• Pizza
          • PIZZA ZWYCIĘZCÓW

          • No wreszczie, pizza dotarła do zwycięzców, którzy przynieśli najwięcej kasztanów, szyszek itp. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji urządzania Eko ósemki. Dla rodziców, uczniów dziadków wielkie słowa wdzięczności. Fajnie, że można na was liczyć.

            Z pozdrowieniami Samorząd Uczniowski

        • Pierwsza pomoc
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY PIERWSZA POMOC NA 315%

          • W czwartek 23.11 uczniowie Ósemki brali udział w międzyszkolnym konkursie pierwszej pomocy Pierwsza Pomoc na 315%. Drużyna konkursowa w składzie: Liliana Jarząbek, Zofia Białoskórska, Franciszek Halicki zdobyła drugie miejsce.Zadaniem uczestników było prawidłowe wykonanie RKO, zatamowanie krwotoku z nosa, opatrzenie rany, unieruchomienie złamanej kończyny, działanie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego i pomoc w przypadku zakrztuszenia.

            Gratulujemy uczestnikom

        • Dzień misia
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE II B

          • „Pluszowy miś, choć ma już wiele lat, ma wciąż żywą historię, która interesuje wszystkie dzieci.”

             

            Pluszowe misie oraz inne przytulanki  opanowały 24 listopada klasę 2b. Przybyły wraz ze swymi małymi właścicielami, aby się bawić i świętować. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia uczestniczyły  we wspólnej zabawie w misiowej krainie, bo "czy to wczoraj, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”.

            Dzieci  w tym dniu przyszły do szkoły ze swoimi pluszowymi ulubieńcami – misiami. Pluszowy miś miękki, miły w dotyku jest ulubieńcem wszystkich dzieci. Tego dnia na drugoklasistów czekało wiele atrakcji. Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci z uwagą słuchały bajki o misiach, trafnie odgadywały zagadki o nich. Brały też udział w różnych zabawach, konkursach, quizach, zgadywankach, kodowały misia, a także wykonały pracę plastyczną.

            Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, gdyż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom.

        • Dzień misia
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE IIA

          • Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

             

            24 listopada, dzień przed Światowym Dniem Pluszowego Misia, uczniowie klasy IIA przyszli do szkoły ze swoim ukochanym misiem. Były to duże i małe, brązowe i kolorowe misie, które bacznie przyglądały się pracy swoich właścicieli. W tym radosnym dniu dzieci przypomniały sobie historię tego święta, zaśpiewały piosenkę pt. „Misiowi przyjaciele”, rozwiązywały łamigłówki oraz brały udział w rożnych zabawach, quizach, zgadywankach. Wykonały piękne prace plastyczne z wydzieranki oraz misia z kółek origami. Na zakończenie dnia, niczym niedźwiadki, zajadały się wafelkami z miodem oraz biszkoptowymi ciasteczkami. Każdy uczeń otrzymał dyplom „Przyjaciela Pluszowego Misia” za dobry humor i doskonałą zabawę. To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Dzień misia
          • Misiowe świętowanie w 1A

          •  Mój misiaczku pluszowy

             i ja tobie dziękuję,

            że zawsze jesteś pod ręką,

            kiedy cię potrzebuję.

                                           Antoneta-Anna Bednarek 

             

             

            Każde, nawet najmłodsze dziecko już wie, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie z klasy 1 A też uczcili to wyjątkowe święto. Do szkoły dzieci przyniosły ze sobą małe i duże misie. Na zajęciach pilnie pracowały w towarzystwie ukochanej, pluszowej przytulankiZ zaciekawieniem obejrzały prezentacje multimedialnąpoznały historię misia oraz wysłuchały ciekawostek na temat wyglądu i życia znanych dzieciom bajkowych bohaterów. Wykonały papierowe opaski na głowę i pacynki na palce. Wzięły udział w zabawie tanecznej oraz wykonały szereg zadań na tablicy interaktywnej. Układały puzzle, rozwiązały quizy, sudoku i memory. Podczas zajęć z czułością opiekowały się swoimi maskotkami. Przytulanki bacznie przyglądały się swoim opiekunom, jak wspaniale pracują, bawią się i świętują. To był wyjątkowy dzień, bo wiemy, że misie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom, batonika ,,MISIA LUBISIA’’ oraz słoiczek z miodem, czyli ulubiony przysmak każdego niedźwiadka. 

            Tekst i zdjęcia Joanna Janiak

        • Dzień misia
          • NIEZWYKŁE ŚWIĘTO PLUSZOWEJ ZABAWKI W KLASIE 1B

          • Czy to jutro, czy to dziś, 

            wszystkim jest potrzebny miś”

            /Halina Bechlerowa/

             

            Duże, małe, średnie, kolorowe, puchate, mięciutkie, z łatkami i bez, polskie i zagraniczne. Podarowane w prezencie, znalezione na strychu, własnoręcznie uszyte przez mamę. Pluszowe misie 25 listopada obchodziły swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w klasie 1b.

            Dzień ten był okazją do wesołej zabawy pierwszoklasistów, których wszystkie misie opuściłyna ten jeden dzień swoje zaciszne pokoiki i przybyłyze swoimi właścicielami do szkoły, aby wraz z nimi bawić się i uczyć. W szkole zrobiło się kolorowo i „misiowo”. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach.

            W pięknie udekorowanej pluszakami i misiowymi balonami sali dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Poznały kilka faktów o prawdziwych niedźwiedziach. Dowiedziały się, że to wszystkożerne ssaki, że na świecie żyje ich 8 gatunków, i że nie wszystkie zapadają w sen zimowy. Poznały ich budowę ciała, a nawet uzębienie. Bardzo chętnie opowiadały historię swojego misia.

            W czasie „misiowego przyjęcia”  nie zabrakło tańców z misiami, zabaw muzyczno – ruchowych oraz wspólnego śpiewania. Dzieci z klasy 1 B wykonywały misiowe maski, rozwiązywałymatematyczne zadania, wyklejały postacie misiówplasteliną, rozwiązywały misiowe labirynty, memoryi sudoku, układały interaktywne puzzle. Na zakończenie podróży do Krainy Misiów każdy został poczęstowany misiowymi ciasteczkami oraz otrzymał pamiątkowy dyplom.

             

            Dzień upłynął w bardzo przytulnej, wesołej atmosferze. 

            Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na pluszowe misie nie przemija, a świat z misiami jest wesoły i szczęśliwy. Bo przecież do misia w każdej chwili można się przytulić, a nawet zwierzyć mu się ze swoich sekretów.  

             

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Dzień życzliwości
          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W KLASIE 2B

          • 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

            W tym dniu w naszej klasie dominował kolor żółty-kolor optymizmu i radości, a uśmiech towarzyszył wszystkim od wczesnych godzin rannych. Dzieci witały swoich kolegów i koleżanki oraz pracowników szkoły serdecznym uśmiechem, ciepłym słowem, życząc wszystkim miłego dnia. Drzwi sali przyozdobiły uśmiechnięte buźki i karteczki z dobrym słowem, które każdy mógł oderwać i wręczyć napotkanej osobie.

            Uczniowie z przygotowanych karteczek- listków, na których umieszczali miłe słowa, zachętę do bycia życzliwym, dobrym, uśmiechniętym  i przyjaznym-  stworzyli klasowe drzewo życzliwości.  

            Wszyscy mogli się przekonać, że czasem drobne gesty, takie jak szczery uśmiech, podanie dłoni, czy uprzejme „dziękuję”, mogą poprawić innym nastrój i rozpędzić jesienne chmury.

            Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów i pozytywnych emocji. 

            Pamiętajcie, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

        • Dzień misia
          • Dzień Pluszowego Misia🙂🙃😉

          • Dzisiaj tzn. 24 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do wspólnego świętowania. Każdy mógł przynieść do szkoły i przedstawić swojego ulubionego misia lub maskotkę.To był bardzo miły dzień, bo można było go spędzić w towarzystwie sympatycznch i kolorowych pluszaków. Na długiej przerwie w szkolnej auli odbyła się sesja fotograficzna. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zechcieli pokazać swoich pluszowych przyjaciół

        • Warsztaty
          • Warsztaty pachnące czekoladą.

          • W czwartkowy jesienny poranek, 23 listopada uczniowie klas: 0 a i Ia wybrali się na wycieczkę do Jaworzyny Śląskiej, której celem były warsztaty bożonarodzeniowe.

            Na miejscu czekała na dzieci mila  niespodzianka - Mikołajka, Renifer i Elfy. 

            Ekipa Świętego Mikołaja zaprosiła gości do wspólnej  zabawy przy dźwiękach świątecznej muzyki. 

            Na stołach czekały  na dzieci zadania do wykonania: pisanie listów do Świętego Mikołaja i dekorowanie świątecznej torebki. Następnie każde dziecko mogło wrzucić swój list do mikołajkowej skrzynki pocztowej.

            Następnie dzieci przystąpiły do kolejnych warsztatowych zadań, czyli ozdabiania pachnących, czekoladowych choinek, malowania witrażu oraz zdobienia drewnianych choinek farbami i brokatem. Jakże dużym zaskoczeniem dla dzieci było pojawienie się w drzwiach  Świętego Mikołaja przy dźwiękach dzwoneczków. Było dużo radości, zabaw, rozmów oraz wspólna fotografia.

            W przerwie uczniowie mogli  zjeść śniadanie, napić się świątecznej herbatki oraz obejrzeć bajkę.  Dużą atrakcją był „Jarmark bożonarodzeniowy”, gdzie chętne dzieci mogły zaopatrzyć się w ozdoby świąteczne.

            Zadowolone dzieci na pewno będą chętnie wspominać te pachnące czekoladą warsztaty bożonarodzeniowe oraz  6 grudnia wyczekiwać Miłego Gościa.

        • Koncert
          • Uczennice SP 8 na koncercie charytatywnym

          • W dniu 23.11.2023r. uczennice klasy 7b, w składzie Aleksandra Foltak, Jagoda Kawałko, Hanna Perzyna i Aleksandra Sierżańska, wystąpiły na koncercie charytatywnym dla Agatki Salomon. Zebrani na sali widowiskowej Świdnickiego Ośrodka Kultury widzowie w ich wykonaniu usłyszeli dwie piosenki lwowskie: Akrobata mucha i Zamarstynowską polkę. Widownia rytmicznymi oklaskami wtórowała śpiewającym siódmoklasistkom, po czym gorącymi brawami podziękowała za występ. Uczennice z naszej  szkoły (Lena Grzeczka, Aleksandra Foltak, Hanna Perzyna) grały też  w  zespole gitarowym przygotowanym przez instruktora MDK p. Mirosława Jabłońskiego.

          • Uczniowie klas siódmych i ósmych na spektaklu "Dziady".

          • Siódmo- i ósmoklasiści rozpoczęli kolejny tydzień nauki od wizyty w teatrze. Obejrzeli inscenizację II części "Dziadów" - dramatu Adama Mickiewicza. Poniżej prezentujemy relacje uczniów klas: 7a, 7c i 8b z tego wydarzenia.

             

            20.11.2023r. w teatrze świdnickim odbył się spektakl pod tytułem ,,Dziady" na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Dramat romantyczny przedstawił nam dawny zwyczaj ludowy, który polegał na wywoływaniu duchów oraz pomocy im w dostaniu się do nieba.

            Oddająca nastrój utworu była gra świateł, która pozwalała się nam skupić na poszczególnych elementach. Scenografia była dość minimalistyczna, gdyż składała się jedynie z dwóch stołów. Na jednym znajdowały się owoce dla dusz, a na drugim wyższym stole stał Guślarz podczas wywoływania duchów. Ubiór aktorów był wykonany starannie i trafnie dobrany, dzięki czemu kostiumy wyglądały realistycznie, a nie jak takie, które można wypożyczyć w wypożyczalniach. Często lekko przerażająca muzyka oraz inne efekty specjalne zapierały dech w piersiach.

            Oddanie emocji, mimika były wręcz rewelacyjne, było można wręcz zobaczyć zaangażowanie aktorów w postacie, w które się wcielili. Dobrze odegrane role wzbudziły zainteresowanie widowni, przez co wszyscy w skupieniu i zainteresowaniu obserwowali dalszy ciąg akcji na scenie.

            Największe wrażenie wywarł na mnie aktor grający rolę Złego Pana, który trafnie oddał emocje oraz cierpienie, które przeżywała ta postać. Pozytywnie zaskoczyło mnie, z jaką wiarygodnością została odegrana ta rola.

             

            Spektakl idealnie oddał moją wizję świata przedstawioną w utworze Adama Mickiewicza ,,Dziady" oraz dostarczył mi wielu niezapomnianych wrażeń. Z pewnością obejrzałabym ten rewelacyjny spektakl jeszcze raz.

            Zofia Białoskórska, klasa 8b

            Spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza, który odbył się 20 listopada 2023 roku w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury, przykuwa uwagę przez swój specyficzny charakter.

            Spektakl wyróżniał się minimalną scenografią, składającą się głównie z prostych elementów: stołu, świec, różnorodnych pokarmów i rekwizytów. Ta minimalizacja może być interpretowana jako wyraz skupienia na treści i emocjach zawartych w utworze Mickiewicza, to pomogło skupić uwagę widza na samym przekazie dramatu.

            Choć scenografia była skromna, to gra aktorska z pewnością była wartą uwagi. Aktorzy doskonale przekazywali atmosferę dzieła, co było kluczowe, szczególnie w kontekście braku rozbudowanej oprawy scenicznej. Wyraźne głosy poszczególnych postaci, słyszane nawet w odległych częściach sali, stanowiły mocną stronę tego przedstawienia.

            Dodatkowo zastosowane efekty specjalne, takie jak dym czy rzucanie ziarnami w stronę widowni, mogły być elementami wzmacniającymi zaangażowanie widza. To nietypowe podejście do interakcji z publicznością mogło sprawić, że oglądający czuli się bardziej zaangażowani w wydarzenia na scenie.

            Podsumowując, spektakl "Dziady" zachwycił wyróżniającą się grą aktorską i nietypowymi efektami specjalnymi. Z uwagi na jego intrygujący charakter oraz zdolność przekazywania emocji bez względu na skromność scenografii, warto polecić ten spektakl innym widzom, zwłaszcza uczniom szkół podstawowych i średnich, jako ciekawą lekcję literatury i teatru.

            Birgitta Wicińska, klasa 8b

             

             

            W dniu 20 listopada 2023 r. o godzinie 10.00 na deskach teatru świdnickiego miał miejsce spektakl pod tytułem ,,Dziady" cz.II. Przedstawienie opierało się na dramacie Adama Mickiewicza. 

            Sztuka opowiadała o dawnym zwyczaju obchodzenia obrzędu dziadów pod przewodnictwem Guślarza, który umiał przywołać błądzące dusze. 

            Przedstawienie bardzo mi się spodobało, budziło we mnie grozę, lecz również tajemnicę. Moim ulubionym momentem było pojawienie się tajemniczego widma. Podobało mi się także, gdy aktorzy rzucali w nas gorczycą. Moim zdaniem każdy - niezależnie czy duży, czy mały - powinien udać się na ten spektakl.

            Aleksandra Cnota, klasa 7a

             

             

             

            20 listopada miałam przyjemność obejrzeć inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Aktorzy wiernie odtworzyli ten dramat romantyczny. Dzięki temu mogłam lepiej zrozumieć treść lektury. Ich stroje odzwierciedlały realia dawnych czasów. Gra aktorska była dynamiczna, role były zrozumiałe. Momentami krzyczane kwestie były dla mnie drażniąco głośne. Aktorzy utrzymywali kontakt z publicznością, na przykład poprzez rzucanie ziarnami w widownię. 

            Role aktorów były bardzo podobne do mojego wyobrażenia "Dziadów". 

            Polecam obejrzeć tę sztukę osobom, które chcą lepiej poznać treść i przesłanie "Dziadów".

            Ula Wyszyńska, klasa 7a

             

             

             

            Na samym początku nie rozumiałem części wstępu, gdzie występowała pani aktorka. Starałem się skojarzyć z lekturą ten fragment występu, ale nie mogłem sobie przypomnieć.

            Dopiero, jak weszła reszta aktorów, to już wiedziałem, o co chodzi. Byłem bardzo zaskoczony tym, jak reszta aktorów wchodziła, ponieważ weszli wejściem dla widzów . 

            Gdy doszło do pierwszego objawienia duchów (aniołków Józia i Rózi ), to myślałem, jak reżyser to wymyślił: czy się pojawią nowi aktorzy, czy też nie? Okazało się, że role aniołków odgrywali dwaj aktorzy, którzy byli już na scenie

             

            Mam wrażenie, że ten pokaz aktorski był dobrze odegrany, odzwierciedlał treści ukazane w książce, ponieważ zauważyłem dużo cytatów z książki mówionych przez aktorów.

             

            Też bardzo ciekawą sceną była końcowa, gdy pojawił się niezaproszony duch, czyli młodzieniec. Zaciekawiło mnie w tej scenie to, jak jedna wieśniaczka była wpatrzona w widmo,

            a widmo, które nie chciało zniknąć, w nią. 

            Moim zdaniem ten spektakl był bardzo ciekawy i pomógł mi bardziej zrozumieć lekturę . 

            Hubert Kasprzyk, klasa 7a

             

             

             

            20.11.2023 w teatrze w Świdnicy obejrzałem spektakl pt. ,,Dziady" odegrany przez grupę aktorów z Krakowa. Przedstawienie opierało się na treści lektury Adama Mickiewicza ,,Dziady" cz.II, opowiadającej o pogańskim obrzędzie polegającym na przywoływaniu duchów zmarłych do świata żywych.

            Aktorzy odgrywający sztukę w sposób znakomity odgrywali swoje role, nie popełniali żadnych błędów, a także realistycznie oraz wyśmienicie przedstawiali towarzyszące im emocje. Uczucia również były przedstawiane za pomocą muzyki budzącej grozę w idealnym momencie, a także dobrze użytych efektów specjalnych, takich jak sztuczny dym.

            Szaty artystów były bezbłędnie odwzorowane, ubiór aktorów grających wieśniaków pozwalał po samym spojrzeniu domyślić się ich roli, a ubiór Widma Złego Pana przedstawiał elegancką szatę sugerującą, że był on bogatym panem za życia - tak jak w lekturze.

            W sztuce wykonanej przez artystów nie zabrakło części utworu ,,Dziady" Adama Mickiewicza, takich jak na przykład ptaki nocne opowiadające, jak bardzo zły był za życia bogaty dziedzic.

            W przedstawieniu zachowana została kolejność przyzywania duchów, nie były także zapomniane ich pouczenia.

            Przedstawienie zakończyło się w momencie pojawienia się młodego ducha niereagującego na polecenia Guślarza prowadzącego obrzęd, w przedstawieniu jak i w lekturze Guślarz przeklął ostatnią zjawę po tym, jak nie słuchała ona jego poleceń i nie odpowiadała. Zjawa po chwili zaczęła zbliżać się do pasterki, po czym Guślarz nakazał wieśniakom wziąć dziewczynę pod ręce i wynieść ją poza kaplicę, a duch poszedł za nią.

            Moim zdaniem spektakl wykonany przez świetnych aktorów ożywia oraz dynamizuje lekturę Adama Mickiewicz pt. ,,Dziady", a także w sposób wyczerpujący przedstawia jej treść, nie pomijając żadnych fragmentów utworu. Podczas spektaklu w sposób mistrzowski zostały użyte takie elementy jak sztuczny dym czy muzyka budząca grozę. W sztuce nie było żadnych błędów, co sprawia, że jest ona warta obejrzenia.

             

            Michał Byrczek, klasa 8b

             

             

            Dnia 20.11.2023 r. w Teatrze Miejskim w Świdnicy miałam okazję obejrzeć spektakl "Dziady" będący inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza.

            W przedstawieniu występowali aktorzy grający: Józia, Rózię, Guślarza, Widmo Złego Pana i Zjawę. Według mnie pomimo że sztuka była trudna do zagrania, to bardzo dobrze odegrali swoje role. Bardzo podobał mi się w przedstawieniu efekt wzywania duchów zmarłych na dziady.

            Przesłanie "Dziadów" jest moim zdaniem bardzo trudne, szczególnie dla ludzi młodych, dla których język sztuki jest często niezrozumiały. Aby zrozumieć ten utwór, należy oddać się całkowicie spektaklowi.

            Duchy i Widmo próbują przestrzec nas przed najczęstszymi i najcięższymi grzechami, jakie popełnia człowiek. Próbują uświadomić nam, że wina zawsze kończy się karą, która jest cięższa lub lżejsza, w zależności od popełnionego czynu, a także mówią nam, że powinniśmy starać się pomagać bliźnim.

            Przedstawienie bardzo mi się podobało, choć nie ukrywam, żę na początku sceptycznie podeszłam do jego oglądania. Polecam przedstawienie wszystkim, którzy lubią poważne sztuki skłaniające do rozważań.

            Emilia Poroś, klasa 8b

             

             

             

            Fantastycznie się złożyło, bo dramat "Dziady" jest to akurat moja lektura. Oprawa audiowizualna spktaklu zapierała mi dech w piersiach. Niesamowite efekty oddawały fenomenalny nastrój utworu. Szczególnie rewelacyjnym pomysłem było wykorzystanie dymu, który cały czas się unosił, co oddawało atmosferę tajemniczości, mimo że nie za ładnie pachniał. Szczególnie przekonali się o tym ci, którzy zajęli miejsce w pierwszych rzędach. Przedstawienie było po prostu rewelacyjne! Muszę stwierdzić, że dramat Adama Mickiewicza nie jest łatwym utworem do inscenizacji, zwłaszcza aktorzy nie mieli łatwego zadania, ale każdy z nich poradził sobie fantastycznie. Naprawdę ich podziwiam, szczególnie największe wrażenie wywarł na mnie aktor grający Złego Pana, który bardzo przekonująco przedstawił swoje cierpienie, jakie przeżywał. Zwróciłam również uwagę na młodą kobietę, która odgrywała rolę Zosi-ducha pośredniego, za życia była pasterką, ale lekceważyła miłość, jaką darzyli ją chłopcy. Kobieta ta rewelacyjnie poradziła sobie z grą aktorską. Dramat próbuje nas przestrzec przed najczęstszymi i najcięższymi grzechami, jakie popełnia człowiek. Próbuje uświadomić nam, że za winy przyjdzie nam zapłacić.

            Przedstawienie bardzo mi się podobało. Serdecznie polecam.

             

            Krysia Koniuch, klasa 7c

             

             

            W poniedziałek, 20 listopada, razem z klasą poszedłem na spektakl "Dziady". Była to inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza zagrana przez grupę uzdolnionych aktorów, którzy świetnie odegrali przypisane im role. Stroje były adekwatne do czasów, kiedy wierzyło się w zabobony i tytułowe dziady. Był to obrzęd mający na celu ściągnięcie dusz osób zmarłych i pomoc im w dotarciu do nieba lub złagodzenie ich męczarni. Była to jedna z lepszych sztuk, na których byłem i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miał możliwość spotkać się z tak dobrą grą aktorską.

            Franciszek Halicki, klasa 8b

             

             

             

            W poniedziałek, 20.11. 2023 roku, byliśmy wraz z klasą na spektaklu "Dziady" cz.II. Niesamowity dramat Adama Mickiewicza został wspaniale zagrany przez wybitnych aktorów, którzy potrafili wcielić się w rolę bohaterów lektury. Dzięki wchodzeniu aktorów na widownię mogłam poczuć się częścią przedstawienia. Dym wytwarzany przez maszynę nadawał grozy, co urozmaicało całe przedstawienie Moim zdaniem spektakl był niesamowity i warty zobaczenia. Bardzo podobał mi się, w związku z czym mogę polecić jego obejrzenie.

            Liliana Jarząbek, klasa 8b

             

             

            W dniu 20 listopada wraz z moją klasą wybrałam się do teatru na spektakl "Dziady". W tym spektaklu został ukazany obrzęd dziadów. W sali, w której się odbywał spektakl, klimat był mroczny oraz czarujący. Nieraz z wrażenia nie mogłam złapać tchu. Świetne efekty specjalne, gra aktorów... Było to bardzo ciekawe. Byłam pod wrażeniem tak świetnej gry aktorów, którzy sprawiali jakby wszytko, co się działo, było naprawdę. Najbardziej urzekły mnie dwie role: Widma Złego Pana oraz Guślarza. Uważam, że ten spektakl był czarujący, bardzo mnie urzekł, z chęcią bym oglądnęła go jeszcze raz.

            Amelia Dudziak, klasa 8b

             

            Spektakl "Dziady" to bardzo popularne wydarzenie teatralne. Opowiada historię grupy ludzi z wioski, którzy wyruszają na obrzęd. Na miejscu wywołują duchy. Pierwsze z nich są to dzieci Józio i Rózia opowiadające o swym dzieciństwie, drugi duch to pan wioski, jest bardzo niemiły dla mieszkańców, oni zaczynają mu opowiadać, o tym jaki był naprawdę, po tym ucieka do zaświatów.

            Moim zdaniem spektakl jest bardzo interesujący, a efekty specjalne dobrze komponują się z klimatem akcji.

            Mateusz Woźniak, klasa 7c

             

             

             

            W teatrze w Świdnicy wystawiana była sztuka ,,Dziady" na podstawie dramatu Adama Mickiewicza, na którą poszliśmy razem z całą klasą. Dramat ten jest lekturą szkolną, dlatego warto było pójść na spektakl. 

            Sztuka, na której byliśmy w teatrze, opowiadała o pomocy zmarłym duszom w dostaniu się do nieba. W przedstawieniu brało udział około siedmiu aktorów, którzy byli ubrani charakterystyczne kostiumy. Scena była w przyciemnionym świetle, znajdowały się na niej rekwizyty, które pozwalały widzowi na wyobrażenie sobie, jak to mogło być naprawdę, np.: świece, stół, krzyż, jabłka i ziarna. Aktorzy zagrali swoje role w wyśmienity sposób, dzięki czemu było czuć wiele emocji. Moją uwagę najbardziej przykuł aktor odgrywający rolę Guślarza, przewodnika obrzędu, który wzywa duchy na uroczystość i ofiaruje im pomoc.

            Przedstawienie bardzo mi się podobało. Dzięki niemu jestem w stanie dokładniej zrozumieć lekturę autorstwa Adama Mickiewicza i każdemu bardzo polecam obejrzeć ten spektakl.

             

            Jakub Żukowski, klasa 7a

             

            W dniu 20. 11. 2023 r. nasza klasa wybrała się do teatru na spektakl "Dziady" cz.II. Ucieszyłem się, że idziemy na taki spektakl, gdyż obecnie omawiamy tę lekturę na lekcji języka polskiego. Była to okazja do utrwalenie treści książki.

            Bardzo podobało mi się odgrywanie ról przez aktorów. Najbardziej utkwiła mi w pamięci scena rozpoczynania obrzędu dziadów. Zwróciłem również uwagę na ciekawą scenografię i dobrze dobrane kostiumy. Spójność spektaklowi nadała trafnie dobrana muzyka. Bardzo spodobało mi się to, że większość tekstów była cytowana z utworu Adama Mickiewicza i to pomogło mi zapamiętać najważniejsze cytaty.

            Filip Świło, klasa 7c

            Natalia Jezierska

        • Muzeum bombki
          • Wycieczka do Muzeum Bombki

          • 20 listopada uczniowie klasy 3c wraz z wychowawacą wybrali się do magicznego miejsca, jakim jest Muzeum Bombki w Miliczu. Pomimo deszczowego i pochmurnego dnia dzieci miały możliwość doświadczyć odrobinę świątecznej atmosfery i w doskonałych humorach zabrały się do  własnoręcznego ozdabiania bombek choinkowych oraz pachnących  pierników według własnego pomysłu. Następnie trafiły do nadzwyczajnej komnaty, skrzącej się tysiącami szklanych kul, gdzie jako poszukiwacze  musieli odszukać zagubione bombki. Na koniec Elfy zabrały trzecioklasistów na lekcję muzealną, w formie interakcyjnego spektaktu o historii dekoracji domów i choinki oraz o polskich zwyczajach wigilijnych.

             

            Pobyt w muzeum zakończył się zakupami w sklepie, które niedługo będą piękną dekoracją każdego domu.

        • Dzień życzliwości
          • ŻÓŁTY KOLOR ŻYCZLIWOŚCI W KLASIE 1B

          • "Uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. 

            Wzbogaca tego, kto go otrzymuje 

            i tego, kto go daje" 

            (F. Faber) 

             

            Choć życzliwym i miłym powinno się być przez cały rok, to 21 listopada uczniowie klasy 1b mieli ku temu szczególną okazję. Pierwszoklasiści obchodzili w tym dniu Światowy Dzień Życzliwości Pozdrowień,który uchwalono w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem.

            Tego dnia dominował w klasie żółty kolor życzliwości. Uczniowie rozmawiali o tym, co to jest życzliwość, o wzajemnej koleżeńskiej pomocy, trosce o drugiego człowieka i ouśmiechu na co dzień. Wspólnie tworzylizasady prawdziwej życzliwości i proste życzliwe hasła. Dyskutowali o tym, że najlepsze rzeczy w życiu, takie jak miłość, życzliwość, uśmiech, radość, są w życiu za darmo. Obejrzeli ciekawą prezentację i filmiki oraz rozwiązywali interaktywne zadania.Śpiewali piosenkę o pomaganiu ludziom. W dwuosobowych zespołach sortowali obrazkidotyczące uprzejmości i nieżyczliwości.

             

            To był dzień pełen uśmiechów i dziecięcej radości. Pierwszoklasiści wiedzą już, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i bezinteresowna życzliwość, a byciemiłym i okazywanie innym dobra ma ogromnąmoc uszczęśliwiania – tych, którzy są tą życzliwością obdarowywani i tych, którzy okazują innym tę życzliwość.

            tekst i zdjęcia I. Moneta

        • Kibicowanie
          • DRUGIE MIEJSCE W KONKURSIE NA KIBICOWANIE

          • Nasza szkoła zajęła drugie miejsce w konkursie na kibicowanie podczas Świdnickiego Półmaratonu RST wygrywając sprzęt sportowy o wartości 1500 zł. Wolontariusze uczestniczący w kibicowaniu wykazali się wielką determinacją i wytrwali do końca wbiegając na metę z ostatnimi uczestnikami.

            Magdalena Klimkiewicz

        • PCK konkurs
          • Liliana Jarząbek z klasy 8 b zajęła III miejsce , Aleksandra Foltak z klasy 7b zdobyła wyróżnienie

          •  W dniu 16 listopada 2023 roku w siedzibie OR PC w Świdnicy ul. Długa 33  odbył się Międzyszkolny Konkurs Promocji Zdrowego Stylu Życia dla Szkół Podstawowych ,, Mam Wybór- Dbam o Zdrowie”.  Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Świdnicy –Sekcja Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia.

            Celem konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej poprzez:

            1. Pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia
            2. Kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań zdrowotnych
            3. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

              Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Liliana Jarząbek z klasy 8b oraz Aleksandra Foltak z klasy 7b, które wcześniej  napisały najlepiej szkolny etap tego konkursu.  Natomiast w Konkursie Międzyszkolnym ( miejskim)  Liliana Jarząbek zajęła III miejsce, a Aleksandra Foltak zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

            16 listopada, w czwartek byłam z koleżanką na Międzyszkolnym  konkursie Promocji Zdrowego Stylu Życia i Pierwszej Pomocy. Musiałyśmy rozwiązać test złożony z 30 pytań. Nie były one trudne, choć czasami podchwytliwe. Dobrze sobie z nimi poradziłyśmy. Po udziale w tym konkursie wiem dużo więcej na temat zdrowego stylu życia i pierwszej pomocy. Cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział.

            Aleksandra Foltak klasa 7b

            Dnia 16.11.23r. odbył się drugi etap konkursu zorganizowanego przez PCK. Głównym tematem był zdrowy tryb życia. Moim zdaniem w naszym życiu, a zwłaszcza w okresie dojrzewania dbanie o siebie jest zasadnicze dla naszego zdrowia. Konkurs opierał się również na wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Według mnie jest to ważne, aby znać  przynajmniej podstawy np. jak postępować w przypadku złamania kości u poszkodowanego i potrafić wykorzystać je w konkretnych sytuacjach. Myślę, że ta wiedza przyda mi się do końca życia, ale mam również nadzieję, że nie będę musiała jej wykorzystywać.

            Liliana Jarząbek

        • Konkurs
          • KONKURS WIEDZY O RZEMIOŚLE

          • Dzisiaj 16.11.br w SP8 odbył się  szkolny etap konkursu Wiedzy o Rzemiośle. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Do miejskiego etapu konkursu zakwalifikowały się: Liliana Jarząbek, Dorota Kryśpiak i Barbara Kruźlak. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczyli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy.

          • Filip Pietrusa w finale.

          • 15 listopada odbył się we Wrocławiu etap regionalny ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych klas 7 i 8 oraz szkół ponadpodstawowych Wolna Elekcja 2023.

            Do etapu centralnego zakwalifikowano 2 uczniów. Wśród nich jest uczeń naszej szkoły Filip Pietrusa z kl.7c. Finał odbędzie się 15 grudnia w siedzibie organizatora, czyli w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

            Filipowi gratulujemy i życzymy jak najlepszego wyniku w  rozgrywce finałowej.

             Marzanna Pietrzak

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK – HISTORIA

          • Z radością informuję, że uczniowie Szymon Łagoda z kl.7a i Filip Pietrusa z kl.7c zakwalifikowali się do etapu powiatowego Zdolnego Ślązaka z historii.

             W imieniu całej społeczności szkolnej życzę sukcesów w kolejnych etapach.

            Marzanna Pietrzak

        • Młyn
          • UCZNIOWIE KLAS 1B I 1C W MŁYNIE W SIEDLIMOWICACH

          • 15 listopada uczniowie klas 1b i 1c mieli okazję odwiedzićzabytkowy Młyn w Siedlimowicach, jedyny pracujący na starodawnych, dwustuletnich maszynach młyn na Dolnym Śląsku. Od lat wyrabiana jest tu mąka, kasze i otręby w sposób tradycyjny.

            Pierwszaki miały okazję zwiedzić młyn i dowiedzieć się, jak wygląda praca młynarza i jak powstaje mąka. Wzięli takżeudział w warsztatach wypieku podpłomyka, który po upieczeniu zjedli ze smakiem. Mogli również kupić mąwyprodukowaną przez zabytkowe, historyczne maszyny. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej ciekawej wycieczki.

        • Nel
          • Konkurs rozstrzygnięty

          • Z okazji Dnia Nauczyciela 
            Samorząd Uczniowski  zorganizował konkursu pt. Zgadnij Kto To? Każdy uczeń mógł wykazać się talentem plastycznym i wykonać portret wybranego nauczyciela . Przez kilka tygodni na korytarzu szkolnym można było podziwiać podobizny naszych nauczycieli. Było ich aż 104 !!!Komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze miejsca. Oto wyniki:
            1 miejsce Kowal Nel kl. 7c portret pani Marzeny Zięby
            2 miejsce Kijek Milena kl. 8a portret pani Uli Galickiej
            3 miejsce Zosia Reszke kl. 4a portret pani Kamilli Banaszczyk
            Każdy nauczyciel otrzymał na pamiątkę swoje portrety. 
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy miłą niespodziankę naszym nauczycielom. 
            Gratulacje dla zwycięzców!

            I miejsce Kowal Nel

            2 miejsce Kijek Milena

            3 miejsce Zosia Reszke