• Robotyka
          • ROBOTYKA KLASY III

          • 2 czerwca klasy III brały udział w warsztatach robotyki i programowania. Dzieci miały szansę przeżyć kosmiczną przygodę już teraz! Nauczyły się, czym są diody, dlaczego świecą i jak programować ich działanie, wykorzystując logikę i świetnie się bawiąc. Poznały podstawy programowania, działania silników i robotyki. Twoje pociechy mogą przyswoić podczas fascynującej przygody z rówieśnikami. Zajęcia dla dzieci były zarówno edukacją, jak i dobrą zabawą!
            tekst Ewa Kurasz

        • Muzeum tkactwa
          • WYCIECZKA DO MUZEUM TKACTWA

          • 6 czerwca 2022 r. dzieci z klas 2B i 2C wybrały się do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

            Wzięły tam udział w zajęciach pt. ”Jak powstaje tkanina”, które odbyły się w formie lekcji pokazowej i warsztatów prezentujących historię tkactwa i poszczególne etapy obróbki lnu z wykorzystaniem sprzętów używanych w XIX wieku do przygotowania przędzy i tkanin. Uczniowie dowiedzieli się, z czego robione są ubrania, poznali proces pozyskiwania nici wełnianej i lnianej, zobaczyli, jak niegdyś wyglądały krosna. Lekcja uzupełniona była bajką animowaną o kreciku, który chciał mieć spodenki z kieszeniami. Uczniowie własnoręcznie skręcali nici lniane, tkali na krośnie, mogli z bliska przyjrzeć się pracy na kołowrotku.

            Dodatkową atrakcją wycieczki były drugie zajęcia pt. "Pranie, prasowanie i higiena dawniej" - była to lekcja muzealna połączona z warsztatami mydlarskim. Uczniowie mieli okazję spróbować, jak w dawnych czasach ludzie prali za pomocą tary, dowiedzieć się, co to jest mydlnica zwyczajna, dlaczego żelazka miały duszę oraz jak działa magiel. Wspólnymi siłami wykonały mydełko z masy glicerynowej, dodając kolorowe barwniki oraz wybrane zapachy.

            Wycieczka była bardzo ciekawa, a drugoklasiści wrócili do szkoły z zakupionymi w sklepiku pamiątkami, pełni pozytywnych wrażeń i emocji.

            tekst Iwona Moneta zdjęcia Justyna Rzeczycka i Iwona Moneta

        • Konkurs historyczny
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

          • Międzyszkolny Konkurs Historyczny "Bolko II Świdnicki i Jego czasy".

             3 czerwca 2022 roku uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w konkursie dotyczącym życia i działalności Bolka II Świdnickiego. Drużyny z 8 świdnickich szkół miały za zadania wykazać się znajomością zabytków, historii i zasięgu terytorialnego Księstwa Świdnicko - Jaworskiego. Po wykonaniu wszystkich zadań wyłoniono zwycięskie drużyny. 

            I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

            II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki

            III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 105 im. Polskich Podróżników i Odkrywców

             

            Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałą zabawę a nauczycielom za propagowanie edukacji regionalnej.

        • Spotkanie autorskie
          • NASI UCZNIOWIE NA SPOTKANIU AUTORSKIM

          •    3 czerwca 2022 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zorganizowała spotkanie autorskie z Kawalerem Orderu Uśmiechu p. Markiem Michalakiem, połączone z promocją książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Spotkanie autorskie prowadziła Prezydent Świdnicy p. Beata Moskal- Słaniewska.

               Uczniowie naszej szkoły wspólnie z p. Dyrektor i bibliotekarzami uczestniczyli w tym wydarzeniu.

               Czytelnicy mieli okazję spotkać się z pisarzem i posłuchać jego refleksji na temat praw i godności dziecka. Mogli również kupić książkę p. Marka Michalaka i poprosić o autograf autora.

             

            tekst Renata Zalas, Iwona Moneta zdjęcia Iwona Moneta 

        • Wycieczka 5b
          • WYCIECZKA KLASY 5B

          • 03 czerwca 2022 r. klasa 5b pod opieką wychowawczyni p. Kamilli Banaszczyk i p. Aleksandry Barańskiej-Zemsty była na wycieczce w Twierdzy Kłodzkiej. Do Kłodzka uczniowie dotarli szynobusem. Na miejscu przywitała ich pani Danuta - przewodnik. Oprowadziła przybyłych po twierdzy, opowiedziała o jej historii i zaprowadziła do kazamatów, gdzie na wszystkich czekał kolejny przewodnik, pan Sławek. Klasa została podzielona na dwie drużyny: Prusaków i Austriaków. Pan przewodnik opowiedział o wojnach śląskich. Drużyny wybrały swoich dowódców i osoby, które pełniły funkcje cesarzowej i króla. Pozostałym uczestnikom zabawy losowo przydzielono inne funkcje. Każda drużyna ze swoim przewodnikiem udała się na dalsze zwiedzanie. Pani Danuta oprowadzała po wystawach i opowiadała o życiu żołnierzy w twierdzy. Pan Sławomir uczył musztry i przydzielał drużynom zadania sprawnościowe. Każda drużyna zdobywała srebrne talary za poprawnie udzielone odpowiedzi lub wykonane zadania. W połowie zabawy drużynom zmieniono opiekunów. Po przerwie śniadaniowej miedzy drużynami rozegrano trzy mecze w warcaby. Było przeciąganie liny i wojna na gąbki, piłki i czarnego kota. W naszej bitwie, przeciwnie niż to było w historii, wygrała drużna Austo-Węgier z ilością 78 talarów (przeciwnicy uzbierali 67 talarów). W nagrodę przedstawiciele tej drużyny przygotowali armatę do wystrzału.  Zwieńczeniem zmagań było wejście na punkt widokowy twierdzy i oczywiście zakupienie pamiątek. Po czterech godzinach zabawy uczniowie opuścili Twierdzę Kłodzką. W drodze na dworzec PKP był czas na lody. Cali, zdrowi, opaleni i uśmiechnięci wrócili do Świdnicy o 16:45.

            tekst i zdjęcia Kamilla Banaszczyk

        • Wycieczka 7b
          • Wycieczka do Podziemnego Miasta Osówka

          • Dnia 31 maja br. uczniowie klasy 7 b wraz z opiekunami zwiedzili Podziemne Miasto Osówka położone w Górach Sowich.  Młodzież poznała fascynującą historię miejsca. Uczniowie dowiedzieli się, że prace nad zwiedzanymi betonowymi korytarzami, umocnieniami i halami rozpoczęto w połowie 1943 r. Cel prac był utrzymywany w głębokiej tajemnicy. Niektórzy twierdzą, że miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni uważają, że budowano hale do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Przywożono również więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz getta w Łodzi i Krakowie.

            Uczniowie zwiedzili również naziemną część kompleksu Osówka stanowiącą zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu składającą się z tzw. Siłowni i Kasyna. W trakcie wycieczki młodzież miała możliwość spędzić czas w przepięknych okolicznościach przyrody.

                                                                       Red. Monika Orłowska-Pawlik

        • dzień dziecka
          • DZIEŃ DZIECKA W IIA

          • 1 czerwca to jeden z najpiękniejszych dni w roku.  Jest to dzień szczególnie wyczekiwany i ważny dla wszystkich dzieci małych i dużych na całym świecie.

             

            Tego dnia rodzice, dziadkowie, nauczyciele pamiętają o upominkach i urozmaicają tą wyjątkową okazję. W domach i szkołach organizowane są konkursy, zabawy oraz inne niespodzianki, które dają dzieciom radość, uśmiech i zadowolenie.

            W klasie 2A Dzień Dziecka rozpoczął się od przeprowadzenia ciekawych zabaw, podczas których wszystkie dzieci doskonale się bawiły. Rysowały swoje marzenia, rozwiązywały krzyżówkę, grały w ,,Memory’’ i w ,,Koło fortuny’’. Układały puzzle, grupowały wyrazy według podanej zasady, pokonywały labirynty. Dużo radości sprawiła dzieciom gra stolikowa, podczas której powstawały śmieszne stworki. Na koniec dzieci bawiły się  w kalambury, podczas których śmiechu nie było końca.

            Za dobry humor, energię i wspaniałą zabawę dzieci otrzymały dyplomy.

            Obchody Dnia Dziecka w klasie 2A zakończyły się swobodną zabawą na szkolnym placu zabaw.  

             

            Wszystkim dzieciom na całym świecie życzymy samych radosnych i beztroskich chwil, pełnych słońca, spokoju i miłości. Niech każdy dzień będzie nową przygodą, która pozwoli odkrywać tajemniczy świat.

            Wszystkie dzieci z 2A wraz z wychowawcą dziękują Rodzicom za kupno owoców, napojów oraz słodkości.

            tekst i zdjęcia Joanna Janiak

          • UNIA EUROPEJSKA - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

          • 9 Maja obchodzimy Dzień Europy, czyli święto pokoju i jedności. Dzień ten upamiętnia rocznicę wygłoszenia tak zwanej deklaracji Schumana, w której to określona została wizja współpracy politycznej państw europejskich.

            Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił maj - Miesiącem Unii Europejskiej. Uczniowie klas 7 - 8 opracowali prezentacje multimedialne na temat historii Unii, jej symboli, organów sprawujących władzę wprowadzanej jednolitej waluty. Natomiast uczniowie klas 4-6 opracowali ciekawostki na temat wylosowanych przez siebie państw, 

            Zapraszamy do zakładki na naszej stronie internetowej.

        • Potyczki sportowe
          • POTYCZKI SPORTOWE

          • 31 maja 2022 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się V Rodzinne Potyczki Sportowe.

            Głównym celem tego spotkania była integracja, wspólna zabawa dzieci, rodziców i nauczycieli oraz sportowa rywalizacja zgodnie z zasadami Fair Play. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze. Wszyscy bawili się wyśmienicie, wykazywali dużym zaangażowaniem, wolą walki i doskonałą współpracą.

            Do udziału w potyczkach zgłosiło się 8 rodzin (rodzice + 2 dzieci).

            1. Aleksandra, Roman, Julia, Melania Kucowie

            2. Karolina, Patryk, Julia. Wojciech Chrzanowie

            3. Monika, Jacek, Hubert, Wojciech Guzikowie

            4. Małgorzata, Maciej, Jakub, Hanna Mikołajczakowie

            5. Magdalena, Mariusz, Jan, Stanisław Hołubeccy

            6. Agnieszka, Dariusz, Jan, Lena Kortasowie

            7. Anna, Sebastian, Krzysztof, Aleksander Marcjanowie

            8. Magdalena, Przemysław, Antoni, Maria Miłkowscy

             

            W wyniku rywalizacji: I miejsce zdobyli: Karolina, Patryk, Julia. Wojciech Chrzanowie II miejsce: Agnieszka, Dariusz, Jan, Lena Kortasowie III miejsce: Aleksandra, Roman, Julia, Melania Kucowie

             

            Każda rodzina otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz medale, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc piękne puchary.

            W przerwie na wszystkich uczestników czekały soczyste jabłka i woda mineralna.

            Koordynatorami imprezy były p. Joanna Janiak i p. Sylwia Gołowkin przy współpracy p. Małgorzaty Madziały i p. Dariusza Kozłowskiego. Organizatorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem spotkania. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i współpracę.

             

             

            zdjęcia Sylwia Gołowkin tekst Joanna Janiak 

        • Dzień dziecka
          • JAK DZIECI Z KLASY 2B OBCHODZIŁY SWOJE ŚWIĘTO

          •  „Tylko dzieci potrafią zatknąć kij w piasku,

            uznać, że jest królową i obdarzyć go miłością”

             

            /Antoine de Saint – Exupéry/

            1 czerwca to wyjątkowy dzień, który uwielbiają wszystkie dzieci, te małe, te duże i te dorosłe.

            Uczniowie z klasy 2B świętowali już od kilku dni. Śpiewali piosenki, rozmawiali o prawach dziecka, o sposobach obchodzenia tego święta w różnych krajach, tworzyli piękne prace plastyczne.

            Ale kulminacją świętowania był 1. czerwca, który obfitował w wiele atrakcji. Przede wszystkim dzień ten różnił się od zwykłego dnia spędzonego w ławce szkolnej. Dzieci, pełne zapału i pomysłów, przyszły ubrane na kolorowo, przyniosły koce, słodkie przekąski, zabawki, gry i urządziły sobie klasowy piknik. Drugoklasiści grali w gry planszowe i zręcznościowe, bawili się na sportowo, malowali na folii.

            Czas upłynął bardzo szybko, w wesołej, radosnej atmosferze. To był niezapomniany dzień. Szkoda tylko, że Dzień Dziecka obchodzimy raz w roku.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Dzień dziecka
          • Dzień Dziecka w 2d

          • ​​​​​​Dzisiejsze zajęcia były dość nietypowe. W kąt poszły podręczniki i zeszyty, co nie zwolniło nas od myślenia. Rozwiązywaliśmy krzyżówki z hasłem, zagadki oraz zadania logiczne, układaliśmy wiersze.  Wszystko było na wesoło                        i  dotyczyło tematyki związanej z Dniem Dziecka.  Tradycyjną lekcję w-f zamieniliśmy na swobodne zabawy. Chętni wzięli udział w inscenizacji „Rzepki” Juliana Tuwima. Wykonaliśmy też portrety szczęśliwych dzieci. Dziś było nie tylko wesoło, ale słodko i pysznie  za sprawą deserków przygotowanych przez naszych Rodziców.

            ​tekst i zdjęcia Irena Dulanowska 

        • Dzień dziecka
          • DZIEŃ DZIECKA W KLASIE III A

          • „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi.”Janusz Korczak1 czerwca w klasie III A był dniem pełnym radości i zabawy. Od samego rana uśmiech malował się na twarzach dzieci. W tym dniu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia Janusza Korczaka – patrona dziecięcych marzeń, zostali zapoznani z Konwencją Praw Dziecka. Rozwiązywali ćwiczenia interaktywne, quizy, rebusy, zagadki. Wykonali kolorowe prace na temat „Dzieci świata”. Na koniec zajęć sala lekcyjna zamieniła się w salę kinową. Dzieci obejrzały animacje Walta Disneya pt. „Sing”. I oczywiście, jak to w kinie, nie mogło zabraknąć popcornu. Był także słodki poczęstunek, za przygotowanie którego serdecznie dziękujemy rodzicom.

             

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

          • ZBIÓRKA SPRZĘTU SPORTOWEGO DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA Z KIJOWA ZAKOŃCZONA

          • Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i pomogli zebrać sprzęt sportowy dla podopiecznych Domu Dziecka w Kijowie, którzy aktualnie przebywają w Świdnicy przy ul. Sprzymierzeńców 1-2.

            31 maja 2022 r. rowery, hulajnogi, piłki, rolki, skakanki, gumy do skakania zostały przewiezione do placówki, w której przebywają dzieci z Ukrainy. Mamy nadzieję, że zgromadzony sprzęt sportowy urozmaici czas spędzany na świeżym powietrzu i pozwoli na rozwijanie talentów sportowych. Wszystkim maluchom życzymy dobrej zabawy.