• Hania i Marysia
          • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego

          • Mamy ogromną przyjemność poinformować o kwalifikacjach naszych uczennic do drugiego etapu konkursu językowego !!! Hania Perzyna i Marysia Górka z klasy 7 B wspaniale zaprezentowały się w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego organizowanym przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu. Ogromne gratulacje ! Trzymamy kciuki w kolejnych etapach!!

        • Ścieżka zmysłów
          • KASZTANY, ŻOŁĘDZIE I SZYSZKI TRAFIŁY NA ŚCIEŻKĘ ZMYSŁÓW

          • Uczniowie naszej szkoły brali  udział w zbiórce kasztanów, żołędzi i szyszek do ścieżki zmysłów w ogródku EKO Ósemka. Kilka tygodni trwały poszukiwania tych owoców. Zostały przeszukane parki, lasy i okoliczne ogrody. Młodzież naszej szkoły w ogromnych workach, reklamówkach dostarczyła je do szkoły. Klasy ktore znalazły ich najwięcej zostaną nagrodzone gorącą pizzą. Zwycięskie klasy to 4d, 6b, 7a.

            DZIĘKUJEMY wszystkim klasom, które wzieły udział w zbiórce                 
            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego 

        • Lodowisko
          • Sezon rozpoczęty!

          • Dziewczęta z klasy 7b oraz 8b były dzisiaj na lodowisku.Takie zajęcia z wychowania fizycznego zawsze są lubiane. Każda uczestniczka ma ambicje coraz lepiej jeździć na łyżwach oraz miło spędzać wspólnie czas. W naszej szkole o dawna jest obowiązek noszenia kasku podczas zajęć na lodowisku. Każdy może otrzymać go za darmo. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - JĘZYK NIEMIECKI

          • Marcel z 8b z fenomenalnym wynikiem 29 pkt na 30 zakwalifikował się do powiatowego Zdolnego Ślązaka z języka niemieckiego. Życzymy mu powodzenia w kolejnych etapach.

        • Kiermasz
          • KIERMASZ ZACZYTANEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          • Od 30 października do 3 listopada w czytelni biblioteki szkolnej trwał kiermasz „zaczytanej” książki. Wszyscy chętni mogli kupić lektury, książki popularnonaukowe, baśnie, bajki itp. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Celem kiermaszu była nie tylko sprzedaż, ale również promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej. Cena każdej książki wynosiła 50 groszy.Dzięki zgromadzonej kwocie biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe egzemplarze. Dziękujemy za zainteresowanie i wsparcie, życzymy przyjemnej lektury.

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - KOLEJNE KWALIFIKACJE

          • Z przyjemnością informujemy o kolejnych kwalifikacjach do etapu powiatowego:

            Wiktor Abramski kl.7c matematyka

            Mateusz Czerwiński kl. 7a biologia

            Aleksandra Foltak kl. 7b matematyka

            Liliana Jarząbek kl. 8b biologia

            Natalia Jasionowicz kl. 8a chemia

            Jagoda Kawałko kl. 7b biologia

            Maria Lizurej kl. 8b chemia

            Aleksandra Sierakowska kl. 8b matematyka

            Łucja Sobolewska kl. 8b biologia, chemia

            Filip Świło kl. 7c geografia

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - JĘZYK ANGIELSKI

          • Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowali się:

            Zofia Białoskórska kl. 8b

            Amelia Dobrowolska kl. 7a

            Natalia Jasionowicz kl. 8a

            Barbara Kruźlak kl. 8a

            Hanna Perzyna kl. 7b

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Hydropolis
          • WYCIECZKA DO HYDROPOLIS

          • W piątek 3 listopada wraz z innymi uczniami z siódmych klasy pojechałam na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Wyjechaliśmy o godzinie 7:45 z pod zalewu w Świdnicy. Jechaliśmy tam półtora godziny. Gdy przyjechaliśmy poszliśmy do poczekalni, a następnie wszyscy uczestniczyliśmy w warsztatach, na których z gipsu  robiliśmy  skamieniałości, w między czasie pani opowiadała nam o skamieniałościach oraz zapoznaliśmy się z prehistorią czyli najdłuższym okresem w dziejach ludzkości. Po warsztatach udaliśmy się do muzeum, gdzie na wejściu znajdowała się drukarka wodna, która zrobiła na mnie wrażenie, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Wszyscy udaliśmy się do szatni po czym mogliśmy zacząć zwiedzanie, gdzie na początku obejrzeliśmy film o powstaniu pierwszej wody na ziemi. W muzeum znajdowało się wiele stref zwiedzania lecz najbardziej spodobała mi się strefa głębin, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądała łódź podwodna,  która dostała się na dno Rowu Mariańskiego. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny. Razem z koleżankami poszłyśmy do kawiarni aby zjeść drugie śniadanie, a następie postanowiłyśmy samemu zwiedzać. Po zakończonym czasie wolnym udałyśmy się do autokaru, którym pojechaliśmy do Świdnicy. Bardzo podobała mi się ta wycieczka, mimo że nie było słonecznej pogody wróciłam do domu zadowolona.

            Julia Kosmowska


            Dnia 03.11.2023r. chętne osoby z 7 i 8 klas pojechały na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Po przyjeździe do celu rozpoczęły się warsztaty. Z gipsu tworzyliśmy odbitki różnych skał i skamieniałości, a następnie pani instruktorka opowiadała nam o dziejach Ziemi i skamielinach. Po skończonych zajęciach udaliśmy się do głównego budynku Hydropolis i rozpoczęliśmy zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Po poznaniu wielu ciekawych informacji o wodzie, Wrocławiu i wielkiej powodzi w Polsce, mieliśmy godzinę czasu wolnego. Można było usiąść w kawiarni lub pochodzić i pooglądać Hydropolis. Po upływie tego czasu wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Świdnicy około godziny 14:30. na tej wycieczce można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nie żałujemy, że pojechaliśmy na nią. 

            Mateusz Czerwiński

             

            3 listopada o godzinie 7:45 wyruszyliśmy na wycieczkę do Wrocławia a dokładnie na ulicę Na grobli 17 do Hydropolis. Najpierw udaliśmy się do gabinetu, w którym wykonaliśmy lepką substancję i zalaliśmy nią gumowe foremki. Następnie pani pracująca w hydropolis powiedziała nam o skamieniałościach. Są to szczątki organizmów prostych (najczęściej jednokomórkowych) organizmów żyjących w krótkim czasie. Można do nich zaliczyć np. trylobity i amonity. Skamieniałości powstają w wyniku przykrycia rośliny lub zwierzęcia osadami. Później przedstawiła nam skamieniałości dając nam ich przykłady. Pokazała nam amonity czyli takie muszle, oraz trylobity. Opowiedziała nam o różnych erach między innymi o prekambrze, kambrze, karbonie itd. Gdy substancja w foremkach zaschła można było już je wyjąć. U mnie np. były to  2 amonity, ząb i jeżowiec. Po wyjęciu podziękowaliśmy pani i udaliśmy się do głównego budynku hydropolis. Po chwili czekania podszedł do nas pan i oprowadził nas po hydropolis pokazując np. ważne miejsca we Wrocławiu typu hala stulecia bądź rynek. Obejrzeliśmy film na temat pojawieniu się wody na planecie. Pan przedstawił nam stany skupienia wody oraz tak zwany wodny ogień który polega na wypuszczaniu pary wodnej i naświetlaniu jej pomarańczowym światłem przypominającym ogień. Pokazał nam statki i łodzie podwodne, oraz jedyną kopię podwodnej łodzi którą dopłynięto na dno Rowu Mariańskiego. Ostatnie 30 minut spędziliśmy zwiedzając sami i odpoczywając w kawiarni. 

            Bardzo mi się podobało.

            Wojciech Chrzan


            W dniu 03.11.23 miałam okazję odwiedzić Hydropolis, fascynujące i ciekawe miejsce poświęcone nauce o wodzie. Chciałabym podzielić się moimi wrażeniami z tej wizyty. W trakcie wizyty mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz licznych interaktywnych  wystawach i eksperymentach dotyczących  wody.Najbardziej podobały mi się liczne modele żaglówek, gdyż interesuje się żeglarstwem.Polecam to miejsce osobom interesującym się ekologią i ochroną środowiska.

            Milena Strugała

             

            W dniu 3.11.2023 pojechałem na wycieczkę do Hydropolis. Gdy dojechaliśmy to poszliśmy na warsztaty. Na warsztatach Pani pracująca w Hydropolis kazała nam zająć miejsca przy stolikach. Jak wszyscy zajęli miejsca to Pani kazała nam zrobić odlewy skamielin. Po zrobieniu odlewów Pani zrobiła nam krótką powtórkę z wiadomości z geografii o dziejach ziemi na podstawie zegarka, również oglądaliśmy i dotykaliśmy skamieliny np. zęby. Po tym powtórzeniu wiadomości wyjęliśmy nasze odlewy, zabraliśmy je i poszliśmy do głównego centrum Hydropolis. Po krótkiej przerwie Pan przewodnik zaczął nas oprowadzać. Na samym początku poszliśmy do sali kinowej by obejrzeć film o ziemi. Po filmie Pan przewodnik zabrał nas do pary wodnej imitującej ogień. Z tego co się dowiedziałem  to ten pomysł został zaczerpnięty z USA. Póżniej poszliśmy zobaczyć takie wielkie pudło przeźroczyste w którym były pióra imitujące śnieg. Po pokazaniu strefy wody poszliśmy do strefy map. Na tej strefie Pan przewodnik nam pokazał między innymi powódź tysiąclecia jak zalała Wrocław i najważniejsze punkty Wrocławia. Też się dowiedziałem, że we Wrocławiu powstał pierwszy strój do nurkowania stworzony przez Karla Heinricha Klingerta. Po tej strefie poszliśmy na strefę związaną z statkami i maszynami związanymi z wodą. Zobaczyłem maszynę do robienia pary wodnej i dowiedziałem się, że gdyby nie powstał film o Tytanicu to każdy by o nim zapomniał. Na sam koniec zwiedzania Hydropolis z przewodnikiem dowiedziałem się jak bardzo szkodliwy jest plastik w wodzie i ile tego trafia  do wody po zobaczeniu ilości plastiku jakiego nazbierało Hydropolis. Też zobaczyłem batyskaf, który popłynął na dno rowu Mariańskiego i dowiedziałem się ile osób popłynęło na dno rowu Mariańskiego. Jak Pan przewodnik skończył z nami wycieczkę to mialem z grupą czas dla siebie i zobaczyłem wszystko co chciałem tam zobaczyć.   Wycieczka była bardzo ciekawa, ponieważ przypomniałem sobie dużo rzeczy z lekcji i dowiedziałem się nowych, więc uważam, że to była edukująca wycieczka.                                                                                                            
             

            Hubert Kasprzyk.

            Dzisiaj byłam we Wrocławiu. Zwiedzaliśmy tam Hydropolis. Było tam dużo ciekawych ekspozycji m.in. pierwszy strój nurka, technologie multimedialne, interaktywne instalacje czy sale kinowe. Podsumowując w Hydropolis było bardzo ciekawie oraz chętnie wróciłabym tam.


            Martyna Wawrzonowska

             

            Dziś, 03.11. pojechałam  na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Gdy przyjechaliśmy, w poczekalni powitała nas pani która zaprowadziła nas do budynku gdzie odbywały się warsztaty. Na warsztatach wykonywaliśmy odlewy skamielin z gipsu, a pani instruktor opowiedziała nam co nieco o powstaniu skamielin oraz ogólnie świata, er i co się w ich ciągu wydarzyło. Po warsztatach poszliśmy do głównego budynku. Tam wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy różne atrakcje, takie jak film o powstaniu wody , maszynę parową , konstrukcje statków, i wiele innych ciekawych konstrukcji. Potem odwiedziłam z koleżanką mała kawiarnię, w której można było kupić napoje, jak i różne wypieki i przekąski. Na koniec wróciliśmy autokarem na miejsce zbiórki. Wycieczka bardzo mi się podobała, a moimi ulubionymi jej częściami były warsztaty, konstrukcja z rybami i rekinem nad głowami oraz strefa odpoczynku.

            Nel Kowal

            Wycieczka odbyła się 03.11, spotkaliśmy się o 7:30 na parkingu nad zalewem. Autokarem pojechaliśmy do Wrocławia do Hydropolis. Po przyjeździe poszliśmy na warsztaty dotyczące skamielin, podczas warsztatów odlewaliśmy skamieliny z gipsu. Po warsztatach przeszliśmy do innego budynku na wystawę związaną z wodą. Pan przewodnik opowiadał nam o powodzi we Wrocławiu. Była wystawa która przedstawiała parę wodną, była ona podświetlana przez co wyglądała jak ogień. Na samym początku zwiedzania poszliśmy do Sali kinowej, w której puszczono film dotyczący powstania wody na ziemi.

            Małgorzata Tomsia

             

        • Recytacja
          • Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”

          •  2 listopada 2023 r. odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” organizowany przez MDK w Świdnicy. Główne cele konkursu to: popularyzowanie treści patriotycznych, budowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków, uwrażliwianie na piękno mowy ojczystej, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, zachęcanie do prezentacji scenicznych.

            W kategorii klas IV-VI naszą szkołę reprezentowały: Małgorzata Kusideł z 5b, Gabriela Górka z  5b, Łucja Szeredi 4a. Natomiast w kategorii klas VII - VIII wystąpili: Anna Szeredi i Aleksandra Cnota z klasy 7a oraz Filip Świło z klasy 7c.

            Jury, oceniając występy, brało pod uwagę m.in.: dobór tekstu (rzadko prezentowanego i mało znanego odpowiedniego do wieku i predyspozycji recytatora) i jego interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Gabriela Górka z 5b i Łucja Szeredi z  4a oraz Anna Szeredi z kl. 7a i Filip Świło z kl. 7c zostali laureatami konkursu i wezmą udział w finale, który odbędzie się 8 listopada w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

             

            https://mdk.swidnica.pl/eliminacje-powiatowego-konkursu-recytatorskiego-poezji-patriotycznej-2/

            tekst Anna Zoła, Natalia Jezierska, zdjęcia Anna Zoła, Aleksandra Barańska - Zemsta 

        • Teakwndo
          • Dwoje wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8 przywiozło ze sobą medale

          • W dniach 28 - 29 października 2023 r. na Opolskiej Stegu Arenie odbywał się Taekwon-do Polish Open Cup (Otwarty Puchar Polski) zorganizowany przez Związek Sportowy Polska Unia Taekwon-do. W najważniejszej imprezie tej części sezonu udział wzięło ponad 700 zawodników z 32 klubów, w tym również reprezentacji takich krajów jak Mołdawia, Rumunia i Litwa. 

            W zawodach Akademię Sztuk Walki "Rooster" reprezentowało 18 zawodników, w tym dwoje wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. 

            Nasza reprezentacja występująca w Pucharze Polski zdobyła aż 15 medali w tym 5 złotych, 5 srebrnych oraz 5 brązowych. Szczególnie jesteśmy dumni z faktu wygrania klasyfikacji medalowej w grupie wiekowej dzieci młodszych. Jako klub zdominowaliśmy konkurencję walk softstick, gdzie na każdym stopniu podium stanął nasz reprezentant.

             

            Poniżej przedstawiamy wyniki sportowe naszych podopiecznych. 

             

            Kategoria dzieci: 

            Maja Żyłka (sekcja Świdnica) 

            - złoty medal w konkurencji technik specjalnych 

            Krzysztof Marcjan (sekcja Świdnica) 

            - brązowy medal w konkurencji walk soft-stick

        • KONKURS
          • WYNIKI KONKURSU

          • W październiku odbył się międzyszkolny konkurs dla klas I-III i IV-VIII Odmawiajcie codziennie różaniec pod hasłem Maryja, śliczna Pani. Zadaniem uczniów było zaprojektować suknię dla Maryi. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w konkursie. Miło mi poinformować, że dwoje dzieci z naszej szkoły otrzymało nagrody.W kategorii klas I-III, II miejsce zdobył Ignacy Bojnowski z klasy 2a. W kategorii klas IV-VIII, II miejsce zdobył Jan Bojnowski z klasy 4c.

            Gratuluję

        • Dzień dyni
          • DYNIOWE SZALEŃSTWO W KLASIE 1B

          • 31 października 2023 r. dzieci z klasy 1b uczestniczyły ciekawych zajęciach okazji Dnia Dyni, podczas których lepiej poznały to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani na pomarańczowo,  i przynieśli do klasy różnorodne dyniowe gadżety oraz prawdziwe dynie

            Dzień Dyni pozwolił pierwszoklasistom poznać cykl rozwojowy dyni, wielką różnorodność tego warzywa i wzbogacił wiedzę na temat jego zdrowotnych właściwości. Dzieci poznały także dyniowe rekordy i dowiedziały się, skąd wzięła się dynia. Rozwiązywały interaktywne dyniowe sudoku, układały puzzle. Nie mogło oczywiście zabraknąć prac plastycznych związanych z tym dniem, a mianowicie wykonywania maski w kształcie dyni czy wypełniania kształtu dyni farbą plakatową za pomocą folii bąbelkowej. Dzieci mogły również degustować dyniowe smakołyki: ciasteczka, pianki, pestki dyni oraz przygotowane przez rodziców dyniowe wypieki. 

            Na zajęciach wf-u pierwszoklasiści brali udział w dyniowych wyścigach rzędów. Układali dynie rosnąco i malejąco, podawali sobie dynie w rzędach różnymi sposobami, pokonywali dystans w pozycji raka lub pająka z dynią na brzuchu.

            Na zakończenie zajęć dzieci pozowały do zdjęć w dyniowej fotobudce. 

            Ten dzień był pełen wrażeń i dziecięcej radości.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Zalogowani
          • Zalogowani

          • Dzisiaj, 26.10 br. uczniowie klas 8 uczestniczyli w uroczystej gali otwierającej 8 edycję programu Zostańcie z nami - Miasto i Powiat Świdnica, czyli 8 edycji popularnych ZALOGOWANYCH.

        • Dzień psa
          • Dzień kundelka u świetliczaków

          • Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto - Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze świetliczaki przyniosły swoich pluszowych przyjaciół. Dzieci  podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Wykonały papierowe pieski, które posłużyły do samodzielnie wymyślonej zabawy w teatr. Świetliczaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!

            TEKST Małgorzata Szmuc
            ZDJĘCIA wychowawcy świetlicy

        • Zdolny
          • Dolnośląski Konkurs Polonistyczny "zDolny Ślązak"

          • Mamy przyjemność poinformować o sukcesie uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązak”. Są to: Maja Białoń, Maria Lizurej, Liliana Jarząbek, Aleksandra Sierakowska, Łucja Sobolewska, Karol Konarzewski z klasy 8b; Lena Grzeczka i Natalia Jasionowicz z klasy 8a; Anna Szeredi i Mateusz Czerwiński z klasy 7a oraz Iga Pełka z klasy 7c. 

            Wyżej wymienieni uczniowie, biorąc udział w niezwykle trudnych zmaganiach konkursowych, walczą o następujące uprawnienia: do najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Warto przypomnieć, że organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą „zDolny Ślązak” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a konkursy te realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Serdecznie gratulujemy siódmo- i ósmoklasistom sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu! Mocno trzymamy za Was kciuki!

            Natalia Jezierska

          • Uczniowie klas czwartych na spektaklu "Teatralne ABC"

          • W poniedziałek, 23 października, uczniowie klas czwartych obejrzeli w auli I LO spektakl "Teatralne ABC" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza, którego misją jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę, jak również przygotowaniem widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury.

            Czwartoklasiści poznali historię młodego urwisa, który nie potrafił właściwie zachować się w teatrze: przeszkadzał aktorom i widzom. Ponieważ lekceważył wszelkie prośby i uwagi, został ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotkał znane z historii teatru i baśni postaci. Ich opowieści i przygody w zadziwiający sposób odwoływały się do zachowań chłopca. Bohater, zauroczony różnorodnością i wyjątkowością sceny, zaczął doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznał sztukę aktorską, stał się bardziej pokorny. Czas spędzony w teatrze nie był dla niego czasem straconym – podobnie jak dla uczniów klas czwartych z naszej szkoły.

            Poniżej prezentujemy relacje uczniów klasy 4b z wyjścia na spektakl "Teatralne ABC".

             

             

            W poniedziałek, 23.10.23 r., z moją klasą wybrałam się do I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy na spektakl pt. "ABC Teatru". Spektakl pokazywał nam, jak mamy się nie zachowywać w teatrze.

            W trakcie spektaklu na scenę wpadł chłopak, który zaczął w przeszkadzać. Wszyscy myśleli, że chłopak jest uczniem szkoły, lecz był to aktor. Spektakl był stworzony w ten sposób, żeby przemawiać do młodszej widowni. Były wplatane zwroty, które w obecnych czasach młodzież często używa. Chłopak cofnął się w czasie, żeby zobaczyć, jak trudna jest praca aktora, ponieważ jeżeli widownia słucha i ciekawi ją spektakl, aktor jest bardzo szczęśliwy. Spektakl bardzo mi się podobał, ponieważ naprawdę do mnie przemówił.

             

            Hania Bułat

             

            W poniedziałek byliśmy w teatrze. Przedstawienie, jakie wówczas obejrzałem, było jednym z najlepszych, jakie dotychczas widziałem. Aktorzy występowali nie tylko na scenie, ale i między publicznością. Nie wiedziałem, że tak można. To przedstawienie uświadomiło mi, że aktorzy nie mają łatwej pracy. Pod koniec przedstawienia jeden z aktorów zatańczył do piosenki pt. "Griddy". Przedstawienie było zabawne, bo jeden z aktorów posługiwał się zwrotami młodzieżowymi.

            Jan Hołubecki

             

             

            W poniedziałek, 23 października, uczniowie czwartych klas wybrali się do teatru, aby pooglądać przedstawienie. 

            Na początku na widownię przyszedł aktor, który myślałam, że jest uczniem szkoły, w której był ten spektakl. Później wszedł na scenę i powiedzieli, żeby zasłonić zasłony i przepraszają za zamieszanie. 

            Pomyślałam sobie, że to nie jest zaplanowane, lecz później okazało się inaczej. Główny bohater przeniósł się w czasie do dawnych czasów i dzięki kostiumowi stał się widoczny. Kiedy chciał wrócić do swoich czasów, nie było to proste. Wszystko dobrze się zakończyło, a główny bohater wrócił do domu.

             

             

            Bardzo mi się podobało i chętnie obejrzałabym to jeszcze raz, ponieważ aktorzy świetnie grali swoje role, a samo przedstawienie było ciekawe.

            Kaja Widło

             

             

            Na początku były dwie postacie w maskach, które grały swoje role. Wtedy wszedł chłopiec. On przeszkadzał, więc został przeniesiony do innego wymiaru, gdzie ludzie go nie widzieli i nie słyszeli. Tego chłopca słyszały tylko kukły. Dały mu kostium, żeby można go było zobaczyć i usłyszeć. Musiał mieć jeszcze klucz, żeby przedostać się do swojego wymiaru. Znalazł ten klucz, ale chciał uratować teatr przed zamknięciem, więc zagrał rolę Kaja z "Królowej Śniegu", bo aktor zachorował. Powtarzał rolę, aż zasnął i w ten sposób przedostał się do swojego wymiaru. 

            Bardzo mi się podobało, ponieważ spektakl był zabawny i śmieszny.

            Katarzyna Wawer

             

             

            W poniedziałek, 23 października, poszłam z moją klasą I LO na spektakl.

            Gdy doszliśmy na miejsce, usiedliśmy w rzędach i czekaliśmy z niecierpliwością na rozpoczęcie spektaklu pt. "ABC Teatru". To przedstawienie było o ciężkiej pracy aktorów. Był to ciekawy i pełen wrażeń spektakl. To przedstawienie podobało mi się również dlatego, ponieważ było mądre i wesołe.

             

            Kornelia Nieciąg

            Natalia Jezierska

        • Ekoósemka
          • EKO ÓSEMKA - REALIZACJA PROJEKTU

          • 21 kwietnia w Wałbrzychu oficjalnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”. To konkurs organizowany od lat przez fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland, działającą w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park. W konkursie wybierane są, a następnie dofinansowywane oryginalne i ciekawe pomysły dotyczące ekologii i zdrowego stylu życia.

            Nasz projekt EKO ÓSEMKA zajął drugie miejsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 25 000 zł  i teraz nadszedł czas na realizację.

             

            W ramach projektu zakupione zostały:

            - hotele dla owadów,

            - skrzynka meteorologiczna,

            - skrzynio-ogródki na rośliny zielne,

            - równoważnia,

            - tablice edukacyjne.

            Projekt zakłada wykonanie ogrodu zmysłów, który ma stymulować sensory wzroku, dotyku, zapachu i smaku. Ogród będzie pełnił również funkcje edukacyjne zachęcające do obcowania z przyrodą. Już teraz powstaje ścieżka zmysłów i kwietna łąka, została zamontowana podwyższona grządka na rośliny zielne a wkrótce pojawią się hotele dla owadów i równoważnia. W realizację projektu zaangażowani są uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele.  
            Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.

        • Gross rosen
          • Wycieczka 8b do Gross Rosen

          • 18 października byłem klasowej wycieczce do obozu Groß-Rosen w Rogoźnicy. Poznałem historię tego strasznego miejsca i w jaki sposób byli traktowani więźniowie. Z racji pobliskich złóż granitu, obok obozu więźniowie wykopali kamieniołom. Obóz ten przeszło około 120 tysięcy więźniów. Wśród nich byli Polacy, więźniowie polityczni Hitlera, Świadkowie Jechowi, homoseksualiści, dezerterzy oraz przede wszystkim Żydzi. Do każdej z tych grup SS przydzieliło odpowiedni trójkącik na koszuli. Niestety, był to jeden z najgorszych pod względem przeżywalności obozów koncentracyjnych. Więźniowie byli głodzeni i dostając 1/4 zdrowiej porcji jedzenia byli zmuszani do codziennej 6 godzinnej pracy w kamieniołomie. Jak powiedział przewodnik co trzeci więzień giną z przemęczenia, czy licznych chorób.

            Poznałem również sposoby w jaki skazani starali się przeżyć obóz. Był to handel, sport- głównie boks oraz piłka noża. Sporty te podnosiły więźniów na duchu i dawały nadzieję na leprze jutro.

            Niestety Gross-Rosen wyzwolono dopiero 7-8 maja 1945 r. Wiele więźniów, którym udało się doczekać na ratunek ze strony Rosjan, na wskutek przejedzenia zmarło. Wyniszczony organizm nie wydzielał już wystarczającą ilość energii aby trawić jedzenie

             Jest to jeden z najtragiczniejszych obozów i mam nadzieje że Polacy, oraz Świat nigdy nie zapomni o mordach hitlerowskich obozów śmierci.

             

            Franciszek Halicki, 8b

             

            Dnia 18.10 pojechałam wraz z klasą na zwiedzanie  Muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy. Dotarliśmy tam ok. 9.00 i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw obejrzeliśmy film, w którym wypowiadali się więźniowie, którym udało się przeżyć obóz. Następnie przewodnik opowiedział nam o makiecie całego terenu i zaprosił nas na wystawę. Później weszliśmy już na teren dawnego obozu gdzie zobaczyliśmy m.in.: nieczynny już kamieniołom  rogoźnicki, pozostałości po barakach oraz budynek, w którym znajdowała się kuchnia. W odnowionym baraku mogliśmy zobaczyć jak wyglądała prycza. Usłyszeliśmy historię o zawodach sportowych, które były rozgrywane pomiędzy więźniami, a oficerami. Po zwiedzaniu poszliśmy na warsztaty dotyczące żywienia więźniów. Mieszkańcy obozu dostawali jedynie 1490 kcl dziennie.Wyjazd pokazał mi życie w obozie w latach II wojny światowej. Mimo przygnębiającego tematu, zwiedzanie było interesujące.

            Ola Sierakowska, 8b

             

            Myślę, że wycieczka do Gross rosen, bądź jakiegokolwiek innego obozu koncentracyjnego jest traumatycznym wydarzeniem. Podczas wojny, w tym miejscu działy się okropne rzeczy, takie jak głodzenie i mordowanie ludzi. Nie potrafię zrozumieć skąd tyle nienawiści było do drugiego człowieka. Wycieczka nauczyła mnie również, że jedzenie trzeba szanować, bo nie każdy może mieć je pod ręką, tak jak więźniowie w tamtych czasach. W muzeum pokazano nam jak wyglądały padiaki, miski, prycze i warunki życia ludzi mieszkających tam na codzień. Dowiedziałam się też, że kamieniołom, który znajduje się obok został stworzony przez więźniów. Podsumowując wycieczka do Gross Rosen ukazuje smutne i tragiczne losy najczęściej niewinnych ludzi, fatalne warunki żywieniowe, pozwalanie na przemoc, wygładzanie, poniżanie innych w czasie wojny, ale dzięki niej zaznajomiłem się bardziej z historią tego obozu koncentracyjnego.

            Liliana Jarząbek, 8b

             

            W środę, 18.10 razem z klasą odwiedziłam muzeum Groß-Rossen w Rogoźnicy - czyli pozostałości po obozie koncentracyjnym. Wycieczka była bardzo ciekawa, dużo dowiedziałam się o codzienności więźniów w obozie, o traktowaniu ich przez SS oraz o nieziemsko niskoklaorycznych posiłkach, które spożywali mimo ciężkiej, kilkunastogodzinnej pracy. Mimo bardzo trudnego i druzgocącego tematu, wycieczka udała się nam. Wycieczka do Groß-Rossen nauczyła mnie, jak ciężkie było życie ludzi w obozie, w jakich koszmarnych warunkach żyli. Mam nadzieję, że nigdy więcej tak potworne miejsca, zostaną tylko pamiątką po latach cierpień wielu tysięcy ludzi i, że nigdy ich działalność nie zostanie wznowiona.

             

            Maria Lizurej, 8b

             

            Dnia 18 października 2023 roku pojechałam wraz z moją klasą na wycieczkę do Gross-Rosen. Podczas wizyty widziałam fundamenty zburzonych budynków w obozie oraz obrazy narysowane przez więźniów. Pan przewodnik również opowiadał nam o rangach więźniów w obozie i tłumaczył znaczenie koloru trójkąta na ubraniu. Uważam a wycieczkęza bardzo interesującą i ciekawą. Mimo pochmurnego tematu pan przewodnik opowiadał wszystko bardzo interesująco, co zachęcałodo słuchania.Aniela Żek, 8b

             

            Osiemnastego października odbyła się wycieczka klasy 8B do  obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wycieczka ta miała na celu pokazanie ósmoklasistom wygląd obozów koncentracyjnych oraz przedstawienie panujących w nich warunkach.Po dojechaniu do obozu przewodnik puścił klasie film oraz opowiedział gdzie co jest na makiecie obozu oraz historie danych budynków. Po skończeniu opowiadanej historii, przewodnikzaprowadził klasę do pomieszczenia z zdjęciami pokazującymi osoby sprawujące władze w obozie, stroje, buty skurzano drewniane jak i zarówno drewniane, części narzędzi, rysunkiprzedstawiające prace w obozie oraz zdjęcia ilustrujące wygłodzenie więźniów obozu.Po obejrzeniu przedmiotów i zdjęć będących w danym pomieszczeniu, była chwila na skorzystanie z toalety, po  czym przewodnik zaprowadził klasę w część obozu, w którejprzebywali więźniowie.Na początku oprowadzający zaprowadził grupę do kamieniołomu, w którym wydobywany był granit, po czym opowiedział związaną z nim historię. Po opowiedzianej historii, klasazostała zaprowadzona do budynku kuchni części więźniów.W dalszej części wycieczki pokazane klasie były fundamenty bloków 18 oraz 19, po czym klasa zapaliła przyniesione znicze przy ścianie śmierci. Następnie przewodnik zaprowadziłklasę do budynku będącego rekonstrukcją baraku. W budynku tym oprowadzający włączył klasie film o boskie w obozie oraz piłce nożnej.Pod koniec wycieczki po obejrzeniu filmów klasa wróciła do budynku znajdującego się w części SSmanów, w którym odbyły się warsztaty na temat żywienia.Po warsztatach był koniec wycieczki, a klasa wróciła do Świdnicy.

             

            Michał Byrczek, 8b

        • kiermasz
          • Jesienny kiermasz zaczytanej książki

          • Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki szkolnej na kiermasz zaczytanej książki, który odbędzie się 30 i 31 października. Każdą książkę będzie można kupić za 50 gr.

            Serdecznie zapraszamy!

             

        • konkurs
          • KONKURS RECYTATORSKI

          • W czwartek 19.10.2023 r. odbył się Konkurs Recytatorski „Wesoła Kokoszka” dla dzieci z klas II i III (etap szkolny). Wzięło w nim udział 22 uczniów. Program prezentowany przez uczestników oceniało jury w składzie:pani Anna Richter, pani Katarzyna Legut, pani Aleksandra Barańska.

            Prezentacje uczniów oceniane były według następujących kryteriów: dobór repertuaru,interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne.

            Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu wytypowało dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wesoła Kokoszka” w Marcinowicach. Najlepszymi okazały się Inga Suchorowska z klasy IIa oraz Oliwia Perek z klasy IIIc. 

            Gratulujemy Dziewczynkom i trzymamy kciuki podczas konkursu finałowego!