• Zdolny Ślązak
          • Uczniowie z "Ósemki" w finale Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”.

          • W poniedziałek, 20 marca 2023 roku, uczniowie naszej szkoły: Łucja Bojnowska z kl. 8e, Nina Ząbkiewicz z kl. 8a oraz Paweł Puślecki z kl. 8a wzięli udział w finale Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”, który odbył się w jednej z wrocławskich szkół podstawowych.

            Wyżej wymienieni uczniowie, biorąc udział w niezwykle trudnych zmaganiach konkursowych, walczą o następujące uprawnienia: do najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Warto przypomnieć, że organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą „zDolny Ślązak” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a konkursy te realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Serdecznie gratulujemy udziału w finale konkursu! Mocno trzymamy za Was kciuki!

            tekst i zdjęcia Natalia Jezierska 

          • Uczniowie klas siódmych i ósmych na sektku "Balladyna"

          • 16.03.2023 r. wraz z klasą obejrzałem spektakl pt. ,,Balladyna” zrealizowany w oparciu o dramat J. Słowackiego. Spektakl przedstawiał problemy tytułowej Balladyny, złej dziewczyny, która robiła wszystko, nawet dopuściła się morderstwa swoich najbliższych, aby dotrzeć do serca króla Kirkora, a co za tym idzie do władzy. Spektakl mi się podobał.

            Aktorzy doskonale wczuli się w swoje role. Najbardziej podobała mi się postać Grabca. Scenografia była skromna, a muzyka była idealnym podkreśleniem wydarzeń dziejących się na scenie. 

            Dawid Kamiński, klasa 8a

             

            Bardzo podobało mi się wyjście na spektakl Balladyna”. Najbardziej podobał mi się fragment, kiedy aktor grający Skierkę przebiegł się pomiędzy widzami. Podobały mi się również emocje, które wkładali aktorzy w postać, którą grali.

            Julia Gruziel, klasa 8a

            Efektów specjalnych było sporo: sztuczna mgiełka i błyskające  światła, wyświetlone z rzutnika tło, które zmieniało się razem z akcją. I muzyka, która nadawała scenom charakteru. Podziwiam aktorów, ponieważ moim zdaniem zagrali bardzo dobrze swoje role. Kostiumy były tematyczne i dopracowane, przez chwilę można było się poczuć jak w prawdziwym zamku obok rycerzy. Scenografia bardzo mi się podobała i dzięki jej ustawieniu wyglądała jak 3D, co dawało ciekawe wrażenia wizualne. Spektakl ten zapamiętam na długo, ponieważ mi się podobał i przyjemnie się go oglądało.

            Franciszek Halicki, klasa 7b

             

            Spektakl powiadał o tym, jak Balladyna, by dojść do władzy, zabiła swą siostrę Alinę, otruła Kostryna oraz wyrzekła się matki. Powiązania z treścią lektury w spektaklu były dobrze widoczne, a są nimi: rozmowa Balladyny z Pustelnikiem o znamieniu na czole, zabicie Aliny podczas wyprawy po maliny, otrucie Kostryna oraz trzykrotne skazanie Balladyny na śmierć przez samą siebie. 

            Efekty specjalne były dobrze dostosowane do sceny oraz do miejsca akcji. Przykładem tego jest mgła, która była rozprowadzana po widowni, gdy Goplana używała magii. Gra aktorska była bardzo dobra, aktorzy dostosowali się odpowiednio do sceny oraz widocznie pokazywali emocje. Kostiumy były starannie wykonane, a scenografia była odpowiednio dopasowana do sceny oraz treści spektaklu.

            Spektakl ten bardzo mi się podobał, ponieważ scenografia i stroje były dobrze wykonane, gra aktorska sprawiała, że można było czuć się jakbyśmy brali udział w tych wydarzeniach, ponadto było widać nawiązania do treści lektury. Efekty specjalne były bardzo dobrze wykorzystane. Nie sposób było się nudzić podczas oglądania.

            Michał Byrczek, klasa 7b

        • Wiosna
          • ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO!

          • 21 marca 2023 roku klasa IA przywitała wiosnę. Wiosna to najpiękniejsza pora roku i długo wyczekiwana przez wszystkie dzieci, dlatego też uczniowie starannie przygotowali się do jej powitania. W tym dniu pierwszoklasiści przyszli do szkoły w doskonałych humorach, ubrani kolorowo i kwieciście. W klasie pojawiły się pomysłowe Marzanny, które skutecznie odstraszały zimę. Kukły były wykonane z rożnych materiałów, a było ich aż 15. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o pierwszych oznakach wiosny, rozwiązywali zagadki i quizy sprawdzające wiedzę o wiośnie, śpiewali wiosenne piosenki, wykonali żonkile z papieru kolorowego. Z radością wyruszyli barwnym korowodem na spacer po okolicznych uliczkach, oznajmiając tym samym, że żegnają mroźną zimę i witają piękną wiosnę. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplom „Przyjaciela wiosny” za wzorową pracę na zajęciach. Ten dzień upłynął wszystkim w pogodnej i radosnej atmosferze.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

          • LAUREATKI XXIII POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO „LIR…RODZAJ RÓŻNY”

          • Konkurs „Lir…Rodzaj Różny” jest organizowany od lat przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Świdnicy, by  rozbudzać wśród  młodzieży zainteresowania literaturą, zachęcać do kreatywnego spojrzenia na świat oraz promować literackie talenty. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej i szkół średnich.

            W tym roku wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się uczennice naszej szkoły. Są nimi:

            Maja Sikora - II MIEJSCE W KATEGORII PROZA

            Xymena Morawska - III MIEJSCE W KATEGORII  POEZJA

            Aleksandra Thrun - III MIEJSCE W KATEGORII  NA GRANICY SŁOWA, DŹWIĘKU I RYTMU

            Nina Ząbkiewicz- WYRÓŻNIENIE W KATEGORII  NA GRANICY SŁOWA, DŹWIĘKU I RYTMU

            Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

        • Dzień kobiet
          • Dzień Kobiet w klasie 1b

          •   „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

            Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            Dzień Kobiet jest dniem wyjątkowym, ważnym dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych. 8 marca w klasie 1b odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o sławnych polskich kobietach, rozwiązywali różne quizy i ćwiczenia interaktywne. Wszystkie dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy. 

            W tym szczególnym dniu wręczyli koleżankom piękne niespodzianki oraz z pomocą rodziców przygotowali słodki poczęstunek. Oczywiście były też życzenia i tradycyjne  „ Sto lat”. Dzień Kobiet spędzono wyjątkowo i radośnie.

            tekst i zdjęcia Jadwiga Wołoszyn 

        • Najlepszy bramkarz
          • NAJLEPSZY BRAMKARZ

          • 11 lutego 2023r.w hali na Zawiszowie odbył się turniej Delta  Tech Cup dla chłopców urodzonych w 2015roku. W turnieju brało udział osiem drużyn. MKS Polonia reprezentowało dwóch uczniów klasy 1b: Mikołaj Abramski i Michał Czerwiński.

            Z ogromną satysfakcją informujemy, że Mikołaj Abramskiznakomicie spisał się na bramce i zdobył statuetkę Złote Rękawice dla najlepszego bramkarza turnieju.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY MIKOŁAJOWI.

        • Zawody
          • RELACJA Z ZAWODÓW

          • W środę 8 marca na Hali Zawiszów przy SP 1 odbył się turniej dwójek siatkarskich chłopców rywalizujących w ramach Współzawodnictwa Szkolnego. Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów z utrzymaniem zasady gry pierwszą dwójką zawodników w pierwszym secie oraz drugą dwójką w secie drugim. Meczom towarzyszyło sporo emocji, niektóre kończyły się dopiero w tie-breaku. Nasza drużyna w składzie
            Mikołaj Matysiak, 4a
            Ulfik Kamil           4a
            Filip Tyborowski  4a
            Szczepaniu Patryk,      4b
            Houbecki Stanisław      4b
            Kuźma Mariusz            4b
            wygrała pewnie swoje dwa mecze i spotkała się w finale z drużyną SP 6 Szala zwycięstwa przechodziła z drużyny na drużyny ale ostatecznie po zaciętej walce wygrali zawodnicy drużyny przeciwnej. Ostatecznie Nasi zawodnicy uplasowali się na drugiej pozycji.

            Tradycyjnie na zakończenie imprezy organizator, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotował pamiątkowe dyplomy oraz medale. W drużynie SP 8 wyróżniony został Mikołaj Matysiak.
            Za walkę na boisku i godne reprezentowanie Naszej szkoły wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.

        • Warsztaty papiernicze
          • WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU W MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA W ŚWIDNICY

          • Z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy i wychowawcy klasy 3d zorganizowano wycieczkę do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. 15 marca uczniowie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Zajęcia w części teoretycznej obejmowały zwiedzanie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia”, dzieci poznały historię papieru, techniki jego wytwarzania i różne sposoby wykorzystania. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie wytwarzali papier, czyli czerpali arkusze specjalnie przygotowanym sitem. Kartki czerpanego papieru dzieci zabrały ze sobą do domu. Pamiątką z zajęć warsztatowych były kartki pocztowe z pieczęcią Muzeum Dawnego Kupiectwa, które nauczyciel bibliotekarz podarował uczniom.

        • Dzień matematyki
          • ŚWIĘTO KRÓLOWEJ NAUK W KLASIE 3B

          • Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostota i oczywistość jej strojem./Jędrzej Śniadecki/

            Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Przekonali się o tym uczniowie klasy 3b, którzy 14 marca świętowali Dzień Matematyki. W tym dniu u trzecioklasistów naprawdękrólowała matematyka – taka bez nudnych zadań, bez wkuwania, bez oceniania – za to pełna dobrej zabawy, kreatywnego myślenia i zdrowej rywalizacji. Zadania, które zostały przygotowane, wymagały przede wszystkim otwartego umysłu i chęci do zabawy matematyką. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością przystąpiły do pracy. Uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali matematyczne Sudoku, grali w Kaboom, rozgryzali szyfry Pigpena, grali w planszówki, bawili się Zakręconą matematyką i łapali „Muchy matematyczne”. Pod koniec zajęć wychowawczyni pochwaliła swoich podopiecznych za aktywny udział w matematycznych zmaganiach i wręczyła im piękne dyplomy.

            Udział trzecioklasistów w Dniu Matematyki pokazał im inną stronę tej nauki i uświadomił, że matematyka otacza nas wszędzie, dlatego warto ją polubić i warto się jej uczyć.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Język migowy
          • UCZNIOWIE KLASY 3B ZREALIZOWALI III MODUŁ INTERDYSCYPLINARNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO – „MIGOWY DLA DZIECI”

          • Na przełomie lutego i marca  uczniowie klasy 3B realizowali III moduł Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego Migowy dla dzieci. Projekt organizowany przez @MiguMig-zabawy z językiem migowym. Ekspertem tego modułu, autorem piosenki i filmu instruktażowego była p. Magdalena Maduaka, @Jazzowanki.

            W czasie zajęć dzieci zapoznały się z piosenką pt.”A ja lubię luty”. Nauczyły się znaków migowych do treści tego utworu. Przy okazji powtórzyły także znaki migowe związane z nazwami miesięcy i pór roku. Utrwaliły i sprawdziły nowe umiejętności rozwiązując zadania interaktywne związane z tym tematem.

            Biorąc udział w projekcie uczniowie rozwijają swoją otwartość, empatię i pewność siebie w otaczającym świecie. Wzbogacają słownictwo,  uwagę słuchową, kształtują sprawność ruchową oraz motorykę całego ciała. Poprawiają podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi. 

            Uczniowie klasy 3b bardzo chętnie biorą udział w zajęciach języka migowego. Są aktywni, gotowi na nowe wyzwania, cieszą się z każdej nowo nabytej umiejętności.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta 

        • Lekcja geografii
          • LEKCJE GEOGRAFII ZE SPECJALNYM GOŚCIEM

          • Klasy 8a i 8e uczestniczyły w lekcjach geografii, które zostały poprowadzone przez p. Marzenę Ziębę - nauczycielkę historii i podróżniczkę. Lekcje były bardzo interesujące i bogate w różnorodne informacje dotyczące Gambii i Senegalu - państw afrykanskich, które w lutym odwiedziła pani Marzena. Podczas lekcji uczniowie poznali warunki geograficzne, klimat i historię tych krajów, włącznie z procesem kolonizacji. Na zakończenie każdy uczeń mógł spróbować soku z baobabu. Dzięki ciekawie przeprowadzonej lekcji, uczniowie zyskali wiedzę z geografii, ale też historii i kultury dwóch afrykańskich krajów.

            tekst i zdjęcia Marta Scheer

        • Dzień liczby pi
          • Dzień Matematyki w klasie 3C

          • Klasa 3C obchodziła 14 marca Dzień Matematyki.  Święto liczb miało charakter zabawy integrującej uczniów, której celem było rozwijanie logicznego myślenia oraz udowodnienie, że rozwiązywanie problemów matematycznych może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą.
            Na kolejnych stacjach matematycznych trzecioklasiści utrwalali znajomość nazw miesięcy, znaków rzymskich, dodawanie i odejmowanie,  tabliczkę mnożenie i dzielenia, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną. Rozwiązywali również interaktywny quiz matematyczny, podczas którego uczniowie odpowiadali
            na pytania o różnym stopniu trudności.  Doskonalili także umiejętność rozwiązywania zadań z treścią. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał dyplom za aktywny i twórczy udział w Dniu Matematyki.
            Podczas przeprowadzonych w tym dniu zabaw matematycznych, dzieci integrowały się we wspólnym działaniu, a przede wszystkim świetnie się bawiły. Okazało się, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.
            Justyna Rzeczycka

        • EUROPA I JA
          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "EUROPA I JA" - ŚWIETLICZAKI POZNAJĄ WŁOCHY

          • Podczas kolejnego spotkania ze słonecznym krajem, którym są Włochy dzieci poznały słynne budowle i zabytki Włoch. Wysłuchały ciekawostek o Krzywej Wieży w Pizie, wulkanie Etna, fontannie di Trevi, Watykanie, stolicy państwa – Rzymie oraz starożytnym mieście Pompejów. Dzieci oglądały, zdjęcia i pamiątki związane z Włochami. Świetliczaki odkrywały niezwykłość weneckiego karnawału oglądając film pt.” Karnawał w Wenecji – czy warto się wybrać?” Uczniowie wykonali collage „Zabytki Włoch” – praca w grupach. Zajęcia dostarczyły wielu wrażeń  i ciekawych informacji o tym europejskim kraju.

            Autor tekstu i zdjęć
            Małgorzata Szmuc

          • Znamy wyniki II etapu wojewódzkiego konkursu "Znam historię polskich symboli narodowych"

          • Z radością informuję,  że Komisja Konkursowa orzekła, że w  II etapie konkursu „Znam historię polskich symboli narodowych”:

            Szymon Zemsta uczeń kl. VI B zajął III miejsce i awansował do finału konkursu.

            Do finału  zakwalifikowała się również Ludmiła Kupczak uczennica kl. VIII B.

            Koordynator etapu szkolnego

            Marzanna Pietrzak

          • DZIEŃ LICZBY PI

          • 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby π (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). W tym dniu swoje urodziny obchodzili również  Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Liczba Pi od tysiącleci fascynuje naukowców i ma swoich wiernych wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce 14.03.1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco i od tego momentu wielbiciele tej szczególnej liczby na różne sposoby propagują ją na całym świecie.

          • KONKURS MAŁY POLIGLOTA

          • Z przyjemnością informujemy, że Emil Kosiba- Woodley z klasy 8 dzajął 1 miejsce w powiatowym konkursie językowym Mały Poliglota organizowanym przez I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu. Konkurs był wymagający i składał się z trzech etapów (pisemnych i ustnych), podczas których uczniowie prezentowali swoje zdolności językowe. Zadania obejmowały znajomość języka angielskiego, niemieckiego oraz języka fikcyjnego. Gratulujemy! 

        • Wolontariat
          • Spotkanie wolontariuszy z psychologiem

          • Na czwartkowym spotkaniu wolontariuszy gościliśmy zaprzyjaźnionego pana psychologa. Pan Robert opowiedział nam o idei wolontariatu oraz o praktycznych jego aspektach. Podkreślił psychiczne korzyści, jakie każdy z nas może czerpać z pomagania innym, między innymi bogatsze relacje społeczne. Wskazał również, że doświadczenie bycia wolontariuszem jest mile widziane podczas rekrutacji do przyszłej pracy zawodowej. Pan psycholog mówił także o  możliwościach kontynuowania wolontariatu po ukończeniu szkoły oraz współpracy z  lokalnymi organizacjami. Dzięki temu spotkaniu na nowo poczuliśmy się zmotywowani do szukania nowych sposobów do pomocy innym i otwarcia się na ich potrzeby.