Szanowni Państwo,
termin na wpłatę składki dotyczącą ubezpieczenia na rok 2021/2022 zostaje przedłużony do dnia 11 października 2021 r włącznie. Jest to już termin ostateczny.
Szanowni Państwo,
termin na wpłatę składki dotyczącą ubezpieczenia na rok 2021/2022 zostaje przedłużony do dnia 11 października 2021 r włącznie. Jest to już termin ostateczny.
Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszyscy bardzo Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!
30 września 2021 r. klasa IIC uroczyście obchodziła Dzień Chłopaka. Ciekawość, zniecierpliwienie, długie oczekiwanie - takie przeżycia towarzyszyły chłopcom w ten szczególny dla nich dzień. Każdy uczeń w wyglądał elegancko i dostojnie.
Ten wyjątkowy dzień był bardzo wesoły. Chłopcy mieli do wykonania wiele zadań, między innymi: nawlekanie igły na czas, układanie puzzli z pociętych elementów, rozwiązywanie zagadek, jedzenie cytryny czy też zaplatanie warkocza. Koleżanki nad wyraz uważnie obserwowały zmagania chłopców i mocno im kibicowały. Każdy chłopiec z przygotowanymi konkursami radził sobie doskonale. Za zaangażowanie w wykonywanie zadań, dziewczynki jednomyślnie przyznały dżentelmenom medale SUPER CHŁOPAKA, wręczyły także upominki i złożyły życzenia. Nie mogło również zabraknąć wesołych zdjęć oraz pamiątkowych dyplomów.
Wszystkim naszym chłopcom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE!
Justyna Rzeczycka
30 września, chłopcy z klasy II A obchodzili swoje, wyjątkowe święto. Dziewczynki wręczyły kolegom upominki, złożyły serdeczne życzenia, zdrowia, szczęścia i samych sukcesów oraz zaśpiewały 100 lat. Był też czas na wesołą zabawę. Chłopcy uczestniczyli w różnych konkurencjach: rozwiązywali zadania matematyczne, wykonywali czynności losując zadania na kole fortuny, wykazywali się umiejętnościami aktorskimi grając w kalambury, rozpoznawali dotykiem przedmioty w magicznym pudełku. Każdy chłopiec starał się wykonać zadanie perfekcyjnie.
W nagrodę otrzymali statuetkę i dyplomy ,,SUPER CHŁOPAKA’’. Na koniec odbyła się sesja fotograficzna z gadżetami.
Dzieci bawiły się doskonale, a cały dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.
tekst i zdjęcia Joanna Janiak
W dniu 30.09 2021 obchodziliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Także samorząd szkolny przyłączył się do życzeń. Chłopaki naszej szkoły zostali poczęstowani słodkimi cukierkami. Życzymy im aby zawsze ich życie w szkole było słodkie i wesołe.
Samorząd Uczniowski
W środę 29 września w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbyła się pierwsza edycja konkursu Talenty dla Firm w Czesko-Polskim Pograniczu. Założeniem konkursu była współpraca uczniów szkoły podstawowej ze starszymi uczniami z technikum. Zadanie konkursowe polegało na zbudowaniu urządzenia napędzanego prądem, dokładnie według instrukcji. Uczestnicy mieli do dyspozycji zestawy metalowych i elektronicznych elementów oraz narzędzi. Oceniana była dokładność, czas wykonania i zgodność gotowego urządzenia z instrukcją.
Drużyny z Ósemki w składzie Natalia Cibor, Daniel Wielemborek, Martin Michalski, oraz Igor Zawiła, Piotr Romanowski, Karol Wiatrowski współpracowały z uczniami Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych. Z tym niełatwym zadaniem uczniowie poradzili sobie doskonale. Drużyna Igora, Piotra i Karola wywalczyła trzecie miejsce.
Na uroczystości wręczenia nagród obecna była Pani prezydent Beata Moskal-Słaniewska oraz dyrektorzy szkół uczestniczących w konkursie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
tekst i zdjęcia Andrzej Filipowski
Dnia 24 września br. uczniowie klas 7 b, c, e oraz przedstawiciele klasy 8 d wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku, w trakcie której wraz z przewodnikiem zwiedzili Sztolnię Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci oraz Sztolnię Czarną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem.
Uczniowie odwiedzili również Średniowieczny Park Techniki – replikę średniowiecznej osady górniczej, gdzie mieli okazję poznać i sprawdzić zasady działania oraz skuteczność różnorodnych maszyn prostych, m. in. kołowrotu, kieratu, dźwigu ręcznego i przekładni. Przewodnik w sposób kreatywny pobudził w młodzieży pasję odkrywania i sprawdzania praw fizyki. Dodatkową atrakcją było przejście przez pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który zakończył się wizytą w Chacie złotostockiego Kata.
Na zakończenie zwiedzania mogliśmy się spotkać przy ognisku.
Red. Monika Orłowska-Pawlik
fot. Małgorzata Żmidzińska
Już w najbliższą sobotę 2. października serdecznie zapraszamy na Festyn Szkolny
Rozpoczynamy o godzinie 11
Jak zawsze czeka nas moc atrakcji – występy naszych utalentowanych uczniów, zabawy sprawnościowe dla dzieciaków, pchli targ, pyszne ciasta, grilowane pyszności i nie tylko.
Jednak tegoroczny Festyn to nie tylko zabawa; będziemy również pomagać.
Podczas sobotniego festynu szkolnego będą zbierane używane telefony komórkowe, które zostaną wysłane do Afryki. Nasza stara, zalegająca w szufladzie komórka może sprawić komuś radość w Kenii. Funkcjonuje tam system oparty na prostych wiadomościach tekstowych, dzięki któremu można wykonywać operacje finansowe i robić zakupy bez gotówki w samym środku afrykańskiego buszu. Przyjmujemy telefony również bez ładowarek.
Z inicjatywy klasy 6B zostanie również podczas festynu przeprowadzona akcja na rzecz schroniska dla zwierząt. Uprzejmie prosimy o przynoszenie : karmy dla psów i kotów dobrej jakości, kocy (nie muszą być nowe), żwirku dla kotów, środków higienicznych takich jak płyny do mycia podłóg (np. Ajax, Cler, Sidolux, Ludwik, Sendil, itp.), Domestos, środków do dezynfekcji, rękawiczek jednorazowych, ręczników papierowych, worków na śmieci, podkładów higienicznych, legowisk, ręczników i zabawek.
Jeżeli ktoś z Państwa ma do oddania używane, w dobrym stanie, stroje szkolne, to można je przynieść (KONIECZNIE NA WIESZAKU). Stroje te będzie można wziąć, uiszczając do puszki symboliczną kwotę.
Podczas Festynu będzie zorganizowany pchli targ dla dzieci i dla dorosłych. Za zgodą rodziców dzieci przynoszą swoje np. zabawki, książki itp. i sprzedają je innym dzieciom. Będzie miało to miejsce na skwerze przed budynkiem B.
Natomiast pchli targ dla dorosłych będzie polegał na tym, że rodzice przynoszą niepotrzebne przedmioty, np. książki, bibeloty, wazony itp. i oddają je na wyznaczone miejsce. Każdą dorosła osoba będzie mogła za dobrowolną kwotę zabrać wybrany przez siebie przedmiot do domu. Pieniądze z puszek (pchli targ dla dorosłych i używane stroje szkolne) zasilą konto Rady Rodziców.
Do zobaczenia w sobotę!
W poniedziałek 27 września uczniowie klasy 8C I 8E ruszyli na wycieczkę o tematyce historycznej - Tajemnice kompleksu Riese. – w pierwszej kolejności odwiedzili Podziemne Miasto Osówka. To jedna z części kompleksu podziemnych sztolni o nazwie „Riese” czyli „Olbrzym”. Podczas zwiedzania obserwowali wąskie korytarze, zalane lub zasypane przejścia, betonowe wartownie oraz potężne hale wykute w skale, których przeznaczenie do dziś pozostaje zagadką.
Następnie zwiedzili pałac w Jedlince zwany również porcelanowym pałacem ze względu na zgromadzoną w nim zastawę. Pałac ten podczas II wojny światowej był siedzibą Organizacji Todt, odpowiedzialnej za budowę obiektów wojskowych.
Po dawce historii z okresy I połowy XX wieku przyszedł czas na wspólne spędzenie czasu przy ognisku.
Tekst i zdjęcia Marzena Zięba
23 września, już po raz drugi w tym roku kalendarzowym , na miejsce integracji wybraliśmy niezwykłą górę, zwaną śląskim Olimpem i uważaną za miejsce szczególnej mocy.
Tym razem w wycieczce wzięli udział uczniowie klas czwartych: 4a, 4b i 4c wraz z wychowawczyniami i opiekunami.
Rozpoczęliśmy na wesoło! Na Przełęczy Tąpadła nasi kreatywni animatorzy Państwo Anna i Łukasz Motyka, w radosnej i luźnej atmosferze, poprowadzili zabawy i gry integracyjne ( zobacz foto). Przed nami było jeszcze zdobycie szczytu (718 m n. p. m.). Powędrowaliśmy za naszymi przewodnikami najpopularniejszym , choć miejscami niełatwym szlakiem. Po drodze podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy A o tym, ze Ślęża powstała podczas wojny aniołów z demonami i kryje gdzieś wrota do piekieł dowiedzieliśmy się słuchając opowieści Pani Ani. Na szczycie góry mocy nastąpił magiczny przypływ sił, gdy oczom wszystkich ukazały się: kościół, schronisko oraz najbardziej znana kultowa rzeźba- ślężańskiego misia.
Zejście na Przełęcz okazało się niezwykle łatwe.
Pobyt w tak urokliwym miejscu zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
tekst Marzanna Pietrzak
W ramach projektu ''Świetliczaki na tropie zagadek ''chętni uczniowie ze świetlicy A i B wykonali pracę plastyczną z zagadnienia ''Cztery pory roku a może więcej ...? zadanie do wykonania z tego projektu to praca plastyczna ''Moja ulubiona pora roku ''. Praca przedstawia jesienne drzewo , które jest wykonane metodą kolażu.
tekst i zdjęcia Paulina Galica
Miło nam poinformować, że świetlica szkolna w roku szkolnym 2021/2022 bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Europa i ja". Celem projektu jest przyblizenie uczniom klas 1-3 wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Co miesiąc będziemy wykonywać zadania dotyczące danego kraju. Poznamy kulturę kuchnię, położenie geograficzne, florę i faunę. Wykonane zadania będą prezentowane na stronie internetowej naszej szkoły.
Małgorzata Szmuc
W dniu 22.09.2021 r. odbyło sie zebranie Samorządu Uczniowskiego. Zebranie poprowadzili nowi opiekunowie w osobach p. Marzeny Zięby oraz p. Andrzeja Czyżowicza. Nowi opiekunowie ogłosili wybory na przewodniczącego samorządu. Na kandydatów czekamy do dnia 8 października. Klasom także zostały przydzielone zadania związane z wykonaniem plakatu pt.''Dary jesieni''. Każda klasa wylosowała sobie warzywo, które jest związane z jesienią i wykona plakat na jego temat. Spotkanie odbyło się w miłej i twórczej atmosferze. Życzymy wszystkim działającym w samorządzie miłej i owocnej pracy. Opiekunowie
tekst i zdjęcie Andrzej Czyżowicz
Podczas sobotniego festynu szkolnego będą zbierane używane telefony komórkowe, które zostaną wysłane do Afryki. Nasza stara, zalegająca w szufladzie komórka może sprawić komuś radość w Kenii. Funkcjonuje tam system oparty na prostych wiadomościach tekstowych, dzięki któremu można wykonywać operacje finansowe i robić zakupy bez gotówki w samym środku afrykańskiego buszu. Przyjmujemy telefony również bez ładowarek.
Z inicjatywy klasy 6B zostanie również podczas festynu przeprowadzona akcja na rzecz schroniska dla zwierząt. Uprzejmie prosimy o przynoszenie : kocy (nie muszą być nowe), żwirku dla kotów, środków higienicznych takich jak płyny do mycia podłóg (np. Ajax, Cler, Sidolux, Ludwik, Sendil, itp.), Domestos, środków do dezynfekcji, rękawiczek jednorazowych, ręczników papierowych, worków na śmieci, podkładów higienicznych, legowisk, ręczników i zabawek.
23 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale projektu edukacyjnego „Poezja i dobroć...i więcej nic - Cyprian Kamil Norwid”. Uroczyste spotkanie odbyło się na Skwerze z dzikami przed Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy.
Dzieci ze świetlicy szkolnej (Angelika Ratajczyk z 2c, Malwina Strzyżewska z 2c, Filip Kostka z 2c, Hanna Samek z 4c, Patrycja Ramut z 4c) oraz uczniowie klasy 6b (Liliana Jarząbek, Łucja Sobolewska, Hanna Rolska), 5b (Szymon Zemsta), 7e (Zuzanna Kaczyńska) wykonali prace konkursowe związane z projektem, które bibliotekarze wyeksponowali w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas uroczystości finałowej dzieci słuchały poezji C. K. Norwida i muzyki klasycznej. Naszej szkole podziękowano za zaangażowanie i udział w projekcie, a wszystkim uczniom wręczono upominki. Na zakończenie uroczystości zaproszono gości do skosztowania urodzinowego tortu. Był wyśmienity.
Tekst Renata Zalas, fot. Paulina Galica
Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie … zagadek”. Projekt ten przeznaczony jest dla uczniów uczęszczających na zajęcia w świetlicy szkolnej i potrwa od września 2021 r. do maja 2022 r.
Celem projektu jest wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętności współistnienia z przyrodą ucznia; uwrażliwienie na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody; rozwijanie zdolności manualnych uczniów; zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Zadaniem uczestników jest wykonanie zadań z podanego zestawu dostępnego w regulaminie. Zdjęcia z realizacji Projektu będą przesyłane na stronę internetową naszej szkoły.
22 września 2021 roku, w ramach projektu edukacyjnego "Poezja i dobroć ... i więcej nic - Cyprian Kamil Norwid", odbyła się gra terenowa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy. Drużyny ze świdnickich szkół miały do przebycia drogę ulicami starego miasta na podstawie wcześniej przygotowanej mapy. W zakątkach miasta ukryte były wersy jednego wiersza Cypriana Kamila Norwida pod postacią kodów QR. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań, zebranie wszystkich wersów i ułożenie z nich całości. Nasza drużyna (Tymoteusz Strauss kl. 8b i Wojciech Majewski kl. 8b) poradziła sobie z zadaniem w 48 minut, co dało nam II miejsce. Gratulujemy!!!!
Tekst i zdjęcia Marta Scheer
20 września 2021 r. uczniowie z klasy I c i II a wybrali się na warsztaty do Bajkowej Krainy w Jaworzynie Śląskiej. Dzieci spotkały tam bohaterów swoich ulubionych bajek, dzięki którym poprzez zabawę i naukę wszyscy przenieśli się do magicznego świata. Podczas wycieczki dzieci samodzielnie wykonywały pachnące, glicerynowe mydełka bawiąc się kolorami, zapachami i kwiatami oraz mogły sprawdzić swoje umiejętności przy tworzeniu wielkich baniek mydlanych. Jednak największą atrakcją okazało się samodzielnie wyrabianie ciasta na pizzę zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami i wybranie do niej ulubionych dodatków. Na koniec wszyscy z apetytem degustowali przyrządzony przez siebie smaczny posiłek.
W drodze powrotnej dzieci z wypiekami na twarzy wspominały ten wyjątkowy dzień.
Tekst i zdjęcia Sylwia Gołowkin
20 września 2021 r. (poniedziałek) uczniowie klasy II B oraz II C wybrali się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej Ostoja nad Młynówką w Mościsku. Cóż to była za wyprawa! A jakie atrakcje!
Dzieci mogły zobaczyć oraz pogłaskać oswojone osiołki, świnki, owieczki oraz króliki. Pani opowiadała o roli zwierząt w życiu człowieka i konieczności troszczenia się o nie. Dzieci miały również okazję nakarmić te zwierzątka.
Największą radość sprawiła uczniom możliwość wcielenia się w rolę farmera, gdzie dzieci samodzielnie mogły brać udział w wykopkach czy też zrywać kolby kukurydzy jako przysmak dla wiejskich zwierzątek. Uwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko, na którym dzieci piekły kiełbaski, piły kompot domowej roboty oraz jadły świeżo upieczoną drożdżówkę.
Przy dobrej zabawie czas mijał bardzo szybko. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i radości.
Justyna Rzeczycka
fot. Iwona Moneta
fot. Paulina Galica
fot. Justyna Rzeczycka
Już od wielu lat, 15 września jest dniem wyjątkowym dla dzieci na niemal całym świecie. To właśnie wtedy w ponad 180 krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Klasa II C wraz z wychowawczynią Justyną Rzeczycką również włączyła się w działania związane z tym wyjątkowym świętem. W tym dniu drugoklasiści przyszli do szkoły „ubrani w kropki”, rozwijali twórcze myślenie i kreatywność, a kropka została motywem przewodnim wspólnych zajęć. Kolorowe kropki stały się również bohaterem gier, zabaw, opowiadań, piosenek i twórczych prac plastycznych.
Zajęcia zaczęły się od prezentacji krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Uczniowie poznali historię dziewczynki Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie odbyła się pogadanka na temat obejrzanego filmu.
Uczniowie swoje plastyczne zdolności mieli okazję pokazać podczas malowania twórczych obrazków na folii bąbelkowej. Powstałe prace były niezwykłe i bardzo pomysłowe. W dalszej części zajęć każdy uczeń na karcie pracy ”Jestem mistrzem” zaprezentował swój talent. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania piosenek, w których główną rolę odgrywały kropki. Na zakończenie naszego świętowania została zrealizowana najbardziej twórcza część lekcji, za pomocą aplikacji QUIVER powstały interaktywne kropki. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego dnia.
Tekst i zdjęcia Justyna Rzeczycka
https://doba.pl/dsw/artykul/-foto-dzien-kropki-w-sp-8-w-swidnicy/38094/33
ZAPISY NA OBIADY I WSZELKIE INFORMACJE POD NR TELEFONU
668 602 074
Powered by aSc EduPage