W parku miejskim w Świdnicy przy ulicy Pionierów swój cel sportowy realizuje Adrian Kostyra człowiek, który mierzy się z rekordem Guinnessa w triathlonie. Do dnia dzisiejszego przepłyną 1305 km (średnio dziennie 18 km) oraz przejechał na rowerze ponad 31 tyś km (średnio dziennie 200 km). Obecnie od początku stycznia realizuje trzecia część triathlonu tj bieg, który aby zrealizować swój cel musi pokonać dystans prawie 9 tyś km czyli ok 60 km dziennie. Jeszcze nikt na świecie nie mierzył się z takim wyzwaniem a uczniowie Naszej szkoły mieli okazję nie tylko porozmawiać z Adrianem ale również z nim pobiec. Czworo uczniów klasy 8a oraz 8b Franek Halicki, Tomasz Gałka, Marcel Strzyżewski oraz Szymon Knapik pobiegło jedno okrążenia dotrzymując towarzystwa temu wybitnemu sportowcowi dla którego jest to kolejne wyzwanie z rekordem Guinnessa.
SPOTKANIE z człowiekiem który mierzy się z rekordem Guinnessa
ZAJĘCIA OTWARTE Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA W KLASIE 1B
Jest 16 lutego 2024 r., godzina 13.00. Sala nr 6 naszej szkoły wypełniona po brzegi, zacni goście – Babcie i Dziadkowie uczniów klasy 1B. Wymarzona publiczność.
Pierwszoklasiści przejęci, lekko stremowani, ale szczęśliwi i uśmiechnięci. Dziadkowie rozrzewnieni, pełni emocji, wpatrzeni w swoje wnuczęta. Jeszcze ostatnie wskazówki wychowawczyni i zajęcia otwarte z okazji Dnia Babci i Dziadka czas zacząć. Piosenka pt. ”Niech nam żyją wszystkie babcie” na melodię „Szła dzieweczka do laseczka” wprowadza w miły nastrój. Dzieci pięknie witają przybyłych w języku migowym, śpiewają piosenki, deklamują wiersze, wypowiadają się na temat swoich Babć i Dziadków, rozmawiają na temat wysłuchanego opowiadania pt. „Zaczarowana babcia”, rozwiązują matematyczny test na tablicy interaktywnej. A potem oglądają prezentację pt.”Babcie i Dziadkowie też byli kiedyś dziećmi” i odgadują, na którym zdjęciu jest ich Babcia i Dziadek. Również goście mają swoje zadania do wykonania: interaktywny test matematyczny oraz wyszukanie wśród wielu plastycznychprac dzieci swojego portretu.
Dla wszystkich zebranych taki powrót do dzieciństwa okazuje się bardzo wzruszający. Na zakończenie nie może zabraknąć życzeń i własnoręcznie wykonanych prezentów. Obdarowani nie pozostają dłużni i obdarowują dzieci słodyczami.
Jest godzina 14.00. Uczniowie dziękują Gościom za przybycie i wspólnie spędzony piękny czas.
Niesamowite wrażenia, wzruszenie, radość. Miła, serdeczna, prawdziwie rodzinna atmosfera…
81tekst Iwona Moneta, zdjęcia Daria Moneta
Zajęcia "Mały konstruktor"
Świetliczaki miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach pt. "Mały konstruktor". Dzieci tworzyły z klocków wymyślone przez siebie konstrukcje.
Uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.8
JAK TO Z WALENTYNKAMI W KLASIE 1B BYŁO…
Jaki jest symbol Dnia Zakochanych? Kim był Św. Walenty? Dlaczego walentynki obchodzimy 14 lutego?
Na te i inne pytania związane z Dniem Świętego Walentego uczniowie klasy 1B znaleźli odpowiedzi, oglądając prezentację pt. „Walentynki” oraz rozwiązując walentynkowezadania interaktywne.
14. lutego 2024 r. upłynął w klasie 1B w kolorze czerwieni oraz w atmosferze przyjaźni. Ubrani na czerwono pierwszoklasiści przynieśli symbole miłości: pluszowe serca, maskotki, czerwone balony. Dzieci rozmawiały na temat zwyczaju wysyłania kartek walentynkowych i obdarowywania się prezentami, brały udział w walentynkowym teleturnieju, rozwiązywały matematyczne zadania walentynkowe i tworzyły kartki z życzeniami. A rodzice zadbali o słodki poczęstunek, oczywiście w kształcie serca.
To był niezwykle radosny dzień, pełen życzliwości i ciepła, który wprawił uczniów w doskonały nastrój.
71tekst i zdjęcia Iwona Moneta
Kocha, lubi, szanuje - Walentynki w klasie 1A
Walentynki to wesoły dzień dla wszystkich, którzy się lubią, szanują i kochają. W tym dniu obowiązuje tradycja wręczania sobie prezencików: karteczek, kwiatów, słodyczy czy pluszowych maskotek.
W klasie 1 A dzieci podkreśliły to święto przychodząc do szkoły ubrane w odcienie czerwonego i różowego koloru, a w dodatku przyniosły na zajęcia różne gadżety związane z tym świętem.
Nie zabrakło zadań o tematyce walentynkowej. Najpierw dzieci uważnie wysłuchały historii powstania tego święta, następnie wykonywały wykreślanki, krzyżówki, puzzle, dobierały wyrazy do obrazków, grały w memory. Wykonałyrównież zadanie matematyczne. Powstały też piękne prace plastyczne. Nie obyło się oczywiście bez słodkiego poczęstunku, a sala lekcyjna wyglądała zupełnie inaczej niż w zwykły dzień. Mieniło się od serduszkowych dekoracji. Wszystko wyglądało wspaniale.
Nie mogło zabraknąć pamiątkowej sesji zdjęciowej.
Tekst, zdjęcia i filmik Joanna Janiak
59
WALENTYNKI W KLASIE IIA
Od samego rana w klasie IIA panował wyjątkowy nastrój. A to wszystko za sprawą wspólnych zabaw związanych z Dniem Świętego Walentego.
W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane w rzeczy z akcentem czerwieni oraz przyniosły gadżety związane z walentynkami. Każdy starał się być życzliwy, uśmiechnięty i pomocny. Walentynkowe zajęcia rozpoczęły się od wykonania na zajęciach z edukacji informatycznej pięknych kolorowych serc w programie Paint. Dzieci poznały także tradycję obchodzenia Dnia Świętego Walentego. Podczas zajęć aktywnie rozwiązywały interaktywne zadania walentynkowe, byłokodowanie, walentynkowa matematyka i gramatyka. Najwięcej jednak emocji wzbudziły kartki niespodzianki. Uczniowie w ten sposób chcieli wyrazić sympatię i życzliwość swoim kolegom i koleżankom. Na kartkach znalazły się serdeczne i miłe słowa. Nie zabrakło również słodkich upominków dla naszych milusińskich – czerwonych lizaków oraz piernikowych serduszek z imieniem każdego dziecka, za przygotowanie których serdecznie dziękujemy rodzicom, a w szczególności panu Wojciechowi Trzcińskiemu. Na koniec walentynkowego święta dzieci robiły sobie zdjęcia z ulubioną osobą z klasy.
To był niezwykle radosny dla drugoklasistów dzień, pełen uśmiechów, ciepłych słów i gestów przyjaźni.
49tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska
Zbiórka na WOŚP
Pierwszego i drugiego lutego 2024 odbyła się zabawa karnawałowa, podczas której były sprzedawane ciasta. W następnych dniach została przeprowadzona także składka wśród uczniów naszej szkoły. Łącznie uzbierano i przekazano kwotę 349,20 zł do sztabu WOŚP. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję.
Przewodnicząca samorządu Dorota Kryśpiak oraz opiekunowie samorządu i wolontariatu
Walentynki w Ósemce 🙂
Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy walentynkowej. Każdy chłopiec i dziewczynka otrzymali połowę serca z numerem. Należało jak najszybciej odnaleźć brakującą drugą połówkę serca i zameldować się u opiekunów samorządu.
Zwycięskie pary otrzymały słodkie lizaki i pamiątkowe zdjęcie.
Ponadto od wtorku zaczęła działać poczta walentynkowa.
Uczniowie chętnie wysyłali sobie kartki i liściki. Dzisiaj nie obowiązywał mundurek szkolny. Dominował kolor czerwony i jego odmiany.
Wszyscy chętnie brali udział w świętowaniu Walentynek. Dziękujemy za wspólną zabawę!
Pozdrawiamy serdecznie SU i opiekunowie.27
Janusz Korczak - przyjaciel dzieci. Lekcja języka polskiego w klasie 4b.
Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem; działał dla dzieci. Według niego mądre wychowanie dziecka to takie, gdzie nie trzeba spełniać marzeń rodziców, tylko dziecka. Można powiedzieć, że Janusz Korczak to pierwszy rzecznik praw dzieci. Nawet w czasie II wojny światowej opiekował się nimi i wraz z nimi zginął w 1942 r. w niemieckim obozie w Treblince.
Korczak był zdania, że dziecko to człowiek i ma takie same prawa jak dorosły. Dziecko powinno być szczęśliwe i czuć się bezpiecznie.
Podoba mi się to, co chciał nam przekazać Janusz Korczak, bo dawał dzieciom poczuć, że są równe. Nie mówił, by nie odrabiać lekcji, nie mieć obowiązków, ale najważniejsze dla niego było to, aby dzieci nie uczyły się niepotrzebnych rzeczy. By były zdrowe i zadowolone.
Adrianna Korzec, klasa 4b
Janusz Korczak ukochał dzieci i pisał dla nich książki, by się nie nudziły. Bardzo je kocha,ł więc chciał dla nich jak najlepiej. Według niego "nie ma dzieci, są ludzie". Tak bardzo kochał dzieci, że trzymając je za ręce, poszedł z nimi na śmierć.
Od wybitnego pedagoga i przyjaciela dzieci możemy nauczyć się troski o drugiego człowieka, szacunku, odwagi i tego, że można za coś, w co się wierzy, oddać życie.
Mateusz Kalemba, klasa 4b
Opieka: Natalia Jezierska
18
BAL KARNAWAŁOWY W KLASIE 2B
8 lutego był dniem szczególnym dla klasy 2b, gdyż odbył się wtedy niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich uczniów bal karnawałowy. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą salę balową, którą ozdabiały różnokolorowe serpentyny i balony. Zjawiskowy wygląd sali wprowadził uczestników w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Jak na prawdziwy bal przystało, nie zabrakło fantazyjnych fryzur i oryginalnych strojów. Skoczna muzyka zachęcała do tańca, a liczne konkursy do wspaniałej zabawy. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pyszny poczęstunek. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.
104
BAL KARNAWAŁOWY W KLASIE IIA
8 lutego w klasie IIA odbył się bal karnawałowy, który połączony był z tłustym czwartkiem. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w salę balową przystrojoną kolorowymi dekoracjami. Karnawałowe rytmy porwały do tańca niemalże wszystkich, którzy przybyli do klasy. Wśród radosnych i rozbieganych drugoklasistów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki, odważnych policjantów, batmanów, spidermanów. W trakcie balu nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw, takich jak: „Przejście pod trzymaną poziomo liną w rytm muzyki”, „Gorące krzesła”, „Pękające balony”, „Kulig”, „Tańce na gazecie”. W przerwie między zabawowym szaleństwem dzieci zajadały się pączkami i smakołykami, które przygotowali rodzice. Bal karnawałowy był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i radosnego spędzenia czasu. Wprowadził dzieci w dobry nastrój i pozostawił niezapomniane wspomnienia, dlatego drugoklasiści z żalem opuszczali muzyczną imprezę, kiedy czas zabawy dobiegł końca.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie karnawałowych strojów i poczęstunku dla dzieci.
49
Karnawałowe szaleństwo w I a
W karnawale, w karnawaledzieci bawią się wspaniale,w karnawale każdy chcetańczyć, śpiewać, bawić się.
Zbigniew Dmitroca
9 lutego w klasie I A odbył się szalony bal karnawałowy. Zabawa odbyła się w przepięknie przystrojonej sali, która w jednej chwili zamieniła się w taneczną scenę. Na tą wyjątkową okazję dzieci założyły kolorowe stroje. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Można było usłyszeć muzykę, która skutecznie zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy i tańców. Nie zabrakło też konkursów, w których dzieci chętnie brały udział. Był taniec z balonami, zabawa z kapeluszem, gorące krzesełka. Dzieci otrzymywały drobne nagrody za poszczególne konkurencje. W przerwie uczestnicy zajadali się domowymi wypiekami i smakołykami, które przygotowali rodzice. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały muzyczna imprezę, która upłynęła w przemiłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za ufundowanie nagród, przygotowanie karnawałowych strojów i poczęstunku.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Tekst, zdjęcia i filmiki Joanna Janiak
56
ZABAWA KARNAWAŁOWA
W piątek 9 lutego w klasie 3c odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy. W tym dniu nasza klasa zamieniła się w prawdziwą salę balową, a dzieciom od samego rana towarzyszyło wiele emocji i dobry nastrój. Uczniowie przybyli w pięknych, kolorowych i pomysłowych strojach. Podczas balu wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach przy dźwiękach rytmicznej muzyki. W czasie przerwy dzieci z apetytem kosztowały pysznych słodkości przygotowanych przez rodziców, za który bardzo dziękujemy.
19Tekst i zdjęcia Sylwia Gołowkin
15 LUTEGO ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE KLAS 4A I 7A Z PANEM MIŁOSZEM SZYMAŃSKIM
Pan Miłosz Szymański prowadzi podcasty historyczne: "Lekcja historii" i "Za Rubieżą". Pierwszy z w/w podcastów skierowany jest do osób przygotowujących się do matury, ale też sprawdzianu czy kartkówki, zaś w drugim z nich Pan Miłosz Szymański opowiada o historii i podróżach. Ponadto Pan Szymański jest autorem książki "Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii", publikacji, w której odkrywa meandry historii tego pasjonującego kraju i teraźniejszości mieszkających tam ludzi. Spotkanie Pana Miłosza Szymańskiego ma na celu pokazanie młodym ludziom - uczniom w/w klas, że historia jest pasjonująca, że odkrywanie jej tajników może być fantastycznym hobby, a uzyskana w ten sposób wiedza przyda się nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Ponadto spotkanie z osobą, która jest twórcą podcastów o wyżej wymienionej tematyce, to idealny przykład dla młodzieży, że w Internecie można znaleźć również wartościowe informacje, programy i audycje. Jako rodzice jesteśmy na co dzień świadkami do jakich treści w sieci sięgają nasze dzieci. Dlatego też ważnym jest dla Nas pokazanie im, że Internet to nie tylko gry, śmieszne filmiki na youtube lub bezwartościowe blogi, a również przeogromne źródło wiedzy. Twórczość Pana Miłosza Szymańskiego jest właśnie takim przykładem wartościowej działalności w mediach społecznościowych, stąd też pomysł na zorganizowanie jego spotkania z młodzieżą w Naszej Szkole.
Tłusty czwartek, czyli święto łasuchów w I a
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Tłusty czwartek to dzień, w którym zgodnie z tradycją można do woli objadać się pączkami, i faworkami. Uczniowie kl. I A, kultywując tę tradycję również zajadali się tymi słodkościami, żeby zapewnić sobie powodzenie na cały rok. Za nim jednak każdy bez mrugnięcia oka wsunął ze smakiem cieplutkiego pączusia, nadziewanego różą z zainteresowaniem wykonał ciekawe zadania edukacyjne. Były rozsypanki wyrazowe, słodkie memory, zadania matematyczne oraz zabawy rytmiczne. Dzieci wysłuchały historii związanej z powstaniem tego święta i wykonały prace plastyczną. Na koniec zajęć dzieci z radością bawiły się na placu zabaw.
Dziękujemy Rodzicom za dostarczenie pysznych pączków i faworków.
45
PĄCZKOWY DZIEŃ W KLASIE 1B
Góra pączków, za tą górą,
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty…
Tłusty czwartek to dzień, w którym, jak każe tradycja, każdy powinien zjeść pączka. I cóż z tego, że każdy pączek to bomba kaloryczna?Dobre tradycje należy pielęgnować, a tłusty czwartek bez pączków byłby jakiś niepełny.
Również w klasie 1b 8 lutego nie zabrakło pączków, i to nie tylko tych do zjedzenia J.
Podczas zajęć dydaktycznych dzieci obejrzały film edukacyjny o tłustym czwartku.Dowiedziały się, jak dawniej robiono pączki zwane kreplami, które niewiele miały wspólnego z dzisiejszymi, bowiem lepione były z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną oraz cebulą i smażone na smalcu. Dzieci poznały też legendę o combrowym czwartku. Dowiedziały się, że jest wiele odmian pączków na całym świecie: zeppole i bomboloni – pączki włoskie, oliebollen –holenderskie, lokma – tureckie, sufganijoi – izraelskie, gniazdka wiedeńskie, angielskie oponki i amerykańskie donuty. Ciekawostkądla dzieci były informacje na temat, jak w innych krajach obchodzone są „tłuste dni”.
Pierwszoklasiści rozwiązywali wiele ciekawych zadań interaktywnych związanych z tym dniem: puzzle, memory, układankę pączkową, sudoku; ozdabiali również interaktywnego pączka. Na dywanie grali w pączkowe domino, przeliczali kolorowe pączkina obrazkach i układali obrazki wg podanej zasady. Nie zabrakło również ciekawych zadań plastycznych. Dzieci tworzyły plastelinowe donaty i ozdabiały je wg własnego pomysłu. Robiły również żarłocznego ludzika – pochłaniacza pączków.
W przerwie śpiewały piosenkę pt. „Tłusty czwartek dzisiaj mamy”.
To był prawdziwie „tłusty dzień” w klasie 1b, na który dzieci czekały z niecierpliwością. Delektowanie się smakowitym ciastkiem było dla wszystkich ogromną przyjemnością.
39
DZIĘKUJEMY
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy oraz uczniowie klasy 1b składają serdeczne podziękowania firmie FAURECIA R&D Center S.A. za uszycie i przekazanie szkolesiedzisk, które pozwalają dzieciom na swobodny odpoczynek w czasie zajęć i przerw.
3
Tłusty czwartek w 4a
Uczniowie i uczennice z klasy 4a na godzinie wychowawczej, zgodnie z tradycją, uczcili Tłusty czwartek. Pączki trafiły do klasy prosto z cukierni i sprawiły wszystkim dużo radości.
6
DBI oraz Tydzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej Nr 8.
W Szkole Podatawowej Nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy rozpoczęliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Uczniowie zostają wprowadzeni jak Bezpiecznie i z rozwagą korzystać z sieci Internet. Wykonują pracę na komputerach w różnych programach graficznych, platformach online, programują oraz tworzą prezentację multimedialną, różnorodne animacje o tematyce związanej z Bezpieczeństwem w Internecie.
Czym tak naprawdę jest DBI?
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Nauczycielem prowadzącym i koordynatorem w SP8 jest Konrad Wrzodek.14
Bal karnawałowy w Ósemce c. d.
W piątek tj. 2 lutego bawiły się klasy starsze: szóste, siódme i ósme.Wybraliśmy królową balu i wyróżniliśmy kilka dziewcząt.
Oczywiście w tym dniu można było kupić również pyszne ciasta, które upiekli rodzice naszych dzieci.
Bardzo serdecznie dziękujemy im za to!!!!
Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji balu: wychowawcom, Paniom ze świetlicy, panu Andrzejowi Filipowskiemu oraz pani Kamilli Banaszczyk.
Serdecznie dziękujemy!!!
Samorząd Uczniowski oraz opiekunowie:
Andrzej Czyżowicz i
Małgorzata Madziała4
Archiwum Aktualności