• Świetliczaki
          • RAZ NA LUDOWO

          • Raz na ludowo

            W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia inspirowane sztuką ludową - łowicką. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. ''Stroje ludowe dla dzieci''. Mogli obejrzeć i przymierzyć orginalny serdak łowicki - żeński, a następnie własnoręcznie ozdabiali kubraczki. Wszyscy wykazali się kreatywnością i weną twórczą.

            Zdjęcia i tekst Katarzyna Legut, Małgorzata Szmuc

        • Konkurs plastyczny
          • WERNISAŻ KONKURSU PLASTYCZNEGO „WITAJ MAJOWA JUTRZENKO… - POLSKA W MAJOWYCH BARWACH”

          • 5 maja 2022 r. w Klubie „Bolko” odbył się wernisaż konkursu plastycznego „Witaj majowa jutrzenko… – Polska w majowych barwach.” Była to 3 edycja świdnickiego konkursu z okazji świąt majowych. Na konkurs  wpłynęło 147 prac wykonanych przez dzieci i młodzież ze świdnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy i SP w Marcinowicach.

            Komisja w składzie : Dorota Hurlak – nauczyciel plastyki SP Marcinowice i Wanda Szwegler – emerytowany nauczyciel plastyki MDK Świdnica po ocenie prac, które wpłynęły na konkurs postanowiła przyznać 18 nagród i 21 wyróżnień.

            W śród nagrodzonych uczniów znaleźli się też uczniowie naszej szkoły.

            Antonina Wachowska z klasy 6a (reprezentowała SP8) otrzymała nagrodę. 

            Hanna Rolska z klasy 6b  (reprezentowała SP8) otrzymała wyróżnienie

            Dorota Krawczyńska z klasy 7e, Paweł Wilczyński i Jakub Skrzypacz z klasy 4b (reprezentanci MDK) otrzymali wyróżnienia.

             

            Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

            tekst i zdjęcia Kamilla Banaszczyk

        • Wycieczka 7a
          • WYCIECZKA KLASY 7A DO WROCŁAWIA

          • W czwartek, 5 maja 2022 roku, uczniowie klasy 7a wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, aby zobaczyć multisensoryczną, niezwykle angażującą zmysły wystawę największych dzieł Vincenta van Gogha. Drugim etapem wycieczki był udział w grze terenowej „Detektywi Historii Wrocławia”. Grupa wcieliła się w role detektywów odkrywających historyczne zagadki miasta. Wycieczka okazała się wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w pięknej, słonecznej stolicy Dolnego Śląska. Siódmoklasiści wrócili z niej pełni wrażeń, zadowoleni i w świetnych humorach.

            5.05.2022 r. pojechaliśmy wraz z klasą 7a i wychowawczynią Panią Natalią Jezierską do Wrocławia na multimedialną wystawę Vincenta van Gogha, a następnie braliśmy udział w grze terenowej na rynku wrocławskim. Wystawa bardzo mi się podobała, ponieważ jest to nowoczesna forma przedstawienia sztuki. Była podzielona na dwie części. W pierwszej poznaliśmy biografię malarza, natomiast w części drugiej, multimedialnej, obejrzeliśmy projekcje cyfrowe na wielkich ekranach. Obrazy były również wyświetlane na ścianie i na podłodze. Po wystawie skierowaliśmy się w okolice wrocławskiego rynku, tam wzięliśmy udział w grze terenowej. Było super, ponieważ gra terenowa jest zawsze ciekawym wyzwaniem. Zachęca uczestników do bacznej obserwacji otoczenia oraz do pracy zespołowej dla osiągnięcia wspólnego celu. Wycieczka bardzo mi się podobała, było fajnie i przyjemnie, i chętnie bym ją powtórzył.      
            Dawid Kamiński

            W czwartek, 5 maja 2022 roku, klasa 7a udała się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie multisensorycznej wystawy van Gogha, którą mogliśmy oglądać w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 mogliśmy zobaczyć dzieła artysty oraz usłyszeć o jego życiu. Podczas oglądania wystawy można było rozłożyć się wygodnie na pufach, wsłuchać się w nastrojową muzykę. Tętniąca życiem symfonia świateł, kolorów i dźwięków nie pozwalała się nudzić. Kolejnym punktem naszej wycieczki była terenowa gra miejska po stolicy Dolnego Śląska. Naszym zadaniem podczas gry było odnalezienie znajdujących się na specjalnej karcie krasnali. Cała klasa była jedną drużyną, która poradziła sobie świetnie z tym zadaniem. Wspólnie odnaleźliśmy krasnale, przy okazji poznając ciekawe miejsca we Wrocławiu oraz ich historię. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, pogoda również nam dopisywała: było słonecznie i bardzo ciepło. Do Świdnicy wróciliśmy w doskonałych humorach. 

            Piotr Niedziela

                         W czwartek, 5 maja, wybraliśmy się z moją klasą do Wrocławia na  wystawę „Van Gogh Multi Sensory Exhibition”. Naszymi opiekunami byli nasza Pani wychowawczyni Natalia Jezierska, Pan Andrzej Filipowski oraz Pani pilot. Pierwszym punktem wycieczki było oglądanie wystawy multimedialnej znanego malarza Vincenta van Gogha. Dzieła malarza wyświetlane były z projektorów na ścianach na ogromnych płótnach. Robiło to niesamowite wrażenie. Oglądając dzieła artysty, miałem wrażenie jakbym w nich był, ponieważ obrazy wyświetlały się dookoła sali i były bardzo kolorowe. Na wystawie wyświetlane były również listy van Gogha do jego brata Theo. Na pokazie, wraz z wyświetlaniem obrazów, grała miła muzyka. Drugim punktem wycieczki była gra terenowa, która polegała na odnajdywaniu ukrytych we Wrocławiu małych krasnali. Poszukiwaliśmy krasnali całą grupą razem z Panem przewodnikiem, który na głowie miał czapkę Sherlocka Holmesa, wyglądał bardzo zabawnie. Naszym zadaniem było napisanie imion krasnali. Było też bardzo zabawnie. Wycieczka bardzo mi się podobała. Wystawa pokazana była w bardzo nowoczesnej w tych czasach formie. A po dużej dawce wiedzy w formie gry terenowej poznałem historię pojawienia się we Wrocławiu ukrytych malutkich krasnali.

            Colin Zisiadis

        • Majowa wycieczka 2d
          • Majowa wycieczka 2d

          •  

            5 maja skoro świt wyruszyliśmy szynobusem do Mościska Dzierżoniowskiego.  W zagrodzie edukacyjnej Ostoja nad Młynówką czekały nas atrakcyjne zajęcia. Pani Edyta opowiedziała  o życiu dawnej wsi. Następnie oddzielaliśmy nasiona fasoli, grochu, ciecierzycy, kukurydzy i soi, którymi obsialiśmy samodzielnie przygotowane  grządki.  Na łące zerwaliśmy trawę, aby nakarmić nią świnki morskie, króliki, kozy, owce,  a nawet świnkę wietnamską. Zwierzęta odwdzięczyły się  umizgami i tuleniem. W zagrodzie towarzyszyły nam pocieszne pieski i krążące w górze bociany. Po dobrze wykonanej pracy zasłużyliśmy na smażone kiełbaski. Był też czas na grę w piłkę i zabawy na urządzeniach. Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. 

            ​​​​​​​tekst i zdjęcia Irena Dulanowska

        • niezwykli goście w 4a
          • Niezwykli goście w 4a

          • W czwartek, 28 kwietnia 2022 r.  klasę 4a odwiedzili niezwykli goście, byli to: Czerwony Kapturek, Jaś z baśni o „Jasiu i Małgosi”, dwie Śnieżki oraz babcia Czerwonego Kapturka. Postacie te wzięły udział w „konferencji prasowej”, podczas której odpowiadały na pytania zadawane przez uczniów i uczennice klasy 4a. Dodatkowo w klasie odbył się quiz, w trakcie którego należało odgadnąć, kim są niecodzienni goście. Na zakończenie spotkania dzieci, które wcieliły się w baśniowe postacie, opowiedziały o wybranych prze siebie bohaterach.

                                                                                                                                                                 Anna Zoła

        • 3 maja w kl 2 c
          • WIWAT 3 MAJA !

          • WIWAT 3 MAJA! WIWAT KONSTYTUCJA!

            CZYLI JAK KLASA 2C UCZCIŁA NADCHODZĄCE ŚWIĘTA MAJOWE…

             

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy-1 maja, Święto Flagi-2 maja, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Dni te, są nie tylko wspaniałą lekcją historii dla najmłodszych, ale i również dają możliwość budowania w naszych uczniach poczucia tożsamości narodowej oraz kształtowania właściwych postaw obywatelskich.

             

            Uczniowie naszej klasy, 29 kwietnia pięknie prezentowali się w strojach galowych oraz własnoręcznie wykonanych kokardach narodowych, co nadało zajęciom uroczysty charakter.

            W tym wyjątkowym dniu dzieci, uczucia miłości do swojej Ojczyzny rozbudzały przy pomocy wierszy, opowiadań czy filmów edukacyjnych, w których mowa była o symbolach narodowych oraz świętach majowych. Na zajęciach z edukacji muzycznej uczniowie odśpiewali hymn państwowy, śpiewali piosenki Zozi „Jest takie miejsce- Polska” oraz słuchali pieśni związanych z tematyką patriotyczną. Dzieci przygotowały również tematyczne prace plastyczne - godło oraz flagę Polski, które były inspiracją do rozmów o polskich symbolach narodowych.

            Uczniowie chcąc uczcić tak ważne dla naszej ojczyzny daty, z entuzjazmem przystąpili również do wykonania przygotowanych quizów, zadań interaktywnych oraz matematycznych, układania puzzli, kodowania.

            Wydarzenia te były doskonałą okazją, aby uzmysłowić wszystkim jak ważne miejsce w historii naszego kraju odgrywają święta majowe, a uczniowie pokazali, że wiedzą, czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.

            Justyna Rzeczycka

        • Konkurs pięknego czytania
          • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS TRZECICH

          • Wychowawcy klas trzecich przy współudziale biblioteki szkolnej zorganizowali konkurs pięknego czytania. Konkurs składał się z dwóch etapów: klasowego oraz finałowego. Podczas I etapu w każdej z klas trzecich wyłoniono po cztery osoby, które reprezentowały klasę podczas finału. W finale udział wzięło 12 uczniów:

            Klasa 3a:

            Michał Kopeć

            Kamil Grabowski

            Martyna Wójtowicz

            Kajetan Komaszyło

            Klasa 3b:

            Gabriela Jaśków

            Martyna Widła

            Gabriela Górka

            Borys Święcicki

            Klasa 3c:

            Maria Miłkowska

            Joanna Owczarczyk

            Kacper Mielnik

            Robert Głębocki

            Jury  oceniało uczestników według podanych wcześniej kryteriów: dobór tekstu, kultura słowa, interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne. Mistrzem Pięknego Czytania został Kacper Mielnik z klasy 3c, II miejsce - Borys Święcicki (klasa 3b), III miejsce- Joanna Owczarczyk (klasa 3c). Nagrody książkowe ufundowała dla finalistów biblioteka szkolna.
            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

             

            tekst Jadwiga Wołoszyn zdjecia Jadwiga Wołoszyn, Ewa Kurasz

        • 3 maja w 2a
          • Święto Narodowe Trzeciego Maja w IIA

          • 3 maja, to dzień szczególnie ważny w historii Polski, dlatego dzieci z klasy II A obchodziły ten dzień w wyjątkowy sposób. Powagę tego święta podkreśliły eleganckim strojem oraz poważnymi rozmowami na temat patriotyzmu, symboli narodowych oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Na zajęciach kształtowały szacunek dla własnego państwa, postawę patriotyczną, poczucie tożsamości narodowej oraz poszerzyły zakres wiedzy historycznej. Dzieci obejrzały prezentację na temat znaczenia tego święta w historii naszej ojczyzny, śpiewały ,,Mazurek 3 maja’’ oraz hymn państwowy. Nie zabrakło quizu, puzzli, krzyżówek, zdań z lukami oraz zadań z edukacji matematycznej czy plastyczno – technicznej związanych z tym świętem.  To był wyjątkowy i odświętny dzień. 

            NIECH SIĘ ŚWIĘCI 3 MAJA! 

            ​​tekst i zdjęcia Joanna Janiak

        • 3 maja
          • OBCHODY MAJOWYCH ŚWIĄT W KLASIE 2B

          • „To Polska właśnie, to moje miejsce,

            tutaj mocniej bije mi serce”.

            / „Jest takie miejsce - Polska”/

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzimy bowiem w Polsce trzy ważne święta:

            1 maja - Święto Pracy

            2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

            3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja.

            Dlatego 29 kwietnia uczniowie klasy 2b przyszli do szkoły ubrani na galowo, z przypiętymi własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi kotylionami. Panowała podniosła, uroczysta atmosfera. Dzieci pięknie zaśpiewały hymn Polski oraz piosenkę pt. „Jest takie miejsce”. Obejrzały film o majowych świętach, symbolach narodowych, patriotyzmie, rozwiązywały zadania interaktywne związane z majowymi świętami, wykonywały piękne prace plastyczne: godło polskie oraz flagę.

            Dzieci wiedzą już, co oznaczają barwy na naszej fladze, że należy się z nią obchodzić z szacunkiem, i że każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Znają historię powstania pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie - Konstytucji 3 Maja.

            Zajęcia dotyczące majowych świąt po raz kolejny przypomniały dzieciom, że patriotyzm, szacunek dla własnego kraju i innych ludzi to ważne wartości, którymi należy kierować się w codziennym życiu. Drugoklasiści są dumni z tego, że są Polakami.

             

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Apel z okazji 3 maja
          • 3 MAJA

          • „Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie,

             być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nasz świat..."

            Jan Paweł II

             

            W piątek, 29 kwietnia, społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami uczestniczyli w przygotowanym przez siódmoklasistów apelu, którego celem było przypomnienie, iż Konstytucja stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności. Była także dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku.

            Prowadzący zwrócili uwagę na fakt, że dzisiaj nasze państwo jest wolne i nie musimy o nie walczyć, ale musimy pamiętać, że zawsze trzeba o nie dbać, tak jak dbali o nie ludzie, którzy przed dwustu laty starali się je ulepszyć, uchwalając Konstytucję.

            Część artystyczną zaprezentowali uczniowie: Hanna Mielnik, Natalia Sagała, Julia Śmiechowicz i Nina Ząbkiewicz z klasy 7a; Maja Bryndza, Marcel Dobrowolski i Miłosz Piecyk z klasy 7b, Antonina Żurman, Igor Dołek i Jan Kędzierski z klasy 7c; Antoni Walczak i Wiktor Dzięgielewski z klasy 7d oraz Zuzanna Kaczyńska, Dorota Krawczyńska, Hanna Kędzierska i Jakub Akerman z klasy 7e, którzy jako reprezentanci młodego pokolenia patriotów mają świadomość tego, że Konstytucja majowa budziła narodową dumę i wiarę w możliwość odzyskania przez nasz kraj niezależności politycznej w okresie zaborów. Wyznają również zasadę, że „wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się przecież rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość”.

            Organizatorzy uroczystości składają serdeczne podziękowania paniom pracującym w świetlicy szkolnej za przepiękną dekorację, pani Kamilli Banaszczyk za wsparcie i opiekę merytoryczną nad uczniami prezentującymi talenty wokalne oraz panu Andrzejowi Filipowskiemu za koordynację spraw techniczych.

            Warto podkreślić, że tego dnia uczniowie każdej z klas byli ubrani na galowo, a także przygotowali okolicznościowe kotyliony.

            tekst i zdjęcia Natalia Jezierska