📣11 października świętowaliśmy DZIEŃ DYNI I DYNIOWATYCH🎃🥒🍉
Zadaniem uczniów było przygotować plakat związany z dyniowatymi oraz przebrać się w kolory dyniowatych 😁
DZIEŃ DYNI
Sukcesy naszych szkolnych Sportowców -Finał Dolnośląskich Igrzysk Dzieci Sztafetowe Biegi Przełajowe II i IV MIEJSCE :))
10 października w Bożkowicach nasi finaliści, czyli uczennice klasy V i VI oraz uczniowie klas VI wzięli udział w Wojewódzkich Sztafetowych Biegach Przełajowych i tym samym reprezentowali nasze miasto. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, ale nasi Uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania.
Nasi chłopcy stanęli na podium zajmując II miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Gratulujemy sukcesu!
Nasze dziewczynki wywalczyły IV miejsce wśród 23 szkół, a od podium oddzieliła ich dosłownie długość stopy. Jak widać na jednym z załączonych zdjęć. Dziewczynkom również bardzo gratulujemy!
Skład naszej drużyny:
Dziewczęta
Budzyńska Lena
Durowa Wiktoria
Górka Gabriela
Jaśków Gabriela
Miłkowska Maria
Marciniec Zuzanna
Widła Martyna
Chłopcy
Hołubecki Stanisław
Mańkowski Filip
Matysiak Mikołaj
Święcicki Borys
Ulfik Kamil
Walczak Aleksander
Cieślicki Remigiusz
11
WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS TRZECICH DO BOLESŁAWCA
Dnia 8.10.2024r. uczniowie klasy IIIA i IIIB wybrali się na wycieczkę do Bolesławca, aby odwiedzić Żywe Muzeum Ceramiki, które przenosi odwiedzających w świat historii, tradycji i sztuki ceramiki, charakterystycznej dla tego regionu.
Trzecioklasiści po przyjeździe na miejsce zostali podzieleni na dwie grupy i razem z przewodnikiem zwiedzili fabrykę. Uczniowie zobaczyli linię produkcyjną i sztukę tworzenia naczyń ceramicznych. Dowiedzieli się, że ten skomplikowany proces nie zmienił się od wieków, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny drugi wypał kamionkowych naczyń. Po zwiedzaniu, wszyscy zostali zaproszeni na warsztaty ceramiczne, aby spróbować słynnej sztuki zdobienia naczyń metodą stempelkową. Każdy uczeń otrzymał naczynie po pierwszym wypale i miał możliwość stworzenia swojego unikatowego wzoru skomponowanego z wielu dostępnych kształtów stempelków.
To były pełne niesamowitej kreatywności warsztaty, które dostarczyły dzieciom dużo radości oraz pozwoliły sprawdzić swój twórczy potencjał. Kto wie może któreś z nich odkryje w sobie artystę.
Naczynia ozdobione podczas warsztatów zostaną wypalone po raz drugi, a następnie wysłane na adres naszej szkoły. Wszyscy czekamy na ten moment z niecierpliwością.
45tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska
ZDROWO I KOLOROWO W KLASIE 2B
Początkiem października uczniowie klasy 2b zgłębiali na zajęciach kuchenne tajemnice. Wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania, układali zdrowe jadłospisy, poznali piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe.Po części teoretycznej nadszedł czas na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Dzieci przyszły do szkoły bardzo dobrze przygotowane do pracy kucharza, przyniosły wszystkie niezbędne przybory oraz zdrowe produkty i, po umyciu rąk oraz przygotowaniu swoich stanowisk, z zapałem wzięły się do samodzielnego przygotowania pysznych, zdrowych kanapek na drugie śniadanie. Na kanapkach nie zabrakło sałaty, roszponki, papryki, ogórków, pomidorów czy kiełków rzodkiewki. Powstały nie tylko zdrowe, ale również piękne, kolorowe i pachnące kanapki. W czasie pracy dzieci rozwijałyswoją kreatywność, wyobraźnię i samodzielność. Dbały o estetykę i higienę podczas sporządzania posiłków.
A ponieważ własnoręcznie przygotowane jedzenie smakuje podwójnie, dzieci z wielką chęcią zajadały swoje dzieła.
16
Auschwitz-Birkenau – lekcja historii na żywo
4 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w niezwykle poruszającej wycieczce do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zwiedzając zarówno mroczne cele w Oświęcimiu, jak i rozległy kompleks Birkenau, młodzież stanęła twarzą w twarz z niewyobrażalnym okrucieństwem, które miało miejsce w tych murach. Baraki, rampa kolejowa, komory gazowe – każde miejsce było świadectwem ludzkiej tragedii na niespotykaną skalę. Przewodnicy muzealni, z ogromnym zaangażowaniem, przybliżyli historię obozu, opowiadając o codziennym życiu więźniów, warunkach w jakich przebywali oraz o przerażających mechanizmach zagłady.
Auschwitz-Birkenau to symbol największego ludobójstwa w historii. Wizyta w tym miejscu była dla uczniów nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim głębokim przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Odwiedziny w tym miejscu przypominają nam o tym, że przeszłość nie może zostać zapomniana, ale także, jak ważne jest przeciwstawianie się wszelkim przejawom nienawiści, aby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły.
Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze Barańskiej-Zemście i Pani Renacie Zalas za profesjonalną opiekę nad młodzieżą.
Tekst i zdjęcia Marzanna Pietrzak i Aleksandra Barańska - Zemsta
22
Jesienne warsztaty.
7 października klasy 1c i 2 a wybrały się na jesienne warsztaty do wiejskiego gospodarstwa rolnego w Mościsku. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska zwierzęta, które na co dzień mieszkają w zagrodzie, dowiedzieć się jak wygląda praca w gospodarstwie rolnym oraz poznać polską kulturę kulinarną i wziąć aktywny udział w procesie tworzenia tradycyjnych potraw. Z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach z kiszenia kapusty oraz lepienia pierogów, które po ugotowaniu bardzo szybko znikały z talerza. Na koniec były wesołe zabawy na wiejskim podwórku i ognisko, przy którym można było upiec sobie kiełbaski z chlebem.
17
Wycieczka integracyjna klas 4
Dnia 4 października klasy czwarte wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę integracyjną do Młyna Zawadki. Uczniowie wzięli udział w OLIMPIADZIE WIEJSKIEJ, w trakcie której rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach, m.in.: rzucie podkową, zjeździe na nartach, przeciąganiu liny, wyścigach gąsienic i tyrolce. W trakcie wyjazdu dzieci mogły również zwiedzić młyn oraz zdobyć informacje na temat procesu produkcji mąki.
Po ogłoszeniu wyników zdobytych w różnych konkurencjach uczniowie zjedli porcję pierogów przygotowanych przez gospodarzy. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Świdnicy.
Tekst: M. Orłowska-Pawlik
70
DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY, CZYLI WYCIECZKA KLASY 2B DO DYNIOWEGO ZAKĄTKA W OLSZANACH
Uczniowie klasy 2b nie mogli już doczekać się tej wycieczki. I wreszcie 3 października odwiedzili niezwykłe miejsce -„Dyniowy Zakątek” w Olszanach.
Na miejscu czekało na dzieci przepyszne śniadankoprzygotowane przez właścicielkę gospodarstwa Panią Asię. Były to jeszcze ciepłe bułeczki z konfiturą malinową i jagodową oraz pyszne domowe kompoty.
Po degustacji uczniowie wysłuchali ciekawostek o dyni, poznali różne rodzaje dyni oraz produkty i dania z tegocennego dla naszego zdrowia warzywa. Dzieci miały również możliwość skosztowania niektórych wyrobów z dyni.
Bardzo ciekawym punktem wycieczki były warsztatykulinarne. W pomarańczowych strojach kucharzy, drugoklasiści samodzielnie i z ogromną frajdą przygotowalismakowite wypieki – drożdżowe bułeczki z czekoladą i pizzę na cieście dyniowym wypiekaną w piecu chlebowym.
Po zjedzeniu pizzy dzieci poznały obsługę dojarki i mogły samodzielnie wydoić sztuczną krowę, a także pooglądać z bliska sprzęt rolniczy.
Zadowoleni, najedzeni, z bułeczkami własnej roboty i z dyniowymi pamiątkami dzieci wróciły do domu. To był bardzo udany dzień, pełen dyniowych kolorów i zapachów.
Bardzo dziękujemy firmie Pepco, która dzięki programowi grantowemu Pepcolandia sfinansowała dzieciom tę ciekawą wycieczkę.
39
SPOSÓB NA ŚWIĘTOWANIE DNIA CHŁOPCA W KLASIE 2B
30 września 2024 r. to był bardzo szczególny dzień w klasie 2B, w tym dniu bowiem drugoklasiści po raz drugi świętowali w szkole Dzień Chłopaka.
Kilka dni wcześniej dziewczynki przygotowały piękne laurki, które wręczyły uroczyście swoim kolegom i zaśpiewały im „Sto lat”.
Pani przygotowała dla chłopców piękne zakładki do książek oraz zorganizowała grę logiczno – ruchową pt. Wyprawa po skarb. Chłopcy otrzymali bilety na statek i wyruszyli na poszukiwania skarbu. Płynąc po oceanie, zatrzymywali się na wyspach i kolejno zaliczali różne zadania. Musieli wykazać się m. in. wiedzą na temat damskich kosmetyków i różnych męskich narzędzi orazodpowiadali na śmieszne pytania. Były też zadania sprawnościowe: skakanie na czas na skakance, nawlekanie igły czy rzucanie piłeczką do celu. Największą liczbę punktów zdobył Michał i to on otrzymał tytuł Super Chłopaka klasy 2b. Po zabawie wszyscy chłopcy dostali prezenty przygotowane przez rodziców. A na koniec każde dziecko mogło zrobić sobiepamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Nie zabrakło też smakołyków przygotowanych przez rodziców.
To był wspaniały, pełen niesamowitych wrażeń i humoru dzień
32
SREBRNI PIŁKARZE NOŻNI
W dniu 1 pażdziernika na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 odbył się turniej piłki nożnej klas 5-6 O MISTRZOSTWO ŚWIDNICY. Uczniowie naszej szkoły po wygranych meczach z SP105 12:0 i SP2 6:0 w półfinale wygrali z SP4 3:0. Niestety w finale po dobrej grze nasi uczniowie ulegli z SP6 4:1, zajmują 2 miejsce w turnieju. Gratulacje brawo chłopak !!!!!! Skład zespołu Kacper Mielnik, Borys Świąs, Kamil Ulfik, Mikołaj Matysiak, Konrad Laska, Remigiusz Cieślicki, Aleksander Walczak, Kamil Grabowski
DZIEŃ JABŁKA
Piątek 27 września był DNIEM JABŁKA. Z tej okazji nasi uczniowie w ramach drugiego śniadania przynieśli do szkoły jabłka. Największą jabłkową frekwencją wykazała się klasa 8B, której wszyscy uczniowie tego dnia mieli w śniadaniówkach jabłka. Dodatkowo na długiej przerwie można było zaopatrzyć się w ciasta i ciasteczka z jabłkami, które upiekli przedstawiciele klas 4-8. Młodsze klasy też przyłączyły się do obchodów DNIA JABŁKA. Dzieci poubierały się w stroje nawiązujące do naszych obchodów i też przyniosły na śniadanie smaczne, zdrowe jabłuszka.
22
NASZE ZŁOTKA :) Międzyszkolne Sztafetowe Biegi Przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe zainaugurowały tegoroczną rywalizację sportową w ramach „Współzawodnictwa szkolnego 2024-2025”. W piątek 27 września zgłoszone do rywalizacji świdnickie szkoły podstawowe startowały w dwóch kategoriach wiekowych klas 5-6 i klas 7-8 osobno dla dziewcząt i chłopców.
W młodszej kategorii, każdy zawodnik drużyny składającej się z 6 uczniów miał do pokonania dystans 850 metrów.
O godzinie 11.00 starty sztafet rozpoczęły dziewczęta z klas 5-6, po nich startowali chłopcy. W obu kategoriach najlepiej spisała się nasza szkoła zwyciężając zawody i prowadząc w obu kategoriach od pierwszej zmiany. Kolejne miejsca u dziewcząt zajęły szkoły SP 105 i SP 6,natomiast u chłopców 6 i 105. Na zakończenie imprezy organizator przygotował pamiątkowe medale i dyplomy dla drużyn. Nasza szkoła reprezentować będzie Świdnicę w Finałach Dolnośląskich sztafetowych biegów przełajowych, które odbędą się 10 października w Bożanowicach koło Olszyny.
Skład naszej drużyny:
Dziewczęta
Badura Aleksandra
Barabasz Aleksandra
Budzyńska Lena
Górka Gabriela
Kistela Nina
Miłkowska Maria
Marciniec Zuzanna
Chłopcy
Hołubecki Stanisław
Mańkowski Filip
Matysiak Mikołaj
Święcicki Borys
Ulfik Kamil
Walczak Aleksander
Końcowa klasyfikacja (z punktacją do współzawodnictwa):
Dziewczęta klas 5-6:
- SP 8 – 10 pkt
- SP 105 – 8 pkt
- SP 6– 7 pkt
- SP 4 – 6 pkt
- SP 315 – 5 pkt
Chłopcy klas 5-6:
- SP 8 – 10 pkt
- SP 6 – 8 pkt
- SP 105 – 7 pkt
- SP 4 – 6 pkt
- SP 1 – 5 pkt
- SP Społeczna – 4 pkt
- SP 315 – 3 pkt
18
WYCIECZKA 5C I 6B DO ZŁOTEGO STOKU
1 października 2024 r. klasy 5c i 6b pod opieką p. A. Bukowskiej, I. Zawiły oraz p. M. Scheer udały się na wycieczkę w poszukiwaniu złota do kopalni w Złotym Stoku. Po drodze do kopalni uczniowie zwiedzili Ząbkowice Śląskie, odwiedzając największe atrakcje i zabytki miasta m. in. krzywą wieżę, ratusz, ruiny zamku czy Izbę Pamięci, po ciekawej opowieści przewodnika Gór Sudeckich pana Adama udaliśmy się do kopalni w Złotym Stoku. Tam słuchając opowieści na temat kopalni i poznając historię związaną z dawnym funkcjonowaniem osady, zwiedziliśmy dostępne dla turystów korytarze. Dowiedzieliśmy się, że w kopalni oprócz złota wydobywany był także arszenik, wykorzystywany m.in. podczas I wojny światowej. Zobaczyliśmy jedyny w Polsce, będący pod ziemią wodospad, z którego wróciliśmy kolejką do kopalni. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu związanego z wybijaniem monet, które następnie otrzymaliśmy na pamiątkę naszej wyprawy. Sami płukaliśmy i szukaliśmy kryształków złota. Na koniec naszej przygody zwiedziliśmy tamtejsze muzeum, gdzie mogliśmy podziwiać eksponaty związane z całym regionem Kotliny Kłodzkiej m. in. porcelanę, broń, monety, medale oraz nietypową kolekcję lalek, którą muzeum otrzymało od anonimowego darczyńcy. To miejsce okazało się wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników wycieczki, pełną ciekawych zakątków i nieodkrytych tajemnic.
52
Dzień Chłopaka w II A
30 września, chłopcy z klasy II A obchodzili swoje, wyjątkowe święto. Dziewczynki wręczyły kolegom upominki – przypinki piłkarzy, opaski na rękę oraz gierki związane z piłką nożną. Złożyły również serdeczne życzenia, zdrowia, szczęścia i samych sukcesów oraz zaśpiewały pięknie 100 lat. Był też czas na wesołą zabawę. Chłopcy uczestniczyli w różnych konkurencjach: rozwiązywali zadania matematyczne, rozpoznawali dotykiem przedmioty w magicznym pudełku, wykonywali zadania ruchowe oraz odpowiadali na wylosowane pytania. Chłopcy starali się wykonywać zadania perfekcyjnie, dlatego w nagrodę otrzymali dyplomy. Na koniec na wszystkich czekał poczęstunek.
Dzieci bawiły się doskonale, a cały dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.
41
ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE IIIA
30 września był szczególnym dniem dla wszystkich chłopców z klasy IIIA, ponieważ tego dnia obchodzony był Dzień Chłopaka.
Dziewczynki wręczyły swoim kolegom upominki – kolorowe kubki z imieniem każdego chłopca, złożyły życzenia, zaśpiewały „Sto lat”, a także wykonały taniec przygotowany specjalnie na tę okazję. W tym dniu chłopcy wykazywali się wiedzą i rozwiązywali różnorodne zagadki, quizy oraz brali udział w konkursach. Za wykonane konkurencje zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz odznaki „Super chłopaka”. Na koniec zajęć każda uczennica rysowała portret swojego kolegi oraz wymieniała najważniejsze jego cechy. Nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Wspólna zabawa dała uczniom dużo radości i sprawiła, że to był naprawdę wspaniały dzień.
Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu upominków i poczęstunku dla dzieci.
26tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska
DZIEŃ CHŁOPAKA W 4C
- 10
Archiwum Aktualności