• Apel 3 maja
          • WITAJ MAJ! TRZECI MAJ!

          • 28 kwietnia, w ramach obchodów  Święta Narodowego 3 Maja, w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII,  grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście.

            Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas siódmych, nad którymi sprawowały opiekę panie: Agnieszka Fila, Marzena Zięba, Urszula Galicka oraz Kamilla Banaszczyk. Nagłośnieniem zajął się pan Andrzej Filipowski.

            W części oficjalnej uczniowie ósmej klasy, Zuzanna Kaczyńska i Aleks Zalewski przedstawili krótki rys historyczny związany z uchwaleniem Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Następnie Pani dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka wygłosiła przemówienie oraz powitała zaproszonych gości: Kawalera Orderu Uśmiechu, Panią Zuzannę Nawrot, a także Przyjaciela Szkoły, Pana Karola Liwirskiego, który z okazji 90 urodzin otrzymał od całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia.

            Następnie siódmoklasiści przedstawili scenkę, która przybliżyła uczestnikom wydarzenia najważniejsze zagadnienia związane z uchwaleniem i ogromnym znaczeniem dla Polaków  Konstytucji 3 Maja. Pojawił się w niej również sam król, Stanisław August Poniatowski. Przedstawienie zostało urozmaicone  tematycznymi wierszami recytowanymi przez uczniów.

            Tekst: Urszula Galicka

            Zdjęcia: Marzena Zięba, Marta Scheer

          • III miejsce Mistrzostwa Mażoretek Góra 2023

          • 22.04.2023 r. odbyły się XI Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Zachodniej Góra 2023.

            Miło nam poinformować,  że dziewczynki z formacji Mażoretek Prima Świdnica - Kadetki Baton (wśród nich  Aleksandra Brożbar (kl. 2 b) zajęły III miejsce. Formację przygotowywała p. Anna Trzeciak z ŚOK.

        • gŁOS ÓSEMKI
          • GŁOS ÓSEMKI - KWIECIEŃ 2023

          • Drodzy Czytelnicy!

            Zapraszamy Was do przeczytania wiosennego wydania „Głosu Ósemki”. Mamy nadzieję, że nasze artykuły Was zaciekawią i że czytając je, będziecie mogli się odprężyć.

            W tym numerze znajdziecie: interesujący wywiad z naszą szkolną pielęgniarką – Panią Lilianną Bogdańską, artykuły o tematyce przyrodniczej - dowiecie się, jaką rolę w życiu ludzi odgrywa przyroda i czy warto dbać o zieleń. Ponadto dowiecie się, dlaczego warto stawiać sobie wymagania i jaka jest zasadność noszenia mundurków w szkole.

            W gazetce znajdziecie też artykuły o tematyce literackiej, między innymi o odwadze Harrego Pottera, o tym, że miłość ma różne oblicza, a w naszym życiu najważniejsze jest tworzenie więzi oraz tekst o tym, jak książki wzbogacają nasze życie. W wolnym czasie możecie rozwiązać wiosenną krzyżówkę lub spróbować wypieków z przepisów, które znajdują się w rubryce „Smaczne co nieco”.

            Tematy na czasie to: porozumienie między pokoleniami, hejt, przyjaźń oraz pierwszy wyjazd bez rodziców. Zachęcamy też koleżanki i kolegów z Ukrainy do przeczytania artykułów w Waszym ojczystym języku. Na zakończenie chcielibyśmy życzyć Wam udanego i bezpiecznego wypoczynku w czasie majówki.

            Redaktorzy „Głosu Ósemki”

            GO_kwiecien_2023.pdf

        • Olek
          • RECYTATORSKI SUKCES ALEKSANDRA ŻURKA

          • 26 kwietnia 2023 r. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbył się finał XXVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK w kategorii „starsi”.  Wzięło w nim udział trzydzieścioro troje recytatorów wybranych w czasie eliminacji powiatowych. Wśród finalistów znalazł się również uczeń klasy 7a, Aleksander Żurek.

             Uczestnicy konkursu w czasie swoich występów prezentowali wiersz oraz fragment prozy. Aleksander recytował utwór Tadeusza Różewicza „Odnaleźć samego siebie” oraz fragment powieści Nancy Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Obydwa utwory  mówiły o świadomym poszukiwaniu własnej drogi życiowej oraz nieuleganiu wpływom większości.

            Jury, oceniając uczestników konkursu, brało pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru (wartość artystyczną utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Z prawdziwą radością informujemy, że mimo dużej konkurencji  Aleksander został przez jurorów zauważony i doceniony, ponieważ  zajął w konkursie I miejsce.

            Serdecznie gratulujemy Laureatowi i życzymy kolejnych recytatorskich sukcesów!

            Tekst i zdjęcia: Urszula Galicka

        • konkurs literacki
          • Powiatowy Konkurs Literacki "Lir... rodzaj różny" - laureatki z Ósemki na gali wręczenia nagród

          • W środę, 26 kwietnia, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Świdnicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXIII Powiatowym Konkursie Literackim "Lir... rodzaj różny". Zmagania miały na celu rozbudzać wśród  młodzieży zainteresowania literaturą, zachęcać do kreatywnego spojrzenia na świat oraz promować literackie talenty. Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły:

            Maja Sikora z kl. 8e - II miejsce w kategorii "Proza";

            Xymena Morawska z kl. 8b - III miejsce w kategorii "Poezja";

            Aleksandra Thrun z kl. 8e - III miejsce w kategorii "Na granicy słowa, dźwięku i rytmu"

            Nina Ząbkiewicz z kl. 8a - wyróżnienie w kategorii "Na granicy słowa, dźwięku i rytmu".

            Serdecznie gratulujemy laureatkom i życzymy dalszych sukcesów.

            26 kwietnia 2023 roku uczestniczyłam w gali laureatów konkursu powiatowego "Lir... rodzaj różny" organizowanego przez III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Zostałam wyróżniona w kategorii "Na granicy słowa, dźwięku i rytmu". Podczas gali zostały zaprezentowane wszystkie wyróżnione wiersze i opowiadania. Każdy laureat otrzymał tomik z wyróżnionymi wierszami oraz książkę. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim wydarzeniu. 

            Nina Ząbkiewicz, klasa 8a

        • obelisk
          • „Matka Dzieci Holocaustu.”

          • 25 kwietnia br. w ramach Akcji Żonkile uczniowie klasy 5c, jako przedstawiciele całej społeczności szkolnej, udali się pod obelisk poświęcony Irenie  Sendlerowej.  Miejsce to jesienią ubiegłego roku zostało uporządkowane, a wiosną tego roku został posadzony tam    lilak ulubiony krzew Pani Ireny. Zapalając znicz, oddaliśmy hołd tej, która pomagała Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej otrzymała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z Żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta.  Po utworzeniu grudniu 1942, będącej częścią Polskiego Państwa Podziemnego, Rady Pomocy Żydom "Żegota" została szefową wydziału dziecięcego. Ona sama i jej przyjaciele z Rady Pomocy Żydom "Żegota" pomogli uratować tysiące ludzkich istnień.  Przemycane z getta żydowskie dzieci, umieszczane były w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie. Należy pamiętać, że Rada Pomocy Żydom „Żegota” była jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.

            Marzanna Pietrzak

        • Dzień książki
          • ŚWIĘTO KSIĄŻEK W KLASIE 3B

          • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, 

            jaką sobie ludzkość wymyśliła”

            /Wisława Szymborska/

            24 kwietnia  2023 r. uczniowie z klasy 3b obchodziliwyjątkowe święto autorów, ilustratorów, wydawców, miłośników książek i czytelnictwa - Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich.

            Trzecioklasiści przynieśli w tym dniu do szkoły swoje ulubione książki zaprezentowali ich recenzje. Poznali historię książki i obejrzeli film pt.”Jak powstaje książka”. Wiedzą już, co to jest prawo autorskie i dlaczego należy je przestrzegać. Rozwiązywali interaktywny quiz i poznali kilka ciekawostek związanych z książką. W programie graficznym Paint tworzyli okładkę do swojej ulubionego utworu literackiego. Na koniec zajęć wykonali piękne zakładki do książek, które na pewno przydadzą się przy czytaniu.

            Uczniów klasy 3b nie trzeba przekonywać, że czytanie książek to świetna gimnastyka dla mózgu. Dzieci doskonale wiedzą, że książka jest przyjacielem, który redukuje stres, inspiruje i dostarcza rozrywki, a ten, kto dużo czyta, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, wzbogaca słownictwo pogłębia swoją wiedzę.

             

            Tekst i zdjęcia Iwona Moneta 

        • Dzień Ziemi
          • „CAŁY ŚWIAT JEST W NASZYCH RĘKACH”, CZYLI JAK UCZNIOWIE KLASY 3B ŚWIĘTOWALI DZIEŃ ZIEMI

          • 21 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 3B postanowili w sposób szczególny uczcić największe święto ekologiczne na świecie - Światowy Dzień Ziemi.

            Korzystając z pięknej pogody, ubrani na zielono trzecioklasiści rozpoczęli ten dzień od sadzenia bratków.

            Po powrocie do klasy rozmawiali o konieczności dbania o najbliższe środowisko i brania odpowiedzialności za Ziemię. Oglądali filmy edukacyjne na temat ekologicznego trybu życia, oszczędzania wody i energii, dbania o czyste powietrze, ograniczania ilości śmieci, recyklingu i segregowania odpadów. 

            Uczniowie pracowali w grupach metodą stacji zadaniowych. Dopasowywali eko-zdania do smutnej i wesołej Ziemi, ustalali, jak długo rozkładają się śmieci, układali matematyczne puzzle, grali w grę planszową „Segregowanie odpadów”. Pisali w zeszytach Kodeks Ekologa, sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną w licznych zadaniach i quizach interaktywnych, śpiewali piosenkę „Świat w naszych rękach”, tworzyli ekologiczne torby na zakupy. 

            W nagrodę za wielkie zaangażowanie i sumienną pracę wszystkie dzieci otrzymały Certyfikat Przyjaciela Ziemi.

            To był dla trzecioklasistów bardzo ważny dzień, który uświadomił im, że „świat jest w naszych rękach”, więc o planetę Ziemię powinien dbać każdy jej mieszkaniec, codziennie, nie tylko w imieniny Ziemi – 22 kwietnia.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Zonkile
          • „Aby zmienić świat, nie możemy być obojętni.”

          • Z okazji 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim nasza społeczność szkolna włączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile” # ŁączyNasPamięć”.

            19 kwietnia br. od wczesnych godzin porannych grupa uczennic z kl. 7a rozdawała wykonane przez uczniów papierowe żonkile- symbole wspólnej pamięci o powstaniu w getcie. W wielu klasach III- VIII odbyły się lekcje historii, na których wykorzystano materiały zalecone i przygotowane przez Muzeum Polin. Uczniowie starszych klas obejrzeli premierową projekcję animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartej na reportażu Hanny Krall. Młodsi poznali historię przyjaźni dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu opowiedzianą w filmie „Będę pisać”.

            Dziękujemy z udział paniom Justynie Rzeczyckiej i Marzenie Ziębie. W szczególności chcielibyśmy podziękować osobom, które pomogły w przygotowaniu akcji: pani Aleksandrze Barańskiej- Zemście i pani Renacie Zalas.

             

            Koordynatorzy: Marzanna Pietrzak i Andrzej Filipowski.

        • żonkile
          • AKCJA ŻONKILE w klasie 3C

          • „Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
            Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.” 
            / Marek Edelman/

            Trzecioklasiści chcąc uczcić 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, aktywnie włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE 2023 organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
            Celem akcji było propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.
            Uczniowie tego dnia przyszli do szkoły ubrani na żółto. Podczas zajęć zapoznali się ze słuchowiskiem „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci miały okazję do rozmowy na temat postaw związanych z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Na podstawie opowiadania wykonywały zadania tematyczne, dowiedziały się kim był Marek Edelman, zasadziły żonkile - skromne, wiosenne kwiaty, które oznaczają życie i GODNOŚĆ oraz wykonały prace plastyczną jako symbol pamięci o bohaterach powstania warszawskiego. 
            Uczestnictwo w Akcji Żonkile stało się okazją do pogłębienie  wiedzy uczniów na temat powstania w getcie warszawskim.
            Autor tekstu i zdjęć: Justyna Rzeczycka

        • Dzień ziemi
          • Dzień Ziemi w klasie 3C

          • 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, święto to przypomina nam o  konieczności dbania  o najbliższe środowisko.  Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin, dlatego tez uczniowie klasy 3C aktywnie włączyli się w szereg działań promujących ideę ochrony środowiska.
            Tego dnia dzieci założyły zielone ubrania, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona.  Podczas zajęć  dydaktycznych uczniowie dowiedzieli się jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę.  
            Do tematyki zajęć wprowadził ich film edukacyjny pt. „Segregacja śmieci”. Dzieci pogłębiły swoje wiadomości na temat recyklingu, segregacji odpadów oraz podstawowych zasad ochrony przyrody.
            Uczniowie w trakcie zajęć pisali życzenia dla Ziemi, rozwiązywali quizy, zadania interaktywne, karty pracy, test czytania ze zrozumieniem, szukali odpowiedzi na pytanie „Jak możemy dbać o nasze środowisko?” oraz podawali przykłady działań, za pomocą których każdy człowiek może pomóc Ziemi.
            Pracowali również w stacjach zadaniowych, gdzie czekało na nich kilka zadań do wykonania. Dzieci musiały ułożyć puzzle matematyczne, rozwiązać działania matematyczne,  odgadnąć hasła nawołujące do dbania o naszą planetę, przyporządkować do właściwego koloru kosza odpady.
            Trzecioklasiści posprzątali także teren wokół szkoły, gdzie w praktyczny sposób mogli wykorzystać swoja wiedzę na temat segregacji śmieci.
            Na koniec zajęć młodzi ekolodzy wykonali piękne prace plastyczne do tematu „Ziemia to wyspa zielona”. 
            Dzień ten przyniósł wszystkim wiele wrażeń, ale najważniejsze, że przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej.
            Autor tekstu i zdjęć: Justyna Rzeczycka

        • Dzień ziemi
          • Święto Ziemi w 3d

          • W tym roku również pamiętaliśmy o naszej planecie. Znamy jej troski, potrzeby                         i zagrożenia. Wiemy, jak postępować w naszym środowisku, aby Ziemia była szczęśliwa. Dziś w szkole symbolicznie uczciliśmy Dzień Ziemi. Wykonaliśmy plakat i nauczyliśmy się piosenki pt. „Ziemia to wyspa zielona”. Dbajmy o naszą zieloną wyspę.

        • Dzień ziemi
          • DZIEŃ ZIEMI W KLASIE IA

          • 21 kwietnia, dzień przed Światowym Dniem Ziemi, uczniowie klasy IA w sposób szczególny włączyli się w obchody  tego święta. W tym dniu pierwszoklasiści ubrani na zielono rozmawiali o konieczności dbania o najbliższe środowisko, podawali przykłady działań, za pomocą których każdy może pomóc Ziemi. Oglądali filmy edukacyjne na temat ekologicznego trybu życia, dbania o czyste powietrze, ograniczenia ilości śmieci, segregowania odpadów oraz oszczędzania wody i energii. Zapoznali się z „Kodeksem młodego ekologa”, uczyli się zachowań proekologicznych, sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną w trakcie rozwiazywania różnych zadań i quizów interaktywnych. Podczas zajęć dzieciom towarzyszyła piosenka „Ziemia, wyspa zielona”. Na koniec dnia uczniowie wykonali prace plastyczne „Ziemia w naszych rękach”. Za aktywną pracę i zaangażowanie na lekcjach wszyscy otrzymali medale.

            To był dla pierwszoklasistów ważny dzień, który uczył, że o planetę Ziemię powinien codziennie dbać każdy jej mieszkaniec.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Rynek
          • Rynkowe tajemnice - wycieczka Globtroterów po świdnickim Rynku. 

          • 22 kwietnia, w sobotę, Globtroterzy z klasy 5 a i 5b uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej po świdnickim Rynku. Podczas spaceru dowiedzieli się jak wyglądało miasto w średniowieczu, czym były podcienia i w czym specjalizowała się ówczesna Świdnica. 
            Ciekawostki zaskakiwały uczestników na każdym kroku. Poznali legendy miejskie, chociażby te o Rajcy i kawce czy o Świdnickim gryfie. Zapoznali się również z postacią i dokonaniami Bolka II, który sprawował rządy w mieście w XIV wieku. 
            Wszyscy byli zaskoczeni ile tajemnic kryje centrum naszego miasta i z niecierpliwością wyszukują kolejnej wyprawy.

            Tekst i zdjęcia Marzena Zięba 

        • Eko ósemka
          • W Wałbrzychu rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”

          • 21 kwietnia w Wałbrzychu oficjalnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”. To konkurs organizowany od lat przez fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland, działającą w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park. W konkursie wybierane są, a następnie dofinansowywane oryginalne i ciekawe pomysły dotyczące ekologii i zdrowego stylu życia.

            Nasz projekt EKO ÓSEMKA zajął drugie miejsce. 

            Dziękujemy za oddane głosy!

        • Dzień Ziemi
          • Bo Ziemia to wyspa zielona

          • Tuż przed Dniem Ziemi dzieci z klasy III A przyszły do szkoły ubrane na zielono, aby tym kolorem podkreślić, jak ważna jest nasza planeta. 

            Podczas zajęć wszyscy uczniowie dyskutowali o tym, jak zostać ekologiem, na czym polega świadoma ochrona środowiska i jak postępować, by ludziom, zwierzętom i roślinom żyło się lepiej na Ziemi.  Dzieci doszły do wniosku, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za planetę, która jest naszym domem, a dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.Chcemy by zachwycała swoim pięknem i dobrem oraz służyła następnym pokoleniom.

            W tym dniu trzecioklasiści mieli pełne ręce roboty. Na początku zajęć wykonali w grupach interesujące i barwne plakaty. Z zaciekawieniem obejrzeli prezentację pt.,,Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?’’, która przypomniała też co to jest recykling i jak segregować śmieci oraz krótkie filmiki, ,, Najpiękniejsze zakątki świata’’ i,,Na wysypisku śmieci’’. Dzieci słuchały i śpiewały piosenki związane z przyrodą. Każdy wykonał ekologiczny domek z papieru, na którym pisał postanowienia związane z ochroną środowiska. Wykonały teżpracę plastyczną ,,Kula ziemska’’ widziana z góry.

            To był naprawdę pracowity dzień, a dzieci były pomysłowe i twórcze.  Angażując się na zajęciach dały wyraz szacunku, miłości i troski o naszą planetę.

        • Łucja Sobolewska
          • Łucja Sobolewska z 7b zajęła I miejsce w konkursie ,,Olimpiada Zdrowia PCK”

          • W piątek 21 kwietnia 2023r. w siedzibie PCK w Świdnicy w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych odbył się rejonowy etap  Ogólnopolskiego  Konkursu ,,Olimpiada Zdrowia PCK”.

                Celem Olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie, promocja nawyków zdrowego odżywiania, ruchu i higieny oraz dbania o środowisko naturalne poprzez:   1) kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych i proekologicznych,   2) pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie i środowisko naturalne,   3) inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie oraz dbałość o środowisko naturalne w środowisku szkolnym i lokalnym.

                 Wcześniej  w szkołach zostały przeprowadzone szkolne  eliminacje, gdzie chętni uczniowie z klas 7-8 rozwiązywali test on-line składający się z 30 pytań przygotowanych przez organizatorów. Największą ilość punktów  w naszej szkole zdobyła Łucja Sobolewska z klasy 7b.

                 Łucja  Sobolewska reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym, gdzie również zajęła I miejsce wśród uczniów ze świdnickich szkół podstawowych i  przeszła do etapu okręgowego. Etap okręgowy odbędzie się  19.05.23r w Dolnośląskim Oddziale Okręgowym PCK we Wrocławiu, gdzie trzeba będzie rozwiązać test  sprawdzający wiedzę oraz przedstawić dokumentację z przebiegu akcji prozdrowotnej zrealizowanej przez uczestnika- zwycięzcę etapu rejonowego na terenie  swojej szkoły. Najlepszy uczestnik z Wrocławia  pojedzie na finał do Warszawy.

               Pomysł już jest, przygotowania  trwają i niedługo będzie informacja o przeprowadzonej akcji.

                Serdecznie gratulujemy  sukcesu Łucji i życzymy powodzenia w dalszych etapach ,,Olimpiada Zdrowia PCK”.

            Tekst i zdjęcia Małgorzata Żmidzińska 

        • Recytatorzy
          • Recytatorzy z klasy 6c we Wrocławiu

          • W środę, 19 kwietnia, uczniowie klasy 6c: Hanna Sajdak i Filip Świło wzięli udział w VI Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze Ojców naszych”, który odbył się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Wydarzenie, które honorowym patronatem objął Dolnośląski Kurator Oświaty, miało na celu między innymi popularyzowanie poezji upamiętniającej losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”, a także rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnienie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.

            Hania i Filip zaprezentowali swój talent, recytując wiersze Marii Niwińskiej „Wierzę, że wrócę” oraz Józefa Przybyły „O Sybirakach”. Prócz możliwości występu zaszczytem było także pamiątkowe zdjęcie naszych uczniów z panem kuratorem Romanem Kowalczykiem. Natomiast zwieńczeniem pobytu w tak wyjątkowym miejscu na mapie Wrocławia było zwiedzenie wystawy „Wrocław 1945-2016”.

             

             

            19.04.2023r. pojechałam z moim kolegą Filipem Świło oraz panią Natalią Jezierską na konkurs recytatorski poezji sybirackiej. Początkowo bardzo się stresowałam, ale kiedy weszłam na scenę, nie czułam stresu. Po występie byłam z siebie bardzo dumna i cieszyłam się, że mogłam wziąć udział w takim wydarzeniu. Uważam, że historia związana z Sybirem jest dla nas ważna i nie powinniśmy o niej zapomnieć. To wydarzenie wniosło wiele do mojego życia i sądzę, że zapamiętam je na długi czas.

            Hanna Sajdak