Dzień 13 pażdziernika w naszej szkole był Dniem Edukacji Narodowej czyli Dniem Nauczyciela. Na gazetkach samorządu uczniowskiego i nie tylko można było zobaczyć portrety naszych kochanych nauczycieli. Prace wykonali uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem p. Banaszczyk, która służyla pomoca, udzielając fachowych uwag typu za duży nos, za małe uszy, itp itd. 3 najlepsze portrety będą nagrodzone, a jak? niespodzianka. W tym dniu przedstawiciele samorząd wręczyli nauczycielom oraz paniom z obsługi i administracji okolicznościowe kartki własnoręcznie wykonane prze uczniów. Nad szatą graficzną i tekstem pisanym czuwała niezastąpiona p. Barańska-Zemsta. To był miły dzień - dziękujemy nauczycielom i całej społeczności szkolnej.
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
Życzymy Wam, by w Dniu Nauczyciela
każdy dzień był piękny jak niedziela.
Taka - bez zeszytów sprawdzania,
bez pośpiechu, bez uzupełniania,
bez dokonywania w Librusie wpisów
i bez czerwonych długopisów.
Niech słońce Wam posyła ciepłe promienie
i przepędzi precz zmęczenie.
Niech Wasi uczniowie przykładem świecą.
Wszystkie te życzenia do Was dziś lecą!
Ten wierszyk świetliczaki ułożyły pod opieką wychowawczyń świetlicy dla wszystkich nauczycieli z naszej szkoły. Dla swoich nauczycieli robiły dziś nietypowe kwiaty z klocków, wykonały też techniką origami serduszka, które mogą służyć obdarowanemu nauczycielowi jako zakładka do książki. Przygotowały również kartki okolicznościowe dla pracowników obsługi i administracji, bo to także ich święto.
4
LEKCJA WYCHOWAWCZA W KLASIE 4C
W czwartek 12 października uczniowie klasy 4c uczestniczyli w lekcji GDDW, którą poprowadziła Pani psycholog Marta Rogaczewska. Tematem spotkania było jak rozwiązywać konflikty w życiu i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, dojrzałością, ciekawymi pomysłami, szeroką wiedzą w tym temacie oraz aktywnością i dobrą współpracą w grupie rówieśniczej.
16tekst i zdjęcia Monika Oleksy
KLASA 8A W GROSS-ROSEN
„Nad tą ziemią unosi się i trwa niemy krzyk
- Bracie czemuś mi to uczynił”
We wtorek 10 października br. uczniowie kl. 8a wraz z grupą uczniów z klas siódmych
udali się do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Gross- Rosen. Opiekę nad grupą sprawowały panie Marzanna Pietrzak i Urszula Galicka. W czasie czterogodzinnego pobytu w muzeum uczestnicy wycieczki poznali ciekawie opowiedzianą przez przewodnika przerażającą historię założonego w 1940 r. przez Niemców obozu. Mieli okazję zobaczyć poobozowe relikty: bramę obozową z napisem „Arbeit macht frei” i wieże wartownicze, krematorium polowe, kuchnię więźniarską, kamieniołom- miejsce pracy więźniów. Obejrzeli film przygotowany w oparciu o wspomnienia byłych więźniów i uczestniczyli w warsztatach poświęconych więziennej korespondencji.
Wycieczka była poruszającą lekcją historii, która uświadomiła wszystkim, do czego może doprowadzić nienawiść i jak niezwykle łatwo ją wyzwolić.Z pewnością pozostanie w ich pamięci przez długi czas.
14
WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO DĘBOWEGO ZAKĄTKA
W środę, 11 października 2023 roku, uczniowie klas drugich wybrali się na jesienne warsztaty do Dębowego Zakątka w Grodziszczu. Od rana wszystkim dopisywał doskonały humor. Po przyjeździe na miejsce, dzieci udały się do zagrody, gdzie wysłuchały prelekcji przyrodniczej na temat dębów i ich historii. Nauczyły się obliczać wiek drzewa, dowiedziały się, jakie jest zastosowanie żołędzi w życiu codziennym. Każde dziecko wykonało przyrodnicze rękodzieło - magnes na lodówkę ozdobiony darami natury zebranymi w zagrodzie. Był też czas na wspólną zabawę plenerową polegającą na szukaniu kolorów jesieni oraz na zajęcia w „błotnej kuchni”. Na koniec wycieczki wszyscy drugoklasiści zasiedli do stołów i zjedli usmażone na ogniu kiełbaski.
Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Dzieci wróciły do domu zadowolone i uśmiechnięte.34tekst Violetta Gnysińska, zdjęcia Paulina Galica
„Wolna Elekcja 2023”
Znamy już wyniki szkolnych rozgrywek w ramach ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Wolna Elekcja 2023”.
Rozgrywki przyniosły wiele emocjonujących chwil. Ostatecznie wzięło w nich udział 22 uczniów kl. VII- VIII. Etap szkolny poprzedzony był rozgrywką próbną, aby uczniowie nie tylko poznali i zrozumieli zasady gry, ale aby wprowadzić uczniów w realia epoki pierwszej wolnej elekcji 1573 r. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii. Gra powstała, aby uczcić 450 rocznicę historycznych wyborów polskiego króla. Pomysłodawca gry podkreśla, że ten konkurs pozwala bez podręcznika przedstawić niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a jednocześnie rozwijać postawy obywatelskie oraz tzw. kompetencje miękkie: efektywne przywództwo, współpracę, kompleksowe rozwiązywanie problemów.
Z przyjemnością informujemy, że do etapu regionalnego przechodzą: Aleksandra Foltak z kl.7b, Filip Pietrusa z kl.7c i Wiktor Abramski z kl.7c.
Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwały: Marzanna Pietrzak i Aleksandra Zemsta.5
ZDOLNY ŚLĄZAK
Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII województwa dolnośląskiego do udziału w konkursach zDolny Ślązak. Zachęcam do skorzystania z proponowanej oferty i życzę sukcesów oraz satysfakcji z efektów własnej pracy. Jednocześnie wyrażam uznanie dla nauczycieli, którzy systematycznie przygotowują dzieci i młodzież do udziału w konkursach.
Z wyrazami szacunku
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Zgłoszenia do konkursu dokonuje się w szkole poprzez złożenie Karty uczestnictwa – Karty uczestnictwa są u nauczyciela przedmiotu.
LISTA KONKURSÓW:
· Dolnośląski Konkurs Polonistyczny
· Dolnośląski Konkurs Historyczny
· Dolnośląski Konkurs Matematyczny
· Dolnośląski Konkurs Fizyczny
· Dolnośląski Konkurs Biologiczny
· Dolnośląski Konkurs Chemiczny
· Dolnośląski Konkurs Geograficzny
· Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego
· Dolnośląski Konkurs Języka Niemieckiego
GLOBTROTERZY ÓSEMKI NA SZLAKU ŚWIDNICKICH MURALI
W sobotę 7 października Globtroterzy Ósemki uczestniczyli w kolejnej wycieczce po Świdnicy, tym razem „Szlakiem świdnickich murali”. Uczniowe zobaczyli wiele pięknych murali oraz poznali okoliczności ich powstania. Jednym z nich był mural poświęcony Irenie Sendlerowej, która podczas II wojny światowej ratowała dzieci z getta.
14
Faceci lubią brąz
w dniu 6.10.2023 na orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 odbył się turniej piłki nożnej klas 7-8. Nasi panowie wypadli bardzo dobrze w stawce 9 drużyn zajmując 3 miejsce. w fazie grupowej wygrali z sp2 3;1 oraz z sp społeczna 2;1 oraz ulegli póżniejszym mistrzom sp4 0;5 by walce o 3 miejsce wygrać z sp1 1;0 Gratulacje dla Panów tym bardziej ,że w drużynie grało 7 uczniów z klas 7 . Najlepszym zawodnikiem wybrany został Franciszek Rybka
Wycieczka integracyjna klas czwartych
W środę, 4 października 2023 roku, uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się na integracyjną wycieczkę do Młyna Zawadka. Czwartoklasiści uczestniczyli w wiejskiej olimpiadzie; pod okiem doświadczonych instruktorów rywalizowali w dyscyplinach sportowo – zręcznościowych. Podczas zwiedzania młyna poznali jego historię, a w końcowej części pobytu w Zawadce zjedli przepyszne wiejskie pierogi.
Poniżej prezentujemy relacje z tego wydarzenia autorstwa uczniów klasy 4b. Opiekun: pani Natalia Jezierska
W środę była wycieczka integracyjna klas czwartych do Młyna Zawadka. Jechaliśmy tam autokarem. Na miejscu był podział na grupy, ja byłam w grupie czerwonej. Bardzo się z tego cieszyłam, bo byłam z moją przyjaciółką Mileną. Na początku poszliśmy zwiedzać młyn i dowiedzieliśmy się, jak on działa. Było tam bardzo ciekawie. Potem był bieg ze spadochronem i bieg na koniec łąki. To bardzo mi się podobało. Następnie zjedliśmy śniadanie i jak skończyliśmy, to poszliśmy na tor przeszkód, ty rolkę, slalom między pachołkami. Potem mogliśmy się sturlać po trawie. Było tam bardzo fajnie i wesoło. Na koniec zjedliśmy pierogi i poszliśmy do sklepiku z pamiątkami. Bardzo mi się podobało, ponieważ było ciekawie i zabawnie oraz dowiedziałam się nowych rzeczy.
Kasia Wawer
W środę pojechaliśmy na wycieczkę do Młyna Zawadka. Zbiórka była o 9:00, lecz wyjazd się lekko opóźnił. Gdy dojechaliśmy na miejsce, organizatorzy podzielili klasy na cztery różne grupy. Następnie wybieraliśmy kapitanów drużyn. Potem zaczęły się różne wiejskie zawody sportowe. Po jakimś czasie była przerwa na jedzenie. Po przerwie poszliśmy zwiedzać stary młyn, za dobre odpowiedzi na pytania dostaliśmy maksymalną ilość punktów, czyli 10. Po zwiedzaniu młyna poszliśmy uprawiać dalej wiejskie sporty. Później poszliśmy na pierogi. Gdy zjedliśmy już pierogi, była pora, aby wracać do domu. Droga powrotna była spokojna i miła. Wycieczka do Młyna Zawadka podobała mi się, ponieważ zabawy sportowe były takie, jakich nie ma na lekcjach wychowania fizycznego. Pierogi, które zjedliśmy na obiad, były przepyszne!
Hubert Guzik
4 października w godzinach porannych razem z klasą pojechaliśmy do Młyna Zawadka. Wyruszyliśmy z naszą wychowawczynią panią Natalią Jezierską. Na miejscu mieliśmy zajęcia integracyjne i najbardziej podobał mi się bieg ze spadochronem, ponieważ dostarczył mi najwięcej wrażeń. Następnie zwiedzaliśmy sam młyn oraz słuchaliśmy ciekawych historii, np. o sposobie mielenia ziarna i o kole wodnym, które napędzało młyn. W środku zobaczyliśmy różne maszyny. Najbardziej mnie zaciekawiła stara winda. Po zwiedzaniu jedliśmy pyszne pierogi przygotowane przez pracowników. Wycieczka bardzo mi się podobała, gdyż poznałem wiele starych maszyn, których już się nigdzie nie spotyka. Jestem nią mile zaskoczony, ponieważ nie spodziewałem się, że przeżyjemy i zobaczymy tyle ciekawych rzeczy i atrakcji.
Tomasz Strauss
4 października odbyła się wycieczka integracyjna klas czwartych. Na miejsce jechaliśmy dwoma autokarami. Gdy wsiedliśmy do autokaru, wyruszyliśmy w godzinną podróż do Młyna Zawadka. Na miejscu pan animator podzielił nas na grupy. Niektóre grupy najpierw zwiedzały młyn, a inne zaczynały olimpiadę. Na olimpiadzie były takie zabawy jak:bieg ze spadochronem, chodzenie w nartach dla dwóch osób, tor przeszkód, tyrolka. Wszystkie te konkurencje były na czas i punkty. Drużyna czarna i zielona zajęła trzecie miejsce, drużyna żółta zdobyła drugie miejsce, a drużyna czerwona pierwsze miejsce. Po zawodach dostaliśmy pyszny obiad: pierogi. No i oczywiście nie zabrakło sklepu z pamiątkami. Były tam różne bransoletki, breloki, kolczyki i naszyjniki. Szkoda, że nie było do kupienia mąki. Ta wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ nie było nudno i było dużo różnych zabaw. Miło spędziłam czas z koleżankami.
Hania Zawiła
W środę pojechaliśmy autokarem na wycieczkę szkolną do Młyna Zawadka. Była to wycieczka integracyjna klas czwartych. Gdy wysiedliśmy z autobusu, to poszliśmy odłożyć plecaczki, a potem pan podzielił nas na grupy. Następnie pokonaliśmy tor przeszkód i pojechaliśmy na tyrolce. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Po zawodach sportowych, zmęczeni i głodni z wielkim apetytem zjedliśmy pyszne pierogi. Ta wycieczka podobała mi się, bo były zawody sportowe.
Wojtek Nykiel
W środę wszystkie czwarte klasy ze swoimi wychowawcamipojechały na wycieczkę do młyna. Kiedy już dojechaliśmy,usiedliśmy na ławkach przy stole, przywitaliśmy się z panami oraz z paniami. Podzieliliśmy się na grupy. W jednej grupie było 26 osób tak jak w jednej klasie. Gdy podzieliliśmy się na grupy, poszliśmy zwiedzać młyn i zobaczyliśmy kilka sprzętów, które dawniej pomagały robić mąkę. Kiedy pani nam wszystko opowiedziała, poszliśmy na podwórko i dostaliśmy spadochron, trzeba było z nim biec. Następnie musieliśmy przejść tor przeszkód z wodą i bez wody, zjechać na tyrolce. Ostatnia zabawa w grupach to turlanie się z górki.Gdy wszyscy skończyli się turlać, poszliśmy usiąść na ławce i zjeść obiad. Na obiad jedliśmy pyszne pierogi z serem. Pani zrobiła nam zdjęcia i pojechaliśmy do Świdnicy. Wycieczka podobała mi się, ponieważ prawie przez cały czas bawiliśmy się na podwórku i były pyszne pierogi.
Kaja Widło
4 października 2023 r. odbyła się wycieczka integracyjna uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy do Młyna Zawadka. Na początku zwiedzaliśmy młyn. Pani opowiadała nam o jego historii i tłumaczyła, jak z ziaren zrobić mąkę. Następnie odbyły się zawody sportowe. Były cztery drużyny: czerwona, czarna, żółta i zielona. Dzieci wspaniale się bawiły. Zawody wygrała drużyna czerwona, w której byłam też ja :). Po zawodach zjedliśmy obiad, na który były pierogi z mąki powstałej w Młynie Zawadka. Były pyszne! Wycieczka bardzo mi się podobała. Mieliśmy szansę poznać uczniów z innych klas i wspólnie się pobawić. Uważam, że powinniśmy jeździć częściej na takie wycieczki, bo było wspaniale.
Hania Mikołajczak
W środę, 4.10.2023 roku pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do Młyna Zawadka. O 9.00 nad zalewem była zbiórka. Podróż trwała około 40 minut, a gdy dojechaliśmy, podzielono nas na różne grupy, ja byłam w grupie czerwonej. Najpierw poszliśmy do młyna i pani opowiadała, co do czego służy, później poszliśmy na: bieg ze spadochronem, tyrolkę, tor przeszkód, wyzwanie z wodą i turlanie z górki. Wróciliśmy bardzo zadowoleni, bo wycieczka była bardzo udana.
Hanna Jankowska
W środę, 4.10.23 r. o godzinie 9:00 uczniowie klas czwartych SP 8 w Świdnicy zebrali się nad zalewem, by pojechać na wycieczkę do Młyna Zawadka. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, organizatorzy od razu podzielili nas na grupy: czerwoną, żółtą, zieloną i czarną. Trafiłem do grupy żółtej. Razem ze mną z naszej klasy byli: Jasiu, Bartek F., Tosia i Wojtek. Animatorzy namalowali nam na twarzy żółte kreski. Wtedy rozpoczęły się konkurencję sportowe. Najbardziej podobał mi się tor przeszkód. Po zmaganiach sportowych poszliśmy zwiedzać młyn. Dawniej w tym młynie mieliło się mąkę. Po wszystkich atrakcjach zjedliśmy pierogi. Po obiedzie mogliśmy kupić pamiątki, a później spakowaliśmy się do autokaru. Ta wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ te pierogi były pyszne.
Mateusz Kalemba
12Klasa 4b
3Klasa 4c
6Klasa 4a
4 października 2023 r. wszystkie klasy czwarte wyruszyły na integracyjną wycieczkę do malowniczego i pełnego niespodzianek Młyna Zawadka.
Na miejscu na uczestników i uczestniczki wyjazdu czekało wiele zaskakujących atrakcji. Dzieci wzięły udział w „Olimpiadzie wieśniaka”, która polegała na pokonaniu toru przeszkód, zjeździe na linie, próbie przebiegnięcia krótkiej trasy ze spadochronem, biegu na kilkuosobowych nartach. Wszystkie drużyny mieszaneskładające się z przedstawicieli różnych klas, poradziły sobie znakomicie. Dodatkową atrakcją wymyśloną przez dzieci, było turlanie się po łące.
Po zakończeniu zmagań sportowych czwartoklasiści i czwartoklasistki udali się do młyna, by poznać jego historię i sposób wyrabiania mąki. Mogli też dotknąć magiczne koło młyńskie, które spełnia życzenia.
Na zakończenie pobytu u gościnnych gospodarzy młyna, dzieci zostały poczęstowane bardzo smacznymi pierogami.
Medal dla Ósemki
W środę, 4 października 2023 roku, uczniowie naszej szkoły: Anna Szeredi z klasy 7a, Krystyna Koniuch, Hanna Sajdak i Filip Świło z klasy 7c oraz Małgorzata Tomsia, Hanna Perzyna, Aleksandra Sierżańska, Jagoda Kawałko i Aleksandra Foltak z klasy 7b, uczestniczyli w uroczystościach związanych z 35-leciem istnienia i działalności świdnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W auli III Liceum Ogólnokształcącego wszystkich gości przywitał prezes Towarzystwa – pan Antoni Jadach.
Ósemkowicze, dziękując mu za dotychczasową współpracę, zapewnili, że jest ona lekcją potrzebnąwszystkim, którym poczucie odpowiedzialności za ojczyznę i pamięć o tych, którzy za nią zginęli, nie są obojętne. Lekcją, która sprawia, że historią oraz kulturą Kresów interesuje się także najmłodsze pokolenie Polaków.
Dzieci, składając list gratulacyjny na ręce prezesa TMLiKPW, podziękowały także za przekazywanie młodemu pokoleniu trudnej i bolesnej prawdy o cierpieniach rodaków na wschodzie. Wspominając wcześniejsze spotkania z panem Antonim Jadachem i panem Karolem Liwirskim, uczniowie zwrócili uwagę na fakt, jak ważny jest dla nich przykład szczerego patriotyzmu.
Bardzo podniosłym momentem gali było otrzymanie przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy pamiątkowego medalu „Tobie, Polsko” oraz dyplomu z podziękowaniem za wspieranie działalności TMLiKPW. Uczniowie (pod opieką pana wicedyrektora Bartłomieja Ciesielskiego), w imieniu całej społeczności szkolnej, godnie i z honorem przyjęli to zaszczytne odznaczenie.
Bogaty program artystyczny spotkania uświetnili recytatorzy z klasy 7c, którzy (pod opieką artystyczną pani Natalii Jezierskiej) deklamowali wiersze: „Dzieci Lwowa”, „Serce Kresowiaka”, „Odwiedziny”. Prezentując swój talent recytatorski, przenieśli zebranych Kresowiaków do „kraju lat dziecinnych”. W sposób niezwykle ujmujący oddali atmosferę gwarnego Lwowa, przypominając również jego historię. Natomiast w muzyczną podróż po Kresach zabrały wszystkich gości podopieczne pani Kamilli Banaszczyk, które zaśpiewały piosenki: „Akrobata mucha”, „Polka Zamarstynowska” i „Lwowskie lwy”.
Spotkaniu towarzyszyła niezwykle miła, pełna ciepła i serdeczności atmosfera. Prócz możliwości występu w tak wspaniałej uroczystości zaszczytem było także spotkanie z panią Joanną Szałek-Stanowińską – organizatorką wydarzenia oraz wspólne zdjęcie z panem Antonim Jadachem – prezesem TMLiKPW.
Poniżej prezentujemy relacje uczniów z tego wydarzenia.
04.10.2023 r. byłam na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Recytowałam wiersz pt. ,,Serce Kresowiaka”. Początkowo bardzo się stresowałam, ale kiedy weszłam na scenę, momentalnie na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Atmosfera na uroczystości była bardzo przyjemna. Udział w tym wydarzeniu był dla mnie bardzo ważny, ponieważ dał mi świadomość tego, co tak naprawdę przeżywali Polacy na Kresach. Udział w takiej uroczystości pozwala nam również być dumnym z bycia Polakiem. W czasie tego spotkania mogłam poznać świdniczan, którzy pochodzą z Kresów. Polacy poświęcili swoją najważniejszą wartość, jaką jest życie, walcząc o niepodległą Polskę oraz za swoje ukochane miasto - Lwów. Uczestniczenie w spotkaniu jest dla mnie lekcją patriotyzmu oraz przykładem, jak historia może łączyć się z liryką. Bardzo podobała mi się ta uroczystość i mam nadzieję, że za rok odbędzie się ponownie.
Hanna Sajdak
W dniu 4.10.23 r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji trzydziestopięciolecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Na uroczystości tej było wiele osób zasłużonych dla Towarzystwa. Podczas tego spotkania recytowałem wiersz. Było to dla mnie wielkieprzeżycie. Na początku czułem wielki stres, jednak gdy już zacząłem mówić, stres i emocje z nim związane minęły. Cieszę się, że mogłem reprezentować naszą szkołę na takiej ważnej uroczystości. Ten występ nauczył mnie, że nie warto się stresować. Występ ten będzie dla mnie nauką na przyszłość i ważnym doświadczeniem życiowym.
Filip Świło
Z wizytą u miłośników Lwowa
4 października 2023 roku udałam się wraz z innymi uczniami i panią polonistką do auli III liceum ogólnokształcącego na spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Moją rolą w tym wydarzeniu było przeczytanie życzeń w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 8 dla pana prezesa tegoż stowarzyszenia, gdyż obchodziło ono 35-lecie istnienia. Zająwszy miejsce w sali, zaczęłam przysłuchiwać się powitaniom i życzeniom składanym przez różne osobistości. Gdy nadszedł właściwy moment, odczytałam życzenia i uścisnęłam dłoń panu prezesowi. Stojąc przed mikrofonem, stresowałam się, lecz po doświadczeniach w recytacji wierszy zdołałam opanować strach. Chwilę później pan wicedyrektor, chłopiec z równoległej klasy i ja poszliśmy odebrać medal w imieniu szkoły. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia, do których stanęli prawie wszyscy na sali. Owo wydarzenie podobało mi się, gdyż na spotkaniu panowała wesoła i przyjemna atmosfera. Wszystko przebiegło bez żadnych niechcianych niespodzianek, tak więc myślę, że zapamiętam je na długo.
Anna Szeredi
Dowiedziałam się o spotkaniu kresowym, na którym miałam recytować wiersz. Bardzo się ucieszyłam z
tego pomysłu, ponieważ bardzo lubię recytować wiersze. Dzięki mojej nauczycielce języka polskiego
znalazłam idealny wiersz i się go wyuczyłam, mimo tego że nie miałam zbyt dużo czasu. Dopiero
tuż przed występem zaczęłam się stresować. A gdy była już kolej na mnie, miałam nogi jak z waty!
Niepotrzebnie, ponieważ uczestnicy tego wydarzenia to przemili i sympatyczni ludzie o złotych
sercach. Bardzo się cieszę, że miałam okazję ich spotkać. Udział w środowym spotkaniu jest dla mnie
bardzo ważny, nie tylko dlatego że miałam okazję recytować wiersz. Daje mi on świadomość, co tak
naprawdę przeżywali ludzie na Kresach. Wydarzenie to jest dla mnie lekcją patriotyzmu oraz
przykładem, jak historia może łączyć się z liryką. Co najważniejsze, przypomniał mi, że wiele Polaków
poświeciło swoją największą wartość, jaką jest życie, dla ojczyzny oraz za swoje ukochane miasto.
Podsumowując, udział w spotkaniu sprawił, że jestem dumna z bycia Polką.
Krysia Koniuch
Natalia Jezierska
15Zdjecia: Natalia Jezierska, Kamilla Banaszczyk, Joanna Szałek-Stanowińska
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – 28.09.2023 IGRZYSKA MŁODZIEŻY KLAS 7-8
W czwartek 28 września tuż po klasach młodszy rywalizowały klasy starsze.Klasy 7-8 biegały j okrążenia o długości 1.050 metrów,osobno dziewczęta i chłopcy. Każda sztafeta składała się z sześciu osób.
W sztafetach dziewcząt od pierwszej zmiany na prowadzenie wyszła drużyna SP 8 i tego prowadzenia nie oddała aż do mety. Na drugim miejscu biegi zakończyły dziewczęta z SP 6 choć po czterech zmianach były na miejscu czwartym. Na trzecim miejscu podium stanęły zawodniczki SP 4.
W kategorii chłopców drużyna SP 6 zdobyła pierwsze miejsce , drugie SP 4 a trzecie SP 8.
Na zakończenie imprezy organizator przygotował pamiątkowe medale i dyplomy dla drużyn.
Końcowa klasyfikacja (z punktacją do współzawodnictwa):
Dziewczęta klas 7-8:
1. SP 8 – 10 pkt
2. SP 6 – 8 pkt
3. SP 4 – 7 pkt
4. SP 1 – 6 pkt
5. SP 315 – 5 pkt
6. SP Społeczna – 4 pkt
7. NKSP Caritas – 3 pkt
Chłopcy klas 7-8:
1. SP 6 – 10 pkt
2. SP 4 – 8 pkt
3. SP 8 – 7 pkt
4. SP 315 – 6 pkt
5. SP Społeczna – 5 pkt
6. SP 1 – 3 pkt
7. NKSP Caritas – 2 pktSkład drużyny:
1.Michalina Kozak kl. 8a
2.Jasionowicz Natalia kl. 8a
3.Klara Chęcińska kl. 8a
4.Hanna Rosa kl. 8a
5. Aleksandra Sierżańska kl. 7b
6.Milena Kijek kl. 8aSkład drużyny:
1.Michał Zygmunt kl. 7b
2.Marcel Strzyżewski kl. 7a
3.Wiktor Święs kl. 7a
4.Gałka Tomasz kl. 7a
5.Franek Halicki kl. 8a
6.Rotkiewicz Igor kl. 7b12
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowymi biegami przełajowymi w czwartek 28 września rozpoczęła się rywalizacja sportowa „Współzawodnictwa szkolnego 2023-2024”. Zgłoszone do rywalizacji świdnickie szkoły podstawowe startowały w dwóch kategoriach wiekowych klas 5-6 i klas 7-8 osobno dziewcząt i chłopców. W młodszej kategorii każdy zawodnik drużyny składającej się z 6 uczniów miał do pokonania dystans 850 metrów.
O godz. 11.00 starty sztafet rozpoczęły dziewczęta z klas 5-6, po nich startowali chłopcy. W kategorii dziewcząt nasze uczennice zajęły V miejsce.
W kategorii chłopców nasi uczniowie zajęli II miejsce:)
Skład:
Dymitruk Tymon
Gąszowski Juliusz
Lipiński Jan
Matysiak Mikołaj
Szafryk Dominik
Ulfik Kamil
Walczak Karol
Końcowa klasyfikacja (z punktacją do współzawodnictwa):
Dziewczęta klas 5-6:
1. SP 6 – 10 pkt
2. SP 1 – 8 pkt
3. SP 4105– 7 pkt
4. SP 4 – 6 pkt
5. SP 8 – 5 pkt
6. SP 2 – 4 pkt
7. SP 315 – 3 pkt
8. NKSP Caritas – 2 pkt
9. SP Społeczna – 1 pkt
Chłopcy klas 5-6:
1. SP 6 – 10 pkt
2. SP 8 – 8 pkt
3. SP 1 – 7 pkt
4. SP 315 – 6 pkt
5. SP 2 – 5 pkt
6. SP 4 – 4 pkt
7. SP Społeczna – 3 pkt
8. NKSP Caritas – 2 pk
Dzień Chłopaka w klasie 4b
Na poniedziałkowej godzinie wychowawczej uczniowie klasy 4 b świętowali Dzień Chłopaka. Były życzenia i zabawy oraz prezenty. Wszystkim towarzyszył dobry humor, a wspomnienia z tego wydarzenia na pewno zostaną na długo w sercach czwartoklasistów. Poniżej prezentujemy relacje uczniów z klasowego Dnia Chłopaka.
Opiekun: pani Natalia Jezierska
Na poniedziałkowej lekcji nasza klasa obchodziła Dzień Chłopaka. Dziewczynki zrobiły dla chłopców plakat z tej okazji, a potem rozdały chłopcom prezenty: pendrive'y z naszymi imionami i pierwszymi literami nazwisk. Następnie pięć dziewczynek wyszło na środek i zaprezentowało swoje zabawy dla chłopców. Klasowy dzień chłopaka podobał mi się, ponieważ chłopcy dostali przydatne prezenty i było mi bardzo miło.
Hubert Guzik
Na godzinie wychowawczej odbył się dzień chłopaka. W pierwszych minutach lekcji dziewczyny złożyły nam życzenia i rozdały nam pendrive'y, a pani Natalia robiła fotorelację. Koleżanki przygotowały nam ciekawe zabawy i pokazały nam swój plakat. Zabawa z samochodami najbardziej mi się podobała, ponieważ wylosowałem ciekawe marki samochodów, jak ferrari i mercedes. Ten pendrive też bardzo mi się podoba, ponieważ ma wygrawerowane moje imię. Lekcja minęła bardzo szybko.
Mateusz Kalemba
W poniedziałek, 2.10.2023 roku, na godzinie wychowawczej świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczyny dały chłopcom pendrive'y, przygotowały też zabawy. Kamila zrobiła grę, w której chłopcy losowali marki aut, a zabawa przygotowana przez Hanię B. polegała na losowaniu przez chłopców kosmetyków i odgadnięciu, co to jest. To była fajna zabawa.
Hanna Jankowska
2 października na godzinie wychowawczej zorganizowaliśmy klasowe obchody Dnia Chłopaka. Dzień Chłopaka zaczęliśmy od składania życzeń, następnie pokazałyśmy naszym kolegom plakat, który razem z dziewczynami zrobiłyśmy. Bardzo im się podobał. Rozdaliśmy im prezenty w postaci pendrive'ów, a potem bawiliśmy się. Była zabawa z markami aut oraz zabawa z różnymi kobiecymi rzeczami. Chłopcy nie okazali się zbyt dobrzy w tej konkurencji. Dzień Chłopaka w naszej klasie bardzo mi się podobał, ponieważ było dużo śmiechu i zabawy.
Hania Zawiła
Obchody Dnia Chłopca zaczęły się od życzeń. Dziewczynki przygotowały dla chłopców plakat, na którym każda z nich się podpisała. Potem każdy z chłopców otrzymał super prezent: pendrive'a.
Następnie wszyscy bawiliśmy się w zabawy zorganizowane przez dziewczynki. Niestety, nie udało mi się zgadnąć, jaki przedmiot wylosowałem. Dziewczynki podstępnie zasłoniły napis:). Na koniec chłopcy musieli popisać się znajomością marek samochodów. Tu też nie za bardzo mi wyszło :(. Mimo to uważam, że to był miły dzień.
Jan Hołubecki
W dniu 2.10.2023 r. nasza klasa świętowała Dzień Chłopaka. Na początku dziewczyny pokazały nam plakat o Dniu Chłopaka i składały nam życzenia. Koleżanki przygotowały dla nas różne zabawy. Zgadywaliśmy marki samochodów i poznawaliśmy dziewczęce przedmioty. Dostaliśmy od nich pendrive'y z naszymi imionami. Na koniec zabawy zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę.
Piotr Przewłocki
W dniu 2 października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy na godzinie wychowawczej w sali 23 obchodziliśmy Dzień Chłopca. Chłopcy z tej okazji otrzymali małe prezenty. Brali też udział w zabawach: w jednej odgadywali marki samochodów, a w drugiej przybory dla pań. Chłopcy dobrze się bawili i poradzili sobie z zadaniami. Byli uśmiechnięci i zadowoleni. To był udany dzień.
Hania Mikołajczak
Dnia 2 października 2023 roku w naszej klasie 4b obchodziliśmy Dzień Chłopca. Najpierw dziewczyny złożyły nam życzenia i pokazały plakat. Następnie rozdały nam prezenty, a potem nasza Pani zrobiła nam zdjęcia. I zaczęły się zabawy. Rozpoznawaliśmy marki aut i kosmetyki.
Ten dzień podobał mi się, bo dostaliśmy pendrive'a.
Wojtek Nykiel
Filmowy Dzień Chłopaka
2 października był wyjątkowym dniem, ponieważ klasa 3c wraz z wychowawcą wybrała się do kina z okazji Dania Chłopaka na film pt. „Kosmici w Mojej Szkole”. Już od samego rana wśród dzieci panowała radosna atmosfera, bo przecież wyjście do kina nie zdarza się często. Bohaterem filmowej ekranizacji jest nastoletni Norman interesujący się komiksami i kosmosem, który z pomocą paczki przyjaciół próbuje uratować świat. Film jest pełen ciekawych przygód i zwrotów akcji, a podjęta misja kończy się sukcesem. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni powrócili do szkoły.
Nowe sukcesy Michała
Michał Kopeć z 5a nie zwalnia tempa i nadal kręci kostkami na zawodach w całej Polsce. Ledwo rozpoczął się rok szkolny, a do kolekcji dołączyły kolejne medale.
W najbliższy weekend, w dniach 6 - 8 października Michał będzie startował w Mistrzostwach Polski w Speedcubingu w Skierniewicach. TRZYMAJCIE KCIUKI ZA UDANE STARTY MICHAŁA !
Wycieczka 5b i 5c
Dnia 28.09.2023r. wyjechaliśmy z klasą 5B na wycieczkę do Twierdzy w Srebrnej Górze. Pogoda nam dopisała , było słonecznie . Samo miejsce było bardzo interesujące , gdyż sama twierdza znajdowała się wysoko i żeby tam dotrzeć trzeba było wspiąć się po stromej górze . Bardzo mi się podobało ponieważ miałem okazję poczuć się jak w wojsku . Zaciekawiły mnie zarówno działające armaty, jak i starożytna sala tortur. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się o wielu interesujących rzeczach, np. takich jak wojskowe komendy.
Aleksander Walczak 5c
W dniu 28 września razem z klasą 5b pojechaliśmy do Srebrnej Góry na twierdzę. Było tam wiele atrakcji takich jak zwiedzanie podziemnych pokoi, uczenie sie koment, przejście tak aby nie dotknać linek, oraz mogliśmy zobaczyć jak wygląda wystrzelenie z armaty. Była też możliwość zakupienia pamiątki. Bardzo mi się podobało mimo tego, że robiliśmy pompki i przysiady.To miejsce ma taki swój klimat, który mi się osobiści podobał. Chętnie bym tam jeszcze raz pojechała.
Natalia Mutwicka 5c
W czwartek 28.09.23.r uczniowie klas 5B i 5C wybrali się na wycieczkę do Twierdzy w Srebrnej Górze
Po przybyciu na miejsce i przerwie na posiłek uczniowie zaczęli zdawać test na kadeta,a następnie wszyscy udali się na zwiedzanie zakamarków Twierdzy. Sprawdzano też naszą sprawność fizyczną a na końcu zaprezentowano nam wystrzał z armaty. Poznaliśmy też historię powstania Twierdzy.
Ta wycieczka była ciekawa bo poznaliśmy dużo faktów historycznych i ciekawostek związanych z Twierdzą w Srebrnej Górze
Martyna Widła 5BW dniu 28.09 moja klasa (5B) i klasa 5C pojechały na wycieczkę do Srebrnej Góry. Gdy już przyjechaliśmy autokarem, najpierw zrobiliśmy postój na jedzenie, a później zaczęliśmy się uczyć by zdać test na kadeta. Następnie poszliśmy zwiedzać Twierdzę, gdzie było ciekawie. Najbardziej podobało mi się, kiedy uczyliśmy się na kadeta, ponieważ było to interesujące przeżycie.
Zosia Dorobek, 5B
3
Wycieczka 6a i 7c
📣 Jedlina Zdrój 2023📣
3 października odbyła się wycieczka klas 6a i 7c do Parku Aktywności w Jedlinie Zdrój😀.
Uczniowie mieli za zadanie przejść tor przeszkód zawieszony na wysokości 4 metrów. Nagrodą za ukończenie toru był zjazd na tyrolce💪. Później, w ramach relaksu, uczniowie szaleli na torze saneczkowym. Ostatnim wyzwaniem była ścianka wspinaczkowa o wysokości 15 metrów😱, którą wielu pokonało z łatwością.
Pokonanie toru było świetną okazją aby zmierzyć się z własnymi lękami, a pokonanie ich dało dzieciakom poczucie satysfakcji i dumy z siebie💪.
Na zakończenie, zmęczeni ale szczęśliwy uczniowie posilili się kiełbaskami i piankami z rożna😍25
WICEMISTRZOSTWO ŚWIDNICY W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
W dniu 2.10.2023 na orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy odbył się turniej mini piłki nożnej klas 5-6. Nasi chłopcy wypadli fantastycznie, po zwycięstwach z SP bliżej dziecka 5;0 oraz SP105 10;0 i SP1 5;0, SP4 5;1 w finale przegrali SP6 1;3 była to jedyna przegrana w turnieju. Nadmienić trzeba ze naszej drużynie grali 4 chłopcy o rok młodsi. Skład wicemistrzów Świdnicy; Tymon Dymitruk, Leon Kosmala, Mikołaj Matysiak, Kacper Mielnik, Skrzypczak Jakub, Michał Sobolewski, Borys Święs, Kamil Ulfik, Karol Walczak. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Kacper Mielnik brawo chłopaki.
ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE 1B
Oto Oni. Męska część klasy 1B. Dziewięciu Muszkieterów: Pascal, Xavier, Wojtek, Jakub, Krzysztof, Mikołaj, Aleksy, Ignacy, Szymon. Są radośni, uśmiechnięci, pełni zwariowanych pomysłów, chętni do zabawy, figlów i psot. Dzisiaj było ich święto.
Piętnaście dziewczynek zagrało na instrumentachperkusyjnych i zaśpiewało swoim kolegom gromkie „Sto lat”. Pani zorganizowała quizy i zabawy. Chłopcy rozwiązywali labirynty, wykonywali zadania interaktywne, losowali dziewczęce gadżety i odgadywali ich przeznaczenie. Po zabawie chłopcy dostali zakładki do książek, dyplomy i prezenty. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. A na koniec dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.
To był wspaniały dzień, pełen humoru i niesamowitych wrażeń.
54Tekst i zdjęcia Iwona Moneta
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie