• TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

          • W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia był poczęstunek herbatami ziołowymi. Do wyboru była herbatka z pokrzywy, owocowa, lipowa i rumiankowa, każda z dodatkiem miodu. Wszystkie herbatki cieszyły się duża popularnością. Wg opinii dzieci były bardzo smaczne.

        • Iga Pełka
          • II miejsce Igi w konkursie ortograficznym

          • Miło nam poinformować o sukcesie Igi Pełki z klasy 6c, która zajęła 2. miejsce w XIX Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 105. Iga reprezentowała naszą szkołę w kategorii klas 4-6. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            9.12. 2022r. wzięłam udział w rozdaniu nagród z okazji XIX Świdnickiego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 105. Bohaterką tekstu, który pisałam, była mysz. Muszę przyznać, iż dyktando nie sprawiło mi on większych trudności.

            Uroczystość rozdania nagród była bardzo krótka i rzeczowa - wszystko odbyło się w miłej atmosferze. W konkursie zajęłam II miejsce. Byłam bardzo szczęśliwa i mile zaskoczona, prawdę mówiąc, nie spodziewałam się, że zostanę nagrodzona. Otrzymałam pamiątkowy dyplom oraz książkę pt. "Bolko Mały" Grażyny Bąkiewicz. W najbliższym czasie postaram się ją przeczytać.

            Iga Pełka

        • Zdrowe śniadanie
          • III A, wie co dobre

          • Drugie śniadanie to ważny posiłek, dzięki któremu uczniowie mają energię do zabawy i siłę do nauki. Dzieci z klasy IIIA bardzo dobrze wiedzą co to znaczy - zdrowe śniadanie. W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia przyniosły do szkoły różne produkty i samodzielnie przygotowały kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się: pieczywo, masło, wędliny, sery i warzywa. Zapachy roznosiły się po całej klasie. Było smacznie, kolorowo, wesoło i sympatycznie. Dzieci potrafiły wspaniale poradzić sobie z tym zadaniem. Po skończonej pracy z wielkim apetytem zjadały te małe, dzieła sztuki. Takie śniadanie to prawdziwa frajdą. Była to niezapomniana kulinarna przygoda dla wszystkich dzieci.

            tekst i zdjęcia Joanna Janiak

        • Wizyta w cukierni
          • WYJŚCIE UCZNIÓW KLASY IA DO CUKIERNI „ŁUKOWA”

          • W jaki sposób wykrawa się pierniki? Jak długo smaży się pączki? Co to jest garownia? Na czym polega praca cukiernika? Na te i na wiele innych pytań nasza klasa mogła uzyskać odpowiedzi od cukiernika pana Wojciecha Trzcińskiego – taty naszej koleżanki Łucji. 

            Podczas wizyty w cukierni „Łukowa” w Świdnicy uczniowie zostali zapoznani z technologią wypieku ciast. Z wielkim zaangażowaniem słuchali opowiadania związanego z historią cukierni. Mieli możliwość zobaczenia, jak wycinania się świąteczne pierniczki, a niektóre osoby same mogły to uczynić. Przyjrzeli się procesowi smażenia pączków. Dowiedzieli się, że garownia to niezwykle istotne wyposażenie zakładu cukierniczego, które stanowi najważniejszy etap produkcji wszystkich wypieków. Zwiedzili zaplecze cukierni oraz zobaczyli urządzenia cukiernicze. Poznali pracę cukierników. Było to ważne doświadczenie dla dzieci, które z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu. 

            Serdecznie dziękujemy panu Wojciechowi Trzcińskiemu za spotkanie i słodki poczęstunek w postaci pierniczków i pączków, które dzieci z wielkim apetytem zjadły po powrocie do szkoły.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Szlachetna paczka
          • Szlachetna Paczka 2022

          • Po raz kolejny społeczność SP nr 8 okazała swą wielką hojność. Tym razem przygotowaliśmy  paczkę dla pana Piotra i pani Izabeli, ich synów czyli dla Aleksa 1,5 roku i  3-miesięcznych bliźniaków: Igora i Karola oraz niepełnosprawnego intelektualnie kuzyna Macieja 48 lat.  W tym roku  w paczce znalazły się: kołdry, pościel, poduszki, ubrania, obuwie, zabawki, prezenty, środki czyszczące, proszki do prania, słodycze, pieluchy, płyny do higieny, kosmetyki, talon do sklepu z wyposażeniem domu, kosmetyki, żywność, mleko, kaszki, przybory szkolne, papiernicze i wiele innych rzeczy. Dzięki państwu Małgorzacie i Markowi Panasom udało się zasponsorować schody niezbędne do funkcjonowania rodziny. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w akcję , a przede wszystkim rodzicom,  paniom z obsługi za sprawną zbiórkę darów, uczniom, nauczycielom, wolontariuszom, którzy zapakowali wszystkie artykuły,  załadowali paczki na samochód, a w sobotę zanosili je do rodziny. Szczególne podziękowanie kierujemy do pani Kamili Dobrowolskiej za zorganizowanie transportu. W przygotowanie Szlachetnej Paczki włączyło się w naszej szkole przeszło 200 osób i każdy z nich jest „szlachetnym bohaterem”.

            Gdyby ktoś jeszcze chciał wspomóc akcję zapraszamy na stronę internetową: https://www.szlachetnapaczka.pl/

            na której znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczące sposobów wsparcia. 

            Warto Pomagać!

            organizatorki Magdalena Klimkiewicz, Anna Pazgan i Magdalena Szczerbień

        • Tydzień promocji zdrowia
          • TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA W KLASIE IA

          • 7 grudnia 2022 roku zajęcia w klasie IA zaczęły się dość nietypowo. Tego dnia, w ramach obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia, pierwszoklasiści samodzielnie przygotowywali kolorowe szaszłyki warzywno-owocowe, które wykonywali ze zdrowych produktów przyniesionych z domu. Wszystko odbywało się z zachowaniem zasad higieny i estetyki. W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani z 12 zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywieniową, wypowiadali się na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców. Podsumowaniem tego dnia było wspólne wykonanie plakatu „Jem zdrowo i kolorowo” oraz spożycie wykonanych szaszłyków na drugie śniadanie.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Warsztaty
          • Mikołajkowa wycieczka uczniów klasy 8a do Wrocławia

          • Mikołajkowy dzień obfitował w mnóstwo niesamowitych wrażeń również wśród uczniów klasy 8a, którzy wybrali się na wycieczkę do Muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu. Ósmoklasiści  spędzili miło czas, biorąc udział w lekcji muzealnej „J ukropiłem tysiąc wierszy”, w trakcie której dowiedzieli się, skąd w muzeum wziął się rękopis „Pana Tadeusza” i jakie były jego dzieje. Poznali najciekawsze elementy biografii Adama Mickiewicza i dowiedzieli się, jak wyglądało i ile czasu zajęło mu napisanie „Pana Tadeusza”. Obejrzelitakże niezwykłą szkatułę, w której przechowywano poemat oraz przedmioty, które wykorzystywano niegdyś podczas pisania. Wzięli też udział w lekcji kaligrafii gęsim piórem.

            Miłym akcentem mikołajkowej wycieczki był udział w corocznym wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym i prezent w postaci kubka pysznej, rozgrzewającej gorącej czekolady.

             

            6.12.2022 r. z klasą 8a i panią Natalią Jezierską wybraliśmy do Wrocławia do Muzeum Pana Tadeusza. Gdy zwiedziliśmy pierwszą część muzeum, mieliśmy czas wolny, w którym mogliśmy pozwiedzać rynek Wrocławia. Czekała też na nas niespodzianka w  postaci gorącej czekolady. Później wróciliśmy do muzeum zwiedzać jego górną część. Pani przewodniczka dawała nam do wąchania różne przyprawy i musieliśmy zgadnąć ich nazwę. Potem nadeszła pora, by wracać do Świdnicy. Wycieczkę uważam za udaną, ponieważ przypomniałem sobie treść lektury pt. „Pan Tadeusz” oraz miło spędziłem czas.

            Oskar Kutyła

             

            Bardzo mi się podobała wycieczka do Wrocławia, gdyż zaczerpnęłam dużo ciekawych informacji o Panu Tadeuszu” .Muzeum, które zwiedzaliśmy, wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o polskiej kulturze.Podobał mi się również Jarmark Bożonarodzeniowy. Było tam mnóstwo stoisk z ozdobami świątecznymi. Na jarmarku była również podawana w ciekawy sposób gorąca czekolada.Kubeczki miały kształt małego bucika i były wykonane z porcelany. Uważam, że wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana przez panią wychowawczynię.

            Julia Gruziel

             

            6.12.2022 roku odbyła się wycieczka do Wrocławia. Zbiórka nastąpiła o godzinie 8.15 nad zalewem Witoszówka. Przed wyjazdem przyjechała policja sprawdzić stan autokaru. Kiedy policja już sprawdziła autokar, nasza wychowawczyni sprawdziła obecność i o godzinie 8.30 wyruszyliśmy w drogę. Do Wrocławia jechaliśmy ponad godzinę; podczas podróży rozmawiałem z kolegami. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Pana Tadeusza”. Podczas zwiedzania doświadczyliśmy, jak się pisze piórem na atrament – gęsim piórem. Później zwiedzaliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy i mieliśmy czas dla siebie.  Poszliśmy na  gorącą czekoladę i kubki po czekoladzie mogliśmy zabrać sobie do domu jako pamiątkę z tej wycieczki. Potem wróciliśmy do muzeum, żeby zwiedzić dalszą część, gdzie poznaliśmy dużo różnych ciekawostek o wcześniejszych czasach. Przed 15 czekaliśmy na swój pojazd; podczas tego czekania opowiadaliśmy sobie, jak nam się podobało. Gdy bus przyjechał, wszyscy moi koledzy i ja usiedliśmy na końcu pojazdu, bo zamieniliśmy się miejscami z dziewczynami. Powrót trwał również ponad godzinę, ponieważ były małe korki, a jadąc autobusem, oglądaliśmy początek meczu Hiszpanii z Marokiem. Wróciliśmy po godzinie 16 nad zalew i wszyscy poszliśmy do swoich domów. Moim zdaniem wycieczka była udana. (:

            Aleksander Biros

             

            W dniu 6 grudnia moja klasa pojechała do Wrocławia na jarmark świąteczny oraz do muzeum. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum „Pana Tadeusza. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym rozeszliśmy się do innych części muzeum. Moja grupa rozpoczęła zwiedzanie od warsztatów związanych z pisaniem gęsim piórem. Prace odebraliśmy pod koniec wycieczki. Po zakończeniu warsztatów przeszliśmy do kolejnych sal, gdzie poznawaliśmy historię oraz twórczość Adama Mickiewicza. Wypełnialiśmy również karty pracy związane z jego życiem! Po zakończonym zwiedzaniu wróciliśmy po nasze rzeczy i przy okazji wylosowaliśmy kolegów / koleżanki, którym mamy zrobić prezent. Myślę, że każdy wymyśli coś wyborowego. Wraz z rozdaniem ostatniego losu dostaliśmy czas wolny,który spędziłem z kolegami na jarmarku świątecznym. Czekała na nas jeszcze niespodzianka w postaci gorącej czekolady i kubka, co było zafundowane przez klasową radę rodziców i pana organizatora, za co, myślę, że wszyscy jesteśmy wdzięczni. Później wróciliśmy do muzeum, aby tym razem w jednej grupie dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach w Panu Tadeuszu. Pani przewodniczka opowiadała bardzo ciekawie i dużo się wszyscy dowiedzieliśmy. Mogliśmy nawet zobaczyć i poczuć przyprawy czasów z lektury. Wycieczka bardzo mi się podobała i wiele z niej zapamiętam.

            Bartosz Turek

        • Zdrowy styl życia
          • 3d promuje zdrowy styl życia

          • W minionym tygodniu uczestniczyliśmy w obchodach szkolnego Tygodnia Promocji Zdrowia. Na parapecie założyliśmy miniogródek- hodowlę fasoli  i innych roślin warzywnych. Wykonaliśmy zdrowe, smaczne i estetyczne  kanapki przy zachowaniu zasad higieny. Kanapki wspólnie skonsumowaliśmy. Akcję  zakończyło wykonanie  plakatu zachęcającego do spożywania warzyw    i owoców. To był tydzień spędzony mile i pożytecznie.

            tekst i zdjęcia Irena Dulanowska 

        • Robienie sałatki owocowej
          • Zdrowo i kolorowo w klasie 2 c

          • 9 grudnia 2022 r., z okazji Tygodnia Promocji Zdrowia, uczniowie klasy 2 c przygotowali pyszną i zdrową sałatkę owocową. Uczniowie doskonale przygotowali się do wykonania zadania, przyszli do szkoły wyposażeni w potrzebne przybory kuchenne oraz różnorodne owoce. Po umyciu rąk i przygotowaniu stanowiska do pracy mali kucharze zabrali się do krojenia owoców. Dzięki włożonemu wysiłkowi powstały wyśmienite i kolorowe sałatki, które dzieci zjadły z wielkim apetytem na drugie śniadanie.

            tekst i zdjęcia Sylwia Gołowkin 

        • Tydzień promocji zdrowia
          • TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA W KLASIE 3B

          • 7 grudnia 2022 r. , w ramach obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia, uczniowie klasy 3B samodzielnie przygotowywali pyszne, zdrowe kanapki na II śniadanie.Dzieci przyszły do szkoły bardzo dobrze przygotowane do pracy kucharza. Przyniosły wszystkie niezbędne przybory oraz zdrowe produkty.

            Po umyciu rąk i przygotowaniu swoich stanowisk trzecioklasiści zapałem wzięli się do pracy. Na kanapkach nie zabrakło sałaty, roszponki, papryki, ogórków, pomidorów czy kiełków rzodkiewki. Powstały nie tylko zdrowe, ale również piękne, kolorowe pachnące kanapki. A ponieważ jedzenie własnoręcznie przygotowane smakuje podwójnie, dzieci z wielką chęcią zajadały swoje dzieła. 

            Dzieci przy robieniu kanapek pogłębiały swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe. Rozwijały także swoją kreatywność, wyobraźnięi samodzielność. Dbały o estetykę i higienę podczas sporządzania posiłków.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta 

        • Lodowisko
          • W-F NA LODOWISKU

          • Lekcje wychowania fizycznego w SP8 odbywają się również na naszym pięknym lodowisku miejskim. Dziewczyny z klasy 8ae chętnie uczestniczyły w dzisiejszych zajęciach. Nawet zatańczyły nową wersję Makareny!

        • Tydzień promocji zdrowia
          • TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA W ŚWIETLICY

          • Jest rzeczą oczywistą, że nasze obie świetlice przyłączyły się do szkolnej akcji promującej zdrowy tryb życia. Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne i zgłębiły tajniki piramidy żywienia. W czasie zajęć w podgrupach uczniowie mieli okazję wziąć udział w Familiadzie. Ich zadanie polegało na udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące dyscyplin sportowych, zawartości witamin w owocach i warzywach oraz higieny osobistej. Inna grupa dzieci uczestniczyła w quizie o zasadach zdrowego odżywiania się. Obie konkurencje zakończyły się rozdaniem nagród. Panie przeprowadziły zawody sportowe pod hasłem -Bieg po mandarynkę-. Pojawiły się też mandarynki i jabłka w ogromnym koszu. To był słodki, ale zdrowy poczęstunek. Odbyły się także zajęcia kulinarne polegające na wykonaniu sałatki owocowej. Pychota! Dzieci świętowały również Dzień Marchewki. Miały okazję wysłuchać ciekawostek o tym popularnym, często niedocenianym warzywie i je skosztować. Ciekawostka: niektóre dzieci schrupały marchewkę po raz pierwszy w życiu!To był wspaniały i pouczający tydzień:)

        • Myślibórz
          • WARSZTATY W MYŚLIBORZU

          • W dniach od 7-8 grudnia byłam z kolegami ze szkoły na wycieczce w Myśliborzu. Podczas wycieczki mieliśmy różne zajęcia, np.z mikroskopem, chemiczne, przyrodnicze i plastyczne. Mieliśmy również czas wolny. Na zajęciach usłyszeliśmy dużo bardzo ciekawych informacji. Czas spędziłam miło i radośnie.

            Aleksandra Janus

              7 listopada 2022r. Pojechaliśmy na wycieczkę do Myśliborza. Po dojechaniu na miejsce od razu poszliśmy na zajęcia. Na zajęciach oglądaliśmy preparaty pod mikroskopem, zjawiska i mieliśmy warsztaty z chemii. Bardzo podobały mi się zajęcia, w których brałam udział.   W kolejnym dniu malowaliśmy torby. Każdy mógł wybrać sobie obrazek, przerysować go i pomalować na dowolne kolory. Pani pomagała nam malować kontury. Najbardziej podobały mi się te zajęcia. Następnie mieliśmy warsztaty  z papierem czerpanym, to znaczy do wody wrzuca się papier i rozdrabnia się go. Potem wyciskaliśmy nadmiar wody z całości w ramce i na wytworzonym papierze malowaliśmy farbami. Każdy wymyślił sobie swój obraz. Po namalowaniu obraz wysycha przez kilka dni. Wszyscy zabraliśmy do domu obrazki i torby.     Po zajęciach plastycznych wyruszyliśmy do muzeum, w którym znajdowała się wystawa przepięknych zwierząt. Była ona bardzo ciekawa, eksponaty wyglądały jakby były żywe.     Bardzo podobała mi się ta wycieczką, chciałabym tam jeszcze wrócić. 
            ZOFIA PANAS kl. 5A

            W środę 7.12.2022r wraz Kołem Głobtroterów pojechałam do Myśliborza, gdzie znajduje się Centrum Edukacyjne Salamandra. W czasie tego dwudniowego pobytu miałam okazję uczestniczyć w  wielu ciekawych zajęciach o tematyce:chemicznej, meteorologicznych, biologicznej(mikroskopowanie) i plastycznej. Oprócz warsztatów edukacyjnych mieliśmy też okazję pospacerować po pobliskim terenie. Wycieczka w której wzięłam udział była w mojej opini bardzo ciekawym i miłym doświadczeniem.
            Amelia Szymczak

             

            Wycieczka była super zajęcia również a najlepsze to te gdzie robiliśmy swoje torby. Nauczyłam się wielu rzeczy między innymi jak korzystać z mikroskopu ciekawostką dla mnie było to że Antocyjany to naturalne barwniki pochodzenia roślinnego kolor zależy od pH rośliny i , że nie warto zaśmiecać środowiska dla zdrowia zwierząt. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wycieczek.

             Maja Milewska 

             

            Na pierwszej lekcji w ośrodku dowiedziałam się  co to są Antocyjany - naturalne barwniki i Odczyny - jest Zasadowy, Kwaśny i ObojętnyNa drugiej lekcji: co to jest Meteorologia - zajmuje się badaniem przyrody. Trzecia lekcja odbyła się z mikroskopami. Dzięki temu wiem jaką ma funkcje aparat szparówy w komórce. Wycieczka bardzo mi się podobała.

            Weronika Oczkowicz 5a

            Dnia 07.12.2022r. odbyła się wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, gdzie znajduje się park krajobrazowy Chełmy. Najbardziej spodobała mi się lekcja o antocyjanach, ponieważ mogliśmy tam mieszać różne odczyny do soku z kapusty i widzieć ich reakcję. Najmniej zaciekawiła mnie lekcja o świetle, co mogło być spowodowane naszym hałasem. Jak dla mnie najciekawsze  zajęcia to był te z mikroskopowania oraz robienie własnego papieru.Wycieczkę uważam za udaną i bardzo ciekawą.

            Adam Barczyszyn

             

        • Drzwi do książki
          • PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 8 (PREZENTACJA MULTIMEDIALNA)

          • Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Trzecim działaniem, wynikającym z treści projektu, było zadanie dla uczniów klas ósmych dotyczące wykonania prezentacji multimedialnej „Czytam to, na co mam ochotę”. Prace ósmoklasistów wykonywane były pod czujnym okiem Pana Konrada Wrzodka nauczyciela informatyki. Zdjęcia slajdów prezentacji uczniowskich zostały wyeksponowane w gablocie na korytarzu w budynku B.

        • Mikołajki
          • Mikołajki w 3d

          • 6 grudnia wyruszyliśmy do zagrody edukacyjnej w Kraszowicach. Powitała nas pani Małgosia oraz sympatyczne kózki. Czekała cieplutka herbatka i przepyszne ciasto upieczone przez naszych Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Poznaliśmy dawne ludowe tradycje świąteczne oraz obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Teraz ochoczo ruszyliśmy do pracy.     Rozwałkowaliśmy ciasto, któremu nadaliśmy różne kształty. Ułożyliśmy je na blachach i po kilku minutach pierniczki były gotowe. Mieliśmy ciasteczka ozdobić,                 ale były zbyt smaczne i część została w mig spałaszowana. Następnie  wykonaliśmy drewniane Mikołaje do zawieszenia na choince. Zdobyliśmy tytuł Młodszego Ekologa, co zostało poświadczone otrzymanym dyplomem. Zajęcia odbyły się w pięknej scenerii z choinką i kolędami w tle.  A po powrocie do szkoły czekał na nas Mikołaj z prezentami. Szkoda, że 6 grudnia jest tylko raz w roku.

        • Ia w kinie
          • MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO KINA UCZNIÓW KLASY IA

          • Dnia 6 grudnia, z okazji Mikołajek, uczniowie klasy IA wybrali się do świdnickiego kina na film familijny produkcji francuskiej pt. „Bella i Sebastian”.

            Jest to przepiękna opowieść o przyjaźni psa i chłopca – Belli i Sebastiana. Dziewięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowywanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk złego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby chronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżywa najbardziej szalone lato w swoim życiu. „Bella i Sebastian” to mądra i czuła opowieść o sile, jaką można czerpać z przyjaźni, o wolności, jaką daje życie blisko natury, o odbudowywaniu niełatwych rodzinnych relacji, a także o stawianiu czoła złu i przeciwieństwom losu.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem oglądały film, przeżywały perypetie jego bohaterów, a w drodze powrotnej do szkoły opowiadały o swoich wrażeniach.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Mikolajki
          • Mikołajki w klasie III A

          • 6 grudnia to magiczny czas, na który wszyscy czekają  utęsknieniem.

            W klasie III A Mikołajki przebiegły w wesołej atmosferze. Wszystkie dzieci w tym dniu zamieniły się w renifery, elfy i Mikołajki. Było barwnie i kolorowo. Na zajęciach dzieci zostały podzielone na pięcioosobowe zespoły: Bałwanki, Elfy, Mikołaje, Anioły i Choinki. Wykonywały zadania, które miały przekonać zapracowanego Mikołaja, że zasługują na prezenty.  Podczas pracy miały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin. Współpracując ze sobą układały m.in.: puzzle, sudoku, rozwiązywały zagadki, zadania tekstowe, krzyżówki. Następnie zagrały w ulubioną grę ,,Wyturlaj Mikołaja’’ i wykonały pracę plastyczną z plasteliny. Na koniec zajęć dzieci mogły zajadać się piernikowymi słodkościami, które zostały przygotowane przez Kaję, Polę i Antosia wraz ze swoimi rodzicami, za co serdecznie dziękujemy.

            Wszystkie dzieci pięknie pracowały, były aktywne, solidnie wykonywały zadania. Za współpracę, wytrwałość, cierpliwość i zaangażowanie każdy otrzymał dyplom ,,Grzecznego dziecka’’.

            Brawo dla uczniów klasy IIIA.

        • Rękopis dla Bolka
          • „Rękopis dla Bolka”

          •  W maju br. pojawiła się okazja , aby  w Roku Bolka II wziąć udział w niecodziennym przedsięwzięciu „ Rękopis dla Bolka”. Organizatorem tej społecznej akcji była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Ideą było stworzenie ręcznie wykaligrafowanej „Rapsodii Świdnickiej” Władysława Grabskiego.  W akcji brali udział uczniowie i nauczyciele świdnickich szkół  oraz osoby związane ze świdnicką kulturą i naszym miastem.  Wśród nich znalazła się duża, bo 41 osobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zamieniliśmy się w średniowiecznych skrybów i zgodnie z zasadami określonymi przez pomysłodawcę przepisaliśmy  10 rozdział.

            Dzięki zaangażowaniu wielu świdniczan powstał niezwykły rękopis, który nasza społeczność szkolna mogła obejrzeć w bibliotece szkolnej przez ostatnie 2 tygodnie.

            Czas ekspozycji tego unikatowego egzemplarza „Rapsodii Świdnickiej” wykorzystaliśmy do przybliżenia uczniom postaci  Bolka II Małego  średniowiecznego władcy księstwa świdnicko- jaworskiego, który do dzisiaj fascynuje.

            Dziękujemy pani Aleksandrze Barańskiej-Zemsta za przygotowanie prezentacji, która została wykorzystana na lekcjach.

            Koordynatorki:

            Renata Zalas i Marzanna Pietrzak.

        • Mikołajki
          • ŚWIETLICOWE MIKOŁAJKI

          • 6 grudnia wszyscy uczniowie, którzy są bywalcami naszych szkolnych świetlic, weszli do sali z pełnymi emocji wrażeniami po klasowych spotkaniach z Mikołajem. Wielu z nich, chcąc podkreślić wyjątkowość tego dnia, przebrało się za renifery lub włożyło czerwoną czapkę. Wychowawczynie świetlic zadbały, aby ten nastrój towarzyszył im dłużej. Dzieci miały okazję obejrzeć filmik o tradycjach związanych z 6 grudnia oraz Bajkę o  Czerwononosym Reniferku. Potem przyszedł czas na działalność plastyczną: związane z tematem kolorowanki, kukiełkę Mikołaja wykonaną techniką origami oraz jego portret z wykorzystaniem papierowego talerzyka.

            Mikołajkowy nastrój towarzyszył dzieciom do końca pobytu w świetlicy.