W naszej szkole uczniowie klas trzecich uczą się podstaw języka migowego.
Zajęcia te wskazują dzieciom na obecność w świecie, do którego przynależą, osób z uszkodzeniami słuchu, które nie mogą się swobodnie komunikować z osobami zdrowymi.
Lekcje migania rozbudzają wrażliwość i otwartość na osoby z upośledzeniami słuchu, stwarzają możliwości komunikowania się z nimi, pobudzają i rozwijają wyobraźnię dzieci oraz ich myślenie, usprawniają pracę rąk i ogólnej motoryki ciała, a także uczą wyrażania emocji poprzez mimikę twarzy, bez używania głosu, co jest niezbędne przy porozumiewaniu się z osobami z upośledzeniami słuchu.
Na zajęciach z języka migowego pokazywany jest dzieciom sposób porozumiewania się za pomocą gestów, poprzez naukę wybranych znaków języka migowego i alfabetu palcowego. Uczniowie umieją migać miesiące, dni tygodnia, nazwy członków rodziny, liczebniki, znaki na pożegnanie i powitanie, zwroty grzecznościowe i wiele innych. Potrafią przedstawić się w języku migowym. Śpiewają piosenki, migając ich słowa, rozwiązują zadania interaktywne, układają scrabble ze znakami języka migowego, grają w memory.
Uczenie języka migowego dzieci w wieku wczesnoszkolnym, poza wskazaniem na potrzebę integracji, doskonale wpływa na rozwój dziecka i w sposób szczególny pobudza jego myślenie i wyobraźnię.