, co przeszkadza w byciu szczęśliwym. Wypisywaliśmy synonimy szczęścia i napisaliśmy, co daje człowiekowi szczęście. Mieliśmy też napisać, jak rozumiemy słowa Władysława Tatarkiewicza o szczęściu. Pani Natalia puszczała nam muzykę, która u mnie wywołała radość i spokój. Taka lekcja bardzo mi się podobała, ponieważ była bardzo ciekawa.

            Mateusz Kalemba:)

        • Bieg orląt
          • II BIEG ORLĄT LWOWSKICH

          • Uczniowie klasy 2b wzięli udział w ,, II Biegu Orląt Lwowskich ”, który odbył się 18 września.  Jego celem byłouczczenie pamięci młodocianych obrońców miasta, którzy w 1918 roku bronili go przed atakami wroga ze wschodu. W walce o Lwów zginęło wówczas 1421 dzieci, a najmłodsze z nich miało 9 lat. Dlatego też uczniowie mieli do pokonania symboliczny dystans 1421 metrów. W biegu można wziąć udział tylko raz w życiu, właśnie wtedy, kiedy ma się 9 lat. Na mecie każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal, zimną wodę i upominek.  

            tekst i zdjęcia Jadwiga Wołoszyn 

        • Dzień kropki
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W KLASIE IB

          • Już od wielu lat, 15 września jest dniem wyjątkowym dla dzieci na niemal całym świecie. To właśnie wtedy w ponad 180 krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy.

            Uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią Iwoną Monetą również włączyli się w działania związane z tym wyjątkowym świętem. W tym dniu pierwszoklasiści przyszli do szkoły „ubrani w kropki”, rozwijali twórcze myślenie i kreatywność, a kropka została motywem przewodnim wspólnych zajęć. Kolorowe kropki stały się również bohaterem gier, zabaw, opowiadań, piosenek i twórczych prac plastycznych.

            Zajęcia zaczęły się od prezentacji krótkiegofilmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Uczniowie poznali historię dziewczynkiVashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie odbyła się pogadanka na temat obejrzanego filmu. 

                    Uczniowie swoje plastyczne zdolności mieli okazję pokazać podczas kolorowania dużej kolorowej kropki, która potem, za pomocą aplikacji QUIVER, zamieniła się w magiczną kulę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego dnia.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta 

        • ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z MARKIEM MICHALAKIEM
          • ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z MARKIEM MICHALAKIEM

          • Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem, byłym rzecznikiem praw dziecka, działaczem społecznym, Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Spotkanie poświęcone będzie najnowszej książce "Opowieści o prawach dziecka". Wydarzenie poprowadzi Urszula Tokarczyk-Bar. Spotkanie odbędzie się 22 września o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w bibliotece.

        • Dzień kropki
          • Dzień Kropki w świetlicach szkolnych

          • 15 września w naszej szkole wszystkie Świetliczaki  świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. Przyszły do szkoły w ubraniach zawierających motywy kropek. Należy tu wyjaśnić, że obchody Dnia Kropki zapoczątkowało wydanie przez Petera H. Reynoldsa książki pt. "Kropka" . Jej bohaterką jest dziewczynka, która nie wierzyła we własne siły. Nauczycielka zachęciła ją, aby namalowała kropkę. Dziewczynka potraktowała zadanie kreatywnie i odkryła w sobie talent. Książka ta pokazuje, że warto próbować, być odważnym i kreatywnym. 
            Świetliczaki pozowały w kropeczkowej fotobudce, którą przygotowały poprzedniego dnia. Wykonywały przeróżne kropkowe zadania przy muzyce, składały z kropkowanego papieru zabawkę piekło-niebo. Dzieci wykazały się pomysłowością, a zabawom towarzyszyły radość i ciekawość.
            Ten wspaniały, kolorowy, radosny dzień przygotowały wychowawczynie naszych szkolnych świetlic.
            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)
             TEKST: Anna Richter
            ZDJĘCIA: wychowawcy świetlicy

        • Trampoliny
          • Pierwsza wycieczka już za nami…

          • Jeszcze nie minął tydzień wakacji, a uczniowie kl. VI c wraz z grupą uczniów kl. VI a wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Wrocławia. Celem wyprawy był największy w Polsce kompleks rozrywki:  Park Trampolin i Powietrzne Miasto. Miejsce to łączy sport z zabawą. Na uczniów czekało 40 stref atrakcji, m. in. :trampoliny, strefa zbijaka, poduchy, ścianka wspinaczkowa.

            Podczas zabaw nad bezpieczeństwem uczniów czuwali instruktorzy wraz z opiekunami:

             p. Marzanną Pietrzak i p. Andrzejem Czyżowiczem.

            A jak było, zapraszamy do fotorelacji.

        • TYDZIEŃ SZCZĘŚCIA W SZKOLE
          • TYDZIEŃ SZCZĘŚCIA W SZKOLE

          • Tydzień Szczęścia w Szkole obchodzimy w tym roku w dniach 18-24 września 2023, a hasłem przewodnim tegorocznej, czwartej, edycji są słowa:

            Z OPTYMIZMEM I NADZIEJĄ!

            Inspiracją są czasy, w których żyjemy. Świadome wzmacnianie optymizmu oznacza umiejętność wyciągania konstruktywnych wniosków z doświadczeń. Mamy okazję np. inaczej spojrzeć na czas pandemii: czego mnie ten czas nauczył? Jaki sens mogę wyciągnąć z tego okresu?

            Nadzieja, z kolei, w świetle psychologii pozytywnej oznacza wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji. Mam nadzieję czyli mam cele do zrealizowania.

            Zatem, będąc tu i teraz, optymistycznie spoglądamy za siebie, by móc z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Od czego zacznę?

            Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Tydzień Szczęścia w Szkole jest okazją do podejmowania tematów, które są elementami składowymi dobrostanu: dbanie o pozytywne uczucia, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu, osiągnięcia i zdrowie (model PERMA(H) Martina Seligmana).

            Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To narzędzie profilaktyki depresji i chorób cywilizacyjnych. W kontekście trudnej sytuacji globalnej ale i dramatycznych wyników badań zdrowia psychicznego młodych Polaków te kwestie nabierają kluczowego znaczenia.

        • ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ
          • ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

          • Wydział Edukacji i Wydział Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych pod patronatem Pani Prezydent oraz przy współudziale Firmy Szkoleniowo – Doradczej Anna Szywała organizuje konferencję na temat

            „Odpowiedzialne – świadome rodzicielstwo. Relacje w bliskości”

            Konferencja odbędzie się w Teatrze Miejskim 30.09.2023r w godzinach 10.00-15.00.

            Link do rejestracji:

            https://forms.gle/oYCetCCiTg2m5kzh9