• Zalogowani
          • Zalogowani

          • Dzisiaj, 26.10 br. uczniowie klas 8 uczestniczyli w uroczystej gali otwierającej 8 edycję programu Zostańcie z nami - Miasto i Powiat Świdnica, czyli 8 edycji popularnych ZALOGOWANYCH.

        • Dzień psa
          • Dzień kundelka u świetliczaków

          • Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto - Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze świetliczaki przyniosły swoich pluszowych przyjaciół. Dzieci  podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Wykonały papierowe pieski, które posłużyły do samodzielnie wymyślonej zabawy w teatr. Świetliczaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!

            TEKST Małgorzata Szmuc
            ZDJĘCIA wychowawcy świetlicy

        • Zdolny
          • Dolnośląski Konkurs Polonistyczny "zDolny Ślązak"

          • Mamy przyjemność poinformować o sukcesie uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”. Są to: Maja Białoń, Maria Lizurej, Liliana Jarząbek, Aleksandra Sierakowska, Łucja Sobolewska, Karol Konarzewski z klasy 8b; Lena Grzeczka i Natalia Jasionowicz z klasy 8a; Anna Szeredi i Mateusz Czerwiński z klasy 7a oraz Iga Pełka z klasy 7c. 

            Wyżej wymienieni uczniowie, biorąc udział w niezwykle trudnych zmaganiach konkursowych, walczą o następujące uprawnienia: do najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Warto przypomnieć, że organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą „zDolny Ślązak” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a konkursy te realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Serdecznie gratulujemy siódmo- i ósmoklasistom sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu! Mocno trzymamy za Was kciuki!

            Natalia Jezierska

          • Uczniowie klas czwartych na spektaklu "Teatralne ABC"

          • W poniedziałek, 23 października, uczniowie klas czwartych obejrzeli w auli I LO spektakl "Teatralne ABC" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza, którego misją jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę, jak również przygotowaniem widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury.

            Czwartoklasiści poznali historię młodego urwisa, który nie potrafił właściwie zachować się w teatrze: przeszkadzał aktorom i widzom. Ponieważ lekceważył wszelkie prośby i uwagi, został ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotkał znane z historii teatru i baśni postaci. Ich opowieści i przygody w zadziwiający sposób odwoływały się do zachowań chłopca. Bohater, zauroczony różnorodnością i wyjątkowością sceny, zaczął doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznał sztukę aktorską, stał się bardziej pokorny. Czas spędzony w teatrze nie był dla niego czasem straconym – podobnie jak dla uczniów klas czwartych z naszej szkoły.

            Poniżej prezentujemy relacje uczniów klasy 4b z wyjścia na spektakl "Teatralne ABC".

             

             

            W poniedziałek, 23.10.23 r., z moją klasą wybrałam się do I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy na spektakl pt. "ABC Teatru". Spektakl pokazywał nam, jak mamy się nie zachowywać w teatrze.

            W trakcie spektaklu na scenę wpadł chłopak, który zaczął w przeszkadzać. Wszyscy myśleli, że chłopak jest uczniem szkoły, lecz był to aktor. Spektakl był stworzony w ten sposób, żeby przemawiać do młodszej widowni. Były wplatane zwroty, które w obecnych czasach młodzież często używa. Chłopak cofnął się w czasie, żeby zobaczyć, jak trudna jest praca aktora, ponieważ jeżeli widownia słucha i ciekawi ją spektakl, aktor jest bardzo szczęśliwy. Spektakl bardzo mi się podobał, ponieważ naprawdę do mnie przemówił.

             

            Hania Bułat

             

            W poniedziałek byliśmy w teatrze. Przedstawienie, jakie wówczas obejrzałem, było jednym z najlepszych, jakie dotychczas widziałem. Aktorzy występowali nie tylko na scenie, ale i między publicznością. Nie wiedziałem, że tak można. To przedstawienie uświadomiło mi, że aktorzy nie mają łatwej pracy. Pod koniec przedstawienia jeden z aktorów zatańczył do piosenki pt. "Griddy". Przedstawienie było zabawne, bo jeden z aktorów posługiwał się zwrotami młodzieżowymi.

            Jan Hołubecki

             

             

            W poniedziałek, 23 października, uczniowie czwartych klas wybrali się do teatru, aby pooglądać przedstawienie. 

            Na początku na widownię przyszedł aktor, który myślałam, że jest uczniem szkoły, w której był ten spektakl. Później wszedł na scenę i powiedzieli, żeby zasłonić zasłony i przepraszają za zamieszanie. 

            Pomyślałam sobie, że to nie jest zaplanowane, lecz później okazało się inaczej. Główny bohater przeniósł się w czasie do dawnych czasów i dzięki kostiumowi stał się widoczny. Kiedy chciał wrócić do swoich czasów, nie było to proste. Wszystko dobrze się zakończyło, a główny bohater wrócił do domu.

             

             

            Bardzo mi się podobało i chętnie obejrzałabym to jeszcze raz, ponieważ aktorzy świetnie grali swoje role, a samo przedstawienie było ciekawe.

            Kaja Widło

             

             

            Na początku były dwie postacie w maskach, które grały swoje role. Wtedy wszedł chłopiec. On przeszkadzał, więc został przeniesiony do innego wymiaru, gdzie ludzie go nie widzieli i nie słyszeli. Tego chłopca słyszały tylko kukły. Dały mu kostium, żeby można go było zobaczyć i usłyszeć. Musiał mieć jeszcze klucz, żeby przedostać się do swojego wymiaru. Znalazł ten klucz, ale chciał uratować teatr przed zamknięciem, więc zagrał rolę Kaja z "Królowej Śniegu", bo aktor zachorował. Powtarzał rolę, aż zasnął i w ten sposób przedostał się do swojego wymiaru. 

            Bardzo mi się podobało, ponieważ spektakl był zabawny i śmieszny.

            Katarzyna Wawer

             

             

            W poniedziałek, 23 października, poszłam z moją klasą I LO na spektakl.

            Gdy doszliśmy na miejsce, usiedliśmy w rzędach i czekaliśmy z niecierpliwością na rozpoczęcie spektaklu pt. "ABC Teatru". To przedstawienie było o ciężkiej pracy aktorów. Był to ciekawy i pełen wrażeń spektakl. To przedstawienie podobało mi się również dlatego, ponieważ było mądre i wesołe.

             

            Kornelia Nieciąg

            Natalia Jezierska

        • Ekoósemka
          • EKO ÓSEMKA - REALIZACJA PROJEKTU

          • 21 kwietnia w Wałbrzychu oficjalnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”. To konkurs organizowany od lat przez fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland, działającą w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park. W konkursie wybierane są, a następnie dofinansowywane oryginalne i ciekawe pomysły dotyczące ekologii i zdrowego stylu życia.

            Nasz projekt EKO ÓSEMKA zajął drugie miejsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 25 000 zł  i teraz nadszedł czas na realizację.

             

            W ramach projektu zakupione zostały:

            - hotele dla owadów,

            - skrzynka meteorologiczna,

            - skrzynio-ogródki na rośliny zielne,

            - równoważnia,

            - tablice edukacyjne.

            Projekt zakłada wykonanie ogrodu zmysłów, który ma stymulować sensory wzroku, dotyku, zapachu i smaku. Ogród będzie pełnił również funkcje edukacyjne zachęcające do obcowania z przyrodą. Już teraz powstaje ścieżka zmysłów i kwietna łąka, została zamontowana podwyższona grządka na rośliny zielne a wkrótce pojawią się hotele dla owadów i równoważnia. W realizację projektu zaangażowani są uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele.  
            Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.

        • Gross rosen
          • Wycieczka 8b do Gross Rosen

          • 18 października byłem klasowej wycieczce do obozu Groß-Rosen w Rogoźnicy. Poznałem historię tego strasznego miejsca i w jaki sposób byli traktowani więźniowie. Z racji pobliskich złóż granitu, obok obozu więźniowie wykopali kamieniołom. Obóz ten przeszło około 120 tysięcy więźniów. Wśród nich byli Polacy, więźniowie polityczni Hitlera, Świadkowie Jechowi, homoseksualiści, dezerterzy oraz przede wszystkim Żydzi. Do każdej z tych grup SS przydzieliło odpowiedni trójkącik na koszuli. Niestety, był to jeden z najgorszych pod względem przeżywalności obozów koncentracyjnych. Więźniowie byli głodzeni i dostając 1/4 zdrowiej porcji jedzenia byli zmuszani do codziennej 6 godzinnej pracy w kamieniołomie. Jak powiedział przewodnik co trzeci więzień giną z przemęczenia, czy licznych chorób.

            Poznałem również sposoby w jaki skazani starali się przeżyć obóz. Był to handel, sport- głównie boks oraz piłka noża. Sporty te podnosiły więźniów na duchu i dawały nadzieję na leprze jutro.

            Niestety Gross-Rosen wyzwolono dopiero 7-8 maja 1945 r. Wiele więźniów, którym udało się doczekać na ratunek ze strony Rosjan, na wskutek przejedzenia zmarło. Wyniszczony organizm nie wydzielał już wystarczającą ilość energii aby trawić jedzenie

             Jest to jeden z najtragiczniejszych obozów i mam nadzieje że Polacy, oraz Świat nigdy nie zapomni o mordach hitlerowskich obozów śmierci.

             

            Franciszek Halicki, 8b

             

            Dnia 18.10 pojechałam wraz z klasą na zwiedzanie  Muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy. Dotarliśmy tam ok. 9.00 i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw obejrzeliśmy film, w którym wypowiadali się więźniowie, którym udało się przeżyć obóz. Następnie przewodnik opowiedział nam o makiecie całego terenu i zaprosił nas na wystawę. Później weszliśmy już na teren dawnego obozu gdzie zobaczyliśmy m.in.: nieczynny już kamieniołom  rogoźnicki, pozostałości po barakach oraz budynek, w którym znajdowała się kuchnia. W odnowionym baraku mogliśmy zobaczyć jak wyglądała prycza. Usłyszeliśmy historię o zawodach sportowych, które były rozgrywane pomiędzy więźniami, a oficerami. Po zwiedzaniu poszliśmy na warsztaty dotyczące żywienia więźniów. Mieszkańcy obozu dostawali jedynie 1490 kcl dziennie.Wyjazd pokazał mi życie w obozie w latach II wojny światowej. Mimo przygnębiającego tematu, zwiedzanie było interesujące.

            Ola Sierakowska, 8b

             

            Myślę, że wycieczka do Gross rosen, bądź jakiegokolwiek innego obozu koncentracyjnego jest traumatycznym wydarzeniem. Podczas wojny, w tym miejscu działy się okropne rzeczy, takie jak głodzenie i mordowanie ludzi. Nie potrafię zrozumieć skąd tyle nienawiści było do drugiego człowieka. Wycieczka nauczyła mnie również, że jedzenie trzeba szanować, bo nie każdy może mieć je pod ręką, tak jak więźniowie w tamtych czasach. W muzeum pokazano nam jak wyglądały padiaki, miski, prycze i warunki życia ludzi mieszkających tam na codzień. Dowiedziałam się też, że kamieniołom, który znajduje się obok został stworzony przez więźniów. Podsumowując wycieczka do Gross Rosen ukazuje smutne i tragiczne losy najczęściej niewinnych ludzi, fatalne warunki żywieniowe, pozwalanie na przemoc, wygładzanie, poniżanie innych w czasie wojny, ale dzięki niej zaznajomiłem się bardziej z historią tego obozu koncentracyjnego.

            Liliana Jarząbek, 8b

             

            W środę, 18.10 razem z klasą odwiedziłam muzeum Groß-Rossen w Rogoźnicy - czyli pozostałości po obozie koncentracyjnym. Wycieczka była bardzo ciekawa, dużo dowiedziałam się o codzienności więźniów w obozie, o traktowaniu ich przez SS oraz o nieziemsko niskoklaorycznych posiłkach, które spożywali mimo ciężkiej, kilkunastogodzinnej pracy. Mimo bardzo trudnego i druzgocącego tematu, wycieczka udała się nam. Wycieczka do Groß-Rossen nauczyła mnie, jak ciężkie było życie ludzi w obozie, w jakich koszmarnych warunkach żyli. Mam nadzieję, że nigdy więcej tak potworne miejsca, zostaną tylko pamiątką po latach cierpień wielu tysięcy ludzi i, że nigdy ich działalność nie zostanie wznowiona.

             

            Maria Lizurej, 8b

             

            Dnia 18 października 2023 roku pojechałam wraz z moją klasą na wycieczkę do Gross-Rosen. Podczas wizyty widziałam fundamenty zburzonych budynków w obozie oraz obrazy narysowane przez więźniów. Pan przewodnik również opowiadał nam o rangach więźniów w obozie i tłumaczył znaczenie koloru trójkąta na ubraniu. Uważam a wycieczkęza bardzo interesującą i ciekawą. Mimo pochmurnego tematu pan przewodnik opowiadał wszystko bardzo interesująco, co zachęcałodo słuchania.Aniela Żek, 8b

             

            Osiemnastego października odbyła się wycieczka klasy 8B do  obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wycieczka ta miała na celu pokazanie ósmoklasistom wygląd obozów koncentracyjnych oraz przedstawienie panujących w nich warunkach.Po dojechaniu do obozu przewodnik puścił klasie film oraz opowiedział gdzie co jest na makiecie obozu oraz historie danych budynków. Po skończeniu opowiadanej historii, przewodnikzaprowadził klasę do pomieszczenia z zdjęciami pokazującymi osoby sprawujące władze w obozie, stroje, buty skurzano drewniane jak i zarówno drewniane, części narzędzi, rysunkiprzedstawiające prace w obozie oraz zdjęcia ilustrujące wygłodzenie więźniów obozu.Po obejrzeniu przedmiotów i zdjęć będących w danym pomieszczeniu, była chwila na skorzystanie z toalety, po  czym przewodnik zaprowadził klasę w część obozu, w którejprzebywali więźniowie.Na początku oprowadzający zaprowadził grupę do kamieniołomu, w którym wydobywany był granit, po czym opowiedział związaną z nim historię. Po opowiedzianej historii, klasazostała zaprowadzona do budynku kuchni części więźniów.W dalszej części wycieczki pokazane klasie były fundamenty bloków 18 oraz 19, po czym klasa zapaliła przyniesione znicze przy ścianie śmierci. Następnie przewodnik zaprowadziłklasę do budynku będącego rekonstrukcją baraku. W budynku tym oprowadzający włączył klasie film o boskie w obozie oraz piłce nożnej.Pod koniec wycieczki po obejrzeniu filmów klasa wróciła do budynku znajdującego się w części SSmanów, w którym odbyły się warsztaty na temat żywienia.Po warsztatach był koniec wycieczki, a klasa wróciła do Świdnicy.

             

            Michał Byrczek, 8b

        • kiermasz
          • Jesienny kiermasz zaczytanej książki

          • Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki szkolnej na kiermasz zaczytanej książki, który odbędzie się 30 i 31 października. Każdą książkę będzie można kupić za 50 gr.

            Serdecznie zapraszamy!

             

        • konkurs
          • KONKURS RECYTATORSKI

          • W czwartek 19.10.2023 r. odbył się Konkurs Recytatorski „Wesoła Kokoszka” dla dzieci z klas II i III (etap szkolny). Wzięło w nim udział 22 uczniów. Program prezentowany przez uczestników oceniało jury w składzie:pani Anna Richter, pani Katarzyna Legut, pani Aleksandra Barańska.

            Prezentacje uczniów oceniane były według następujących kryteriów: dobór repertuaru,interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne.

            Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu wytypowało dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wesoła Kokoszka” w Marcinowicach. Najlepszymi okazały się Inga Suchorowska z klasy IIa oraz Oliwia Perek z klasy IIIc. 

            Gratulujemy Dziewczynkom i trzymamy kciuki podczas konkursu finałowego!

        • kleksografia
          • Lekcja kleksografii w klasie 4b

          • W środę, 18 października, uczniowie klasy 4b uczestniczyli w niezwykłej lekcji kleksografii. Zajęcia były związane z omawianą na języku polskim lekturą "Akademia pana Kleksa". Czwartoklasiści wykazali się ogromnym talentem artystycznym i twórczym, a efekty ich prac można zobaczyć w galerii poniżej. Prezentujemy też relacje uczniów z tego wydarzenia.

            opiekun: p. Natalia Jezierska

             

            18.10.2023 r. pani zrobiła nam lekcję kleksografii. Kleksografia polega na tym, że bierzemy atrament, robimy kleksy na kartce, po czym zginamy kartkę i wychodzi nam wielka plama. Mówimy wtedy: "Bardzo trudno mi jest orzec, czy to ptak, czy nosorożec.". Kiedy te czynności zostały już za nami, to został nam jeden krok: musieliśmy do tego wymyślić historyjkę. 

            Najpierw wszyscy z naszej klasy zrobili na kartce kleksy, po czym daliśmy je na koniec sali i czekaliśmy na następną lekcję języka polskiego, żeby atrament wysechł. Na następnej lekcji każdy z nas wziął swoją kartkę i wymyślaliśmy historyjki.

            Ta lekcja kleksografii bardzo mi się podobała, bo mieliśmy ciekawą zabawę z wymyślaniem historyjek ;)

             

             

            Alan – Piotr Przewłocki

            Gdy zaczęła się lekcja kleksografii, pani wyjaśniła, co będziemy na niej robić, każdy z nas napisał instrukcję potrzebną do tej lekcji. Rozłożyliśmy gazety na ławkach, zrobiliśmy dużo kleksów na białych kartkach, które złożyliśmy na pół. Po otwarciu kartki powstały ładne i różnorodne obrazki, dopisywaliśmy do nich wierszyki i rymowanki.

            Ta lekcja była wesoła i różniła się od pozostałych zajęć. Zajęcia były interesujące i kreatywne, mam nadzieję, że kiedyś się powtórzą.

             

            Agnieszka – Kornelia Nieciąg

             

             

            Na lekcji j.polskiego Pani Anastazja zrobiła nam lekcję kleksografii. Była to bardzo nietypowa lekcja, na którą przynieśliśmy atrament lub nabój do pióra oraz stare gazety.

            Ja zrobiłem 5 kleksów i wyszedł mi leśnik zwyczajny - tak nazwałem mojego pająka. Ten pająk wywołał we mnie uczucia takie jak: szczęście, radość, ponieważ cieszyłem się, że mi się udało, a bardzo lubię pająki. Ten pająk podobał mi się, ponieważ ucieszyłem się, że mi się udało w tym kleksie zobaczyć pająka. 

            Ta lekcja w akademii pani Anastazji bardzo mi się podobała.

            Anatol – Mateusz Kalemba

             

             

            Pani zorganizowała nam lekcję kleksografii. Każdy miał zrobić na kartce kilka kleksów, a potem ją złożyć, żeby uzyskać ciekawy efekt artystyczny. Zrobione przez nas kleksy inspirowały nas do pisania o nich wierszy i historyjek. Mój kleks wyglądał jak motyl.

            Andrzej – Jan Hołubecki

        • tenis
          • Turniej Tenisa Stołowego

          • 18 października w naszej szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły. W rozgrywkach brało udział łącznie 26 uczniów z klas III-VI w podziale na kategorię chłopców oraz kategorię dziewcząt. Uczniowie grali w systemie 'każdy z każdym'. W kategorii dziewcząt była jedna grupa, a w kategorii chłopców dwie grupy. Po niezwykle zaciętej walce wyniki tegorocznego TTS przedstawiają się następująco: 

             

            Kategoria Dziewcząt:

            I- Julia Kuc  VI b

            II- Barbara Jeśko VI a

            III- Melania Kuc IV b

             

            Kategoria Chłopców:

            I- Aleksander Kryjak VI a

            II- Karol Walczak VI b

            III- Bruno Iwański IV b

             

            Bardzo gratulujemy wszystkim Uczestnikom oraz Zwycięzcom!

             


            Organizator Dorota Kocoń
            Sędzia główny- Andrzej Czyzowicz

        • Lekcja gddw
          • Lekcja GDDW w klasie 4c

          • W dniu wczorajszym tj. 19.10.2023r. odbyła się kolejna lekcja psychoedukacyjna z naszą Panią psycholog Martą Rogaczewską na GDDW w klasie 4c. Tym razem tematyką zajęć było dobre koleżeństwo oraz znaczenie szacunku. Uczniowie mogli nauczyć się jakimi cechami, a także zachowaniami charakteryzuje się dobry i zły kolega/koleżanka oraz mieć chwilę autorefleksji nad tym jaki/jaka ja jestem dla moich rówieśników z klasy. Drugą częścią lekcji był temat szacunku, który zaczęliśmy od wspólnego stworzenia definicji. Następnie odbyła się dyskusja i omawianie komu należy się szacunek. Uczniowie klasy 4c byli bardzo zaangażowani i chętni do pracy, dzięki czemu lekcja była owocna oraz interesująca.

        • Ania
          • Wyniki szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”

          • Do powiatowego konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:

            Kl. IV-VI

            Małgorzata Kusideł 5b

            Gabriela Górka 5b

            Łucja Szeredi 4a

            Kl. VII-VIII

            Anna Szeredi 7a

            Aleksandra Sierżańska 7b

            Filip Świło 7c

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i ciekawe interpretacje zaprezentowanych wierszy.

            Serdecznie gratulujemy uczniom i uczennicom zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

            Powiatowy konkurs odbędzie się 2 i 3 listopada 2023 r.

        • przełęcz sokoła
          • WYCIECZKA KLASY 5A W GÓRY SOWIE

          • W dniach 17-18.10.23 byliśmy na wycieczce klasowej w Górach Sowich. Wybraliśmy się tam z plecakami na plecach, bez telefonów za to w super nastroju. Po przyjeździe do Sokolca udaliśmy się do schroniska Orzeł. Tu zostawiliśmy bagaże i na lekko udaliśmy się na naszą wędrówkę. Pierwszego dnia czekała na nas masa atrakcji: weszliśmy na Wielką Sowę. Były tam piękne widoki. Podczas wędrówki naszym przewodnikiem był tato Stasia. Wchodziło nam się naprawdę fajnie. Chłopcy bawili się w strzelanki. Na Wielkiej Sowie upiekliśmy kiełbaski, pianki i bawiliśmy się w różne zabawy: szukaliśmy chaty Puchata i Wróżek. Po powrocie do schroniska, po posiłku poszliśmy do lasu budować szałasy. Najlepszymi budowniczymi okazali się: Pola, Martyna, Kamil  i Kajetan. Wieczorem zjedliśmy kolację, graliśmy w mafię i gry planszowe. Noc spędziliśmy w schronisku Orzeł. Niektórzy z nas nie spali do 4 rano. Rozmawialiśmy sobie. Drugi dzień przywitał nas piękną pogodą. Graliśmy w podchody pokonując piękna trasę w naszych górach. Po powrocie do schroniska, zjedzenia posiłku i wypiciu gorącej czekolady nadszedł czas na powrót. Wróciliśmy bardzo zmęczeni ale było super. Bardzo się cieszę, że mogłam spędzić czas z koleżankami i kolegami i bliżej się z nimi poznać.

        • Paweł Gołuch
          • Spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Pawłem Gołuchem

          • W październiku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Gołuchem – pisarzem, autorem książek dla dzieci („Smocze jajo” oraz „Smoczy kamień”).

            Z naszym Gościem spotkali się uczniowie oddziału 0.

            Pan Paweł opowiedział dzieciom o swojej przygodzie z poezją. Czytał uczniom zabawne wiersze, okraszając je niesamowitymi występami aktorskimi. Pisarz śpiewał również piosenki, akompaniując sobie grą na gitarze. Dzieci bardzo żywo reagowały na występ Gościa, śmiały się, włączały do wspólnej zabawy. Autor udowodnił, że pomysły do pisania można zaczerpnąć z otaczającego nas świata, a poezję tworzyć w różnym wieku. Pod koniec spotkania przeczytał dzieciom fragmenty swojej książki „Smocze jajo”. Uczniowie mogli zadać Gościowi pytania, a także kupić Jego książkę ze specjalną dedykacją. Dzieci wręczyły również Panu Pawłowi prezent i serdecznie podziękowały za spotkanie.

        • Szlakiem ginących zawodów
          • Szlakiem Ginących Zawodów

          • 17 października dzieci z klasy 1a i 3c wybrały się na pierwszą w tym roku szkolną wycieczkę do Czermnej ,, Szlakiem ginących zawodów’’. Celem tej wyprawy było poznanie kultury, tradycji i zawodów dawnej wsi oraz wzrost świadomości i szacunku dla pracy ludzkiej.

            Podczas wycieczki dzieci miały okazję zwiedz ciekawe miejsca, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Były w ,,Domu chleba”, w którym mieliły ziarno na mąkę, oglądały pracę piekarza i zajadały ze smakiem pyszny chleb z masłem lub ze smalcem. W ,,Domu koronki” podziwiały pracę hafciarki, koronkarki, rymarza i bednarza. W ,,Domu garncarza” obejrzały dawne przedmioty codziennego użytku. Widziały wiatrak, piec chlebowy, dawne stroje ludowe. Bacznie przyglądały się zwierzętom w ,,Mini Zoo”. Jednak najwięcej radości dzieci miały podczas warsztatów. Każdy pracował na kole garncarskim. Dzieci lepiły miseczki z gliny i ozdabiały kolorowymi farbami. Oczywiście, wykonane dziełazabrały na pamiątkę.  To była bardzo ciekawa i ekscytującą wycieczka. Dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone.

            autor tekstu i zdjęć: Joanna Janiak

        • Pola nadziei
          • POLA NADZIEI

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w   popularnej na całym świecie kampanii „Pola Nadziei”. Jesienią wolontariusze, przedszkolaki sadzą tysiące cebulek żonkili, które wiosną, gdy zakwitną, tworzą pola nadziei, bo nadzieja ma właśnie żółty kolor.

            Od kilku lat świdnickie hospicjum kontynuuje akcję „Pola Nadziei” w geście solidarności i wsparcia dla osób chorych na raka i ich rodzin. Akcja ma na celu uwrażliwienie na drugiego człowieka, szerzenie idei wolontariatu i zachęcenie do pomocy drugiej osobie. –   szerzenie idei hospicyjnej,

            Akcja odbyła się w środę,  4 października na Placu Grunwaldzkim w Świdnicy.

        • Zwyczaje Górnego śląska
          • Zwyczaje Górnego Śląska

          • 16 października klasa 3 c gościła Pana Jacka Szaleńca  tatę naszej Zosi, który przybliżył uczniom kulturę i historię Górnego Śląska. Pan Jacek doskonale zna ten region Polski, ponieważ tam się urodził i dorastał. W trakcie spotkania dzieci obejrzały prezentację o tradycjach, kulinariach, strojach oraz wartościach i zwyczajach rodzinnych. Dzieci miały okazję zapoznać się z dialektem, którym posługuje się rdzenna ludność tego regionu oraz zmierzyły się z przeczytaniem wiersza pt. „Pan Hilary”, podczas którego towarzyszyło mnóstwo śmiechu. Na koniec spotkania wszyscy skosztowali łakoci z tyty – rogu obfitości, którym obdarowuje się dzieci na Górnym Śląsku z okazji rozpoczęcia nauki w szkole.

            Bardzo dziękujemy Panu Jackowi za poświęcony czas oraz za bardzo ciekawą pogadankę.

             

        • JASKINIA NIETOPERZY
          • Uczniowie klas 4b i 4c na zajęciach w Jaskini Nietoperzy

          • W piątek, 13 października uczniowie klas 4b i 4c wraz z wychowawczyniami wybrali się do Nadleśnictwa Świdnica, aby odwiedzić Jaskinię Nietoperzy i zgłębić informacje dotyczące tych niezwykłych ssaków.

            Poniżej prezentujemy relacje uczniów klasy 4b z tego wydarzenia.

             

            W piątek przed Dniem Edukacji Narodowej moja klasa poszła do Jaskini Nietoperzy. Zbiórka odbyła się przed salą nr 23 o 8:30.Droga piechotą do jaskini była bardzo przyjemna. Gdy doszliśmy na miejsce, przywitała nas pani leśnik i zaprosiła do pomieszczenia, w którym opowiadała nam o gatunkach nietoperzy i o tym, jaki mają styl życia. Pani mówiła także, że nietoperze żerują w różnych porach dnia i się od siebie bardzo różnią. Potem pani leśnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym opowiadała o stalaktytach, stalagnatach i stalagmitach. Po zakończeniu wycieczki podziękowaliśmy pani leśnik za spotkanie. Po powrocie do szkoły, do klasy przyszła była uczennica pani Natalii i poczęstowała nas cukierkami z Włoch.

            Ta wycieczka podobała mi się, ale pani leśnik tyle mówiła, że nie zdążyłem wszystkiego zapamiętać.

            Hubert Guzik

             

            W piątek, 13 października, spotkaliśmy się w naszej klasie, był to dzień bez lekcji. Tego dnia dzieci składały naszej pani życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie z całą klasą poszliśmy do Jaskini Nietoperzy. Tam poznaliśmy różne gatunki tych ssaków. Mieliśmy okazję zobaczyć dużego sztucznego nietoperza, który wisiał na suficie. To był udany dzień.

            Kornelia Nieciąg

             

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wybraliśmy się do Jaskini Nietoperzy. Najpierw przyszliśmy do szkoły i daliśmy wychowawcy laurki. Potem poszliśmy do jaskini nietoperzy, tam pani opowiadała o nietoperzach. Następnie wybraliśmy się do sztucznej jaskini i widzieliśmy tam sztuczne nietoperze, bo nie można trzymać żywych nietoperzy. Te ssaki są pod ochroną. Na koniec wróciliśmy do sali i poznaliśmy dawną uczennicę naszej Pani. Bardzo mi się podobało, ponieważ dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o nietoperzach.

            Kasia Wawer

             

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej daliśmy pani laurki. Potem poszliśmy do Jaskini Nietoperzy. W świdnickiej jaskini można poznać życie i obyczaje nocnych łowców, jakimi są nietoperze. Zobaczyliśmy wielką makietę nietoperza, która miała ok. 2m wielkości i makietę naturalnej jaskini, gdzie mieszkają nietoperze. 

            Ta wycieczka była pouczająca. Poznaliśmy ciekawostki z życia nietoperzy. Polecam każdemu wizytę w tym miejscu.

            Jan Hołubecki

             

            Dnia 13 października 2023 r. wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę do Jaskini Nietoperzy. W tym dniu nasza pani obchodziła swoje święto i złożyliśmy jej życzenia.

            Jaskinia nietoperzy znajduje się w Świdnicy przy ulicy Władysława Sikorskiego obok siedziby Nadleśnictwa Świdnica. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia makiety ogromnego nietoperza. Pani z nadleśnictwa opowiedziała nam o zwyczajach i życiu tych nocnych łowców. Następnie oglądaliśmy prezentację o niesamowitych nietoperzach. Zobaczyliśmy również rekonstrukcję prawdziwej jaskini nietoperzy; ze zwisającymi skałami. Dowiedziałem się, że w naszym rejonie możemy spotkać karliki małe.

            Wycieczka ta nieszczególnie przypadła mi do gustu, ponieważ spodziewałem się, że zobaczę tam prawdziwe nietoperze. Jednak sytuację uratował ogromny sztuczny nietoperz, który bardzo mi się spodobał i zrobił na mnie największe wrażenie.

            Tomasz Strauss

             

            13 października całą klasą wybraliśmy się do Jaskini Nietoperzy. Jaskinia znajduje się przy ulicy Władysława Sikorskiego w Świdnicy. W środku była jedna makieta wielkiego nietoperza. W jaskini mniejszej były makiety mniejszych nietoperzy. Cieszę się, że mogłam to wszystko zobaczyć. 

            Julia Chrzan

            13. 10. 2023 r. z klasą wybraliśmy się do Jaskini Nietoperzy. Kiedy tam przyszliśmy, pani przewodniczka poprosiła nas, żebyśmy usiedli na poduszkach. Potem opowiadała nam ciekawostki o nietoperzach. Kiedy wszystko nam opowiedziała, poszliśmy do sztucznej jaskini nietoperzy i mogliśmy oglądać, w jakich warunkach żyją te interesujące stworzenia. Ta wycieczka podobała mi się, bo mogliśmy poznać ciekawostki o nietoperzach.

            Piotr Przewłocki

             

            W piątek, 13 października 2023 r., uczniowie klas 4b i 4c Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy wybrali się do Nadleśnictwa Świdnica na zajęcia w Jaskini Nietoperzy. Na zajęciach oglądaliśmy różne gatunki nietoperzy. Pani opowiadałam nam, jak żyją nietoperze, czym się żywią i jak wyglądają, a także jak śpią. Następnie weszliśmy zobaczyć jaskinię nietoperzy. Było w niej dużo sztucznych nietoperzy. Uważam, że to był bardzo ciekawy dzień. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o nietoperzach. Warto odwiedzić to miejsce.

            Hania Mikołajczak

            Natalia Jezierska

        • PASOWANIE
          • PIERWSZOKLASIŚCI ZOSTALI PRAWDZIWYMI UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY

          • „Ja mały uczeń tej szkoły, 

            przyrzekam wszystkim dorosłym, 

            a szczególnie mamie i tacie, 

            że będę pilnie się uczył, 

            wypełniał wszystkie obowiązki

            i zadania ucznia tak, 

            aby przynieść zadowolenie

            sobie i rodzicom (...)”.

             

            Tradycją w naszej szkole jest uroczystość pasowania na ucznia. 13 października 2023r. w sali gimnastycznej odświętnie ubrani pierwszoklasiści, w szkolnych strojach i w granatowych biretach na głowach, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnościamirecytatorskimi oraz wokalnymi. Uczniowie pięknie zatańczylido piosenki „Order Uśmiechu. Z powagą, w postawie na baczność zaśpiewali polski hymn „Mazurek Dąbrowskiego, czym udowodnili, że są gotowi, aby przyjąć ich do grona społeczności szkolnej.

            Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu Pani Dyrektor Małgorzata Gryń – Chlebicka ogromnym ołówkiem uroczyście pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia naszej szkoły. Następnie wychowawczynie wręczyły swoim podopiecznym pamiątkowe dyplomy i upominki.  

            To była podniosła i bardzo wzruszająca uroczystość, zarówno dla dzieci, jak i dla zebranych w auli gości. Ten niezwykły dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

            tekst: Ewelina Nowak, Iwona Moneta; zdjęcia: Daria Moneta