• wośp
          • Zbiórka na WOŚP

          • Pierwszego i drugiego lutego 2024 odbyła się zabawa karnawałowa, podczas której były sprzedawane ciasta. W następnych dniach została przeprowadzona także składka wśród uczniów naszej szkoły. Łącznie uzbierano i przekazano kwotę 349,20 zł do sztabu WOŚP. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję.

            Przewodnicząca samorządu Dorota Kryśpiak oraz opiekunowie samorządu i wolontariatu

        • walentynki
          • Walentynki w Ósemce 🙂

          • Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy walentynkowej. Każdy chłopiec i dziewczynka otrzymali połowę serca z numerem. Należało jak najszybciej odnaleźć brakującą drugą połówkę serca i zameldować się u  opiekunów samorządu. 

            Zwycięskie pary otrzymały słodkie lizaki i pamiątkowe zdjęcie. 
            Ponadto od wtorku zaczęła działać poczta walentynkowa. 
            Uczniowie chętnie wysyłali sobie kartki i liściki. Dzisiaj nie obowiązywał mundurek szkolny. Dominował kolor czerwony i jego odmiany. 
            Wszyscy chętnie brali udział w świętowaniu Walentynek. Dziękujemy za wspólną zabawę! 
            Pozdrawiamy serdecznie SU i opiekunowie.

        • Korczak
          • Janusz Korczak - przyjaciel dzieci. Lekcja języka polskiego w klasie 4b.

          • Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem; działał dla dzieci. Według niego mądre wychowanie dziecka to takie, gdzie nie trzeba spełniać marzeń rodziców, tylko dziecka. Można powiedzieć, że Janusz Korczak to pierwszy rzecznik praw dzieci. Nawet w czasie II wojny światowej opiekował się nimi i wraz z nimi zginął w 1942 r. w niemieckim obozie w Treblince.

            Korczak był zdania, że dziecko to człowiek i ma takie same prawa jak dorosły. Dziecko powinno być szczęśliwe i czuć się bezpiecznie.

            Podoba mi się to, co chciał nam przekazać Janusz Korczak, bo dawał dzieciom poczuć, że są  równe. Nie mówił, by nie odrabiać lekcji, nie mieć obowiązków, ale najważniejsze dla niego było to, aby  dzieci nie uczyły się niepotrzebnych rzeczy. By były zdrowe i zadowolone.

            Adrianna Korzec, klasa 4b

            Janusz Korczak ukochał dzieci i pisał dla nich książki, by się nie nudziły. Bardzo je kocha,ł więc chciał dla nich jak najlepiej. Według niego "nie ma dzieci, są ludzie". Tak bardzo kochał dzieci, że trzymając je za ręce, poszedł z nimi na śmierć.

            Od wybitnego pedagoga i przyjaciela dzieci możemy nauczyć się troski o drugiego człowieka, szacunku, odwagi i tego, że można za coś, w co się wierzy, oddać życie.

            Mateusz Kalemba, klasa 4b

            Opieka: Natalia Jezierska

             

        • bal
          • BAL KARNAWAŁOWY W KLASIE 2B

          • 8 lutego był dniem szczególnym dla klasy 2b, gdyż odbył się wtedy niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich uczniów bal karnawałowy. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą salę balową, którą ozdabiały różnokolorowe serpentyny i balony. Zjawiskowy wygląd sali wprowadził uczestników w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Jak na prawdziwy bal przystało, nie zabrakło fantazyjnych fryzur i oryginalnych strojów. Skoczna muzyka zachęcała do tańca, a liczne konkursy do wspaniałej zabawy. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pyszny poczęstunek. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.

        • Bal
          • BAL KARNAWAŁOWY W KLASIE IIA

          • 8 lutego w klasie IIA odbył się bal karnawałowy, który połączony był z tłustym czwartkiem. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w salę balową przystrojoną kolorowymi dekoracjami. Karnawałowe rytmy porwały do tańca niemalże wszystkich, którzy przybyli do klasy. Wśród radosnych i rozbieganych drugoklasistów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki, odważnych policjantów, batmanów, spidermanów. W trakcie balu nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw, takich jak: „Przejście pod trzymaną poziomo liną w rytm muzyki”, „Gorące krzesła”, „Pękające balony”, „Kulig”, „Tańce na gazecie”. W przerwie między zabawowym szaleństwem dzieci zajadały się pączkami i smakołykami, które przygotowali rodzice. Bal karnawałowy był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i radosnego spędzenia czasu. Wprowadził dzieci w dobry nastrój i pozostawił niezapomniane wspomnienia, dlatego drugoklasiści z żalem opuszczali muzyczną imprezę, kiedy czas zabawy dobiegł końca.

             

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie karnawałowych strojów i poczęstunku dla dzieci.

        • Bal
          • Karnawałowe szaleństwo w I a

          • W karnawale, w karnawaledzieci bawią się wspaniale,w karnawale każdy chcetańczyć, śpiewać, bawić się.

                                   Zbigniew Dmitroca

             

             

            9 lutego w klasie I A odbył się szalony bal karnawałowy. Zabawa odbyła się w przepięknie przystrojonej sali, która w jednej chwili zamieniła się w taneczną scenę. Na tą wyjątkową okazję dzieci założyły kolorowe stroje. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Można było usłyszeć muzykę, która skutecznie zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy i tańców. Nie zabrakło też konkursów, w których dzieci chętnie brały udział. Był taniec z balonami, zabawa z kapeluszem, gorące krzesełka.  Dzieci otrzymywały drobne nagrody za poszczególne konkurencje. W przerwie uczestnicy zajadali się domowymi wypiekami i smakołykami, które przygotowali rodzice. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały muzyczna imprezę, która upłynęła w przemiłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom za ufundowanie nagród, przygotowanie karnawałowych strojów i poczęstunku.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!

            Tekst, zdjęcia i filmiki Joanna Janiak

        • Bal
          • ZABAWA KARNAWAŁOWA

          • W piątek 9 lutego w klasie 3c odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy. W tym dniu nasza klasa zamieniła się w prawdziwą salę balową, a dzieciom od samego rana towarzyszyło wiele emocji i  dobry nastrój. Uczniowie przybyli w pięknych, kolorowych i pomysłowych strojach. Podczas balu wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach przy dźwiękach rytmicznej muzyki. W czasie przerwy dzieci z apetytem kosztowały pysznych słodkości przygotowanych przez rodziców, za który bardzo dziękujemy.

            Tekst i zdjęcia Sylwia Gołowkin 

        • MIŁOSZ SZYMAŃSKI
          • 15 LUTEGO ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE KLAS 4A I 7A Z PANEM MIŁOSZEM SZYMAŃSKIM

          • Pan Miłosz Szymański prowadzi podcasty historyczne: "Lekcja historii" i "Za Rubieżą". Pierwszy z w/w podcastów skierowany jest  do osób przygotowujących się do matury, ale też sprawdzianu czy kartkówki, zaś w drugim z nich Pan Miłosz Szymański opowiada o historii i podróżach. Ponadto Pan Szymański jest autorem książki "Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii", publikacji, w której odkrywa meandry historii tego pasjonującego kraju i teraźniejszości mieszkających tam ludzi. Spotkanie Pana Miłosza Szymańskiego ma na celu pokazanie młodym ludziom - uczniom w/w klas, że historia jest pasjonująca, że odkrywanie jej tajników może być fantastycznym hobby, a uzyskana w ten sposób wiedza przyda się nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Ponadto spotkanie z osobą, która jest twórcą podcastów o wyżej wymienionej tematyce, to idealny przykład dla młodzieży, że w Internecie można znaleźć również wartościowe informacje, programy i audycje. Jako rodzice jesteśmy na co dzień świadkami do jakich treści w sieci sięgają nasze dzieci. Dlatego też ważnym jest dla Nas pokazanie im, że Internet to nie tylko gry, śmieszne filmiki na youtube lub bezwartościowe blogi, a również przeogromne źródło wiedzy. Twórczość Pana Miłosza Szymańskiego jest właśnie takim przykładem wartościowej działalności w mediach społecznościowych, stąd też pomysł na zorganizowanie jego spotkania z młodzieżą w Naszej Szkole.

        • tłusty czwartek
          • Tłusty czwartek, czyli święto łasuchów w I a

          • Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

             

               Tłusty czwartek to dzień, w którym zgodnie z tradycją można do woli objadać się pączkami, i faworkami. Uczniowie kl. I A, kultywując tę tradycję również zajadali się tymi słodkościami, żeby zapewnić sobie powodzenie na cały rok. Za nim jednak każdy bez mrugnięcia oka wsunął ze smakiem cieplutkiego pączusia, nadziewanego różą z zainteresowaniem wykonał ciekawe zadania edukacyjne. Były rozsypanki wyrazowe, słodkie memory, zadania matematyczne oraz zabawy rytmiczne. Dzieci wysłuchały historii związanej z powstaniem tego święta i wykonały prace plastyczną. Na koniec zajęć dzieci z radością bawiły się na placu zabaw.

            Dziękujemy Rodzicom za dostarczenie pysznych pączków i faworków.

        • Tłusty czwartek
          • PĄCZKOWY DZIEŃ W KLASIE 1B

          • Góra pączków, za tą górą,

            tłuste placki z konfiturą, 

            za plackami misa chrustu, 

            bo to dzisiaj  zapusty…

             

            Tłusty czwartek to dzień, w którym, jak każe tradycja, każdy powinien zjeść pączka. I cóż z tego, że każdy pączek to bomba kaloryczna?Dobre tradycje należy pielęgnować, a tłusty czwartek bez pączków byłby jakiś niepełny. 

            Również w klasie 1b 8 lutego nie zabrakło pączków, i to nie tylko tych do zjedzenia J.  

            Podczas zajęć dydaktycznych dzieci obejrzały film edukacyjny tłustym czwartku.Dowiedziały się, jak dawniej robiono pączki zwane kreplami, które niewiele miały wspólnego z dzisiejszymi, bowiem lepione były z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną oraz cebulą i smażone na smalcu. Dzieci poznały też legendę o combrowym czwartku. Dowiedziały się, że jest wiele odmian pączków na całym świecie: zeppole i bomboloni – pączki włoskie, oliebollen –holenderskie, lokma  tureckie, sufganijoi – izraelskie, gniazdka wiedeńskie, angielskie oponki i amerykańskie donuty. Ciekawostkądla dzieci były informacje na temat, jak w innych krajach obchodzone  „tłuste dni”.  

            Pierwszoklasiści rozwiązywali wiele ciekawych zadań interaktywnych związanych z tym dniem: puzzle, memory, układankę pączkową, sudoku; ozdabiali również interaktywnego pączka. Na dywanie grali w czkowe domino, przeliczali kolorowe pączkina obrazkach i układali obrazki wg podanej zasady. Nie zabrakło również ciekawych zadań plastycznych. Dzieci tworzyły plastelinowe donaty ozdabiały je wg własnego pomysłu. Robiły również żarłocznego ludzika – pochłaniacza pączków.

            W przerwie śpiewały piosenkę pt. „Tłusty czwartek dzisiaj mamy”. 

            To był prawdziwie „tłusty dzień” w klasie 1b, na który dzieci czekały z niecierpliwością. Delektowanie się smakowitym ciastkiem było dla wszystkich ogromną przyjemnością.

        • Podziękowanie
          • DZIĘKUJEMY

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy oraz uczniowie klasy 1b składają serdeczne podziękowania firmie FAURECIA R&D Center S.A. za uszycie i przekazanie szkolesiedzisk, które pozwalają dzieciom na swobodny odpoczynek w czasie zajęć i przerw.

        • Tłusty czwartek
          • Tłusty czwartek w 4a

          • Uczniowie i uczennice z klasy 4a na godzinie wychowawczej, zgodnie z tradycją, uczcili Tłusty czwartek. Pączki trafiły do klasy prosto z cukierni i sprawiły wszystkim dużo radości.

        • Internet
          • DBI oraz Tydzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej Nr 8.

          •  

            W Szkole Podatawowej Nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy rozpoczęliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Uczniowie zostają wprowadzeni jak Bezpiecznie i z rozwagą korzystać z sieci Internet. Wykonują pracę na komputerach w różnych programach graficznych, platformach online, programują oraz tworzą prezentację multimedialną, różnorodne animacje o tematyce związanej z Bezpieczeństwem w Internecie. 

            Czym tak naprawdę jest DBI?

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
            Nauczycielem prowadzącym i koordynatorem w SP8 jest Konrad Wrzodek.

             

        • Bal
          • Bal karnawałowy w Ósemce c. d. 

          • W piątek tj. 2 lutego bawiły się klasy starsze: szóste, siódme i ósme.Wybraliśmy  królową balu i wyróżniliśmy kilka dziewcząt. 
            Oczywiście w tym dniu można było kupić również pyszne ciasta, które upiekli rodzice naszych dzieci. 
            Bardzo serdecznie dziękujemy im za to!!!! 
            Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji balu: wychowawcom, Paniom ze świetlicy, panu Andrzejowi Filipowskiemu oraz pani Kamilli  Banaszczyk. 
            Serdecznie dziękujemy!!! 
            Samorząd Uczniowski oraz opiekunowie:
            Andrzej Czyżowicz i
            Małgorzata Madziała

        • Pierwsza pomoc
          • Pierwsza pomoc w 5a

          • Dzisiaj klasa 5a wzięła udział w praktycznych zajęciach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były bardzo ciekawe . Uczniowie mogli zdobyć praktycznie umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

        • Patataj
          • Spotkanie w miłośnikami zwierząt z Fundacji Patataj

          • W czwartek 1 lutego 2024 r. uczniowie i uczennice klasy 4a na godzinie wychowawczej gościli miłośników zwierząt, którzy w ramach działalności Fundacji Patataj opiekują się zwierzętami. Obecnie pod opieką fundacji są: 2 psy, 4 koty, 4 osły, 6 koni, 4 kucyki, 10 jeży, 2 owce, 4 barany, 5 lisów, 11 szopów. Pani Sandra bardzo ciekawie, z wielką pasją i miłością opowiadała dzieciom o swoich podopiecznych. Czwartoklasiści dowiedzieli się również o wielu zwyczajach zwierząt żyjących na wolności oraz otrzymali szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak zachować się, gdy znajdą ranne, dzikie zwierzę. Pani Sandra opowiedziała też o trudnej sytuacji prawnej szopów. W trakcie barwnych opowieści właścicielki małego zwierzyńca, pan Dawid wyświetlał dzieciom liczne zdjęcia pokazujące zwierzęta, którymi opiekuje się fundacja. Razem z p. Sandrą i p. Dawidem w klasie pojawił się niespodziewany, przemiły gość.

        • Bal
          • Bal Karnawałowy w Ósemce 🙂🙃

          • 😉Witajcie w naszej bajce! 
            W czwartek tj. 1 lutego w auli naszej szkoły bawili się uczniowie klas czwartych i piątych. W pięknych strojach tańczyli i śpiewali ulubione utwory. Były konkursy z balonami oraz wybieraliśmy królową i króla balu.
            W kawiarence można było kupić pyszne ciasta. 
            Dziękujemy za wspólną zabawę 
            Samorząd Uczniowski i opiekunowie.

        • Bal
          • BAL NAD BALAMI W 1B

          • Dzieci z klasy 1B niewątpliwie zasłużyły na wspaniałą zabawękarnawałową, która odbyła się 31 stycznia 2024 r.

            Tego dnia pierwszakom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i niesamowitych wrażeń. Pani wychowawczyni wraz z rodzicami zadbała o piękny wystrój sali. Nad głowami tańczących pojawiły się kolorowe balony i serpentyny.

            Przez dwie godziny, w rytm skocznej tanecznej muzyki, wśród śmiechu i zadowolenia, bawiły się dzieci w barwnych przebraniach. Na klasowy bal przybyły najróżniejsze postacie ze świata bajek i nie tylko: arabka Karolina, czarowniceHelena i Michalina, kowbojka Magdalena, dworzanka Lea, pirat Szymon, kot Pola, pingwin Krzyś, syrena Emilia, księżniczka Antonina, Xavier Hulk oraz wiele, wiele innych. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie.

            W trakcie balu nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw, jak np. „Tańce wygibańce, „Zatańcz, jak…” czy „Figury lodowe”, korowodów, kółeczek, pociągów i tańców, a także konkursów, takich jak: „Gorące krzesło”, „Taniec z balonami” czy przekładanie kapelusza, ale był też czas na swobodny ruch i taniec wśród mydlanych baniek, migających światełek i dymów. 

            W przerwie między zabawowym szaleństwem dzieci mogły skosztować przekąsek przygotowanych przez rodziców.

            To była niezapomniana, szampańska zabawa karnawałowa, pełna dziecięcych uśmiechów i spontanicznej radości.

            Wychowawczyni dziękuje rodzicom za przygotowanie pięknych balowych strojów i poczęstunku dla dzieci.

        • Sala
          • SALA GIMNASTYCZNA JAK NOWA

          • Drodzy rodzice i uczniowie. W czasie ferii zimowych  w naszej szkole doszło do renowacji parkietu na sali gimnastycznej. Został  wycyklinowany i polakierowany parkiet na sali gimnastycznej gdzie na lekcjach wuefu szaleją Państwa dzieci. Dyrekcja jak i nauczyciele wychowania fizycznego uprzejmie proszą o noszenie przez Państwa dzieci obuwia zmiennego. Obuwie bez czarnego spodu gdyż on zostawia rysy. Dziękujemy za wyrozumiałość z sportowym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

        • Ferie
          • FERIE DZIEŃ 5


          • Zaczęliśmy rozgrzewką na torze przeszkód.  Później wyścigi rzędów. Było trudno: slalomy, czołganie, turlanie się, przechodzenie przez obręcze i skakanie po wyspach.  Następnie wyprawa do Muzeum Kupiectwa. Mimo ośnieżonych chodników na miejsce dotarliśmy przed czasem. Byliśmy zachwyceni możliwością poznania różnych wag, liczydeł, miarek. Uczyliśmy się obsługi wagi. Wszyscy zostali zważeni i zmierzeni. W sali na piętrze oglądaliśmy wystawę pokonkursową świdnickich szopek. Były super. W kolejnej sali zachwyciła nas ogromna makieta dawnej Świdnicy. Pan przewodnik wytłumaczył na na czym polegała budowa szachulcowa. Po muzeum przyszedł czas na zdobycie wieży ratuszowej. Dziewczyny na górę pojechały windą, ale chłopcy postanowili zdobyć taras widokowy piechotą. Widoki były ładne. W drodze powrotnej oglądaliśmy wystawy malarstwa. Spacer do centrum okazał się wyczerpujący i trochę zgłodnieliśmy, ale na to też znalazł się sposób. Nasza Pani kupiła nam bułki drożdżowe z serem. Były smaczne. Po powrocie do szkoły zabraliśmy się za robienie laurek na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Po pracy przyszedł czas na zabawę. Graliśmy w piłkarzyki, chłopcy budowali bazę. 
            Niestety to był już ostatni dzień naszych wspólnych zajęć. Dziękujemy za zorganizowanie ich. Do zobaczenia.