• Dzien chłopaka
          • ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE 3B

          • Oto Oni. Męska część klasy 3B. Jedenastu Muszkieterów: trzech Bartoszów, Mateusz, Piotr, Wojtek, Kacper, Hubert, Bruno, Tomasz, Jan. Są radośni, uśmiechnięci, pełni zwariowanych pomysłów, chętni do zabawy, figlów i psot. Dzisiaj było Ich święto.

            Kilka dni wcześniej dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów piękne zakładki do książek i laurki z życzeniami, które wręczyły uroczyście swoim kolegom i zaśpiewały im „Sto lat”. Pani zorganizowała quizy i zabawy. Po zabawie chłopcy dostali dyplomy i prezenty przygotowane przez rodziców. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. na koniec dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

            To był wspaniały, pełen niesamowitych wrażeń i humoru dzień.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Dzień jabłka
          • DZIEŃ JABŁKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Dzień Jabłka w świetlicy szkolnej - 28.09.2022

             

            Czy czerwone, czy zielone

            jabłka są od zawsze zdrowe.

            Mają moc i witaminki,

            dla chłopaka i dziewczynki.

             

            Obchody Dnia Jabłka w świetlicy szkolnej rozpoczęły się od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, smaku oraz dlaczego warto je jeść.Uczniowie wszechstronnie poszerzali wiedzę o jabłku oglądając film edukacyjny oraz kolorowe ilustracje. Wszystkie kolejne zabawy podczas pobytu dzieci w tym dniu w świetlicy dotyczyły oczywiście jabłek. Były to zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, układanie rymowanek, rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Dzień Jabłka zakończył jabłkowy akcent - wszyscy dostali do schrupania pyszne, zdrowe jabłuszko.

            Mamy nadzieję, że taki ''tematyczny dzień'' zachęci dzieci do sięgnięcia po owoce i posłuży promocji zdrowego stylu życia.

             

            Tekst i zdjęcia: Katarzyna Legut, Małgorzata Szmuc, Bożena Chryszczanowicz, Paulina Galica, Magdalena Kocik

        • Wakacje z historią
          • WAKACJE Z HISTORIĄ

          • Podczas tegorocznych wakacji nasi globtroterzy nie próżnowali. Odkrywali, zwiedzali, poznawali nowe miejsca zarówno na mapie Europy jak i Polski. 

            Nowo odkrytymi terenami postanowili podzielić się z innymi przygotowując plakaty "Wakacje z historią". Nic tylko czerpać z nich inspiracje i ruszać w drogę, ku nowym przygodom!

            tekst i zdjęcia Marzena Zięba 

        • Historia
          • HISTORIA WOKÓŁ NAS

          • Czy historia naprawdę jest wokół nas? O tym przekonali się uczniowie klasy 4c podczas wycieczki dydaktycznej. W czasie zajęć zapoznali się historią budynków znajdujących się wokół szkoły. Dużym zaskoczeniem była informacja, iż w miejscu gdzie dziś funkcjonuje parafia pw. św. Andrzeja Boboli, 100 lat temu działała sala gimnastyczna z wieżą zegarową.

            Następnie klasa udała się na krótką wycieczkę na Osiedle Witoszowskie, czyli dzisiejszą ulicę Leśną. Skąd nazwa tej ulicy? Gdzie znajdują się rzeźby Hermanna Duboisa? Dlaczego na niektórych budynkach znajdziemy jeża, zająca lub wiewiórkę? O tym dowiedzieli się podczas tej krótkiej wyprawy. 

            Zajęcia bardzo podobały się uczniom i na własne oczy przekonali się, że historia jest wokół nas!

            tekst i zdjęcia Marzena Zięba

        • Wycieczka do Biskupina
          • Na tropach początków państwa polskiego.

          • W dniach 15-19 września br. odbyła się dwudniowa wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie  klasy 5c oraz sześcioro uczniów z klas 6.  Bardzo bogaty program obejmował zwiedzanie wielu miejsc związanych z początkami państwa polskiego.  Uczniowie uczestniczyli w  pierwszym dniu XXVII  Festiwalu Archeologicznego „Matka Natura” w Biskupinie. Ta, największa tego typu impreza w Europie, dała im możliwość zetknięcia się z żywą historią- zapoznania się z życiem ludzi epoki neolitu, kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza. Zobaczyli tam nie tylko rekonstrukcje budynków, ale poznali  też warunki, w jakich żyli nasi przodkowie.  Niewątpliwą atrakcją była możliwość spróbowania dawnych potraw oraz obejrzenia obrzędów  wojennych legionów rzymskich z pokazem musztry legionistów.  W Gnieźnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego wzięli udział w lekcji muzealnej „ Jak żyli ludzie 1000 lat temu”. Zwiedzili gnieźnieńską archikatedrę, znajdujący się w jej wnętrzu relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha i drzwi gnieźnieńskie – jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również Ostrów Lednicki- narodową chrzcielnicę. Podczas pobytu na wycieczce nie zabrakło momentów relaksu.  Był czas na rejs statkiem po J. Biskupińskim, wieczorne ognisko i zabawy nad urokliwym J. Chomiąskim,  a także dyskotekę. Cały wyjazd wzbogacił uczniów  w wiedzę o czasach powstania państwa polskiego.

            Szczególne podziękowania kieruję do Pana Andrzeja Czyżowicza, który pełnił rolę opiekuna.

             Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

             Marzanna Pietrzak

        • Wycieczka integracyjna klas czwartych
          • WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS CZWARTYCH

          • 21 września uczniowie klas 4a,4b, 4c wyruszyli z wychowawcami w Góry Sowie na wycieczkę integracyjną. Wędrówkę rozpoczęto od Leśnego Dworku w Bielawie. Pierwszym przystankiem był taras widokowy im. Janka Gajdy, przyjaciela Gór Sowich. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, uczniowie wspięli się na najwyższe wzniesienie tego terenu, czyli Koci Grzbiet. Po drodze wysłuchali opowieści na temat grzybów jadalnych i niejadalnych, a największym zainteresowaniem cieszyły się czerwone muchomory. Po krótkiej wędrówce przejechano nad Jezioro Bielawskie gdzie na zmęczone ale uśmiechnięte dzieci czekało ognisko z kiełbaskami i ciepła herbatą. To był doskonały czas na niekończące się rozmowy i wzajemne poznawanie. Nawet pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie!

            tekst Marzena Zięba zdjęcia Marta Scheer

        • Rocznica bitwy
          • ROCZNICA BITWY POD ZADWÓRZEM

          • W poniedziałek, 19 września, uczniowie klasy 8a : Hanna Mielnik, Dawid Kamiński, Natalia Sagała oraz Nina Ząbkiewicz wzięli udział w uroczystych obchodach 102. rocznicy bitwy pod Zadwórzem, które odbyły się w miejscu pamięci przy ul. Brzozowej w Świdnicy. W czasie uroczystości Nina z Natalią wyrecytowały okolicznościowy utwór poetycki związany z obroną Lwowa przez Polaków oraz tęsknotą za Kresami. Uczniowie dumnie i z honorem reprezentowali społeczność szkolną w ramach współpracy ze świdnickim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na tak ważnej rocznicowej uroczystości.

            tekst Natalia Jezierska

             

            19 września 2022 roku uczestniczyłam w uroczystości upamiętnienia Orląt Lwowskich - żołnierzy poległych w walce pod Zadwórzem (zwanej polskimi Termopilami) w 1939 roku. Na ich cześć we wrześniu 2007 roku na ścianie kaplicy na cmentarzu przy alei Brzozowej została umieszczona tablica upamiętniająca to wydarzenie. Uroczystość była bardzo poruszająca. Ważne jest, by pamiętać o bohaterach broniących Polski.

            Hanna Mielnik

        • Konkurs
          • CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ

          • Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie „Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem”. Konkurs polega na samodzielnym prowadzeniu dzienniczka dobrych uczynków i tym samym wspiera kształtowanie dobrych nawyków, budowanie relacji  i takich postaw jak szczerość, systematyczność, empatia, autorefleksja na temat wyznawanych wartości. Dzieci prowadząc dzienniczek dobrych uczynków stają się wrażliwi na potrzeby innych i czerpią radość z pomagania. Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie  mogą zgłaszać się przez wychowawców, katechetów, można napisać wiadomość librusem lub bezpośrednio do pani Magdaleny Klimkiewicz do 28 września 2022. Ponieważ na ogólnopolski konkurs wysyłany jest tylko jeden dzienniczek z każdej szkoły zapewniamy, że wszystkie osoby prowadzące pamiętnik zgodnie z wytycznymi konkursu zostaną nagrodzeni. Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji: https://dwaskrzydlaaniola.pl/

            Zapraszamy do udziału w konkursie, warto pomagać!
             

            Magdalena Klimkiewicz

        • Konkurs
          • ZDOLNY ŚLĄZAK

          • Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII województwa dolnośląskiego do udziału w konkursach zDolny Ślązak. Zachęcam do skorzystania z proponowanej oferty i życzę sukcesów oraz satysfakcji z efektów własnej pracy. Jednocześnie wyrażam uznanie dla nauczycieli, którzy systematycznie przygotowują dzieci i młodzież do udziału w konkursach.

            Z wyrazami szacunku

            Roman Kowalczyk

             Dolnośląski Kurator Oświaty

             Zgłoszenia do konkursu dokonuje się w szkole poprzez złożenie Karty uczestnictwa – Karty uczestnictwa będą u nauczyciela przedmiotu.

            LISTA KONKURSÓW:

            · Dolnośląski Konkurs Polonistyczny

            · Dolnośląski Konkurs Historyczny

            · Dolnośląski Konkurs Matematyczny

            · Dolnośląski Konkurs Fizyczny 

            · Dolnośląski Konkurs Biologiczny

            · Dolnośląski Konkurs Chemiczny

            · Dolnośląski Konkurs Geograficzny

            · Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego

            · Dolnośląski Konkurs Języka Niemieckiego

        • książki
          • KSIĄŻKI DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

          • Serdecznie dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Świdnicy za podarowanie książek dla dzieci z Ukrainy, które uczą się w naszej szkole. Książki zostały wyeksponowane tak, aby uczniowie mieli do nich stały dostęp. Życzymy miłego czytania! бажаємо дітям приємного читання!

        • 1 września w 3a
          • JUŻ PO WAKACJACH

          • Do szkoły dzieciaki,
            Na ramię plecaki,
            Wakacje za nami,
            Nauki już czas.

             /Michał Jankowiak/

            1 września uczniowie klasy III A przybyli do szkoły odświętnie ubrani, by uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2022/2023. Wszyscy wypoczęci, opaleni, z dobrym nastawieniem wzięli udział w uroczystej gali, a następnie udali się do swojej klasy na spotkanie organizacyjne z wychowawcą. Poznali plan lekcji na pierwszy semestr oraz otrzymali nowe podręczniki i ćwiczenia, które oglądali z wielkim zaciekawieniem. Jaki będzie nadchodzący rok szkolny? Na pewno będzie interesujący i pełen niespodzianek. Życzymy wszystkim powodzenia.

            Tekst i zdjęcia Joanna Janiak