• Siatkarki
          • Mamy srebrny medal na Dolnym Śląsku!!!! 


          • Nasze zdolne Ósemkowe Siatkarki wywalczyły wspaniałe drugie miejsce!!! 
            Dziewczęta z SP 8 w Świdnicy zajęły drugie miejsce w Finale Dolnośląskim Piłki Siatkowej klas 7-8, który odbył się 18 kwietnia w Hali Pionierów. W półfinale pokonały zawodniczki z Głogowa. W meczu o pierwsze miejsce lepsze okazały się siatkarki z Wrocławia. Na trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki z Kamiennej Góry.
            Nasza  kapitanka Michalina Kozak została wyróżniona jako najlepsza zawodniczka naszej drużyny. 
            Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą sportową walkę!!! 
            To bardzo duży sukces dla szkoły🙂

             

            Skład drużyny:
            1.Michalina Kozak kl. 8a
            2.Natalia Jasionowicz kl. 8a
            3.Hania Rosa kl. 8a
            4.Ola Foltak kl. 7b
            5.Ola Sierżanska kl. 7b
            6.Milena Pietrzyk  kl. 7b
            7.Hania Perzyna kl. 7b

        • jaskinia nietoperzy
          • KLASA IIA W JASKINI NIETOPERZY

          • 18 kwietnia to kolejny dzień, kiedy to uczniowie klasy IIA włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi. W tym dniu drugoklasiści wybrali się do Nadleśnictwa w Świdnicy do Jaskini Nietoperzy. W trakcie zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wzbogaciły swoją wiedzę na temat życia nietoperzy, a także wysłuchały wiele ciekawostek o tych latających ssakach. Wykazały się wiedzą i odpowiadały na pytania: Co to jest echolokacja i hibernacja nietoperzy? Pani Monika udzielała szczegółowych odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów, opowiadała również na temat powstawania stalagmitów i stalaktytów.

            Wizyta w Jaskini Nietoperzy była świetną lekcją przyrody, w której aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli uczniowie klasy IIA.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Konkurs
          • Sukces literacki siódmo- i ósmoklasistek w XXV Powiatowym Konkursie Literackim "Lir... rodzaj różny"

          • W środę, 17 kwietnia, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Świdnicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXV Powiatowym Konkursie Literackim "Lir... rodzaj różny". Zmagania miały na celu rozbudzać wśród młodzieży zainteresowania literaturą, zachęcać do kreatywnego spojrzenia na świat oraz promować literackie talenty. Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły, które napisały prace pod opieką artystyczną pani Urszuli Galickiej oraz pani Natalii Jezierskiej.

            W kategorii PROZA:

            II miejsce: Dorota Kryśpiak z klasy 8a,

            III miejsce: Nel Kowal z klasy 7c,

            wyróżnienia (równorzędne): Matylda Pitura z klasy 8a i Anna Szeredi z klasy 7a.

            W kategorii POEZJA:

            I miejsce: Zofia Białoskórska z klasy 8b,

            II miejsce: Maria Lizurej z klasy 8b.

            Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i szkół średnich. Warto zaznaczyć, że uczennice "Ósemki" to autorki, których prace ze względu na wysoką wartość artystyczną zostały nagrodzone przez jurorów. Natomiast jury konkursu stanowiła grupa ekspertów: nauczycieli polonistów średnich szkół świdnickich oraz osobowości ze świata literatury.Serdecznie gratulujemy laureatkom i życzymy dalszych sukcesów.

             

             

            17 kwietnia 2024 roku wzięłam udział w rozdaniu nagród w ramach konkursu "Lir... rodzaj różny". Zdobyłam w tym konkursie wyróżnienie i dało mi to ogromną satysfakcję. Zachęciło mnie to do brania udziału w tego typu wydarzeniach. Jestem również zadowolona, wiedząc, że wkład, który przy wsparciu pani Natalii włożyłam w przygotowanie finalnego opowiadania, nie poszedł na marne. Ta nagroda zmotywowała mnie do rozwijania się w dziedzinie pisania. Wydarzenie rozpoczął występ uczniów III LO w Świdnicy, a po przedstawieniu wierszy odbyło się rozdanie nagród. Na gali otrzymałam zbiór poezji i opowiadań napisanych przez uczestników, dzięki czemu mogę zapoznać się z innymi pracami. Dzieła innych uczniów dały mi nową inspirację do moich następnych prac. Myślę, że takie konkursy są doskonałą szansą na rozwijanie pasji i wykazanie się kreatywnością. Anna Szeredi

            W dniu 17.04. 2024 r. miałam przyjemność uczestniczyć w gali rozdania nagród za konkurs pt. "Lir... rodzaj różny". To spotkanie na pewno było dla mnie stresujące. Z czasem jednak zaczęłam się rozluźniać, a stres został zastąpiony podziwem, ekscytacją oraz radością. Na uroczystości rozdania nagród miałam również zaszczyt obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów III LO. Myślę, że dzięki temu występowi mogłam przewietrzyć myśli i się odstresować. Cieszyłam się bardzo, że moje wiersze zostały docenione i mogłam się nimi podzielić. Mój sukces pokazał mi, że mogę się dzielić emocjami z innymi oraz że moje wiersze, część mnie, może zostać doceniona przez innych. Dodało mi to również pewności siebie. Wygrana w konkursie jest motywacją dla mnie do dalszego pisania i tworzenia.

            Zofia Białoskórska

             

        • Robotyka
          • WYJŚCIE KLASY IIA NA WARSZTATY TEMATYCZNE „Z ROBOTEM NA TY”

          • 17 kwietnia uczniowie klasy IIA wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty tematyczne pt. „ Z robotem na Ty”. Są to zajęcia prowadzone w duchu STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics). Tematem spotkania było kształtowanie ekologicznych nawyków u dzieci. Prowadzący zajęcia wykorzystując sprzęt dostępny w bibliotecznej Kindlotece pokazali, że nauka nie musi być trudna i nudna. Na zajęciach towarzyszyły dzieciom m. in. roboty Photon i Dash, tablety i czytniki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Dzień Ziemi-ekologiczne nawyki”, kolorowali interaktywne obrazki, kodowali, układali puzzle oraz rozwiązywali quiz na temat segregacji śmieci.

            Drugoklasiści z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, na których mieli możliwość rozwijania logicznego myślenia oraz kreatywności. 

            Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy za możliwość udziału w warsztatach.

             

        • Konkurs
          • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA VI I VII

          • Rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych to cele, które przyświecały konkursowi, który odbyła się 15 kwietnia 2024 r. w naszej szkole. Fragmenty różnych powieści fantasty mistrzowsko zaprezentowali: Anna Hołyńska, Paweł Wilczyński, Hanna Kubisztal, Aleksandra Cnota, Paweł Kozłowski, Wojciech Chrzan, Patrycja Ramut, Hanna Samek, Igor Rodkiewicz, Aleksandra Sierżańska. Po burzliwej naradzie jury konkursu w składzie: Urszula Galicka, Natalia Jezierska, Anna Zoła wyłoniło laureatów i laureatki konkursu:

            I miejsce Paweł Kozłowski kl. 7a

            II miejsce Wojciech Chrzan kl. 7b

            III miejsce Aleksandra Cnota kl. 7a

            Paweł Kozłowski i Wojciech Chrzan będą reprezentować naszą szkołę na XVIII Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „ W kręgu fantasy…”, który odbędzie się 25.04.2024 r. o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Życzymy powodzenia            i trzymamy za Was kciuki.Gratulujemy również wszystkim uczestnikom czytelniczych zmagań i dziękujemy za liczny udział w konkursie.

        • Biegi
          • DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE  C.D.11.04.2024


          • Biegi przełajowe - klasy 7-8 SP
            Najstarsze klasy wypadły wspaniale! 
            Mamy złoto dla dziewcząt i srebro dla chłopców!!! 
            Dziewczęta I miejce🙂
            Końcowa klasyfikacja drużynowa :
            DZIEWCZĘTA – KLASY 7-8
            1. SP 8 – 10pkt🙂
            2. SP 105 – 8 pkt
            3. SP 2 – 7 pkt
            4. SP 6 – 6 pkt
            5. SP 4 – 5 pkt
            6. SP Społeczna – 4 pkt
            7. NKSP Caritas – 3 pkt
            Skład drużyny:
            1.Ola Sierżańska
            2.Emilka Poroś
            3.Marysia Górka
            4.Klara Chęcińska
            5.Amelka Dudziak
            6.Birgitta Wciska
            W klasyfikacji indywidualnej nasza uczennica 
            Ola Sierżańska  zajęła  3 miejsce. BRAWO!!! 
            Chłopcy II miejsce! 
            Końcowa klasyfikacja drużynowa:
            CHŁOPCY - KLASY 7-8
            1. SP 6 – 10 pkt
            2. SP 8 – 8 pkt🙂
            3. SP 4 – 7 pkt
            4. SP 1 – 6 pkt
            5. SP 105 – 5 pkt
            6. SP 315 – 4 pkt
            7. SP Społeczna – 3 pkt
            8. NKSP Caritas – 2 pkt
            Skład drużyny:
            1.Zygmunt Michał 
            2.Łagoda Szymon
            3.Gałka Tomasz
            4.Halicki Franek 
            5.Aleksiejev Maksym 6.Strzyżewski Marcel
            7.Igor Rodkiewicz 
            8.Suchodolski Dawid 
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w sporcie 🙂🙃😉🙂

             

        • esa
          • Mamy II miejsce w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej

          • Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły: Łucja Sobolewska z kl. 8b i Mateusz Czerwiński z kl. 7a zajeli II miejsce w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej uzyskując tytuł laureata. 

            Olimpiada składała się z trzech etapów składających się z 40 pytań każdy. Uczniowie musieli się wykazać wiedzą o tematyce ekologicznej. Konkurencja była bardzo duża ale nasi uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Konkurs
          • "Kikeriki - die Welt der Tiere".

          • Czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w drugim etapie wojewódzkiego konkursu języka niemieckiego "Kikeriki - die Welt der Tiere". Maria, Aleksandra, Birgitta i Marcel z klasy ósmej zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi odgłosów zwierząt oraz związków frazeologicznych. Następnie uczestniczyli w grze miejskiej po Wrocławiu, do której polecenia również były po niemiecku. Do finału konkursu dostał się Marcel, a na szczegółowe wyniki musimy poczekać jeszcze kilka dni.

             

        • konkurs
          • Powiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy

          • 12 kwietnia 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbył się finał X Powiatowego Konkursu Matematyczno - Przydodniczego dla klas ósmych. Do finału awansowało 20 uczniów w tym 4 z naszej szkoły. Zawody finałowe nie były łatwe. Należało śię wykazać wiedzą z 5 dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Finał składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Po podsumowaniu punktów z wszystkich etapów wyłoniono laureatów i finalistów. Łucja z 8b, Natalia z 8a i Dorian z 8a uzyskali tytuł finalisty.

            Gratulujemy! 

        • Ola
          • "Cukierek za życzliwość - i ty możesz zostać wolontariuszem".

          • Ponad 8000 uczniów wzięło udział w konkursie "Cukierek za życzliwość - i ty możesz zostać wolontariuszem". Konkurs polegał na stworzeniu dzienniczka, w którym uczestnicy opisują swoje dobre uczynki. Piękny dzienniczek stworzyła Aleksandra Sierakowska z klasy ósmej, w którym opisała, jak pomaga bliskim, sąsiadom, zwierzętom, jak udziela się w szkole, opiekuje się opuszczonymi grobami... Ola zajęła 30 miejsce w tym ogólnopolskim konkursie, co biorąc pod uwagę liczbę uczestników jest ogromnym osiągnięciem. Ola otrzymała w nagrodę talon do księgarni ufundowany przez szkołę.

        • Zdrowie
          • SZKOLNA AKCJA ZDROWIA

          • W II semestrze uczeń klasy 7a Mateusz Czerwiński, w ramach 31. edycji Olimpiady Zdrowia PCK, przeprowadził akcję prozdrowotną „Zdrowa dieta i ruch” wśród uczniów klas I-III. 

            Akcja rozpoczęła się od zajęć sportowych. Dzieci z klas I, IIa i IIIc wzięły udział w lekcjach wychowania fizycznego w formie zabawy, które poprowadził Mateusz z pomocą koleżanki Martyny Wawrzonowskiej z klasy 7a. Uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych: dyrygent, rzut do celu, przejście pod liną, nie wejść do koła, rzędy, materace, tor przeszkód. W 2. części akcji odbyły się zajęcia doświadczalne pt. „Cukru mniej, ciału lżej”. Mateusz, wykorzystując prezentację multimedialną, wyjaśnił dzieciom, jak zdrowo się odżywiać, ile cukru zawierają produkty spożywcze. Uczniowie w grupach wykonywali doświadczenia – wykrywanie skrobi w żywności. W realizacji lekcji Mateuszowi pomogły Martyna i Jagoda Kawałko z klasy 7b. Akcja prozdrowotna zakończyła się posadzeniem i posianiem warzyw w przyszkolnym ogródku. Wzięły w niej udział dzieci z klasy IIa.

            Uczniom bardzo podobały się zajęcia, byli zaciekawieni i z ochotą wezmą udział w kolejnych lekcjach.Dziękujemy Mateuszowi za zaangażowanie w akcję i dzielenie się wiedzą z młodszymi. Życzymy również powodzenia w etapie wojewódzkim olimpiady PCK.

        • Biegi
          • NASZE ZŁOTKA I SREBERKA DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE KLAS III I IV :)

          • Przeszło 300 zawodników, chłopców i dziewcząt z dziewięciu świdnickich szkół podstawowych wzięło udział w Drużynowych biegach przełajowych zorganizowanych w czwartek 11 kwietnia na stadionie lekkoatletycznym Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Impreza odbyła się przy słonecznej, wspaniałej pogodzie.Były to pierwsze zawody z cyklu siedmiu imprez lekkoatletycznych w 2024 roku w ramach „Współzawodnictwa szkolnego 2023-2024”. Każda szkoła wystawiła drużyny, które ustawione na starcie jeden za drugim z liderem zespołu na czele rozpoczynały biegi. Zajęte miejsca na mecie poszczególnych pięciu najlepszych reprezentantów danej szkoły dawały sumę punktów do klasyfikacji drużynowej, gdzie najmniejsza liczba punktów wskazywała zwycięzców. Nasza szkoła od klas III doVIII znajdowała się za każdym razem na podium:). W każdej kategorii startowej oprócz klasyfikacji drużynowej zawodnicy rywalizowali indywidualnie o miejsca na podium.

             

            Nasi uczniowie z klas III-IV zajęli wspaniałe  :

             

            dziewczęta I miejsce:)

            chłopcy II miejsce :)

             

            Skład naszych „złotek”:

             

            Aleksandra Badura

            Hanna Bułat

            Wiktoria Durova

            Michalina Kakowczyk

            Melania Kuc

            Zuzanna Kusal

            Maria Miłkowska

             

            Skład naszych „sreberek”:

             

            Jan Bojnowski

            Maksymilian Gąszowski

            Hubert Guzik

            Bartek Jesionek

            Piotr Przewłocki

            Wiktor Rozumkiewicz

            Tomasz Strauss

            Antoni Szymonowicz

             

            W klasyfikacji indywidualnej II miejsce zdobyła Maria Miłkowska:))

             

            Końcowa klasyfikacja drużynowa i indywidualna (z punktacją do współzawodnictwa):

            DZIEWCZĘTA – KLASY 3-4

            1. SP 8 – 10 pkt

            2. SP 1 – 8 pkt

            3. SP 105 – 7 pkt

            4. SP 2 – 6 pkt

            5. SP 6 – 5 pkt

            6. SP Społeczna – 4 pkt

            7. SP 4 – 3 pkt

            8. SP 315 – 2 pkt

            9.NKSP Caritas – 1 pkt

             

            KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

            1. Iza Majewska – SP 1

            2. Maria Miłkowska – SP 8

            3.Antonina Cebo – SP 6

             

            CHŁOPCY – KLASY 3-4

            1. SP 6 – 10 pkt

            2. SP 8 – 8 pkt

            3. SP 1 – 7 pkt

            4. SP 4 – 6 pkt

            5.SP 2 – 5 pkt

             

             

            GRATULUJEMY Z CAŁEGO SERCA:))

             

        • Biegi przełajowe
          • Mamy srebro dla dziewcząt i chłopców!!! 

          • Drużynowe Biegi Przełajowe c. d. 11.04.2024r zawody miejskie. 

            Klasy 5 -6 również zachwyciły wspaniałą formą lekkoatletyczną. 
            Dziewczęta zdobyły II miejsce!
            Skład zespołu:
            1.Jaśków Gabrysia kl. 5b
            2.Górka Gabrysia kl. 5b
            3.Kistela Nina kl. 5c
            4.Głodo-Laudacka Eliza 5a
            5.Aniszewska Oliwia kl. 6c
            6.Budzyńska Lena kl. 5a
            W kategorii indywidualnej 
            brązowy medal zdobyła Gabrysia Jaśków ! !! 🙂🙂🙂
            Chłopcy zdobyli II miejsce!!! 
            Skład drużyny:
            11.Matysiak Mikołaj kl. 5a
            12.Ulfik Kamil kl. 5a
            3.Hołubecki Stasiu kl. 5b
            4.Mańkowski Filip kl. 5b
            5.Lipiński Jan kl. 6c
            6.Walczak Karol kl. 6b
            Klasyfikacja końcowa:
            DZIEWCZĘTA – KLASY 5-6
            1. SP 1 – 10 pkt
            2. SP 8 – 8 pkt🙂
            3. SP 4 – 7 pkt
            4. SP 6 – 6 pkt
            5. SP 2 – 5 pkt
            6. SP 105 – 4 pkt
            7. SP Społeczna – 3 pkt
            8. NKSP Caritas – 2 pkt
            KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA 
            1. Julia Zaruska – SP 1
            2. Julia Klima – SP 1
            3. Gabriela Jaśków – SP 8! !! 🙂🙂🙂
            CHŁOPCY – KLASY 5-6
            1. SP 6 – 10 pkt
            2. SP 8 – 8 pkt🙂
            3. SP 1 – 7 pkt
            4. SP 105 – 6 pkt
            5. SP 2 – 5 pkt
            6. SP 315 – 4 pkt
            7. SP 4 – 3 pkt
            8. SP Społeczna – 2 pkt
            9. NKSP Caritas – 1 pkt
            Gratulujemy serdecznie z życzymy dalszych sukcesów sportowych🙂🙃😘😘

        • Piłka
          • Wiosenne rozgrywki w piłkę nożną

          • Dziś w naszej szkole  rozpoczęła się runda rewanżowa rozgrywek  w piłkę możną klas 4-8. Rozegrano pierwsze mecze i tak klasa 4b pokonała 3:0 klasę 4a, klasa 4d pokonał minimalnie 2:1 klasę 4c zaś 5b wysoko pokonała klasę 5c 5:0 I na koniec rozgrywek klasa 6b po zaciętym meczu pokonała 6c 2:0.Gratulacje dla wszystkich chłopców ,którzy brali udział w zawodach.

        • Konkurs
          • Sukces w VII Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze Ojców naszych”

          • W środę, 10 kwietnia, uczennice naszej szkoły: Anna Szeredi z klasy 7a i Hanna Sajdak z klasy 7c wzięły udział w VII Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „Wiersze Ojców naszych”, który odbył się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. 

            Wydarzenie, które honorowym patronatem objął Dolnośląski Kurator Oświaty, miało na celu między innymi popularyzowanie poezji upamiętniającej losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”, a także rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnienie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.

            Ania i Hania zaprezentowały swój talent, recytując wiersze Mariana Jonkajtysa „Marsz Sybiraków” oraz Marii Wielgosz „Dziecko Syberii”. Poziom artystyczny występów dziewcząt był bardzo wysoki. Regulamin zakładał przyznanie tylko trzech nagród i trzech wyróżnień uczestnikom, których w tej edycji konkursu było aż 64. Jury w szczególny sposób doceniło recytację Ani, przyznając jej II miejsce.

            Warto dodać, że, prócz możliwości udziału w zmaganiach konkursowych (organizowanych przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru), zaszczytem było także pamiątkowe zdjęcie naszych uczennic z panią kurator Ewą Skrzywanek.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            10.04.2024 r. wzięłam udział w konkursie recytatorskim o tematyce sybirackiej, w którym zajęłam drugie miejsce. Cieszę się, że miałam zaszczyt reprezentować naszą szkołę w konkursie o zasięgu wojewódzkim. Uczestniczyłam w tym wydarzeniu po raz pierwszy i mam nadzieję, że wrócę tam również za rok. Na początku trochę się stresowałam, ale gdy zaczęłam recytować, emocje opadły. Gdy dowiedziałam się, że zajęłam miejsce na podium, byłam bardzo podekscytowana i dumna. Uważam, że takie wydarzenia są szczególnie ważne, gdyż pozwalają młodemu pokoleniu dowiedzieć się o bolesnej historii przodków. Ten konkurs pomaga nam również pielęgnować i doceniać niesamowitą kulturę i historię Polski. Dziękuję Pani Natalii Jezierskiej za wsparcie i przygotowanie do konkursu.

            Anna Szeredi

            10.04.2024r. Miałam zaszczyt wziąć udział w konkursie recytatorskim poezji sybirackiej. Uważam, że jest to ważne wydarzenie, ponieważ historia Sybiraków jest obecnie przez wielu młodych ludzi zapomniana. Początkowo trochę się stresowałam, lecz kiedy skończyłam recytować wiersz, byłam bardzo dumna i wdzięczna, że mogę reprezentować naszą szkołę w konkursie wojewódzkim. Po ogłoszeniu wyników skonsultowałam się z jedną panią, która nas oceniała. Dała mi kilka wskazówek, które na pewno wykorzystam w kolejnych konkursach recytatorskich, ponieważ zależy mi na jak najlepszych wynikach w kolejnych tego typu wydarzeniach. To spotkanie dało mi wiele do myślenia. Uświadomiłam sobie, że my, jako młode pokolenie, powinniśmy pamiętać o historii swoich przodków walczących o naszą wolność. Sądzę, że warto uczestniczyć w takich konkursach, ponieważ możemy się wiele dowiedzieć. Możemy również pielęgnować naszą piękną kulturę.

            Hanna Sajdak

        • Plan mobilności
          • Konsultujemy przyszłość transportu w Aglomeracji Wałbrzyskiej!

          • Trwają konsultacje Planu Mobilności dla Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, ekspertów i urzędników zaplanowaliśmy między innymi, że do 2035 r.:

             Powstanie zintegrowany system transportowy łączący kolej, autobusy regionalne oraz miejskie, a połączenia znajdziesz we wspólnej wyszukiwarce i kupisz na nie wspólny bilet. Będzie to możliwe dzięki utworzeniu związku samorządów Aglomeracji, który będzie sprawniej zarządzać transportem niż gminy z osobna;

             Na trasach między ośrodkami Aglomeracji takimi jak Wałbrzych, Kamienna Góra, Świdnica, Jawor, Strzegom czy Nowa Ruda pojadą nowe autobusy regionalne.

            Z mniejszych miejscowości dojedziesz do najbliższego węzła przesiadkowego, gdzie komfortowe przesiadki pomiędzy liniami zapewni 19 wygodnych węzłów;

             Powstanie spójna, ponadlokalna sieć dróg dla rowerów i poprawią się warunki dla codziennych dojazdów rowerem;

             Planowanie przestrzenne w większym stopniu będzie uwzględniać kwestię dostępności transportupublicznego;

             Będziemy inwestować w dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, tworzyć atrakcyjne i bezpieczne przestrzenie dla ruchu pieszego i rowerowego oraz minimalizować odległości, jakie trzeba pokonać w drodze na przystanek;

             Ruch w centrach miejscowości zmniejszy się dzięki sieci obwodnic, co pozwoli na uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa na osiedlach, przy szkołach, sklepach i innych ważnych obiektach;

             Zmniejszy się negatywny wpływ transportu na środowisko, także dzięki poprawie oferty połączeń obsługujących najważniejsze atrakcje turystyczne obszaru.

            To zaledwie fragment zmian, które zaplanowaliśmy. Sprawdź, co jeszcze ma się zmienić i oceń, czego brakuje w planie. Przyjdź na spotkanie konsultacyjne Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego i współdecyduj o przyszłości swojego otoczenia.

            PRZECZYTAJ PROJEKT DOKUMENTU:https://ipaw.walbrzych.eu/SUMP/

            Spotkanie w Świdnicy: czwartek, 11 kwietnia godz. 17.00-20.00, Sala narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, Ul. Armii Krajowej 47-49 (wejście od USC, ul. Armii Krajowej 47)

            Zapisz się tutaj: https://www.survio.com/survey/d/G3Z6A8V9A9F1S8B8S

            Nie możesz pojawić się na miejscu? Wypełnij formularz online: https://forms.office.com/r/c8hpEYAg78

        • konkurs
          • KONKURS ZNAJOMOŚCI BAŚNOWEJ KLASYKI DLA UCZNIÓW KLAS III

          • Na początku kwietnia w bibliotece szkolnej rozstrzygnięty został konkurs znajomości baśniowej klasyki dla dzieci. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas III. Dzieci rozwiązywały test, który zawierał zadania związane z treścią wskazanych wcześniej baśni. Po sprawdzeniu prac uczniów przyznano następujące wyróżnienia:

            Faustyna Górka (3a), Krzysztof Lizurej (3a), Jagoda Antoniak (3a), Zuzanna Bednarska (3a), Iga Szczerska (3a), Aleksandra Łuczak (3c), Celina Paluszek (3b), Jagoda Chołko (3c), Julia Nowak (3c), Natalia Amroży (3c), Michalina Kakowczyk (3b). Uroczyste wręczenie nagród (gry planszowe, książki) odbyło się 3 kwietnia 2024 r. w bibliotece szkolnej.

                    Wszystkim Dzieciom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a Zwycięzcom gratulujemy!