W bibliotece szkolnej zrealizowany został projekt „W świcie baśni i bajki” dla dzieci najmłodszych, uczniów klas I, oddziału 0 i świetlicy szkolnej. Celami projektu były: budzenie refleksji nad rolą i wartością książki w życiu człowieka, wspieranie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci, zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną. Podczas spotkań w czytelni uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu znajomości klasycznych baśni i bajek. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, wysłuchały baśni „Wilk i siedem koźlątek”, rozwiązywały zagadki dotyczące postaci baśniowych i magicznych przedmiotów. Poprowadzono szereg zabaw czytelniczych (ścieżka Czerwonego Kapturka, zaczarowana skrzynia, ilustracje ruchowe). Baśniowy projekt bardzo podobał się dzieciom.
SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY IA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE
22 grudnia 2022 roku w klasie IA od rana panował podniosły nastrój. W tym dniu uczniowie,odświętnie ubrani, zasiedli do wspólnego, nakrytego białym obrusem stołu. Zanim odbył się uroczysty poczęstunek, pierwszoklasiści rozmawiali o tradycjach i zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia, układali świąteczne puzzle, dekorowali interaktywną choinkę, czytali wiersz, rozwiązywali ćwiczenia i zadania z edukacji polonistycznej oraz matematycznej. Podczas zajęć plastycznych kolorowali bombki. Po zakończonej pracy, dzieci łamiąc opłatek, uroczyście złożyły sobie życzenia świąteczne i wspólnie kolędowały. Następnie częstowały się przygotowanymi przez rodziców smakołykami. Ten dzień upłynął w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.
Uczniowie klasy IA wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują wszystkim rodzicom za uświetnienie tego wyjątkowego dnia.
45tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska
PRZEDŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA KLASY IB W PIEKARNI – CUKIERNI „CIARKOWSCY”
Kto z nas nie lubi słodkości? Również dzieci z klasy I b je uwielbiają, dlatego 16 grudnia postanowiły wybrać się na wycieczkę do Piekarni - Cukierni Państwa Ciarkowskich. Na miejscu pani Mariaopowiedziała, jak wygląda praca cukiernika i co trzeba zrobić, aby zostać mistrzem w wypiekaniu i dekorowaniu ciast. Uczniowie zobaczyli, jak z dekoruje się pierniczki i w jaki sposób tworzy się z nich choinkę. Wielką ciekawostką było zobaczenie, w jaki sposób dekoruje się torty, a także, jak powstaje chleb i gdzie jest wypiekany. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwały się cennym informacjom o pracy w piekarni oraz przyglądały się procesowi powstawania chleba, bułek oraz innych wypieków. Obserwowały pracę piekarza i uważnie śledziły etapy powstania pieczywa. Wszyscy uczestnicy oprowadzeni zostali po najważniejszych pomieszczeniach: magazynie z mąką, miejscach w których wyrabia się ciasto, formuje chleby i bułki. Poznały produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różnego rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi.
Na zakończenie wizyty maluszki otrzymały małe, słodkie co nieco, które zjadły ze smakiem.
Serdecznie dziękujemy Pani Marii Ciarkowskiej za możliwość przeprowadzenia takich zajęć.
24
Szaszłyki owocowo- warzywne w wykonaniu uczniów klasy I B
W ramach obchodów Dni Promocji Zdrowia, który odbywał się pod hasłem „Jem zdrowo i kolorowo”, 8 grudnia uczniowie klasy Ib w ramach zajęć lekcyjnych wykonali owocowo- warzywne szaszłyki. Temat tych praktycznych zajęć był konsekwencją treści, które dominowały właśnie w tym tygodniu.
Celem zajęć było głównie zachęcanie dzieci do jedzenia owoców i warzyw, gdyż są one niezbędne w ich diecie jako źródło cennych witamin. Wykonanie szaszłyków zostało poprzedzone wypowiedziami pierwszoklasistów na temat ich ulubionych owoców i warzyw w różnych potrawach. Wcześniej dzieci rozmawiały na temat prac w ogródku warzywnym, nazywały i rozpoznawały warzywa różnymi zmysłami.
Przed przygotowaniem posiłku zostały przypomniane zasady, które należy przestrzegać podczas przyrządzania dań oraz w jaki należy spożywać posiłki przy stole.
Zajęcia przekonały uczniów, że jedzenie owoców i warzyw nie musi być nudne, a posiłki przygotowane w oparciu o owoce i warzywa są nie tylko kolorowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne. Tego dnia samodzielnie i w oryginalny sposób pierwszoklasiści skomponowali szaszłyki ze swoich ulubionych owoców i warzyw.
43
ZABAWA ANDRZEJKOWA W KLASIE 1 B
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Są one dla każdego wspaniałą okazją do zabawy. Również w naszej klasie 30 listopada odbyła się andrzejkowa zabawa.
Na uczniów czekało, oprócz zabaw przy muzyce i tańców oraz poczęstunku, w pięknie przystrojonej przez rodziców sali, wiele atrakcji. Kiedy nadeszła chwila wróżb, uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie, chcąc „poznać swoją przyszłość”. Koleżanki z klasy IV b przygotowały dla uczestników zabawy liczne wróżby, dzięki którym mogli sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Wróżba „Marzenie za grosik” gwarantowała spełnienie życzenia każdemu. Były również wróżby w balonach i koło fortuny.
Ten wyjątkowy czas był nie tylko źródłem dobrej zabawy – był również źródłem nauki szacunku do tradycji i obrzędów ludowych, a przede wszystkim nauką szacunku do siebie nawzajem.
124
Świąteczne spotkanie
W środę 22 grudnia w świetlicy odbyło się świąteczne spotkanie klasy 2a i 2c. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Stworzyliśmy piękną choinkę z papierowych bombek. Dzieciom bardzo podobała się wykreślanka. Na koniec dzieci wykonały gwiazdki z patyczków. Ozdobiły je naklejkami, gałązkami, gwiazdkami. Powstały piękne ozdoby na wigilijne stoły. Życzymy wszystkim
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!Tekst Małgorzata Szmuc, zdjęcia Sylwia Gołowkin
12
Świąteczne spotkanie klasowe uczniów 8a
Uczniowie klasy 8a zorganizowali świąteczne spotkanie, któremu towarzyszyła niezwykła atmosfera pełna ciepła i życzliwości. To już ostatnia wspólna wigilia klasowa, między innymi dlatego przy dzieleniu się opłatkiem i składaniu sobie życzeń nie zabrakło wzruszeń i emocji. Miło było zasiąść przy wspólnym stole, porozmawiać, a na koniec podarować koleżance i koledze świąteczny upominek.
21.12.2022 r. z klasą 8a i panią Natalią Jezierską zorganizowaliśmy klasową wigilię. W miłej i ciepłej atmosferze składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Potem nadeszła chwila na skosztowanie ciast i innych smakołyków przygotowanych przez kolegów i koleżanki. Pod koniec 6. lekcji podarowaliśmy prezenty osobom wylosowanym przez nas na mikołajkowej wycieczce. Bardzo mi się podobała nasza wigilia klasowa, niestety ostatnia w tej szkole.
Oskar Kutyła
Na klasowej wigilii najbardziej podobało mi się, gdy wszyscy dzielili się miłym słowem oraz podobała mi się atmosfera, która panowała w całej naszej klasie. Nie było żadnej kłótni, wszyscy jedli ze spokojem przepyszne wypieki. Podobało mi się również, gdy dzieliliśmy się wspólnie prezentami i jeszcze raz składaliśmy sobie życzenia.
Julia Gruziel
Przyjaciele Zippiego
Od 5 grudnia w naszej szkole realizowany jest międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego Przyjaciele Zippiego.
„Przyjaciele Zippiego” kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.
Program uczy dzieci:
- Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
- Jak mówić to, co chce się powiedzieć
- Jak słuchać uważnie
- Jak prosić o pomoc
- Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
- Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
- Jak mówić przepraszam
- Jak radzić sobie z prześladowaniem
- Jak rozwiązywać konflikty
- Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
- Jak adaptować się do nowych sytuacji
- Jak pomagać innymOto kilka zdjęć z naszych poniedziałkowych spotkań.
9tekst i zdjęcia Paulina Galica
PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 4 (DRZEWO CZYTELNIKA)
Kolejnym działaniem, wynikającym z treści Projektu Edukacyjnego „Drzwi do książki”, było zadanie dla uczniów klas czwartych pt. „Drzewo czytelnika”.. Podczas zajęć języka polskiego czwartoklasiści zapisywali na papierowych liściach, dlaczego czytanie jest ciekawe, czym jest dla nich książka, w jakim celu sięgają po lekturę. Wszystkie liście zostały zawieszone na makiecie dużego drzewa, które jest wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Dziękujemy Pani Monice Orłowskiej-Pawlik za zaangażowanie w realizację zadania.
Ukraińskie zwyczaje i potrawy na Wigilię
Święta zbliżają się coraz większymi krokami. Poniżej prezentujemy tekst o świątecznych zwyczajach (również kulinarnych) praktykowanych wśród rodzin ukraińskich w obrządku rzymsko-katolickim. Jego autorką jest uczennica klasy 6c - Mariya Tsebak, zdjęcia natomiast wykonała pani Natalia Tsebak.
Ukraińskie zwyczaje i potrawy na Wigilię
Na Ukrainie Boże Narodzenie zaczyna być obchodzone w Wigilię, 6 stycznia, po wschodzie pierwszej gwiazdy na niebie. Symbolizuje ona to, że kiedyś poinformowała mieszkańców Ziemi, że pojawił się na świecie Boży Syn. Dlatego należy zasiąść do stołu dopiero wtedy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Na stole musi znajdować się świeca, którą zapala właściciel domu.
Świąteczny posiłek składa się z dwunastu dań postnych. Wśród nich znajdziemy między innymi obowiązkową tego dnia kutię (kasza pszenna lub ryżowa z miodem, makiem i rodzynkami) i uzwar (kompot z suszonych owoców). Zwyczaj nakazuje, aby wszystkie dania były chude, czyli przygotowane były bez mleka, masła, kwaśnej śmietany i jajek.
Przed jedzeniem obowiązkowo wszyscy się modlą. Później zasiadają do stołu, przy którym raczą się wigilijnymi potrawami: pierogami z kapustą lub ziemniakami, zupą grzybową, barszczem, gołąbkami, pieczoną rybą z cytryną, duszoną fasolą duszoną kapustą z grzybami, pampuchami, pieczonymi ziemniakami z cytryną, derunami (ukraińskimi plackami ziemniaczanymi).
Podczas kolacji zabrania się odchodzić od stołu oraz dużo i głośno mówić. Pożądane jest, aby w Wigilię obiad zaczynał się od wniesienia do domu snopka pszenicy lub żyta. Ten snop jest również nazywany kolędą lub dziadkiem i symbolizuje dobrobyt rodziny. Snopek zostaje umieszczony w rogu stołu z naczyniami.
Zgodnie z ukraińską tradycją na stole leżały dwa obrus: pierwszy przykrywa siano znajdujące się na stole. Obrus ten przeznaczony jest dla dobrych duchów, w rogach stołu kładzie się na nim czosnek. Potem przykrywa się to drugim obrusem.
Wśród zwyczajów i świątecznych ukraińskich tradycji jest również kolędowanie.
Mariya Tsebak, klasa 6c
В Україні Різдво починають святкувати у Святвечір, 6 січня в ці дні святкують Греко-католики , після сходу першої зірки на небі. Це символізує те, що колись вона сповістила жителів Землі про те, що у світ зявився Син Божий. Тому сідати за стіл слід лише тоді, коли на небі зявиться перша зірка. На столі обовязково повинна бути свічка, яку запалює господар будинку.
Різдвяна трапеза складається з дванадцяти пісних страв. Серед них ми знайдемо кутю (пшенична чи рисова каша з медом, маком та родзинками) та узвар (компот із сухофруктів). Звичай наказує, щоб усі страви були пісними, тобто готувалися без молока, масла, сметани та яєць.
Кожен повинен помолитися перед їжею. Згодом сідають за стіл, де частуються святвечірніми стравами: варениками з капустою чи картоплею, грибною юшкою, борщем, голубцями, запеченою рибою з лимоном, квасолею тушкованою з капустою з грибами, варениками, печеною картоплею з лимоном, деруни (українські деруни) .
Під час вечері забороняється відходити від столу і багато і голосно розмовляти. Бажано, щоб на Святвечір вечеря починалася з внесення до хати пшеничного чи житнього снопа. Цей сніп ще називають колядою чи дідухом і символізує добробут родини. Пучок ставлять у кут посудного столу.
За українською традицією на столі було дві скатертини: перша накриває сіно, яке лежить на столі. Ця скатертина призначена для гарного настрою, на неї по кутах столу кладуть часник. Потім накривається другою скатертиною.
Серед звичаїв і різдвяних традицій України є й колядування.
JASEŁKA
W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i blasku świec, klasa 2a wystawiła Jasełka pt. ,,Dar człowieka dla Boga". Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii, Józefa i nowonarodzonego Jezuska. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Życzymy wszystkim otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi ..... bo
Zawsze jest wtedy Boże Narodzenie.5
RODZINNE WARSZTATY OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH W KLASIE 3B
16 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 3B wraz ze swoimi licznie przybyłymi rodzinami spędzili bardzo pracowite popołudnie na tworzeniu świątecznych ozdób.
Dzieci rozpoczęły swoją pracę od najbardziej apetycznej czynności - ozdabiania lukrem i kolorowymi posypkamipachnących pierników. Nie obyło się oczywiście bez podjadania tych wszystkich słodkości… Następnie dzieci wykonały śnieżne świeczniki, które na pewno będą oryginalną ozdobą stołu podczas wigilijnej kolacji. Nie zabrakło również ozdabiania kokardkami, piórkami, koralikami, pomponikami i kolorową włóczką zrobionej z patyczków choinki oraz dekorowania styropianowej gwiazdki kolorowymi cekinami.Powstały też bardzo oryginalne stroiki ze świerkowych gałązek i bombek. Na koniec warsztatów każda rodzina otrzymała certyfikat za wielkie zaangażowanie, kreatywność i aktywny udział w tym przedświątecznym spotkaniu.
Na świątecznie przyozdobionych stołach pachniały jodłowe gałązki i pomarańcze ozdobione goździkami, a w klasowej kawiarence czekały na dzieci pierniczki, ciasteczka, owoce i soczki, a na rodziców kawa i herbata.
Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe, w których wzięło udział aż 68 osób, upłynęły w ciepłej, świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd i pastorałek. Ten wspólny, pracowicie spędzony czas stał się doskonałą okazją do świetnej zabawy w rodzinnym gronie oraz niezwykłą lekcją kreatywności i zdolności manualnych dzieci i ich rodzin, a przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe na pewno nadadzą świątecznym dniom wyjątkowości i piękna.
Uczniowie klasy 3B wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tych warsztatów.
91tekst Iwona Moneta, zdjęcia Daria Moneta
Lekcja przedsiębiorczości w 3d
14 grudnia gościły w naszej klasie pani Ania i pani Paulina z banku BNP PARIBAS. Rozmawialiśmy o tym, co to jest bank i jaka jest jego historia. Obejrzeliśmy prezentację o kartach płatniczych, kontach bankowych, przelewach internetowych i bezpiecznym poruszaniu się w tej przestrzeni. Odpowiadaliśmy na pytania quizu. Za naszą wiedzę i zaangażowanie otrzymaliśmy płócienne worki na plecy, smycze, grę planszową „Samodzielniakfinansowy” oraz zaproszenie do zwiedzenia banku wiosną. Bardzo dziękujemy.
9tekst i zdjęcia Irena Dulanowska
MAGICZNE, ŚWIĄTECZNE WARSZTATY UCZNIÓW KLASY 3C WRAZ Z RODZICAMI
W piątek 9 grudnia 2022 r. o godz. 16:30 rozpoczęły się w naszej szkole świąteczne warsztaty dla rodziców i uczniów z klasy 3C. Spotkanie było radosnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Zorganizowane warsztaty przeniosły wszystkich zgromadzonych w nastrój oczekiwania na magiczne Święta Bożego Narodzenia…
Mali artyści wraz z rodzicami oraz rodzeństwem przy dźwiękach kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych wykonywali różnorodne ozdoby, wykazując przy tym wiele kreatywności i pomysłowości. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, takich jak: świeczniki, kolorowe gwiazdki, świąteczne stroiki, pachnące pomarańcze przyozdobione goździkami. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami dekorowały pierniki, używając jadalnych koralików, kolorowych posypek i lukrów.
W czasie warsztatów powstało wiele pięknych ozdób, które z pewnością będą zdobiły mieszkania i stoły w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warsztaty z udziałem rodziców dostarczyły wszystkim niezapomnianych chwil i emocji. Uśmiechów na twarzach naszych gości i dzieci nie brakowało w żadnej sekundzie spotkania.
Popołudniowe spotkanie minęło w mgnieniu oka, wprowadzając nas wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój i radosne oczekiwanie na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Justyna Rzeczycka63
TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA W KLASIE 3c
W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe, dlatego też w ramach Tygodnia Promocji Zdrowia uczniowie klasy III C przygotowali kolorowe i odżywcze kanapki.
Działania poprzedziła pogadanka na temat jedzenia zdrowych produktów. Uczniowie rozmawiali o zasadach zdrowego odżywiania, m.in. jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadania?
Po wskazówkach o higienie, bezpieczeństwie posługiwania się nożem oraz umyciu rąk uczniowie zabrali się do pracy. Samodzielnie smarowali pieczywo masłem i układali na nim wybrane przez siebie produkty. Dodatki do kanapek były różnorodne, dzieci przyniosły zdrowe i pożywne produkty: chleb, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, oliwki, szczypiorek, rzodkiewkę. Uczniowie wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe i wesołe kanapki.
Po zakończeniu prac uczniowie przystąpili do degustacji kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Samodzielne przygotowanie kolorowych, wesołych, zdrowych i odżywczych kanapek wywołało wśród uczniów wiele radości i napawało ich dumą. Podsumowaniem akcji było wspólne stworzenie plakatów nawołujących do przestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych.
Justyna Rzeczycka7
KOMÓRKI
Uczniowie klas 5 na lekcjach biologii poznawali budowę komórek: roślinnej,zwierzęcej, bakteryjnej i grzybowej.W domu musieli również wykonać model wybranej komórki. Dzieci wykorzystały do swoich prac różnych materiałów. Efekty pomysłowych i twórczych prac można podziwiać na korytarzu w szkole.
7
PIŁKA RĘCZNA - ZAWODY DZIEWCZĄT KLAS 7-8
W dniu 13.12 na sali Szkoły Podstawowej nr 1 na Zawiszowie odbył się turniej klas 7-8 dziewcząt w piłce ręcznej. W rozgrywkach wzięły udział 4 szkoły podstawowe. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne wygrywąjąc wszystkie mecze. Należy nadmienić,że tym samym powtórzyły sukces z tamtego roku. Uczennice naszej szkoły będą reprezentować Świdnicę w rozgrywkach na szczeblu regionu wałbrzyskiego. Skład drużyny, Natalia Sagałą, Zofia Miłkowska, Melania Mielcarek, Julia Dolata, Julia Mscich, Hania Madalińska, Sandra Dzidek, Julia Hołyńska i najmłodsza w tym gronie uczennica klasy szóstej Iga Pełka.
21
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „EUROPA I JA” - ŚWIETLICZAKI POZNAJĄ WŁOCHY
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Europa i ja" - Świetliczaki poznają Włochy
Podczas kolejnego spotkania ze słonecznym krajem, którym są Włochy dzieci oglądały bajkę pt. „Pinokio”. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Włoskie wakacje”. Omówiliśmy treść bajki. Następnie dzieci ze świetlicy wykonały pracę plastyczną - podobiznę Pinokia. Uczniowie poznali autora kultowej bajki pt: "Pinokio" - Carlo Collodi oraz historię powstania Pinokia. Spotkanie było pełne radości i nowej wiedzy o Włoszech.
Autor tekstu i zdjęć
Małgorzata Szmuc11
W Mikołajki... do Wałbrzycha
6 grudnia uczniowie klasy 5c odwiedzili w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalna w Wałbrzychu miniaturową wersję Centrum Nauki Kopernik, czyli tak zwaną Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA. Uczniowie przetestowali 18 różnych, interaktywnych stanowisk prezentujących w ciekawy sposób podstawowe prawa fizyki i zjawiska optyczne. Czy SOWA inspiruje? Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
Marzanna Pietrzak
32
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie