• Święto niepodległości
          • CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ?

          • „Co to jest niepodległość,

            teraz wiem już na pewno.

            Każde dziecko dziś woła:

            to polski dom, polska szkoła"

                           /ZoZi - Co to jest niepodległość?/

             

            Piosenką pt. Co to jest niepodległość uczniowie klas 1B 14listopada 2023 r. rozpoczęli klasowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

            Na ubraniach pierwszoklasistów dominowały kolory czerwony i biały, a całość dopełniały zrobione własnoręcznie kokardy narodowe, białe i czerwone balony oraz chorągiewki.  

            czasie zajęć dzieci obejrzały filmik o polskich symbolach narodowych i o Święcie Niepodległości. Rozmawiały m.in. o11 listopada 2018 r, o walce o niepodległość, o życiu pod zaborami. Zapoznały się także z historią powstania hymnu Polski i odśpiewały pięknie tę pieśń w postawie na baczność. Po wysłuchaniu wiersza Małgorzaty Strzałkowskiejpt."Polska" dyskutowały na temat obchodów tego patriotycznego święta, miłości do ojczyzny i patriotyzmu.Wykonały również piękne prace plastyczne. A na koniec zajęć rozwiązały interaktywny test o Polsce. 

             

            Zajęcia te miały na celu: kształtowanie u pierwszoklasistówwartości miłości do ojczyzny, szacunku do innych narodowości, pamięci o ważnych wydarzeniach, dumy z narodowych symboli i patriotyzmu; pielęgnowanie symboli narodowych, świąt i tradycji ich obchodzenia oraz rozwijanie poczucia przynależności do wspólnoty i poczucia własnej tożsamości.

            Dzisiejszy dzień był dla uczniów klasy 1b lekcją patriotyzmu i historii. Aktywnie uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości pierwszoklasiści dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

        • Festiwal
          • XXV Festiwal Pieśni Patriotycznej w Żarowie

          • Tradycyjnie już 11 listopada chór szkolny wziął udział w Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie. Był to 25  jubileuszowy festiwal. Jury w składzie Mirosław Jabłoński- przewodniczący, Janusz Lipiński i Julia Sikoza po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało naszemu chórowi GRAND PRIX tegorocznego festiwalu. W wykonaniu chóru szkolnego "Libro di muzica" zebrani na widowni i jury usłyszało dwie pieśni: "Pałacyk Michła" i "Piechota". Obie pieśni były w układzie na trzy głosy a cappella. Jak zawsze do konkursu chórzystów przygotowała p. Kamilla Banaszczyk. Warto zaznaczyć, że nasz chór bierze udział w tym festiwalu od trzeciej edycji, a więc już przeszło 20 lat. Najmłodszy członek chóru ma 6 lat, a najstarsi to uczniowie klas 7 (13 lat). 

            Gratulujemy sukcesu i czekamy na jeszcze.

            Prezentacja po ogłoszeniu wyników 

            Ogłoszenie wyników 

            „Piechota” - występ konkursowy

            „Pałacyk Michała” - występ konkurowy

        • Konkurs recytatorski
          • Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej z nagrodami dla uczniów Ósemki

          • W środę, 08.11.2023, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej ,,Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury. Cele konkursu obejmowały m.in.: popularyzowanie treści patriotycznych, budowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków, uwrażliwianie na piękno mowy ojczystej, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, zachęcanie do prezentacji scenicznych. 

            Wykonawców oceniało jury w składzie: pani Terasa Wagilewicz – poetka, pani Jolanta Janowiec – Lewandowska – logopedka, pani Alina Barć – animatorka katedralna. Jurorki, oceniając występy, brały pod uwagę m.in.: dobór tekstu (rzadko prezentowanego i mało znanego odpowiedniego do wieku i predyspozycji recytatora) i jego interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Miło nam poinformować, że w części finałowej konkursu, na 13 uczestników, naszą szkołę reprezentowało aż czworo przedstawicieli: Łucja Szeredi z klasy 4a, Gabriela Górka z klasy 5b oraz Anna Szeredi z klasy 7a i Filip Świło z klasy 7c. Występy naszych uczniów były przepiękne!

            Łucja Szeredi z klasy 4a za recytację wiersza Władysława Bełzy "Ziemia rodzinna" (opieka artystyczna: pani Anna Zoła) otrzymała nagrodę, natomiast Filip Świło za recytację utworu Reginy Pisarek "Opowiedz nam, moja ojczyzno" (opieka artystyczna: pani Natalia Jezierska) otrzymał wyróżnienie.

            Gratulujemy wspaniałych wystąpień!

             

            W dniu 8. 11. 2023 r. odbył się konkurs poezji patriotycznej pod tytułem "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród". Miałem okazję występować na tym konkursie.

            Wcześniej miałem okazję występować w różnych konkursach recytatorskich, jednak wtedy nie otrzymywałem żadnych nagród. Lecz po tych konkursach nabrałem większego doświadczenia i w ten sposób na tym konkursie otrzymałem wyróżnienie. Na początku, kiedy wszedłem na scenę, poczułem ogromny stres, jednak przezwyciężyłem go. Wcześniej słuchałem deklamacji innych recytatorów i w ten sposób wiedziałem, co mogę poprawić w swoim recytowaniu.

            Jestem bardzo zadowolony, że otrzymałem wyróżnienie oraz jestem bardzo dumny, że mogłem reprezentować moją szkołę w tak ważnym wydarzeniu.

            Filip Świło

            Natalia Jezierska

        • Święto niepodległości
          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASIE 2B

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto dla każdego Polaka, gdyż po 123 latach niewoli Polska znowu pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym i niepodległym państwem.

            W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, uczniowie klasy 2b uczestniczyli w wyjątkowej lekcji o tematyce patriotycznej. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, z przypiętymi do piersi kotylionami. Dodatkowo rodzice wykonali przepiękny kontur Polski, który zdobi teraz naszą salę.

            Na początku uczniowie  obejrzeli animowaną historię Polski i utrwaliły symbole narodowe. Kodowali też ilustracje przedstawiające symbole narodowe, słuchali piosenek o niepodległości, rozwiązywali quizy, a także wykonywali na komputerach prace związane z naszą Ojczyzną i jej symbolami. Przyjmując odpowiednią postawę „na baczność” odśpiewali hymn Polski.

            Aktywnie uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości uczniowie dali wyraz pamięci o tych, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej Polsce.

            Tekst i zdjęcia Jadzia Wołoszyn 

        • Święto niepodległości
          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASIE IIA

          • Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości w klasie IIA panował podniosły i uroczysty nastrój. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach, przyozdobionych w biało-czerwone kotyliony. Patriotyczny charakter zajęć podkreślały: dekoracja sali oraz chorągiewki w barwach narodowych. Na początku zajęć w pozycji na baczność drugoklasiści zaśpiewali hymn narodowy. Następnie obejrzeli animowaną historię Polski, która była podstawą do rozmowy o walce o niepodległość i życiu pod zaborami. Utrwalili również wiadomości na temat symboli narodowych, wyrecytowali wiersz S. Bełzy „Polak mały”, słuchali piosenek na temat niepodległości. Uczniowie wykonali również tematyczne prace plastyczne, a swoją wiedzę mogli sprawdzić w przygotowanych testach i quizach. Za wzorową postawę i wiedzę na temat swojego kraju każde dziecko otrzymało odznakę „Małego patrioty”. Ten dzień był dla uczniów z klasy IIA wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

            Tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska

        • Lekcja patriotyzmu
          • Lekcja patriotyzmu w I A

          • 10 listopada dzieci klasy I A przyszły do szkoły w strojach galowych. Do białych bluzek i koszul przypięte miały biało – czerwone kotyliony i przypinki 11 – listopada Święto Niepodległości. W tym uroczystym dniu odbyła się lekcja patriotyzmu. Celem tych zajęć było ukazanie znaczenia tego święta dla wszystkich Polaków, poznanie historii własnego kraju i szacunku dla symboli narodowych. Pierwszaki zastanawiały się kto to jest patriota, słuchały z uwagąinformacji o Polsce, obejrzały prezentację i szczegółowo odpowiadały na zadawane pytania. Śpiewały zwrotki hymnu narodowego, układały interaktywne puzzle, rozwiązały quiz o Polsce, wycinały i układały z części godło. Wykonały również pracę plastyczną. Wszystko po to, aby kształcić właściwy stosunek do Ojczyzny i rozwijać postawy patriotyczne. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali dyplomy za zaangażowanie i solidną pracę na zajęciach.

            Tekst i zdjęcia Joanna Janiak

        • Aktywność
          • WŁĄCZ AKTYWNOŚĆ

          • 7 listopada odbyła się w SP nr 1 akcja Ministerstwa Sportu i Turystyki - Włącz Aktywność. W warsztatach uczestniczyła z naszej szkoły klasa 8 a. Podczas warsztatów nasi uczniowie spotkali się z gwiazdami świata sportu -

            Weroniką Nowakowską, Jackiem Jarząbkiem, Igą Baumgart-Witan oraz Filipem Pawełką.

            Podczas spotkania uczniowie mieli okazję oglądać zachwycające pokazy wykonane przez nasze polskie gwiazdy, wysłuchać motywacyjnych historii dotyczących radzenia z przeciwnościami losu. Ponadto poznali takie dyscypliny jak biathlon, dunking oraz trial rowerowy. Podczas praktycznej części dzieci wzięły udział w zajęciach lekkoatletycznych. Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal.

            Opiekunami z naszej szkoły byli

            Dorota Kocoń i Andrzej Czyżowicz

          • Wyniki konkursu ortograficznego

          • Z przyjemnością informujemy, że w XX Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym naszą szkołę reprezentować będą następujący uczniowie:

            - Hanna Kubisztal z kl. 6 b,

            - Michał Kopeć z kl. 5 a,

            - Iga Pełka z kl. 7 c,

            - Anna Szeredi kl. 7 a.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i trzymamy za nich kciuki.

        • Hania i Marysia
          • Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego

          • Mamy ogromną przyjemność poinformować o kwalifikacjach naszych uczennic do drugiego etapu konkursu językowego !!! Hania Perzyna i Marysia Górka z klasy 7 B wspaniale zaprezentowały się w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego organizowanym przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu. Ogromne gratulacje ! Trzymamy kciuki w kolejnych etapach!!

        • Ścieżka zmysłów
          • KASZTANY, ŻOŁĘDZIE I SZYSZKI TRAFIŁY NA ŚCIEŻKĘ ZMYSŁÓW

          • Uczniowie naszej szkoły brali  udział w zbiórce kasztanów, żołędzi i szyszek do ścieżki zmysłów w ogródku EKO Ósemka. Kilka tygodni trwały poszukiwania tych owoców. Zostały przeszukane parki, lasy i okoliczne ogrody. Młodzież naszej szkoły w ogromnych workach, reklamówkach dostarczyła je do szkoły. Klasy ktore znalazły ich najwięcej zostaną nagrodzone gorącą pizzą. Zwycięskie klasy to 4d, 6b, 7a.

            DZIĘKUJEMY wszystkim klasom, które wzieły udział w zbiórce                 
            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego 

        • Lodowisko
          • Sezon rozpoczęty!

          • Dziewczęta z klasy 7b oraz 8b były dzisiaj na lodowisku.Takie zajęcia z wychowania fizycznego zawsze są lubiane. Każda uczestniczka ma ambicje coraz lepiej jeździć na łyżwach oraz miło spędzać wspólnie czas. W naszej szkole o dawna jest obowiązek noszenia kasku podczas zajęć na lodowisku. Każdy może otrzymać go za darmo. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - JĘZYK NIEMIECKI

          • Marcel z 8b z fenomenalnym wynikiem 29 pkt na 30 zakwalifikował się do powiatowego Zdolnego Ślązaka z języka niemieckiego. Życzymy mu powodzenia w kolejnych etapach.

        • Kiermasz
          • KIERMASZ ZACZYTANEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          • Od 30 października do 3 listopada w czytelni biblioteki szkolnej trwał kiermasz „zaczytanej” książki. Wszyscy chętni mogli kupić lektury, książki popularnonaukowe, baśnie, bajki itp. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Celem kiermaszu była nie tylko sprzedaż, ale również promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej. Cena każdej książki wynosiła 50 groszy.Dzięki zgromadzonej kwocie biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe egzemplarze. Dziękujemy za zainteresowanie i wsparcie, życzymy przyjemnej lektury.

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - KOLEJNE KWALIFIKACJE

          • Z przyjemnością informujemy o kolejnych kwalifikacjach do etapu powiatowego:

            Wiktor Abramski kl.7c matematyka

            Mateusz Czerwiński kl. 7a biologia

            Aleksandra Foltak kl. 7b matematyka

            Liliana Jarząbek kl. 8b biologia

            Natalia Jasionowicz kl. 8a chemia

            Jagoda Kawałko kl. 7b biologia

            Maria Lizurej kl. 8b chemia

            Aleksandra Sierakowska kl. 8b matematyka

            Łucja Sobolewska kl. 8b biologia, chemia

            Filip Świło kl. 7c geografia

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - JĘZYK ANGIELSKI

          • Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowali się:

            Zofia Białoskórska kl. 8b

            Amelia Dobrowolska kl. 7a

            Natalia Jasionowicz kl. 8a

            Barbara Kruźlak kl. 8a

            Hanna Perzyna kl. 7b

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Hydropolis
          • WYCIECZKA DO HYDROPOLIS

          • W piątek 3 listopada wraz z innymi uczniami z siódmych klasy pojechałam na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Wyjechaliśmy o godzinie 7:45 z pod zalewu w Świdnicy. Jechaliśmy tam półtora godziny. Gdy przyjechaliśmy poszliśmy do poczekalni, a następnie wszyscy uczestniczyliśmy w warsztatach, na których z gipsu  robiliśmy  skamieniałości, w między czasie pani opowiadała nam o skamieniałościach oraz zapoznaliśmy się z prehistorią czyli najdłuższym okresem w dziejach ludzkości. Po warsztatach udaliśmy się do muzeum, gdzie na wejściu znajdowała się drukarka wodna, która zrobiła na mnie wrażenie, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Wszyscy udaliśmy się do szatni po czym mogliśmy zacząć zwiedzanie, gdzie na początku obejrzeliśmy film o powstaniu pierwszej wody na ziemi. W muzeum znajdowało się wiele stref zwiedzania lecz najbardziej spodobała mi się strefa głębin, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądała łódź podwodna,  która dostała się na dno Rowu Mariańskiego. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny. Razem z koleżankami poszłyśmy do kawiarni aby zjeść drugie śniadanie, a następie postanowiłyśmy samemu zwiedzać. Po zakończonym czasie wolnym udałyśmy się do autokaru, którym pojechaliśmy do Świdnicy. Bardzo podobała mi się ta wycieczka, mimo że nie było słonecznej pogody wróciłam do domu zadowolona.

            Julia Kosmowska


            Dnia 03.11.2023r. chętne osoby z 7 i 8 klas pojechały na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Po przyjeździe do celu rozpoczęły się warsztaty. Z gipsu tworzyliśmy odbitki różnych skał i skamieniałości, a następnie pani instruktorka opowiadała nam o dziejach Ziemi i skamielinach. Po skończonych zajęciach udaliśmy się do głównego budynku Hydropolis i rozpoczęliśmy zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Po poznaniu wielu ciekawych informacji o wodzie, Wrocławiu i wielkiej powodzi w Polsce, mieliśmy godzinę czasu wolnego. Można było usiąść w kawiarni lub pochodzić i pooglądać Hydropolis. Po upływie tego czasu wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Świdnicy około godziny 14:30. na tej wycieczce można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nie żałujemy, że pojechaliśmy na nią. 

            Mateusz Czerwiński

             

            3 listopada o godzinie 7:45 wyruszyliśmy na wycieczkę do Wrocławia a dokładnie na ulicę Na grobli 17 do Hydropolis. Najpierw udaliśmy się do gabinetu, w którym wykonaliśmy lepką substancję i zalaliśmy nią gumowe foremki. Następnie pani pracująca w hydropolis powiedziała nam o skamieniałościach. Są to szczątki organizmów prostych (najczęściej jednokomórkowych) organizmów żyjących w krótkim czasie. Można do nich zaliczyć np. trylobity i amonity. Skamieniałości powstają w wyniku przykrycia rośliny lub zwierzęcia osadami. Później przedstawiła nam skamieniałości dając nam ich przykłady. Pokazała nam amonity czyli takie muszle, oraz trylobity. Opowiedziała nam o różnych erach między innymi o prekambrze, kambrze, karbonie itd. Gdy substancja w foremkach zaschła można było już je wyjąć. U mnie np. były to  2 amonity, ząb i jeżowiec. Po wyjęciu podziękowaliśmy pani i udaliśmy się do głównego budynku hydropolis. Po chwili czekania podszedł do nas pan i oprowadził nas po hydropolis pokazując np. ważne miejsca we Wrocławiu typu hala stulecia bądź rynek. Obejrzeliśmy film na temat pojawieniu się wody na planecie. Pan przedstawił nam stany skupienia wody oraz tak zwany wodny ogień który polega na wypuszczaniu pary wodnej i naświetlaniu jej pomarańczowym światłem przypominającym ogień. Pokazał nam statki i łodzie podwodne, oraz jedyną kopię podwodnej łodzi którą dopłynięto na dno Rowu Mariańskiego. Ostatnie 30 minut spędziliśmy zwiedzając sami i odpoczywając w kawiarni. 

            Bardzo mi się podobało.

            Wojciech Chrzan


            W dniu 03.11.23 miałam okazję odwiedzić Hydropolis, fascynujące i ciekawe miejsce poświęcone nauce o wodzie. Chciałabym podzielić się moimi wrażeniami z tej wizyty. W trakcie wizyty mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz licznych interaktywnych  wystawach i eksperymentach dotyczących  wody.Najbardziej podobały mi się liczne modele żaglówek, gdyż interesuje się żeglarstwem.Polecam to miejsce osobom interesującym się ekologią i ochroną środowiska.

            Milena Strugała

             

            W dniu 3.11.2023 pojechałem na wycieczkę do Hydropolis. Gdy dojechaliśmy to poszliśmy na warsztaty. Na warsztatach Pani pracująca w Hydropolis kazała nam zająć miejsca przy stolikach. Jak wszyscy zajęli miejsca to Pani kazała nam zrobić odlewy skamielin. Po zrobieniu odlewów Pani zrobiła nam krótką powtórkę z wiadomości z geografii o dziejach ziemi na podstawie zegarka, również oglądaliśmy i dotykaliśmy skamieliny np. zęby. Po tym powtórzeniu wiadomości wyjęliśmy nasze odlewy, zabraliśmy je i poszliśmy do głównego centrum Hydropolis. Po krótkiej przerwie Pan przewodnik zaczął nas oprowadzać. Na samym początku poszliśmy do sali kinowej by obejrzeć film o ziemi. Po filmie Pan przewodnik zabrał nas do pary wodnej imitującej ogień. Z tego co się dowiedziałem  to ten pomysł został zaczerpnięty z USA. Póżniej poszliśmy zobaczyć takie wielkie pudło przeźroczyste w którym były pióra imitujące śnieg. Po pokazaniu strefy wody poszliśmy do strefy map. Na tej strefie Pan przewodnik nam pokazał między innymi powódź tysiąclecia jak zalała Wrocław i najważniejsze punkty Wrocławia. Też się dowiedziałem, że we Wrocławiu powstał pierwszy strój do nurkowania stworzony przez Karla Heinricha Klingerta. Po tej strefie poszliśmy na strefę związaną z statkami i maszynami związanymi z wodą. Zobaczyłem maszynę do robienia pary wodnej i dowiedziałem się, że gdyby nie powstał film o Tytanicu to każdy by o nim zapomniał. Na sam koniec zwiedzania Hydropolis z przewodnikiem dowiedziałem się jak bardzo szkodliwy jest plastik w wodzie i ile tego trafia  do wody po zobaczeniu ilości plastiku jakiego nazbierało Hydropolis. Też zobaczyłem batyskaf, który popłynął na dno rowu Mariańskiego i dowiedziałem się ile osób popłynęło na dno rowu Mariańskiego. Jak Pan przewodnik skończył z nami wycieczkę to mialem z grupą czas dla siebie i zobaczyłem wszystko co chciałem tam zobaczyć.   Wycieczka była bardzo ciekawa, ponieważ przypomniałem sobie dużo rzeczy z lekcji i dowiedziałem się nowych, więc uważam, że to była edukująca wycieczka.                                                                                                            
             

            Hubert Kasprzyk.

            Dzisiaj byłam we Wrocławiu. Zwiedzaliśmy tam Hydropolis. Było tam dużo ciekawych ekspozycji m.in. pierwszy strój nurka, technologie multimedialne, interaktywne instalacje czy sale kinowe. Podsumowując w Hydropolis było bardzo ciekawie oraz chętnie wróciłabym tam.


            Martyna Wawrzonowska

             

            Dziś, 03.11. pojechałam  na wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. Gdy przyjechaliśmy, w poczekalni powitała nas pani która zaprowadziła nas do budynku gdzie odbywały się warsztaty. Na warsztatach wykonywaliśmy odlewy skamielin z gipsu, a pani instruktor opowiedziała nam co nieco o powstaniu skamielin oraz ogólnie świata, er i co się w ich ciągu wydarzyło. Po warsztatach poszliśmy do głównego budynku. Tam wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy różne atrakcje, takie jak film o powstaniu wody , maszynę parową , konstrukcje statków, i wiele innych ciekawych konstrukcji. Potem odwiedziłam z koleżanką mała kawiarnię, w której można było kupić napoje, jak i różne wypieki i przekąski. Na koniec wróciliśmy autokarem na miejsce zbiórki. Wycieczka bardzo mi się podobała, a moimi ulubionymi jej częściami były warsztaty, konstrukcja z rybami i rekinem nad głowami oraz strefa odpoczynku.

            Nel Kowal

            Wycieczka odbyła się 03.11, spotkaliśmy się o 7:30 na parkingu nad zalewem. Autokarem pojechaliśmy do Wrocławia do Hydropolis. Po przyjeździe poszliśmy na warsztaty dotyczące skamielin, podczas warsztatów odlewaliśmy skamieliny z gipsu. Po warsztatach przeszliśmy do innego budynku na wystawę związaną z wodą. Pan przewodnik opowiadał nam o powodzi we Wrocławiu. Była wystawa która przedstawiała parę wodną, była ona podświetlana przez co wyglądała jak ogień. Na samym początku zwiedzania poszliśmy do Sali kinowej, w której puszczono film dotyczący powstania wody na ziemi.

            Małgorzata Tomsia

             

        • Recytacja
          • Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”

          •  2 listopada 2023 r. odbył się Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” organizowany przez MDK w Świdnicy. Główne cele konkursu to: popularyzowanie treści patriotycznych, budowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków, uwrażliwianie na piękno mowy ojczystej, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, zachęcanie do prezentacji scenicznych.

            W kategorii klas IV-VI naszą szkołę reprezentowały: Małgorzata Kusideł z 5b, Gabriela Górka z  5b, Łucja Szeredi 4a. Natomiast w kategorii klas VII - VIII wystąpili: Anna Szeredi i Aleksandra Cnota z klasy 7a oraz Filip Świło z klasy 7c.

            Jury, oceniając występy, brało pod uwagę m.in.: dobór tekstu (rzadko prezentowanego i mało znanego odpowiedniego do wieku i predyspozycji recytatora) i jego interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Gabriela Górka z 5b i Łucja Szeredi z  4a oraz Anna Szeredi z kl. 7a i Filip Świło z kl. 7c zostali laureatami konkursu i wezmą udział w finale, który odbędzie się 8 listopada w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

             

            https://mdk.swidnica.pl/eliminacje-powiatowego-konkursu-recytatorskiego-poezji-patriotycznej-2/

            tekst Anna Zoła, Natalia Jezierska, zdjęcia Anna Zoła, Aleksandra Barańska - Zemsta 

        • Teakwndo
          • Dwoje wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8 przywiozło ze sobą medale

          • W dniach 28 - 29 października 2023 r. na Opolskiej Stegu Arenie odbywał się Taekwon-do Polish Open Cup (Otwarty Puchar Polski) zorganizowany przez Związek Sportowy Polska Unia Taekwon-do. W najważniejszej imprezie tej części sezonu udział wzięło ponad 700 zawodników z 32 klubów, w tym również reprezentacji takich krajów jak Mołdawia, Rumunia i Litwa. 

            W zawodach Akademię Sztuk Walki "Rooster" reprezentowało 18 zawodników, w tym dwoje wychowanków Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. 

            Nasza reprezentacja występująca w Pucharze Polski zdobyła aż 15 medali w tym 5 złotych, 5 srebrnych oraz 5 brązowych. Szczególnie jesteśmy dumni z faktu wygrania klasyfikacji medalowej w grupie wiekowej dzieci młodszych. Jako klub zdominowaliśmy konkurencję walk softstick, gdzie na każdym stopniu podium stanął nasz reprezentant.

             

            Poniżej przedstawiamy wyniki sportowe naszych podopiecznych. 

             

            Kategoria dzieci: 

            Maja Żyłka (sekcja Świdnica) 

            - złoty medal w konkurencji technik specjalnych 

            Krzysztof Marcjan (sekcja Świdnica) 

            - brązowy medal w konkurencji walk soft-stick