• Zdolny Ślązak z historii
          • Zdolny Ślązak z historii

          • Uczeń klasy VIII c Maksymilian Jezierski dostał się do etapu powiatowego Zdolnego Ślązaka z historii.

            Cała społeczność szkolna gratuluje sukcesu i życzy powodzenia.

             

            Marzanna Pietrzak

          • Zbiórka zabawek

          • Składamy serdeczne podziękowania uczniom naszej szkoły za aktywny udział w zbiórce zabawek. Dzięki waszej hojności zgromadziliśmy zabawki i gry planszowe, które sprawią radość świetliczakom. 

            Dziękujemy również rodzicom, to dzięki Wam dzieci potrafią podzielić się tym, co mają z innymi.

            Wychowawcy świetlicy

        • Język migowy
          • UCZNIOWIE KLASY 3B ZREALIZOWALI I MODUŁ INTERDYSCYPLINARNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO – „MIGOWY DLA DZIECI”

          • Na przełomie października i listopada uczniowie klasy 3Brealizowali I moduł Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego Migowy dla dzieci. Projekt organizowany przez @MiguMig-zabawy z językiem migowym. Ekspertem tego modułu była p. D. Horbacz @Paluszkowe Rozśpiewanki

            W czasie zajęć dzieci zapoznały się z opowiadanką pt. Kolorowa piłeczka omówiły jej treść. Nauczyły się migaćkolory, które pojawiły się treści tej opowiadanki. Obejrzały film Kolory w języku migowym – Projekt „Migowy dla dzieci” – Moduł I. Nauczyły się również nazw emocji w języku migowym, z wykorzystaniem filmu: Emocje w języku migowym - Projekt „Migowy dla Dzieci” - Moduł I. Utrwaliłyi sprawdziły nowe umiejętności rozwiązując zadania interaktywne i test obrazkowy związany z kolorami w polskim języku migowym.

            Biorąc udział w projekcie uczniowie rozwija swoją otwartość, empatię pewność siebie w otaczającym świecie. Wzbogacają słownictwo, kształtują sprawność ruchową oraz motorykę całego ciała. Rozwijają podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi,

            Uczniowie klasy 3b bardzo chętnie biorą udział w zajęciach języka migowego.  aktywni, gotowi na nowe wyzwania, cieszą się z każdej nowo nabytej umiejętności.

             

        • 5c zapaliła znicz
          • „Narody tracąc pamięć- tracą życie”

          • Zapłonął znicz….

             Listopad to miesiąc szczególnej refleksji i zadumy nad historią naszego narodu. 14 listopada uczniowie klasy Vc udali się pod obelisk poświęcony Irenie Sendlerowej. Zapalając znicz i wywiązując biało- czerwoną wstęgę, oddali jej  hołd. Pokazaliśmy, że pamiętamy o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, damie Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, która w czasie wojny z ramienia „Żegoty” uratowała 2500 żydowskich dzieci.

            Cześć i chwała Bohaterom!

            Wcześniej miejsce to zostało uporządkowane, a teren wokół wysypany białym grysem.

             

            Marzanna Pietrzak

        • głośne czytanie
          • JESIENNE GŁOŚNE CZYTANIE KSIĄŻEK DZIECIOM PRZEZ DOROSŁYCH

          • 16 listopada 2022 roku odbyła się akcja „Jesienne głośne czytanie książek dzieciom przez dorosłych. Pracownicy szkoły prezentowali nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieciom z klas młodszych czytali: Pani dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka, Pan wicedyrektor Bartłomiej Ciesielski, Pani pielęgniarka Lilianna Bogdańska, Pani pedagog Iwona Kurek, Panie z sekretariatu – Jadwiga Angierman, Joanna Pieńkowska, nauczyciele – Pani Monika Orłowska, Pani Anna Marzec, Pani Aleksandra Barańska, Pani Renata Zalas. W klasie 6b uczniom czytała Pani Natalia Jezierska. Chłopcy z klasy 8b i 8c słuchali fragmentu książki „Charlie i Fabryka Czekolady”. Celem przedsięwzięcia to: prezentacja nowości oraz zachęcanie uczniów do sięgania po tę literaturę. Jesienne czytanie dzieciom obrazują poniższe zdjęcia.

          • GOBTROTERZY Z WIZYTĄ U FRANKENSTEINA

          • W sobotę 19 października 2022 roku  wraz z paniami  Martą Scheer i  Marzeną Ziębą wyruszyliśmy na kolejną, zapowiadającą się bardzo ciekawie wycieczkę. Wszyscy Globtroterzy Ósemki stawiliśmy się punktualnie na dworku PKP, aby po niespełna godzinie dojechać do Ząbkowic Śląskich. Miasto to leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie ząbkowickim, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Budzówką, która jest lewym dopływem Nysy Kłodzkiej. Dokładna data powstania miasta nie jest znana, a najstarszy znany dokument pochodzi z roku 1287. Ząbkowice Śląskie powstały w miejscu, w którym krzyżowały się drogi handlowe: trakt z Wrocławia do Pragi oraz z Nysy do Świdnicy.      Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do Muzeum Frankensteina, które znajdowało się w bardzo starym budynku. Pani przewodnik opowiedziała nam historię powstania muzeum, następnie oprowadziła po wszystkich pomieszczeniach. W piwnicy znajdowało laboratorium, w którym było wiele mrocznych eksponatów. W nim zatrzymaliśmy się na dłużej, aby przyjrzeć się pracy doktora Frankensteina. Po obejrzeniu wszystkich pomieszczeń udaliśmy się do sali, aby obejrzeć film.     Kolejnym etapem wycieczki była Krzywa Wieża znajdująca się nieopodal muzeum. Jej wysokość to 34 m, a odchylenie od pionu wynosi 2,12 cm. Pełni funkcję tarasu widokowego na całe miasto i okolicę, co również mieliśmy okazję zobaczyć. Ze szczytu wieży widać miasto oraz Przedgórze Sudeckie. Następnie ruszyliśmy w kierunku Zamku. W  zasadzie były to ruiny zamku, odrestaurowane i udostępnione dla zwiedzających. Po zamku oprowadził nas przewodnik, opowiadając historię od początku postania zamku do chwili obecnej.  Zamek  w Ząbkowicach Śląskich znajduje się  na Szlaku Zamków i Pałaców Dolnego Śląska. Na szlaku tym znajduje się 21 zamków i pałaców wartych zobaczenia i poznania ich historii. Udało mi się zobaczyć wszystkie, co prawda zajęło mi to trochę czasu, ale gorąco polecam.       Po zwiedzeniu zamku wyruszyliśmy z powrotem do Muzeum Frankensteina, aby kupić pamiątki. Oczywiście najmłodsi Globtroterzy byli najbardziej zadowoleni z tej atrakcji:).         Wycieczka bardzo mi się podobała.  Krzywa Wieża zrobiła na mnie ogromne wrażenie, niesamowite było wejście na nią wiedząc, że jej odchylenie wynosi ponad 2 metry. Chyba było to bardziej stresujące,  niż laboratorium doktora Frankensteina. Kolejna wyprawa Globtroterów była bardzo ciekawa, a i humor nas nie opuszczał. Warto było poznać kolejne miejsca leżące tak blisko Świdnicy.

            Wiktoria Panas kl.8c

            W sobotę 19 października wyruszyliśmy na wycieczkę do Ząbkowic Śląskich. Po dojechaniu pociągiem poszliśmy do Muzeum Frankensteina. Muzeum znajduje się niedaleko centrum miasta, w najstarszym budynku mieszkalnym Ząbkowic. Powitała tam nas pani przewodnik i oprowadziła nas po salach, w których były  rzeźby, obrazy, narzędzia tortur i laboratorium. Następnie włączyła nam film, który wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy. Po wyjściu z muzeum poszliśmy do Krzywej Wieży. Weszliśmy na nią i podziwialiśmy całe miasto z góry, były tam piękne widoki. W wieży znajdowała się sala tortur. Ostatnim punktem naszej wyprawy był Zamek księcia Karola I, który został wybudowany w XIV wieku. Był on bardzo duży, część zamku popadła w ruinę.   Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy do Muzeum Frankensteina, aby kupić pamiątki. Z niewielkim opóźnieniem, ale uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do Świdnicy. Bardzo podobał mi się ten wyjazd, już nie mogę doczekać się kolejnego:).

            Zofia Panas kl. 5a

             

        • Spotkanie kresowe
          • Udział uczniów naszej szkoły w spotkaniu kresowym

          • W środę, 16 listopada, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym (i uroczym) spotkaniu kresowym, które odbyło się w auli III Liceum Ogólnokształcącego, aby – jak zapowiedzieli prowadzący - „wspólnie powspominać, pośpiewać, przeżywać historię osobistą i historię Polski zarazem, opisaną w pieśniach i piosenkach lwowskich oraz patriotycznych”.

            Na scenie swój talent recytatorski zaprezentowali Hanna Sajdak i Filip Świło z klasy 6c, którzy (pod opieką artystyczną pani Natalii Jezierskiej) deklamując wiersz M. Habudy „Spacerkiem po starym Lwowie”, przenieśli zebranych Kresowiaków do „kraju lat dziecinnych”. W sposób niezwykle ujmujący oddali atmosferę gwarnego Lwowa, przypominając również jego historię.

            Natomiast w muzyczną podróż po Kresach zabrali wszystkich gości podopieczni pani Kamilli Banaszczyk: Szymon Wilczyński z klasy 8b zaśpiewał „Oświadczyny Jóźka”, uczniowie klasy 6b - „Polkę husia siusia”, a Natalia Tobera, również z klasy 8b - „Ta, co pan buja”.

            Spotkaniu towarzyszyła niezwykle miła, pełna ciepła i serdeczności atmosfera. Prócz możliwości występu w tak wspaniałej uroczystości zaszczytem było także pamiątkowe zdjęcie naszych uczniów z panią Joanną Szałek-Stanowińską – organizatorką wydarzenia oraz z panem Antonim Jadachem – prezesem TMLiKPW.

            Warto przypomnieć, że nasza szkoła już od wielu lat współpracuje ze świdnickim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Współpraca ta jest lekcją współczesnego patriotyzmu potrzebną wszystkim, którym poczucie odpowiedzialności za ojczyznę nie jest obojętne. Lekcją, która sprawia, że historią oraz kulturą Kresów interesuje się także najmłodsze pokolenie Polaków.

             

            „Recytowałem wiersz „Spacerkiem po starym Lwowie”. Było to dla mnie ważne wydarzenie,  ponieważ  mogłem poznać  kulturę Kresowiaków, którzy wiele w życiu przeżyli. Mogłem pochwalić się swoimi umiejętnościami recytatorskimi. Ten występ pomógł mi przełamać stres. Nigdy nie zapomnę tego wydarzenia.”

            Filip Świło

             

            „Razem z moim kolegą recytowaliśmy utwór ,,Spacerkiem po starym Lwowie”. Moim zdaniem jest to ważne dla nas wydarzenie, ponieważ wiele osób zapomniało o tej historii, która jest z nami związana. Występ dał mi poczucie dumy z tego, że mogłam uczestniczyć w takim wydarzeniu. Kiedy recytowałam wiersz, stresowałam się, ale potem byłam usatysfakcjonowana. Ten występ wiele wniósł do mojego życia. To wydarzenie zapamiętam do końca swojego życia.”

            Hanna Sajdak

            Tekst Natalia Jezierska zdjęcia Natalia Jezierska, Joanna Szałek - Stanowińska

        • Święto niepodległości
          • Polska, moja Ojczyzna III A

          • Moja Ojczyzna jest jak piosenka.
            Ta najpiękniejsza na płycie.
            Na wielkim torcie słodka wisienka,
            Ojczyzna to moje życie.

                               / Jerzy Kobyliński /

             

            W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości dzieci z klasy III A uczestniczyły w wyjątkowej lekcji o tematyce patriotycznej. W tym dniu przyszły odświętnie ubrane, podkreślając powagę tego święta i z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Rozmawiały na temat historii, symbolach narodowych, o Józefie Piłsudskim i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Recytowały wiersze patriotyczne, zaśpiewały piosenkę pt. Ojczyzna, obejrzały prezentację, rozwiązywały różnorodne zadania, słuchały żołnierskich piosenek oraz wykonywały piękne plakaty w grupach. Wspaniale pracowały oddając w taki sposób hołd wszystkim Polakom i żołnierzom.

            Za wzorowa postawę i wiedzę na temat swojego kraju otrzymały ,,Dyplom małego patrioty’’.

             

        • Święto niepodległości
          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASIE I B

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto dla każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia w klasie Ib wykonano szereg działań upamiętniających  rocznicę, kiedy to po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym i niepodległym państwem.

             W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, z przypiętymi do piersi kotylionami i flagami w ręce. Dodatkowo rodzice zadbali o balony  w barwach narodowych, a także wykonali przepiękny kontur Polski, który jest dekoracją naszej sali.

            Na początku uczniowie wykonali pracę plastyczną „Kwiaty dla Niepodległej”, które to ozdobiły korytarz szkolny, a następnie obejrzeli animowaną historię Polski i utrwaliły symbole narodowe. Układali  też z puzzli  godło Polski, kolorowali ilustracje przedstawiające flagę Polski, układali zdania o Polsce  z rozsypanek wyrazowych, słuchali piosenek o niepodległości, rozwiązywali quizy. Przyjmując odpowiednią postawę „na baczność” odśpiewały hymn Polski.

            tekst i zdjęcia Jadwiga Wołoszyn 

        • Kiermasz
          • ZAPROSZENIE NA ŚWIETLICOWY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • W dniach 21-23 listopada 2022r. (dni, w których odbywają się zebrania z rodzicami), w godz. 15.30-16.30, serdecznie zapraszamy do auli szkolnej na przedświąteczny kiermasz zorganizowany przez wychowawczynie obu naszych świetlic. Za niewielką kwotę będą Państwo mogli nabyć oryginalne ozdoby bożonarodzeniowe: aniołki, wieńce, pierniczki, bombki, lampioniki, kartki świąteczne i wiele innych rzeczy. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby świetlic szkolnych. Liczymy na Państwa zainteresowanie, zwłaszcza, że wiele spośród tych gadżetów wykonały dzieci.Od 5 grudnia kiermasz zostanie ponownie otwarty. Tym razem asortyment poszerzony będzie o świeże i pachnące stroiki. Sprzedaż będzie się odbywać w świetlicach w godzinach ich otwarcia.

            tekst i zdjęcia Anna Richter

        • Świeto niepodległości
          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASIE IA

          • Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości w klasie IA panował podniosły i uroczysty nastrój. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach. Na początku zajęć pierwszoklasiści samodzielnie wykonali biało-czerwone kotyliony, które później przypięli do białych koszul i bluzek. Następnie obejrzeli prezentację dotyczącą powstania państwa polskiego, poznali symbole narodowe oraz ważne postacie historyczne. Recytowali wiersz „Polak mały”, wypowiadali się na temat orła widniejącego w godle, układali orła z puzzli, rozwiązywali quizy. W pozycji na baczność zaśpiewali hymn narodowy. Starannie kolorowali obrazki przedstawiające symbole narodowe.

            To był bardzo ważny dzień dla każdego „Polaka małego” z klasy IA. Dzieci bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, uczyły się szacunku dla ludzi i przywiązania do ojczyzny.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Konkurs techniczny
          • Talenty dla firm

          • W ostatnim czasie uczniowie klasy 8e wzięli udział w polsko - czeskim konkursie technicznym "Talenty dla firm".  Konkurs realizowany jest przez Sudecką Izbę Przemysłowo-Handlową  oraz Izbę Gospodarczą Kraju KralovoHradeckiego.  13 października odbył się pierwszy etap konkursu, rozgrywany w siedzibie SIPH w Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: Aleksandra Thrun,  Marcin Kraus,  Maciej Bomba pod patronatem firmy Electrolux, oraz Róża Owczarek, Ewa Starenga i Maciej Kijek pod patronatem firmy SONEL.  Skład drużyn uzupełniali uczniowie Zespołu Szkół Budowlano - Elektrycznych w Świdicy. 

            Na wykonanie zadania konkursowego drużyny miały niecałe 3 godziny. Polegało ono na zbudowanie urządzenia „kolejki linowej”.  Prace były ocenione przez międzynarodową komisję na podstawie wcześniej szczegółowo ustalonych kryteriów. Po pierwszym etapie drużyna Róży, Ewy i Maćka zajęła drugie miejsce i awansowała do drugiego etapu, który odbył się w czeskim mieście Hradec Kralove.

            Drugi etap konkursu odbył się 11 listopada. Zadanie konkursowe polegało na zbudowaniu dźwigu z ruchomymi, sterowanymi elementami. Nasza drużyna zdobyła 3 miejsce pokonując drużyny z Polski i Czech. Nagrodą jest awans do finału, który odbędzie się w Pradze.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            tekst i zdjęcia Andrzej Filipowski

            I etap

            II etap

        • Migowy
          • INTERDYSCYPLINARNY PROJEKT EDUKACYJNYM - MIGOWY DLA DZIECI

          •  

            Uczniowie klasy 3b w roku szkolnym 2022/2023 biorą udział w Interdyscyplinarnym Projekcie Edukacyjnym – Migowy dla dzieci organizowanym przez MiguMig – zabawy z językiem migowym @MiguMig @Paluszkowe Rozśpiewanki

            Projekt ten składa się z czterech modułów i będzie realizowany od 15 października 2022 r. do 31 maja 2023 r.

            a. Moduł I - 15.10.2022 - 15.11.2022 

            b. Moduł II - 01.12.2022 – 15.01.2023 

            c. Moduł III 15.02.23 - 15.03.23 

            d. Moduł IV 15.04.23 - 15.05.23 

            Cele projektu: 

            - budowanie świadomości oraz kompetencji związanych z polskim językiem migowym wśród dzieci słyszących,

            - wzbogacenie codziennej pracy z dziećmi o elementy polskiego języka migowego, 

            - rozwijanie otwartości, empatii i pewności siebie w otaczającym dzieci świecie, - przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych, 

            - rozwój komunikacji dziecka, - wzbogacenie słownictwa, 

            - nauka poprawności gramatycznej i stylistycznej w wypowiedzi, 

            - kształcenie mowy ekspresyjnej, 

            - poprawa koncentracji, 

            - rozwój wrażliwości emocjonalnej i empatii,

            - kształtowanie sprawności ruchowej oraz motoryki całego ciała, 

            - wzmocnienie napięcia mięśniowego, 

            - doskonalenie koordynacji ciała, 

            - poznanie własnego ciała i rozwój orientacji we własnym ciele, 

            - uwrażliwienie na bodźce dotykowe, - koncentrowanie się na sobie, swoim ciele, 

            - rozwój umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, 

            - rozwój podstawowych funkcji poznawczych: pamięć, koncentrację uwagi,

            - analiza i synteza wzrokowa, 

            - stymulacja koordynacji ruchowej.

        • Święto niepodleglosci
          • Jak klasa 3C świętowała Dzień Niepodległości?

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. 
            W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia, w czwartek 10 listopada uczniowie ubrani w biało-czerwone stroje, przyozdobione w własnoręcznie wykonane kotyliony wspólnie świętowali nadchodzące Święto Niepodległości. 
            Patriotyczny charakter zajęć podkreśliły: dekoracja sali, chorągiewki i balony w barwach narodowych. Na zajęciach z edukacji polonistycznej dzieci obejrzały animowaną historię Polski, która była podstawą do rozmowy o walce o niepodległość i życiu pod zaborami. Utrwaliły również wiadomości na temat symboli narodowych, wyrecytowały wiersz S. Bełzy „Kto Ty jesteś?”, słuchały piosenek na temat niepodległości.
            Przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Uczniowie wykonali również tematyczne  prace plastyczne, a swoją wiedzę mogli sprawdzić w przygotowanych testach i quizach. Na zakończenie lekcji każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, za aktywny udział w zajęciach o tematyce patriotycznej.
            Ten dzień był  dla uczniów wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii, która była ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
            Justyna Rzeczycka

             

        • Festiwal
          • XXIV FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          • 11 listopada 2022r. chór szkolny Libro di muzica pod kierownictwem P. Kamilli Banaszczyk brał udział w XXIV Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie. Na scenie Centrum Kultury zaprezentowało się 13 zespołów śpiewaczych i chórów. Trzyosobowe jury w składzie: P. Zbigniew Furtak, P. Mirosław Jabłoński i P. Renata Ziomko po wysłuchaniu wszystkich zespołów postanowiło przyznać cztery wyróżnienia i nagrodę GRAND PRIX. 
            Wyróżnienia otrzymali:

            KRUKOWIANIE z GCKiS w Żarowie                                         

            CORD działający przy Bibliotece Publicznej w Mościsku                                         

            CANTATE DOMINO z Parafii N.S.P.J w Żarowie i Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie                                         

            LIBRO DI MUZICA ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy

             GRAND PRIX  przypadło chórowi MISERICORDIA działającemu przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy.

            GRATULUJEMY naszemu chórowi sukcesu. Należy zaznaczyć, że wśród nagrodzonych to był najmłodszy chór.

        • Co to jest niepodległość
          • CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ?

          • "Co to jest niepodległość,

            teraz wiem już na pewno.

            Każde dziecko dziś woła:

            to polski dom, polska szkoła"

                           /ZoZi - Co to jest niepodległość?/

             

            Piosenką pt. Co to jest niepodległość uczniowie klas 3B 10 listopada 2022 r. rozpoczęli klasowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na ubraniach trzecioklasistówdominowały kolory czerwony i biały, a całość dopełniały zrobione własnoręcznie kotyliony, białe i czerwone balony oraz chorągiewki.  W czasie zajęć dzieci rozmawiały m.in. o11 listopada 2018 r, o walce o niepodległość, o życiu pod zaborami. Zapoznały się także z historią powstania hymnu Polski i odśpiewały pięknie tę pieśń w postawie na baczność. Po wysłuchaniu wiersza Marcina Przewoźniaka pt."Święto Niepodległości" dyskutowały na temat obchodów tego patriotycznego święta, miłości do ojczyzny i patriotyzmu.

            Zajęcia te miały na celu: kształtowanie u trzecioklasistów wartości miłości, szacunku, pamięci, wspólnoty, dumy z narodowych symboli i patriotyzmu; rozwijanie postawy patriotycznej i miłości do ojczyzny; kształtowanie szacunku do innych narodowości; pielęgnowanie symboli narodowych, świąt i tradycji ich obchodzenia, pamięci o ważnych wydarzeniach oraz rozwijanie poczucia przynależności do wspólnoty i poczucia własnej tożsamości.

            Dzisiejszy dzień był dla uczniów klasy 3b lekcją patriotyzmu i historii. Aktywnie uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości trzecioklasiści dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Warto pamiętać, że tak jak napisał Ryszard Przymus „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.

            tekst Iwona Moneta, zdjęcia Daria Moneta

        • Koszykówka
          • PIŁKA KOSZYKOWA CHŁOPCÓW - FINAŁ

          • 07 listopada odbył się finał rozgrywek w Piłce koszykowej chłopców klas 7-8 szkół podstawowych w których uczestniczyła reprezentacja Naszej szkoły. Cztery reprezentacje świdnickich podstawówek rywalizowały w ścisłym finale dokańczały wcześniejsze gry w grupach eliminacyjnych. Po dwie drużyny z zaliczeniem meczu właśnie z eliminacji dalej grały z dwoma zespołami z grup przeciwnych systemem każdy z każdym. Można powiedzieć, że cichym faworytem do zwycięstwa była drużyna SP 6, która najpierw w eliminacjach pokonała zdecydowanie zespół SP 105 (30-3) a następnie w pierwszym meczu finałowym wygrała z SP 1 (25-8). W ostatnim ich meczu z SP 8, decydującym o pierwszym miejscu nieoczekiwanie zwyciężyła ósemka (16-15), która wcześniej przegrała z SP 105 (16-24). Ostatecznie po rozegraniu wszystkich meczów trzy zespoły miały taką samą liczbę punktów i o kolejności na podium musiała zadecydować lesza różnica zdobytych koszy. Tutaj okazało się, że reprezentacja SP 6 ma najkorzystniejszy rezultat zwłaszcza dzięki wysoko wygranej z SP 105. Na kolejnych miejscach uplasowali się chłopcy z SP 8 i SP 105. Tradycyjnie na zakończenie turnieju organizator, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotował pamiątkowe dyplomy oraz medale. Dziękujemy Naszym sportowcom za walkę na parkiecie i wzorową postawę.

            tekst i zdjęcia Stanisław Gałka 

        • Bieg dla nieodległej
          • BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ POLSKI

          • 11 listopada uczniowie klasy 2c  razem z wychowawczynią Panią Sylwią Gołowkin aktywnie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości i  uczestniczyli w Biegu ulicami świdnickiej starówki. Najmłodsi wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną i z uśmiechem na twarzy pokonali  trasę o długości 1250 metrów, która prowadziła  przez: Rynek, ul. Grodzką, ul. Zamkową, ul. Kotlarską, ponownie Rynek, ul. Długą, ul. Daleką, ul. Pułaskiego i Rynek.  Podczas biegu nie liczył się czas i miejsce, ale aktywny udział w obchodach święta i dobra zabawa. Każdy z uczestników biegu został nagrodzony pamiątkowym medalem.

            Serdeczne podziękowania składam rodzicom oraz uczniom za zaangażowanie, pomoc i wspólne spędzenie wolnego czasu.​​​​​​​

            tekst i zdjęcia Sylwia Gołowkin