• Zdolny Ślązak
          • Ósmoklasiści świętują swój sukces w polonistycznym konkursie "zDolny Ślązak"

          • 20 marca 2023 roku pisałam finałowy etap konkursu wojewódzkiego „zDolny Ślązak” z języka polskiego. Po wielu miesiącach nauki czułam się przygotowana do ostatniego etapu zmagań. Gdy powiadomiono mnie, że otrzymałam tytuł laureatki tego konkursu, ucieszyłam się bardzo, ponieważ dzięki temu nie muszę przystępować do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, a także mam łatwiejszy dostęp do szkoły ponadpodstawowej. Uważam, że mój sukces był warty wysiłku, który włożyłam w przygotowania do konkursu. Dziękuję bardzo moim rodzicom, przyjaciółkom, a także Pani Natalii Jezierskiej, od której otrzymywałam wsparcie.

            Nina Ząbkiewicz, kl. 8a

            W środę, 5 kwietnia, dowiedziałam się, że zostałam finalistką polonistycznego konkursu  „zDolny Ślązak”. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ponieważ spośród ogromu uczniów z naszego województwa do etapu finałowego dostały się tylko 223 osoby. Włożyłam dużo pracy, by osiągnąć ten sukces, jednak jestem pewna, że nie byłoby go bez pomocy mojej nauczycielki - Pani Anny Zoły. Pani Anna gruntownie przygotowała mnie do tego sprawdzianu wiedzy, poświęcając wiele własnego czasu i wysiłku. Chciałabym podziękować również mojej wychowawczyni - Pani Małgorzacie Żmidzinskiej, która była dla mnie wsparciem, motywując mnie do dalszej nauki  oraz przynosząc własne podręczniki z języka polskiego. Dziękuję też moim koleżankom, które trzymały za mnie kciuki od początku rywalizacji. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. To wspaniały sposób na poszerzenie swojej wiedzy i zwiększenie szans na dostanie się do wymarzonej szkoły.

            Łucja Bojnowska, kl. 8e

             

            Jestem naprawdę zadowolony, że udało mi się otrzymać tytuł finalisty "zDolnego Ślązaka". Pisząc ten konkurs, lekko się stresowałem, lecz cieszyłem się, że udało mi się zajść tak daleko i uczestniczyć w finale we Wrocławiu. Chciałbym bardzo podziękować Pani Natalii Jezierskiej, mojej wychowawczyni, za czas poświęcony na przygotowanie mnie do tego konkursu, a także moim rodzicom za ogromne wsparcie. Cieszę się, że moja praca przyniosła taki efekt, co jest tylko potwierdzeniem tego, że zawsze ciężki wysiłek skutkuje zadowalającymi wynikami. Jest to dla mnie nie tylko osiągnięcie, ale też motywacja do dalszego działania i realizowania marzeń.

            Paweł Puślecki, kl. 8a.

        • Opiekunki ze schroniska
          • WIZYTA OPIEKUNEK ZE SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŚWIDNICY

          • Już od pewnego czasu dzieci uczęszczające do obu świetlic szkolnych czekały na zaplanowane spotkanie z opiekunkami ze świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Gromadziły zapasy karmy dla psów i kotów oraz przydatne dla nich akcesoria. Rysowały też swoich małych przyjaciół, aby ze swoich rysunków utworzyć album i wręczyć go zaproszonym paniom po spotkaniu.
            18 kwietnia do auli szkolnej przybyły dwie panie opiekujące się zwierzętami w schronisku. Przyprowadziły ze sobą przemiłego pieska o imieniu Presley. Panie Joanna i Katarzyna opowiedziały dzieciom o codziennej pracy w schronisku, o potrzebach psów i kotów oraz odpowiadały na pytania, które padały z widowni. Główną atrakcją okazała się okazja do pogłaskania sympatycznego pieska. Taka możliwość sprawiła dzieciom wielką radość. Na zakończenie spotkania panie ze schroniska otrzymały zgromadzone zapasy karmy i akcesoriów dla psów i kotów oraz przygotowane przez dzieci z obu świetlic albumy.

            Zdjęcia Katarzyna Legut Małgorzata Szmuc tekst Anna Richter

        • wolontariusze
          • Wolontariusze w Klubie Seniora

          • Grupa wolontariuszy z naszej szkoły odwiedziła seniorów w osiedlowym klubie, aby pomóc w posługiwaniu się nowymi technologiami. Seniorzy uczyli się od młodzieży, jak wysyłać zdjęcia, korzystać z internetu, zainstalować aplikację i korzystać z nich. Spotkanie bardzo się spodobało wszystkim uczestniczącym i chcielibyśmy kontynuować tę współpracę.

        • Wiktor Abramski
          • Wiktor Abramski zwycięzcą w XVI Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym Klas VI PITAGORAS

          • Po 4-letniej przerwie związanej z pandemią uczniowie klas szóstych świdnickich szkół podstawowych mogli ponownie rywalizować pomiędzy sobą w Międzyszkolnym  Konkursie Matematycznym Klas VI PITAGORAS.  Gospodarzem tegorocznego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 6, która wygrała konkurs w 2019 roku.

            Naszą szkołę reprezentowali Iga Pełka i Wiktor Abramski, którzy zwyciężyli w szkolnych eliminacjach.

            W czwartek 13 kwietnia 2023 roku do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów z 6 świdnickich szkół podstawowych. W finale konkursu uczniowie rozwiązywali zestaw 10 zadań. Poziom uczestników był bardzo wysoki. Potrzebna była dogrywka, aby wyłonić laureatów.

            Z ogromną radością informujemy, że zwycięzcą konkursu został Wiktor Abramski, który nie dał żadnych szans swoim rywalom, ponieważ jako jedyny uzyskał maksymalną liczbę punktów!

            Serdecznie gratulujemy Wiktorowi zwycięstwa, a Idze doskonałego wyniku.

            Zgodnie z regulaminem gospodarzem kolejnej edycji konkursu Pitagoras będzie nasza szkoła. 

        • Konkurs powiatowy
          • FINAŁ IX POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEGO DLA ÓSMOKLASISTÓW

          • 14 kwietnia 2023r. odbył się finał IX Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla Ósmoklasistów. Awansowało do niego 20 uczniów spośród 124 startujących. W konkursie wzięli udział uczniowie 15 szkół podstawowych  Powiatu Świdnickiego. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się: Ludmiła Kupczak z kl. 8b, Maja Sikora z kl. 8e i Igor Dołek z kl. 8c. Zawody  finałowe nie były łatwe. Należało się wykazać wiedzą z 5 dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Finał składał  się z dwóch części: pisemnej i ustnej. 
            Po podsumowaniu punktów ze wszystkich etapów wyłoniono dziesięcioro finalistów, a następnie  trójkę laureatów. 
            Ludmiła Kupczak zajęła II miejsce i zdobyła tytuł laureata, Maja Sikora uzyskała tytuł finalisty.

            Gratulujemy!

        • Konkurs ortograficzny
          • ORTOGRAFICZNI GENIUSZE Z KLAS TRZECICH


          •  

            5 kwietnia 2023 r., w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Ortograficzny geniusz”, który skierowany był do uczniów klas trzecich.

            Celem konkursu było rozwijanie umiejętności poprawnego pisania, wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii oraz integracja międzyklasowa.

            Trzecioklasiści mieli za zadanie napisać dyktando konkursowe sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji  oraz zmierzyć się z testem, który zawierał między innymi łamigłówki ortograficzne, rebusy, zagadki i wyrazy z lukami, w których należało poprawnie wykorzystać poznane zasady ortograficzne. 

             

            W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

            Oto lista zwycięzców:

            I miejsce ex aequo : Adrianna Korzec kl. 3b, Hanna Kubryńska kl. 3c

            II miejsce ex aequo: Hubert Guzik kl. 3b, Łucja Szeredi kl. 3a

            III miejsce: Mateusz Hudziński kl. 3a

            wyróżnienie: Lena Kortas kl. 3a

            Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

            Organizatorzy konkursu:

            p. Iwona Moneta i p. Justyna Rzeczycka

            I MIEJSCE: ADRIANNA KORZEC 3B I HANNA KUBRYŃSKA 3C

            ​​​​​​II MIEJSCE ŁUCJA SZEREDI 3A​​​​​​​

            II MIEJSCE HUBERT GUZIK 3B

            III MIEJSCE MATEUSZ HUDZIŃSKI 3A

            WYRÓŻNIENIE LENA KORTAS 3A

        • Zdolny Ślązak
          • Kolejne sukcesy w Dolnośląskim Konkursie ,,zDolny Ślązak”.

          • Biologia:
             Łucja Bednarska uczennica  klasy 8e - laureatka 
             Dorota Krawczyńska uczennica  klasy 8e - laureatka 
             Łucja Sobolewska  uczennica  klasy 7b -    finalistka 

            Historia:
            Maksymilian Jezierski uczeń  klasy 8c - finalista
                                    
                                    Jesteśmy z Was dumni i serdecznie gratulujemy .

        • Warsztaty wielkanocne
          • WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE 3C

          • Tuż przed Wielkanocą w klasie 3C nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji.  Z tej okazji 5 kwietnia sala  nr 6 zamieniła się w pracownię pełną małych artystów, gdzie czuć było przedświąteczny klimat.
             Podczas warsztatów powstały prawdziwe cuda, które wyszły spod rąk uczestników zajęć. Efekty okazały się lepsze od spodziewanych. Na stołach pojawiły się barwne ozdoby wielkanocne. Uczniowie wykonali piękne wianki, ozdabiali styropianowe jajka, dekorowali rzeżuchę, malowali gipsowe jajeczka. A wszystko to z kolorowej bibuły, gałązek forsycji, bazi, bukszpanu, a także kolorowych kwiatów, wstążek, różnobarwnych cekinów. 
            Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. 
               
            Autor tekstu i zdjęć - Justyna Rzeczycka

        • Zdolny Ślązak
          • ZDOLNY ŚLĄZAK - JĘZYK ANGIELSKI

          • Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i cieszymy się z kolejnych sukcesów!

            Xymena Morawska została laureatką, a Emil Kosiba- Woodley finalistą w konkursie Zdolny Ślązak z języka angielskiego. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Wielkanoc
          • Przygotowania do Świat Wielkanocnych w klasie III A

          • Święta Wielkanocne to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów. To wyjątkowy czas nie tylko dla dzieci i dorosłych, ale też dla rozwijającej się przyrody. To czas radości, odrodzenia i budzenia się do życia. 

            Tuż przed Wielkanocą - 5 kwietnia w klasie III A odbyły się warsztaty wielkanocne. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną, czytały teksty o tematyce świątecznej, uczyły się układać życzenia, wykonywały karty, w których wpisywały odczucia i plany związane z tymi wiosennymi świętami oraz tworzyły prace plastyczne. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

        • Wielkanoc
          • Kolorowo i świątecznie w 3d

          • W przedświąteczną środę gościł w naszej klasie Zajączek Amelka. Miała ze sobą pokaźny koszyk, a w nim  czekoladowe pyszności, co bardzo nas uradowało. To nie była jedyna przyjemność tego dnia, bo… w kąt poszły książki i zeszyty.  Ich  miejsce zajęły styropianowe jajka, kolorowa bibuła, wstążki, różne ozdoby. Wykonaliśmy z nich pisanki i palmy, którymi przyozdobiliśmy nasz świąteczny mini stół. W takiej  scenerii złożyliśmy sobie życzenia. 

            Życzymy wszystkim radosnego Alleluja 

            Klasa 3d

        • Zdolny Ślązak
          • Ósmoklasiści z sukcesami w Dolnośląskim Konkursie Polonistycznym "zDolny Ślązak"

          • Mamy przyjemność poinformować o sukcesie uczniów naszej szkoły w Dolnośląskim Konkursie Polonistycznym "zDolny Ślązak". Nina Ząbkiewicz z klasy 8a otrzymała tytuł laureatki, natomiast Łucja Bojnowska z klasy 8e oraz Paweł Puślecki z klasy 8a otrzymali tytuł finalistów. 

            Konkurs ten był skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego. W bieżącym roku szkolnym w finale wzięło udział 223 uczestników. 70 osób, które uzyskały co najmniej 47 punktów, otrzymało tytuł laureata konkursu. Tytuł finalisty otrzymali uczestnicy, którzy zdobyli co najmniej 30 punktów. 

            Regulamin konkursowych zmagań zakłada, że do grona laureatów kwalifikują się wszyscy uczestnicy finału, którzy zdobyli co najmniej 90% możliwych do zdobycia punktów. Jako laureatka, Nina zdobyła następujące uprawnienia: do najwyższej pozytywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. 

            Natomiast finalistą konkursu jest uczeń, który uczestniczył w zawodach finałowych i zdobył co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia. Jako finaliści, Łucja i Paweł otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 

            Warto przypomnieć, że organizatorem konkursów przedmiotowych pod nazwą „zDolny Ślązak” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a konkursy te realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

            Gratulujemy Ninie oraz Łucji i Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów!

            tekst i zdjęcia Natalia Jezierska

        • bajki
          • Bajki uczą i bawią

          • W dniu 4 kwietnia uczniowie klasy III A zaprezentowali na szkolnej scenie przedstawienie pod tytułem "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Dekoracje były barwne i kolorowe, a dzieci spisały się na medal. Piękne kostiumy, a przede wszystkim praca młodych aktorów wzbudziła w widzach ogromny podziw. Wszyscy artyści, nawet ci, którzy odtwarzali role epizodyczne, wykazali się świetnym opanowaniem tajników ruchu scenicznego. Świadomie i z widoczną wprawą operowali gestem, mimiką, a nade wszystko głosem. To właśnie dzięki grze aktorskiej spektakl był niezwykle ciekawy i dynamiczny. Za to otrzymały gromkie brawa i gratulacje.

            Dzieciom z Klasy III A bardzo podoba się ten rodzaj pracy, ponieważ dostarcza im wielu artystycznych przeżyć, ukazuje piękno utworów literackich, wzbogaca ich wiedzę o świecie, uspołecznia i wyzwala w nich twórczą ekspresję. Dzieci miały tu możliwość połączenia wszystkich typów ekspresji dziecięcej: słownej, muzycznej i ruchowej.

            Po południu w auli szkolnej również było tłoczno, ponieważ dzieci zaprezentowały swoje umiejętności zaproszonym rodzicom, rodzeństwu, dziadkom oraz pozostałym członkom rodziny. W nagrodę również otrzymały gromkie brawa i słodką niespodziankę.

            Dziękujemy wszystkim aktorom z klasy III A za tą artystyczną ucztę, a Rodzicom za przygotowanie wspaniałych kostiumów.

             

        • Albumy
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU DLA UCZNIÓW KLAS III „ALBUMIKI PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK”

          • Pod koniec marca rozstrzygnięto ostatni konkurs pt. „Albumiki przeczytanych książek” w ramach projektu czytelniczego „Drzwi do książki”. Konkurs dotyczył uczniów klas trzecich. Dzieci wykonały albumiki na temat książek, które przeczytały w I semestrze roku szkolnego. Treścią prac są informacje, metryczki, obrazki, opisy, streszczenia, ilustracje, zagadki, krzyżówki dotyczące poznanych lektur. Wyróżniono prace 8 uczniów: Lena Kortas (3a), Mateusz Hudziński (3a), Bartosz Hudziński (3a), Mateusz Kalemba (3b), Hubert Guzik (3b), Kasia Wawer (3b), Hanna Kubryńska (3c), Julia Krzysztof (3d). W ramach promocji książki rozdano dzieciom nagrody. Albumiki przeczytanych książek wyeksponowano w czytelni szkolnej. Zapraszamy do biblioteki!

        • warsztaty wielkanocne
          • ŚWIETLICOWE WARSZTATY WIELKANOCNE

          • Po rzeżuchowej łące

            kicają słodkie zające​​​​​​​​​​​​​​

            i wołają z całej mocy:

            Nadchodzi czas Wielkanocy!

            Wesołych Świąt! Wesołych Świąt!

            Niech wszystkie zmartwienia idą w kąt!

            Uczniowie uczęszczający do naszych szkolnych świetlic z ochotą wzięli udział w warsztatach wielkanocnych zaproponowanych przez panie wychowawczynie. Od przeszło tygodnia pod ich kierunkiem wykonywali świąteczne ozdoby: kartki, owieczki, pisanki, zajączki, serwetniki itp. Podczas pracy zastosowali rożne techniki plastyczne, między innymi decoupage, origami. Efekty można obejrzeć w naszej galerii. Zapraszamy.

            tekst i zdjęcia Wychowawcy świetlicy

        • Warsztaty
          • RODZINNE WARSZTATY WIELKANOCNE UCZNIÓW KLASY 3B I ICH RODZICÓW

          • 31 marca 2023 r., godz. 17.30, aula szkolna, a w niej przygotowane stoły w wiosennych, świątecznych kolorach. Dziś to pracownia plastyczno-techniczna, w której odbędą się wielkanocne warsztaty plastyczne dla uczniów z klasy 3b i ich rodziców.

            Przybyli goście - prawie 60 osób - zapełniają po brzegi szkolną aulę. Wszyscy zebrani od razu z wielką ochotą przystępują do pracy. W czasie prawie dwóch godzin trudu i ogromnego zaangażowania powstają kolorowe palemki z gałązkami bukszpanu, forsycji, wierzby i kwiatkami z krepiny, styropianowe jajeczka ozdobione różnokolorowymi cekinami, piórkami i kwiatuszkami, przepiękne wieńce przystrojone m.in. rafią, kwiatuszkami i wstążkami oraz wiosenno-świąteczne stroiki na stół wielkanocny. Wielkanocne koszyczki, które przydadzą się na pewno w Wielką Sobotę, zostają ozdobione gałązkami bukszpanu, forsycji, wstążkami, kwiatuszkami i kolorowymi naklejkami. Okazuje się, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a spod rąk uczestników warsztatów wychodzą unikatowe wielkanocne cuda. Dzieci śpiewają wiosenne piosenki, częstują się łakociami przygotowanymi przez rodziców.

            Godz. 19.30. trzecioklasiści i ich goście opuszczają aulę z uśmiechem na ustach, zadowoleni, szczęśliwi. Zaniosą do domów przepiękne efekty swojej twórczej pracy.

            To był mile spędzony czas, który pozwolił na chwilę zapomnieć o uczniowskich i rodzicielskich codziennych obowiązkach i poczuć zbliżające się święta.

            Tekst Iwona Moneta zdjęcia Daria Moneta

        • cukierek za życzliwość konkurs
          • Sukces Mai Sikory w konkursie „Cukierek za życzliwość – i ty możesz zostać wolontariuszem”

          • We wrześniu zeszłego roku Fundacja Dwa Skrzydła Anioła z Lublina już po raz jedenasty ogłosiła konkurs dla uczniów, którzy założyli Dzienniczki Dobrych Uczynków. W tej edycji do konkursu zgłosiło się ponad 190 szkół i 7000 uczniów. W naszej szkole trzy osoby oddały dzienniczki na konkurs: Maja Sikora z kl. 8e, Martyna Wawrzonowska i Mateusz Czerwiński z kl. 6a. Ponieważ do Lublina mogliśmy wysłać tylko jeden dzienniczek, komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Małgorzaty Gryń-Chlebickiej wybrała pracę Mai Sikory. Decyzją pani dyrektor szkoła ufundowała wszystkim uczestnikom nagrody w postaci bonów do EMPIK-u. Tymczasem w piątek na stronie fundacji pojawiły się wyniki konkursu, w którym Maja Sikora zajęła 18 miejsce!!! To niebywały sukces biorąc pod uwagę 7000 uczestników. Maja otrzyma od organizatorów Świadectwo Szlachetności oraz książkę. Jednak prawdziwą nagrodą dla uczestników oraz dla tych, którzy chcieli przystąpić do konkursu, ale z różnych przyczyn nie oddali dzienniczka jest doświadczenie w sobie radości płynącej z niesienia pomocy innym. Mam nadzieję i jestem przekonana, że wielu wolontariuszy podziela to zdanie, iż nie potrzeba konkursu, aby czynić dobro wokół siebie.

            Opiekunka szkolnego wolontariatu Magdalena Klimkiewicz