Piątek 27 września był DNIEM JABŁKA. Z tej okazji nasi uczniowie w ramach drugiego śniadania przynieśli do szkoły jabłka. Największą jabłkową frekwencją wykazała się klasa 8B, której wszyscy uczniowie tego dnia mieli w śniadaniówkach jabłka. Dodatkowo na długiej przerwie można było zaopatrzyć się w ciasta i ciasteczka z jabłkami, które upiekli przedstawiciele klas 4-8. Młodsze klasy też przyłączyły się do obchodów DNIA JABŁKA. Dzieci poubierały się w stroje nawiązujące do naszych obchodów i też przyniosły na śniadanie smaczne, zdrowe jabłuszka.
NASZE ZŁOTKA :) Międzyszkolne Sztafetowe Biegi Przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe zainaugurowały tegoroczną rywalizację sportową w ramach „Współzawodnictwa szkolnego 2024-2025”. W piątek 27 września zgłoszone do rywalizacji świdnickie szkoły podstawowe startowały w dwóch kategoriach wiekowych klas 5-6 i klas 7-8 osobno dla dziewcząt i chłopców.
W młodszej kategorii, każdy zawodnik drużyny składającej się z 6 uczniów miał do pokonania dystans 850 metrów.
O godzinie 11.00 starty sztafet rozpoczęły dziewczęta z klas 5-6, po nich startowali chłopcy. W obu kategoriach najlepiej spisała się nasza szkoła zwyciężając zawody i prowadząc w obu kategoriach od pierwszej zmiany. Kolejne miejsca u dziewcząt zajęły szkoły SP 105 i SP 6,natomiast u chłopców 6 i 105. Na zakończenie imprezy organizator przygotował pamiątkowe medale i dyplomy dla drużyn. Nasza szkoła reprezentować będzie Świdnicę w Finałach Dolnośląskich sztafetowych biegów przełajowych, które odbędą się 10 października w Bożanowicach koło Olszyny.
Skład naszej drużyny:
Dziewczęta
Badura Aleksandra
Barabasz Aleksandra
Budzyńska Lena
Górka Gabriela
Kistela Nina
Miłkowska Maria
Marciniec Zuzanna
Chłopcy
Hołubecki Stanisław
Mańkowski Filip
Matysiak Mikołaj
Święcicki Borys
Ulfik Kamil
Walczak Aleksander
Końcowa klasyfikacja (z punktacją do współzawodnictwa):
Dziewczęta klas 5-6:
- SP 8 – 10 pkt
- SP 105 – 8 pkt
- SP 6– 7 pkt
- SP 4 – 6 pkt
- SP 315 – 5 pkt
Chłopcy klas 5-6:
- SP 8 – 10 pkt
- SP 6 – 8 pkt
- SP 105 – 7 pkt
- SP 4 – 6 pkt
- SP 1 – 5 pkt
- SP Społeczna – 4 pkt
- SP 315 – 3 pkt
18
WYCIECZKA 5C I 6B DO ZŁOTEGO STOKU
1 października 2024 r. klasy 5c i 6b pod opieką p. A. Bukowskiej, I. Zawiły oraz p. M. Scheer udały się na wycieczkę w poszukiwaniu złota do kopalni w Złotym Stoku. Po drodze do kopalni uczniowie zwiedzili Ząbkowice Śląskie, odwiedzając największe atrakcje i zabytki miasta m. in. krzywą wieżę, ratusz, ruiny zamku czy Izbę Pamięci, po ciekawej opowieści przewodnika Gór Sudeckich pana Adama udaliśmy się do kopalni w Złotym Stoku. Tam słuchając opowieści na temat kopalni i poznając historię związaną z dawnym funkcjonowaniem osady, zwiedziliśmy dostępne dla turystów korytarze. Dowiedzieliśmy się, że w kopalni oprócz złota wydobywany był także arszenik, wykorzystywany m.in. podczas I wojny światowej. Zobaczyliśmy jedyny w Polsce, będący pod ziemią wodospad, z którego wróciliśmy kolejką do kopalni. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu związanego z wybijaniem monet, które następnie otrzymaliśmy na pamiątkę naszej wyprawy. Sami płukaliśmy i szukaliśmy kryształków złota. Na koniec naszej przygody zwiedziliśmy tamtejsze muzeum, gdzie mogliśmy podziwiać eksponaty związane z całym regionem Kotliny Kłodzkiej m. in. porcelanę, broń, monety, medale oraz nietypową kolekcję lalek, którą muzeum otrzymało od anonimowego darczyńcy. To miejsce okazało się wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników wycieczki, pełną ciekawych zakątków i nieodkrytych tajemnic.
52
Dzień Chłopaka w II A
30 września, chłopcy z klasy II A obchodzili swoje, wyjątkowe święto. Dziewczynki wręczyły kolegom upominki – przypinki piłkarzy, opaski na rękę oraz gierki związane z piłką nożną. Złożyły również serdeczne życzenia, zdrowia, szczęścia i samych sukcesów oraz zaśpiewały pięknie 100 lat. Był też czas na wesołą zabawę. Chłopcy uczestniczyli w różnych konkurencjach: rozwiązywali zadania matematyczne, rozpoznawali dotykiem przedmioty w magicznym pudełku, wykonywali zadania ruchowe oraz odpowiadali na wylosowane pytania. Chłopcy starali się wykonywać zadania perfekcyjnie, dlatego w nagrodę otrzymali dyplomy. Na koniec na wszystkich czekał poczęstunek.
Dzieci bawiły się doskonale, a cały dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.
41
ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE IIIA
30 września był szczególnym dniem dla wszystkich chłopców z klasy IIIA, ponieważ tego dnia obchodzony był Dzień Chłopaka.
Dziewczynki wręczyły swoim kolegom upominki – kolorowe kubki z imieniem każdego chłopca, złożyły życzenia, zaśpiewały „Sto lat”, a także wykonały taniec przygotowany specjalnie na tę okazję. W tym dniu chłopcy wykazywali się wiedzą i rozwiązywali różnorodne zagadki, quizy oraz brali udział w konkursach. Za wykonane konkurencje zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz odznaki „Super chłopaka”. Na koniec zajęć każda uczennica rysowała portret swojego kolegi oraz wymieniała najważniejsze jego cechy. Nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Wspólna zabawa dała uczniom dużo radości i sprawiła, że to był naprawdę wspaniały dzień.
Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu upominków i poczęstunku dla dzieci.
26tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska
DZIEŃ CHŁOPAKA W 4C
- 10
KONKURS
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym "Razem bezpiecznie do szkoły". Szczegóły w ogłoszeniach na Librusie.
Termin oddawania prac: do 4 października
Klasowi finaliści 60-tki na 65-lecie SP8
Za nami eliminacje do półfinału w biegu na 60 metrów w klasach młodszych. Na pochwałę zasługują wszyscy uczniowie klas 0-3, którzy dali z siebie wszystko i na miarę swoich indywidualnych możliwości walczyli o jak najlepsze wyniki.
Do następnego etapu miało zakwalifikować się po 4 dziewczynki i 4 chłopców.
Z uwagi na uzyskanie identycznych czasów liczba osób wzrosła.
Do półfinałów zakwalifikowali się:
Klasa 0
Dziewczynki:
Julia Treczyńska
Jagoda Zatorska
Chłopcy:
Natan Przedpłata
Natan Laskowski
Olaf Suchorowski
Kacper Gołuch
Jakub Górka
Jakub Jamróg
Filip Gusarow
Klasa 1A
Dziewczynki:
Kornelia Mikunda
Liliana Strzyżewska
Julia Grajczyk
Emilia Lizurej
Maja Pękała
Chłopcy:
Franek Rafałko
Filip Drozda
Filip Krzysztof
Oliver Milewski
Pavlo Myronchuk
Maksymilian Tomkowicz
Marcel Turek
Klasa 1B
Dziewczynki:
Zuzanna Jasinowska
Amelia Boraczyńska
Noemi Piotrowska
Julia Sobczak
Chłopcy:
Tymur Savchenko
Filip Raduszewski
Stanisław Leciejewski
Jakub Bogdan
Piotr Gałecki
Tymoteusz Tądel
Klasa 1C
Dziewczynki:
Maja Szymonowicz
Oliwia Pawłowska
Alicja Boleg
Nina Tyńska
Chłopcy:
Alan Migda
Wiktor Ciapka
Szczepan Gąszowski
Hubert Bieżyński
Szymon Halicki
Jan Miłkowski
Klasa 2A
Dziewczynki:
Emilia Szymonowicz
Maja Szeliga
Anastazja Porucznik
Natasza Sroga
Maja Kosiorowska
Gaja Krzyżanowska
Aleksandra Antoniak
Chłopcy:
Adam Trześniewski
Hubert Ciarkowski
Marcel Wójtowicz
Viacheslav Levaniuk
Mateusz Pękała
Danylo Syniehrybov
Jan Dratwa
Klasa 2B
Dziewczynki:
Pola Kubryńska
Lea Koba
Helena Ciesielska
Sofia Lenko
Cecylia Gądek
Natalia Telec
Chłopcy:
Xawier Ziobro
Wojciech Guzik
Ignacy Łukasiewicz
Krzysztof Oleszek
Aleksy Narkiewicz
Jakub Golon
Klasa 2C
Dziewczynki:
Elżbieta Chojnacka
Barbara Gajewska
Jagoda Zalewska
Kaja Michalska
Paulina Copija
Chłopcy:
Milan Migda
Oskar Rozumkiewicz
Kajetan Wolski
Klasa 3A
Dziewczynki:
Aleksandra Musiał
Hanna Komaszyło
Hanna Górka
Alicja Jeśko
Antonina Gąszowska
Chłopcy:
Igor Ożóg
Aleksander Konieczny
Roman Domasch
Tadeusz Leciejewski
Klasa 3B
Dziewczynki:
Iga Cierniak
Aleksandra Niedziela
Gaja Milewska
Zuzanna Michalska
Evelina Raiko
Chłopcy:
Mikołaj Abramski
Jan Sobolewski
Stanisław Sebastiański
Michał Czerwiński
Wojciech Podolec
Półfinały odbędą się tak szybko jak tylko pozwoli na to pogoda. Informacje o terminie będzie podana na stronie internetowej szkoły oraz u wychowawców klas.
III BIEG ORLĄT LWOWSKICH
W czwartek, 19 września uczniowie klasy 3b wzięli udział w ,, III Biegu Orląt Lwowskich ”. Jego celem było uczczenie pamięci młodocianych obrońców miasta, którzy w 1918 roku bronili go przed atakami wroga ze wschodu. W walce o Lwów zginęło wówczas 1421 dzieci, a najmłodsze z nich miało 9 lat. Dlatego też uczniowie mieli do pokonania symboliczny dystans 1421 metrów. W biegu można wziąć udział tylko raz w życiu, właśnie wtedy, kiedy ma się 9 lat. Na mecie każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal, wodę i słodki upominek.
33
KONFERENCJA- "SZACUNEK W RODZINIE"
28 września w Teatrze Miejskim w Świdnicy zorganizowana zostanie II Konferencja z cyklu ,,Odpowiedzialne - szczęśliwe rodzicielstwo”.
Tematem tegorocznej konferencji jest “Szacunek w Rodzinie”
Wśród zaproszonych gości znajdują się dr Andrzej Śliwerski, Anna Grabarczyk oraz dr Anna Hildebrandt-Mrozek.
Konferencja skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci, zbudować z nimi silną więź i stworzyć atmosferę pełną szacunku i miłości.
Na konferencji zostaną poruszone tematy takie jak m.in ,,Jak zadbać o szacunek”, „Empatia i uważność w relacjach” oraz ,,Wartości a wychowanie”
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, obowiązują zapisy za pomocą kodu QR.
JUŻ ZA TYDZIEŃ FINAŁY ROZGRYWEK KLASOWYCH O MISTRZOSTWO SZKOŁY
W DNIU 25.09 ODBYŁY SIĘ ROZGRYWKI W PIŁKĘ NOŻNA KLAS 4-7.JUŻ PIERWSZY MECZ PRZYNIÓSŁ WIELE EMOCJI KLASA 7C ZREMISOWAŁA 7B 2:2 I DO ROSTRZYGNIECIA MECZU POTRZEBNE BYŁY RZUTY KARNE .TUTAJ MINIMALNIE LEPSI OKAZALI SIE ZAWODNICY 7C. W DRUGIM MECZU KLASA 5B WYGRAŁA Z KLASĄ 5C 6:0. NA ZAKOŃCZENIE ROZGRYWEK KLASA 5A ZREMISOWAŁA Z KLASĄ 5D 0:0.
Dzień Patrona w naszej szkole
Z okazji Dnia Patrona uczniowie klas 4-6 przygotowali plakaty o Kawalerach Orderu Uśmiechu. Na swoich pracach zamieścili krótkie informacje o życiu tych współczesnych bohaterów. Ekspozycję można obejrzeć w gablocie koło sali 24. Jedna z naszych nauczycielek napisała również wiersz pt. „NASI PATRONI”, który prezentujemy poniżej.
Tekst: Monika Orłowska-Pawlik
NASI PATRONI
Na murach naszej szkoły
widnieje słońce z uśmiechem wesołym.
Stań i postaraj się o wstrzymanie oddechu,
bo szkoła nasza nosi imię
Kawalerów Orderu Uśmiechu!
Możemy przysiąc,
że tych Kawalerów jest prawie tysiąc!
Tysiącem imion naszych patronów,
można wypełnić kilka brulionów*. *brulion – odmiana zeszytu
Zatem już tysiąc razy bez mała
odbyła się ceremonia pasowania.
Podczas niej twarz ludziom się rozchmurza,
bo zamiast miecza – piękna róża,
a na koniec sok z cytryny,
bez skrzywionej, kwaśnej miny.
A teraz nasi patroni!
Oto oni:
Wśród ich zacnego grona
szczególnie ważna dla świdniczan jest ONA.
Ta, która dała dzieciom tyle frajdy,
gdy jeździła z nimi na obozy i rajdy!
Niejedno z nich wspierała Jej pomoc finansowa -
harcmistrz Zuzanna Nawrot – o Niej tu mowa!
Następni patroni – świdniczanie to osoby nie byle jakie,
na czele z Markiem Michalakiem;
potem Eugeniusz Kępa zza lady cukierni…
Oni od zawsze są dzieciom wierni.
Jerzy Franckiewicz, Danuta Saul -Kawka
w ich sercach potężna życzliwości dawka.
Przy ulicy Wałbrzyskiej rondo się znajduje.
Nasza szkoła od lat kilku nim się opiekuje.
Nosi imię Ireny Sendlerowej, która w wojny strasznym czasie
uratowała przed śmiercią wielu ludzi, dając dowód swej klasie.
Patronami naszej szkoły są także artyści:
pisarze, poeci, aktorzy, szansoniści.* *szansoniści - piosenkarze
Twórczość swą dzieciom poświęcili,
czym ich serca na zawsze zdobyli:
Maria Kownacka ze swoim Plastusiem,
Joanna Papuzińska ze swoim „Zwierzusiem”,
Dorota Gellner ze swymi wierszami
i Majka Jeżowska z przebojami.
Również zagraniczne pisarki są wśród patronów,
w ich książkach nie brakuje akcji i humoru.
Do ich grona Astrid Lindgren od dawna należy,
niejedna jej książka w bibliotece leży.
Każde dziecko „Dzieci z Bullerbyn” czyta z uśmiechem na twarzy
albo czeka, jaka przygoda Pippi Pończoszance się przydarzy.
Również Tove Jansson ze swymi Muminkami
na zawsze zagościła na półce z książkami.
A i J.K.Rowling! Jej magiczna historia Harrego Pottera
niejednemu czytelnikowi dech w płucach zapiera.
Spośród grona artystów z uśmiechem spoziera
twarz Stevena Spielberga – wspaniałego reżysera.
„Indiana Jones”, „Park Jurajski” i „E.T.”,* * E.T.-czytaj: i ti
każdy z tych tytułów znajomo brzmi.
Wśród artystów jest jeszcze wielu przyjaciół dzieci:
Anna Dymna na czele orszaku dobrocią świeci,
potem Jerzy Stuhr z użyczenia głosu osiołkowi ze „Shreka” znany,
przez dzieci bardzo za swą dobroć kochany.
Piotr Fronczewski zazwyczaj z panem Kleksem kojarzony
- on również został Orderem nagrodzony.
Wśród patronów także sportowców nie brakuje.
Jest tu Otylia Jędrzejczak, która pływanie propaguje,
Marian Woronin – sprinter*, Marcin Gortat -koszykarz, *sprinter- szybki biegacz
Jakub Błaszczykowski, który, gdy ktoś spyta
odpowiem, że założył fundację „Ludzki Gest”
i dla dzieci wzorem do naśladowania jest,
Robert Lewandowski, który pomaga dzieciom w niedoli* *niedola - nieszczęście
i jest Ambasadorem* Dobrej Woli. *ambasador – tutaj:przedstawiciel dzieci
Grono patronów uświetniają dwie zacne osobistości:
Jan Paweł II emanujący blaskiem świętości
i papież Franciszek o sercu gołębia,
w którym miłości do ludzi kryje się głębia.
Nie sposób tutaj wszystkich patronów wymienić,
chociaż wszystkich jednakowo wypada nam cenić.
Każdy z nich przyrzekał bez przymusu, bez pośpiechu,
być godnym Kawalerem Orderu Uśmiechu,
być zawsze pogodnym, radość przynosić,
wbrew wichrom, burzom pogodę głosić.
Jeśli ich wszystkich poznać chcecie,
na pewno do Wikipedii sięgniecie…
A najważniejsze, rzecz oczywista:
nie jest to jeszcze skończona lista!
Żyj więc tak, by dzieciom przysparzać* radości, *przysparzać – powiększać liczbę czegoś
niech w Twoim życiu dobro zagości.
Być może Order Uśmiechu dostaniesz
i naszej szkoły patronem zostaniesz… (Nauczycielka SP NR 8 - A.R.)
Kolejne 60-ki na 65-lecie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
Za nami półmetek Mistrzostw Szkoły w biegu na 60 metrów.Do organizacji zawodów dołączyła oprócz dziewcząt z Va -klasa Vb.
Starsi uczniowie przeprowadzali dla młodszych dzieci z klas I-III rozgrzewkę oraz uczyli startu niskiego.
Rywalizacja była bardzo zacięta. W paru przypadkach trzeba było rozegrać dodatkowe eliminacje z uwagi na osiągnięcie przez więcej niż 4 uczniów z danej klasy takich samych czasów.
Po bardzo zaciętej walce wytypowano najlepszych sprinterów i sprinterki z większości klas.
Do ostatecznej weryfikacji zostały jeszcze IIb i IIc.
Już w przyszłym tygodniu(oczywiście jak pogoda nam dopisze)poznamy mistrzów oraz mistrzynie z klas-
0,Ia,b,c ,II a,b,c oraz z III a i b.
Natomiast pod koniec tygodnia odbędzie się ścisły finał,podczas którego poznamy króla i królową sprintów w poszczególnych rocznikach.
Zapraszamy do galerii zdjęć:)
23
Międzyklasowe rozgrywki w piłkę nożną
Dzień 18 pażdziernika był kolejnym w którym odbyły się rozgrywki klasowe w piłce nożnej. w pierwszym meczu klasa 4b rozbiła klasę 4c 9:1 gratulacje dla przegranych ,że podjęli rękawice. W drugim meczu klasa 5b zdecydowanie zdominowała klasę 5d 7:0 tutaj tez panowała atmosfera radosnej gry. Szkoda ,że klasa 8b oraz klasa 7a nie czują ducha sportu.
DZIEŃ PIŁKARZA
📣13 września odbył się quiz o Robercie Lewandowskim. Oto wyniki:
💥1. Marcel W. - klasa 2a
💥2. Jakub P. - klasa 7b
Jakub M. - klasa 7b
Karol W. - klasa 7b
Igor G. - klasa 7b
💥3. Filip P. - klasa 8c
Hania K. - klasa 7bGratulujemy zwycięzcom 👏👏
Nagrody będą wręczone w czwartek 26.09 na długiej przerwie w sali nr 7.
Poniżej galeria prac uczniów na temat ulubionego piłkarza ⚽😁2
I dzień rozgrywek w piłkę koszykową dziewcząt klas VI-VIII
17 września uczennice klasy VII b i VII c rozpoczęły międzyklasowy turniej w piłkę koszykową.
Po emocjonujących dwóch połowach wygrała klasa VII b.
Zawodniczkom gratulujemy sportowych wyników i wspaniałej zabawy:))
Zapraszamy w przyszły poniedziałek na ciąg dalszy sportowych zmagań.
Pierwszy mecz zagrają klasy
VIIa-VIIb
W drugim meczu zmierzą się
VIIa-VIIc
Serdecznie zapraszamy reprezentacje VII klas oraz kibiców:))
Archiwum Aktualności