Jest nam miło poinformować, że uczennica klasy II B Maja Żyłka wzięła udział w kolejnym Pucharze Polski Taekwon-do, który odbył się na weekend w Górze.
W grupie wiekowej dzieci Maja wywalczyła złoty medal w konkurencji walk soft stick.
Jest nam miło poinformować, że uczennica klasy II B Maja Żyłka wzięła udział w kolejnym Pucharze Polski Taekwon-do, który odbył się na weekend w Górze.
W grupie wiekowej dzieci Maja wywalczyła złoty medal w konkurencji walk soft stick.
29 listopada uczniowie klasy 2b hucznie obchodzili klasowe andrzejki. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się m.in., na czym dawniej polegała wróżba ze studnią, wróżba z woskiem i ze sztachetami w płocie oraz po co dziewczynki wkładały pod poduszkękarteczki.
Na ten zabawowy dzień wychowawczyni przygotowała dla swoich podopiecznych ciekawe i śmieszne wróżby,zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Były więc m.in. kocia wróżba, wróżba z sercem, przepowiadanie przyszłości,wróżba z butami, czarne kleksy zamiast lania wosku czy balony z wróżbą.
Rodzice przygotowali na ten dzień dla dzieci słodki poczęstunek, który uprzyjemnił jeszcze dzieciom ten wspaniały dzień.
Andrzejkowej zabawie w klasie 2B towarzyszyło przysłowie: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. I chociaż dzisiaj nikt już nie wierzy w andrzejkowe wróżby przepowiadające przyszłość, to wróżącym w zabawie towarzyszyła żartobliwa nadzieja, że szczęśliwa przepowiednia się jednak spełni.
zdjęcia: Daria Moneta
Podczas tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nasza szkoła zorganizowała wyjątkowy konkurs wiedzy historycznej na platformie Quizizz. Trzydziestu młodych pasjonatów historii zmierzyło się z 52 wymagającymi pytaniami, prezentując imponującą wiedzę o naszej przeszłości. Aż 10 uczestników osiągnęło wynik powyżej 90%! To dowód na to, że młode pokolenie jest niezwykle zainteresowane historią naszego kraju.
Oto nasi laureaci:
Wyróżnieni zostali: Jakub Kozubal z kl.8b, Aleksander Walczak z kl.6c, Maria Sikora z kl.8c oraz Igor Rodkiewicz z kl.8b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wasza pasja do historii napawa nas dumą.
Joanna Studnicka, Marzanna Pietrzak
Nasza szkoła, po raz kolejny, zaprasza do wzięcia udziału w wielkiej akcji pisania listów. Każdy chętny może się przyczynić do ochrony praw człowieka, niezależnie od wieku, narodowości czy miejsca zamieszkania, wystarczy napisać swój list!
W tym roku akcja odbędzie się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, w godzinach 15:00-17:00 w auli szkolnej (Budynek A).
Sama idea wydarzenia narodziła się w Polsce w 2001 roku. Pierwotnie jej celem było wysłanie jak największej liczby apeli (listów, e-maili, wiadomości w mediach społecznościowych) do odpowiednich władz, aby skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka w ich państwach. Cel ten do dziś pozostał ten sam, a solidarnościowe listy trafiają również do osób lub społeczności, których prawa i wolności są łamane. W zeszłym roku w Polsce napisano łącznie 183 838 listów, a na całym świecie podjęto, aż 5 828 323 akcje.
W czasie tegorocznej edycji Maratonu Pisania Listów można napisać w sprawie:
-Marii Kalesnikawej - przywódczyni protestów i więźniarki politycznej z Białorusi;
-Manahel al-Otaibi - obrończyni praw kobiet sprzeciwiającej się wymogowi męskiego opiekuna z Arabii Saudyjskiej;
-obrońców i obrończyń ziem Wetsuweten w Kanadzie,
-Joela Paredesa - Argentyńczyka postrzelonego podczas pokojowej demonstracji;
-Neth Nahary - tiktokerki z Angoli;
-Kjung Seok Parka walczącego o prawa osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej;
-Okby Haszada - przetrzymywanego w areszcie studenta z Egiptu;
-Şebnem Korur Fincancı walczącej na rzecz wyeliminowania tortur w Turcji;
-Dang Dinh Bacha - prawnika z Wietnamu zabiegającego o sprawiedliwość klimatyczną.
Zapraszamy!
28 listopada 2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs kaligraficzny dla uczniów klas drugich.
Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci umiejętności kształtnego i pięknego pisania z wykorzystaniem pióra, uwrażliwienie na walory estetyczne związane z trudnąsztuką kaligrafii oraz utrwalenie właściwych nawyków manualnych związanych z umiejętnością pisania: kierunku kreślenia liter, ich kształtu, połączeń, proporcji.
W konkursie wzięło udział 9 przedstawicieli klas drugich, którzy w swoich klasach piszą najładniej. A byli to:
klasa 2a: Maja Szeliga, Basia Drączkowska, MarcelWójtowicz
klasa 2b: Michalinka Moor, Pola Kubryńska, Cecylia Gądek
klasa 2c: Konstancja Korczowska, Sara Wilczyńska,Antoni Szachniewicz
Wszyscy uczestnicy niezwykle starannie przepisywali wierszo chorym kotku. Wybór najpiękniejszej pracy był bardzo trudny, ponieważ wszystkie dzieci biorące udział w tym konkursie bardzo się starały, aby to właśnie ich praca została zauważona i wyróżniona.
Jury przyznało trzy równoznaczne wyróżnienia, które otrzymali:
Basia Drączkowska, Cecylia Gądek i Antoni Szachniewicz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do pięknego pisania.
Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Uczniowie klasy IIIA z niecierpliwością oczekiwali na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień. I właśnie dlatego 29 listopada dzieci przyszły do szkoły poprzebierane za wróżki, magików, wróżbitów oraz inne czarodziejskie postacie. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w różne działania. Dzieci przypomniały sobie, w jaki sposób obchodzi się to święto i przystąpiły do różnorodnych wróżb i przepowiedni. Nie mogło zabraknąć: „Magicznych kubeczków”, układania butów w kierunku drzwi, przekłuwania papierowego serca, aby odczytać imię swojej sympatii oraz losowania karteczek z przepowiednią, co czeka je w niedalekiej przyszłości. Trzecioklasiści wykonali również pracę plastyczną ozdabiając kapelusz czarodzieja plasteliną, a także tańczyli przy dźwiękach skocznej muzyki. Na koniec na uczniów czekał słodki poczęstunek, oczywiście nie mogło zabraknąć smakowitych babeczek i ciasteczek z wróżbą.
Był to pełen dobrej zabawy, niezwykłych przeżyć i emocji dzień, który na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.
Rodzicom serdecznie dziękujemy za przygotowanie poczęstunku dla dzieci.
„Wieczór Andrzejkowy”:
Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Fragment wiersza D. Gellner
29 listopada w klasie IIA wrzało od samego rana, ponieważ zgodnie ze starą, polską tradycją obchodzono klasowe andrzejki.
Uczniowie przebierani w różne czarodziejskie postacie z niecierpliwością oczekiwały na zajęcia. Najpierw przypomniały sobie sposoby obchodzenia tego święta, a następnie przystąpiły do różnorodnych wróżb i przepowiedni. Wśród andrzejkowego czarowania nie mogło zabraknąć układania butów w kierunku drzwi, przebijania serc z imionami żeńskimi i męskimi, czytania wróżb w pod ukrytymi kartami i oczywiście tanecznego szaleństwa.
Wszyscy z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem uczestniczyli w andrzejkowych czarach, a zabawy dostarczyły uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. To była wyśmienita zabawa.
Na koniec na każdego czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.
Powered by aSc EduPage