• Patyczaki
          • Patyczaki w świetlicy

          • W poniedziałek w świetlicy szkolnej zamieszkały patyczaki rogate. W ramach zajęć świetlicowych uczniowie naszej szkoły obserwują warunki życia patyczaków: ich zwyczaje, sposób przemieszczania i umiejętności kamuflażu. Wspólnie zaobserwowaliśmy, że patyczaki uwielbiają liście malin i jeżyn, lubią być zraszane wodą oraz chętnie przechadzają się po dłoniach swietliczaków. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek związanych z życiem patyczaków. Wszystkim dzieciom przynoszą radość - takie są cichutkie i spokojne, aż trudno uwierzyć, że są żywe.

            tekst i zdjęcia Paulina Galica

        • warsztaty n jak niewidomy
          • WARSZTATY N JAK NIEWIDOMY

          • W dniach 3-7 października, uczniowie klas II i III wzięli udział w praktycznych warsztatach pt.: „N jak niewidomy” prowadzonych przez panią Annę Pazgan.

            Pani Ania opowiedziała dzieciom jakie przeszkody napotykają osoby niewidzące w życiu codziennym oraz jak sobie z tym radzą. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o tym, że bycie osobą z dysfunkcją wzroku nie jest przeszkodą w realizacji ich planów oraz pozwala na normalne funkcjonowanie w środowisku.

            Uczestnicy spotkania oglądali książki pisane alfabetem Braille"a, zeszyty braillowskie, próbowały także  z zamkniętymi oczami pisać swoje imię na maszynie lub tabliczce braillowskiej. Dzieci miały możliwość sprawdzić na własnej skórze jak to jest być niewidomym.

            Celem warsztatów było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku.

            Dziękujmy pani Ani za te niezwykle cenne warsztaty, które przybliżyły naszym uczniom wiedzę na temat funkcjonowania osób niewidomych i słabo widzących w otaczającym nas świecie.

            Justyna Rzeczycka

        • Dzień drzewa
          • JAK W KLASIE 3B OBCHODZILIŚMY DZIEŃ DRZEWA

          • Drzewo jest mocniejsze niż lew i niż wół,

            Drzewo nawet przerasta żyrafę,

            A człowiek jak zechce, to zrobi z drzewa stół

            Albo drzwi, albo nawet szafę.

            /Drzewa” Jan Brzechwa/

            Drzewa mają dziś swoje święto. Drzewa, które żyją obok nas, dla nas i z nami... Drzewa, które wydaje się, że są wszędzie...

            My, uczniowie klasy 3B, świętowaliśmy dzisiaj w naszej klasie Dzień Drzewa. Dowiedzieliśmy się m.in. kiedy, kto i dlaczego ustanowił to święto i w jaki sposób można je obchodzić. Obejrzeliśmy ciekawy film pt. Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew”. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa są tak bardzo ważne w naszym codziennym życiu.

            Po teoretycznej części zajęć przyszła pora na praktyczną pracę grupach. Każda drużyna losowała zadanie do wykonania: rozpoznawanie drzew, ich liści i owocówwyszukiwanie nazw drzew w wykreślance; rozwiązywanie krzyżówki tematycznie związanej dzisiejszym świętem; opisywanie budowy drzewa i warstwowej budowy lasu.

            Zwieńczeniem zajęć były przepiękne prace plastyczne, które każda grupa wykonywała inną techniką plastyczną. Tworzyliśmy jesienne drzewa za pomocą stempli z ziemniaków, z folii aluminiowej, z folii bąbelkowej, z patyczków do uszu czy z liści.

            To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia, które uświadomiły nam, jak ważną rolę w przyrodzie pełnią drzewai jak wielkie jest ich znaczenie w życiu człowieka. Będziemy o tym zawsze pamiętać.

            tekst i zdjęcia Iwona Moneta

        • Globtroterzy w Sobótce
          • PIERWSZA WYCIECZKA GLOBTROTERÓW ÓSEMKI

          • WYCIECZKA DO SOBÓTKI  

            W sobotę dnia 8 października pojechaliśmy zwiedzać jedno z najstarszych miast w Polsce-Sobótkę. Miasto to leży u masywu góry Ślęży, na pograniczu Równiny Wrocławskiej, w Ślężańskim  Parku Krajobrazowym i przepływa przez nią rzeka Czarna Woda. Nazwa miasta pochodzi od szóstego dnia tygodnia, w tym dniu odbywały się targi.  Podczas  wycieczki zobaczyłam Sanktuarium Matki Nowej Ewangelickiej, kościół oraz Muzeum Ślężańskie, w którym znajdowały się starodawne pieniądze, dzbany i skrzynia. Najbardziej spodobało mi się Sanktuarium, które było zbudowane w stylu gotyckim i barokowym. Na ołtarzu znajdowały się piękne rzeźby i Matka Boska z dzieciątkiem.  

            Wycieczka bardzo mi się podobała, wszyscy wróciliśmy zadowoleni.           

            Zofia Panas kl.5a

        • Dzień chłopaka
          • DZIEŃ CHŁOPAKA W I B

          • 30 września był dniem wyjątkowym dla klasy 1b, gdyż chłopcy po raz pierwszy w tym składzie, obchodzili swoje święto. Była to doskonała okazja do integracji zespołu klasowego i wspólnej zabawy. Ciekawość, zniecierpliwienie i oczekiwanie - to przeżycia, które towarzyszyły chłopcom w tym szczególnym dla nich dniu. Z tej okazji otrzymali od swoich koleżanek wspaniały upominek -  odlotową rakietę  z lizakiem, na której  wygrawerowane było imię, a także dyplom „Super Chłopaka”. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek. Odbyły się zabawy muzyczno-ruchowe, plastyczne i oczywiście mnóstwo życzeń, aby nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu upominków.

            tekst i zdjęcia Jadzia Wołoszyn 

        • Spływ pontonowy
          • SPŁYW PONTONOWY

          • W dniu 6 października 2022r. klasa 8e uczestniczyła w wycieczce na spływie pontonowym niedaleko Barda. Była to fantastyczna przygoda pośród malowniczych widoków. Dopisała również pogoda. Trasa  Nysą Kłodzką z miejscowości Ławica do Podtynia miała długość ok.4 km. Na miejsce spływu uczniowie jechali kolejką turystyczną Bardolino. Na wycieczce jeszcze odbyła się interaktywna gra terenowo- przygodowa ,,Zagubieni w czasie” na terenie zespołu folwarczno- pałacowego Ławica . Zabawa polegała  na zespołowym  rozwiązywaniu szeregu manualnych ,logicznych oraz interaktywnych zadań. Na koniec odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wycieczka dostarczyła wiele wrażeń oraz dla wielu uczniów odkryła kolejne ciekawe  i piękne miejsce .

            tekst i zdjęcia Małgorzata Żmidzińska 

        • Taneczne piątki
          • Taneczne piątki

          • W roku szkolnym 2022/2023 dzieci ze świetlicy szkolnej będą uczestniczyć w zajęciach ruchowo–muzyczych zatytułowanych „Taneczne piątki”. Będą to zajęcia, które wprowadzają w magiczny świat tańca, pomagają zrozumieć rytm i poznać podstawowe kroki taneczne. Opierają się na nauce podstawowych kroków, rozróżnianiu rytmów i grach ogólnorozwojowych w grupie rówieśników. Cele, które będą realizowane podczas „Tanecznych piątków” to

            – oddziaływanie na wyobraźnię dziecka
            – pomoc w przełamywaniu barier nieśmiałości i lęku przed kontaktem z rówieśnikami
            – kształtowanie osobowości
            – nauka wyrażania emocji
            – wyrabianie nawyku prawidłowej postawy
            – kształtowanie cech motorycznych
            – zachęcanie do twórczości ruchowej
            – rozwijanie koordynacji ruchowej
            Na pierwszych zajęciach dzieci zapoznały się z tańcem ludowym „Belgijką” .

            tekst i zdjęcia Małgorzata Szmuc

        • Świetlica
          • Jesienna świetlica

          • Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas – w sadzie, w parku, w lesie a nawet w naszej świetlicy. Świetlicowa jesień jest kolorowa i piękna. Inspiracji do wystroju i prac plastycznych szukaliśmy wszędzie. Samodzielnie wykonane prace pozwalają nam spędzić miło czas i wprowadzić do świetlicy ciepłą, pogodną atmosferę.

            Tekst i zdjęcia wychowawcy świetlicy

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka klasy 8a i 8c do Warszawy

          • W czwartek, 29.09.2022 r., wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Pojechała z nami klasa 8c oraz kilkoro uczniów z innych klas. Zbiórkę mieliśmy nad zalewem Witoszówka w Świdnicy o godzinie 4.45, finalnie wyjechaliśmy zaraz po godzinie 5.

            Podróż trwała ponad 5 godzin.

            Zwiedzanie stolicy Polski rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Jest to cmentarz, na którym pochowani są oficerowie polegli w II wojnie światowej, ludzie kultury i nauki, jak również sławni aktorzy.

            Następnie ruszyliśmy w kierunku Starego Miasta i wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy między innymi: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Katedrę Św.Jana, widzieliśmy pomnik Małego Powstańca, byliśmy na Krakowskim Przedmieściu zobaczyć Pałac Prezydencki, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza widzieliśmy zmianę warty.

            Kolejny punktem zwiedzania był Stadion Narodowy, gdzie byliśmy w szatni naszej reprezentacji.

            Po całym dniu zwiedzania pojechaliśmy do naszego hotelu, gdzie zjedliśmy obiadokolację i otrzymaliśmy nasze pokoje.

            Kolejny dzień zwiedzania zaczęliśmy po godzinie 9. Zwiedziliśmy Sejm, Senat RP, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, które było ostatnim punktem wycieczki.

            Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę do domu, z postojem w Łodzi, aby coś zjeść. Do Świdnicy dojechaliśmy ok. godziny 23 ,również na parking przy zalewie, gdzie czekali już na nas rodzice.

            Wycieczka bardzo mi się podobała, było naprawdę super.

            Colin Zisiadis, kl. 8a

            O wycieczce do Warszawy wiedzieliśmy już przed wakacjami. Długo zatem czekaliśmy na ten dzień, aby w końcu nadszedł.

            29 września wraz z innymi klasami spotkaliśmy się na parkingu przy autobusie. Punktualnie o godz. 5:00 wyruszyliśmy w podróż.

            Trwała około sześciu godzin, włączając w to postoje. Około jedenastej zza okien autobusu zaczęły wyłaniać się piękne, nowoczesne budynki stolicy.  

            Pierwszym punktem naszej wycieczki był cmentarz na Powązkach. Można było tam spotkać groby wielu znanych osób, my jednak najbardziej skupiliśmy się na mogiłach polskich harcerzy żyjących w czasach drugiej wojny światowej- w tym: Aleksa Dawidowskiego, Jana Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego.  

            Następną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Warszawy wraz z przewodnikiem. Był Grób Nieznanego Żołnierza ze zmianą warty, Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim i

            Stare Miasto z Kolumną Zygmunta oraz Pomnikiem Małego Powstańca. W Warszawie panuje historyczny i zabytkowy klimat- dzięki temu można przenieść się w myślach w dawne czasy stolicy. 

            Po zwiedzaniu centrum Warszawy pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Jego ogromna przestrzeń wywarła na mnie duże wrażenie. Z pewnością wrócę tam na wydarzenie sportowe lub koncert.

            Na początku byliśmy w strefie kibica, a później zwiedziliśmy nieco bardziej prestiżowe miejsca: szatnie piłkarskie, sale konferencyjne i inne niedostępne na co dzień pomieszczenia. 

            Po całym dniu pełnym wrażeń marzyłem, aby trochę odpocząć, nasz autobus dowiózł nas do hotelu, gdzie czekał na nas obiad,a potem czas wolny, który miło spędziliśmy w koleżeńskim gronie.

            Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do kolejnych atrakcyjnych miejsc stolicy. Jedną z największych atrakcji było zwiedzanie polskiego Sejmu. To miejsce, które znałem wcześniej tylko z telewizji. W rzeczywistości sala obrad robi jeszcze większe wrażenie. Może za parę lat wrócę tam do pracy... 

            Podążając tropem historycznych miejsc, kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski. Moim zdaniem nie wyróżniał się czymś wyjątkowym na tle innych zamków, które wcześniej już zwiedzałem. Za to Muzeum Powstania Warszawskiego, które odwiedziliśmy zaraz potem, to wyjątkowe miejsce. 

            Forma i aranżacja przestrzeni w muzeum działa mocno na wyobraźnię. W połączeniu z niedawno przeczytana lekturą "Kamienie na Szaniec" można wczuć się w klimat czasów powstania. Miejsce to wyróżnia się na tle innych muzeów ciekawymi, innowacyjnymi rozwiązaniami- przykładowo wywiady z ludźmi, którzy przeżyli okupację Warszawy, w formie rozmowy telefonicznej, którą niejako my prowadzimy z daną osobą. Podobał mi się również pomysł kartek z kalendarza- w muzeum można było znaleźć wcześniej wspomniane kartki, które opisują po kolei każdy dzień powstania. Zaskakującym rozwiązaniem był również film "Miasto ruin" wyświetlany z rzutnika, który można było oglądać jak w prawdziwym kinie. Moim zdaniem Muzeum Powstania Warszawskiego było drugim najbrardziej interesującym miejscem podczas naszej wycieczki- zaraz po Sejmie.

            I tak przyszedł ten czas, by pożegnać się z Warszawą. Osobiście bardzo podobała mi się wycieczka. Najbardziej- tak jak już wcześniej wspomniałem- zaciekawił mnie Sejm oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta podróż zainspirowała mnie do kolejnych podróży do tego wspaniałego miasta.

            Paweł Puślecki, kl. 8a

          • Sprawozdanie uczniów ze spektaklu pt.”Pan Tadeusz. Obrazy”

          • We wtorek, 4 października, w trakcie trwania lekcji, poszliśmy z wszystkimi klasami ósmymi na spektakl pt. "Pan Tadeusz".

            Spektakl odbył się w sali I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

            Widowisko rozpoczęło się "Inwokacją" wyświetloną na rzutniku. Następnie na scenę weszli aktorzy, którzy bardzo świetnie wcielili się w rolę bohaterów. Najbardziej podobała mi się rola Pana Tadeusza, aktor świetnie przedstawił jego perypetie. Pan Tadeusz był główną postacią w przedstawieniu, zakochał się w Zosi. Czarnym charakterem, awanturnikiem był Jacek Soplicą, później okazało się, że był to ksiądz Robak. 

            Aktorzy bardzo profesjonalnie wcielili się w postacie z lektury, dlatego przedstawienie bardzo mi się podobało. Polecam wszystkim wybrać się na ten spektakl.

            Colin Zisiadis, kl. 8a

             

            4 października wybraliśmy się wraz z innymi klasami do  sali widowiskową na spektakl "Pan Tadeusz".

            Po wejściu zajęliśmy swoje miejsca i czekaliśmy na rozpoczęcie przedstawienia, a po kilku chwilach: światła gasną, reflektory skierowane są na scenę, a kurtyna szybuje w górę... 

            Występ obejmował najważniejsze wydarzenia zawarte w książce, między innymi: grzybobranie, łowy, czy koncert Wojskiego. Bohaterowie mieli odwzorowane z lektury stroje, sami nawet wyglądali jak żywcem wyjęci z utworu. Przedstawienie trwało około 80 minut. 

            Wyjście do teatru bardzo mi się podobało, można było się wczuć w klimat lektury. Teraz, gdy będę czytał "Pana Tadeusza", cofnę się myślami do przedstawienia i będzie mi łatwiej przyswoić treść lektury.

            Paweł Puślecki, kl. 8a

        • Lekcja o Tanzanii w 5a
          • TANZANIA

          • 5 października klasę 5 A odwiedziła Dr Renata Madziara, naturoterapeutka i mieszkanka Tanzanii. Pani Renata opowiadała o codziennym życiu w buszu bez prądu i bieżącej wody. Uczniowie dowiedzieli się czym jest Suahili i kim jest Masajski wojownik.

            Pani Renata wyjaśniła jak wyglądają codzienne posiłki Masajów, jaka jest waluta w Tanzanii i dlaczego należy uważać na hieny. Klasa oglądała zdjęcia wojowników, Masajek noszących wodę do swoich wiosek i dzieci, które ciężko pracują pomagając swoim rodzinom. Spotkanie było bardzo ekscytujące i pouczające, zapamiętamy je na długo!

            Zapraszamy do odwiedzenia strony na fb Polka wśród Masajów, gdzie możecie dowiedzieć się dużo więcej o życiu i pracy Pani Renaty, ale także o Tanzanii i Masajach.

        • Wycieczka do kopalni złota
          • WYCIECZKA DO KOPALNI ZŁOTA

          • Dnia 5 października 2022r. klasy II c i III a wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku.
            Wyjechaliśmy o 8.00 rano. Wszystkim towarzyszyły bardzo dobre humory i po półtorej godziny jazdy dotarliśmy na miejsce. Zjedliśmy śniadanie na świeżym powietrzu i z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie przygody związanej ze złotem. Przy wejściu do kopalni czekał na nas przewodnik. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Sztolni Gertrudy. Tam przewodnik opowiedział nam o wyprawach po złoto i przygodę w poszukiwaniu złotodajnych rud arsenu, która zakończyła się płukaniem złota. Zjeżdżaliśmy również chodnikiem śmierci, a schodząc w dół po schodach dotarliśmy do podziemnego wodospadu. Zeszliśmy jeszcze niżej i doszliśmy na przystanek, gdzie czekał na nas tramwaj podziemny, którym wyjechaliśmy na zewnątrz sztolni. Potem zwiedziliśmy mennicę. 

            Po tak intensywnym dotychczasowym programie wycieczki nadszedł czas na chwilę odpoczynku i nabraniu sił do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się do sklepików po pamiątki. Następnie udaliśmy się do Średniowiecznego Parku Techniki ostatniego punktu naszej wycieczki. Jest to dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się sprawne urządzenia np. kierat, 3-tonowe koło deptakowe, itp. Dodatkowo w osadzie natrafiliśmy na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończył się wizytą w Chacie Kata. Był też czas na zabawy dowolne. W drodze powrotnej braliśmy udział w quizie, w którym mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas wycieczki. Najlepsi otrzymali nagrody.
            Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

            tekst Joanna Janiak, zdjęcia Joanna Janiak i Sylwia Gołowkin 

        • Drzwi do książki
          • PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 6 (WYWIAD)

          • Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem programu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów.

            Założeniem projektu edukacyjnego jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego
            i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

            Pierwszym działaniem mającym na celu propagowanie czytelnictwa było zadanie dla uczniów klas szóstych dotyczące przeprowadzenia wywiadu z rodzicami, babcią, dziadkiem lub innymi osobami bliskimi na temat książek, które czytali w dzieciństwie. Prace szóstoklasistów zostały wyeksponowane przez bibliotekarzy w gablocie na korytarzu w budynku B.

        • Wycieczka klubu turystycznego
          • GLOBTROTERZY POZNAJĄ ZAMEK GRODNO I SZTOLNIE WALIMSKIE

          • 26 września grupa Globtroterów Ósemki  odwiedziła Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie. 

            W pierwszym obiekcie zapoznali się z historią budowli, legendami, elementami architektonicznymi i wspięli się na zamkową wieżę by spojrzeć na pobliskie Jezioro Lubachowkie. Usłyszeli również niezwykle ciekawą historię jego powstania.

            Kolejnym punktem wycieczki były Sztolnie Walimskie należące do kompleksu Riese, wybudowanego podczas II wojny światowej. Godzinne zwiedzanie podziemnych sztolni było doskonałym przybliżeniem jeszcze nie tak dawnej historii.

            Wycieczka ufundowana była przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej.

            tekst i zdjęcia Marzena Zięba 

        • Dzień chłopaka w 3c
          • WYJĄTKOWE ŚWIĘTO CHŁOPCÓW W KLASIE IIIC

          • 30 września był wyjątkowym dniem dla dżentelmenów z klasy III C, bowiem tego dnia obchodzony był Dzień Chłopaka. Każdy uczeń wyglądał elegancko i dostojnie. Dziewczynki na dzwonkach monochromatycznych zagrały chłopcom uroczyste STO LAT.

            W tym dniu dla chłopców przygotowane były zagadki, quizy i konkursy, np.: „Co wiecie o męskich sprawach?”, „turniej wiedzy o znanych piłkarzach”, „klasowe wyzwania” czy zaplatanie warkocza na czas.  Za wykonane konkurencje zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy „SUPER CHŁOPAKA”, a dziewczynki wręczyły chłopcom również upominki i złożyły najserdeczniejsze życzenia.

            Nie zabrakło  poczęstunku, którym były słodkości przygotowane przez rodziców. Chłopcy, w tym ważnym dla nich dniu nie zapomnieli o swoich koleżankach i wręczyli dziewczynkom słodkości. Wspólna zabawa wszystkim dzieciom dała dużo radości i sprawiła, że to był naprawdę wspaniały dzień.

            Wszystkim  naszym  chłopcom  jeszcze  raz  życzymy  WSZYSTKIEGO CO  NAJLEPSZE!

            Justyna Rzeczycka

        • zawody
          • MISTRZOSTWA LEKKOATLETYCZNE MŁODZIEŻY KLASY 7-8 SP – 23.09.2022

          • Lekkoatletyczne Mistrzostwa Młodzieży klas 7-8 szkół podstawowych zainaugurowały tegoroczną edycję „Współzawodnictwa szkolnego 2022-2023”. Przy idealnych warunkach pogodowych w piątek 23 września do zawodów przystąpiło blisko 150 zawodniczek i zawodników z 8 świdnickich szkół. Impreza zorganizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadzona została na Stadionie Lekkoatletycznym im. Janusza Kusocińskiego w Świdnicy. Uczestnicy mistrzostw rywalizowali w sześciu konkurencjach biegowych i trzech technicznych. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki zapewnili sobie awans do kolejnego szczebla rywalizacji, finału dolnośląskiego, który zaplanowany wstępnie jest na początek maja 2023 w Zgorzelcu. Na zakończenie zawodów organizator wręczył zwycięzcom w poszczególnych konkurencjach indywidualnych pamiątkowe medale i dyplomy. Uczniowie oprócz walki o indywidualne medale zdobywali też punkty do klasyfikacji drużynowej współzawodnictwa. Z każdej konkurencji trzech zawodników drużyny danej szkoły punktowało dla zespołu gdzie na koniec suma zdobytych punktów dawała wynik końcowy osobno dziewcząt i chłopców. Punkty do drużynówki dodawane były wg klucza: 1m – 9 pkt, 2m – 7 pkt, 3m – 6 pkt, 4-5m – 5 pkt, 6-8m – 4 pkt, 9-12m – 3 pkt, 13-16m – 2 pkt17-20m – 1 pkt. W przypadku tej samej ilości punktów o zajętym miejscu drużyny decydowała większa liczba pierwszym miejsc w klasyfikacji  indywidualnej.

            KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA (z punktacją do współzawodnictwa):

            DZIEWCZĘTA

            1. SP 6 – 126 pkt  (10 pkt)
            2. SP 4 – 74 pkt  (8 pkt)
            3. SP 105 – 62 pkt  (7 pkt)
            4. SP 8 – 50 pkt  (6 pkt)
            5. NSP Bliżej Dziecka – 28 pkt  (5 pkt)
            6. SP Społeczna – 24 pkt  (4 pkt)
            7. SP 315 – 23 pkt  (3 pkt)
            8. NKSP Caritas – 7 pkt  (2 pkt)

            CHŁOPCY

            1. SP 6 – 117 pkt  (10 pkt)
            2. SP 8 – 59 pkt (8 pkt)
            3. SP 315 – 37 pkt  (7 pkt)
            4. SP 105 – 35 pkt  (6 pkt)
            5. SP Społeczna – 31 pkt  (5 pkt)
            6. SP NSP Bliżej Dziecka – 31 pkt  (4 pkt)
            7. SP 4 – 23 pkt  (3 pkt)
            8. NKSP Caritas  – 22 pkt  (2 pkt)

            tekst i zdjęcia W. Kurek

        • miś
          • MIŚ CZYTELNIK

          • W sobotę 1 października odbył się Szkolny Festyn z wieloma atrakcjami dla dzieci. Jedną z nich był „pchli targ”. Nauczyciel bibliotekarz spostrzegł siedzącego pod drzewem smutnego pluszowego misia. Postanowił kupić go i zabrać do biblioteki szkolnej. Od teraz miś ma dom w czytelni, zachęca dzieci do czytania książek, można się do niego przytulić, powiedzieć mu o swoich troskach, a także pobawić się.

            tekst i zdjęcia Aleksandra Barańska

        • Dzień chłopaka
          • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH 4-8

          • Dzień chłopaka w klasie 6a

            ​​​​​​​

                    29 września 2022r. w klasie 6A odbył się “Dzień Chłopaka”. Na godzinie wychowawczej chłopcy mogli nacieszyć się prezentami i plakatami, przygotowane przez dziewczęta z klasy. Ponadto Przewodnicząca klasy - Julia Kosmowska upiekła pyszne babeczki, które mógł posmakować każdy uczeń z klasy wspólnie  z nauczycielami. Chłopcy mogli także zapoznać się z przygotowaną przez Aleksandrę Cnotę gazetką z Okazji ich Święta i wspólnie przeczytać życzenia. Wychowawczyni klasy 6A - Pani Anna Marzec przygotowała zabawę, w postaci “Kalambury” dla chłopców. Chłopcy świetnie się przy tym bawili. Ich zadaniem było pokazanie rzeczy lub wykonanie dźwięku, a zgromadzone w klasie dziewczęta musiały odgadnąć dany przedmiot. Na koniec wspólnego świętowania Każdy z Chłopców otrzymał prezent w postaci “vouchera” do kina i słodki upominek, a całość wydarzenia została uwieczniona wykonanymi przez Panią Annę Marzec zdjęciami.  

            DZIEŃ CHŁOPAKA W 5B

            W klasie 4B Dzień Chłopaka świętowaliśmy 30 września. Dziewczęta przygotowały prezenty dla chłopców oraz słodki poczęstunek. Oprócz tego, żeby każdy chłopak w tym dniu wyglądał elegancko i odświętnie, dostał od dziewcząt krawat lub muszkę.
            Później na chłopców czekał sprawdzian z wiedzy o świecie dziewcząt i kobiet. Każdy z nich rozwiązywał test. Najlepszy w tej dziedzinie okazał się Mikołaj Kupczak. GRATULUJEMY!!!

            Dzień chłopaka w IV c. 
            30 września dziewczęta z klasy IV c przygotowały dla chłopców piknik niespodziankę. Były własnoręcznie przygotowane babeczki, medale " Najlepszy w klasie"  i statuetki. Chłopcy mieli odgadnąć w jakiej dziedzinie według  dziewczyn są NAJ !

            28.09 na godzinie wychowawczej klasa 5 A świętowała Dzień Chłopca. 

            Dziewczęta przygotowały laurki, słodkie upominki, gazetkę klasową oraz quiz do rozwiązania.

            Chłopcy dostali także kolorowe upominki- zabawkę łamigłówkę i dużo słodkości.

            Całą lekcję spędziliśmy w miłej i radosnej atmosferze, a Panowie odpowiadając na pytania z quizu,

            dowiedzieli się sporo na temat "świata kobiet" . Jak się okazało, już w 5 klasie wiedzą o nim całkiem sporo;)

            Zachęcamy do rozwiązania quizu ! Udanej zabawy ! 

            QUIZ_Z_OKAZJI_DNIA_CHLOPAKA.docx​​​​​​​

            Dzień Chłopaka w 6b

            30. września na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 6b świętowali Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta przygotowały dla chłopców quiz ze znajomości kosmetyków damskich. Największym znawcą okazał się Wojtek Chrzan. Kolejnym zadaniem dla wylosowanych panów było uczesanie koleżanek. Zadanie okazało się karkołomne. "Jak one zaplatają te warkocze?" " Jak związuje się włosy gumką?" Śmiechu było co niemiara. Na koniec wszyscy chłopcy w prezencie otrzymali voucher do kina.

            Dzisiaj, 3 października 2022 w klasie 8c na godzinie wychowawczej odbył się Dzień Chłopaka. Jako dobre koleżanki starałyśmy się, by ten dzień spędzić miło i wesoło. Po odśpiewaniu ,,Sto lat " wszyscy zabrali się za poczęstunek w postaci pizzy i babeczek. Większość czasu zajęły nam rozmowy i wspólne gry. Dobrze się bawiliśmy i uważamy ten dzień za udany.

            W 8a świętowaliśmy Dzień Chłopka pizzą. Całą klasą graliśmy w mafię. Dziewczyny tradycyjnie zaśpiewały "Sto lat" :) 

            DZIEŃ CHŁOPAKA 7b
            Dnia 7.09 wybraliśmy się nad zalew Witoszówka, aby świętować  dzień chłopaka. Po rozdaniu prezentów i złożeniu życzeń nadszedł czas na konkursy np.: quiz, wyzwania, kalambury oraz chodzenie na czas w butach na obcasie. Pogoda dopisała, a wszyscy świetnie się bawili.

        • FESTYN
          • SZKOLNY FESTYN RODZINNY

          • W sobotę 1 października odbył się festyn szkolny, podczas którego uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów artystycznych. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała występy wokalne, taneczne oraz wspaniałą grę na instrumentach muzycznych. Warto również zwrócić uwagę na pierwszy w historii festynu występ w języku ukraińskim.

                        W trakcie wydarzenia odbyły się liczne licytacje. Społeczność szkolna wraz z gośćmi mogła również skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak:

            • pchli targ dla dzieci i dorosłych,
            • konkurencje sportowe,
            • zdjęcia z postaciami z bajek,
            • kącik plastyczny,
            • spotkanie z alpakami: Olafem i Alwinem,
            • dmuchany zamek dla najmłodszych.

            Zainteresowaniem cieszyły się również: stoisko ukraińskie,  punkt sprzedaży sadzonek, a także stoisko z grochówką, kiełbaskami z grilla i ciastem.

            Na zakończenie tradycyjnie zatańczyliśmy belgijkę. Wszystkim dopisywał dobry humor i radość z możliwości spędzenia wspólnego czasu.

             

             

                                                                                                                      Opracowały:

                                                                                                                      Natalia Jezierska,

                                                                                                                      Monika Orłowska-Pawlik

                                                                                                                      Urszula Galicka

            zdjęcia Marta Scheer i Daria Moneta

            1a, 1b, 3b Order Uśmiechu

            2a, 2b, 3b Jedno jest niebo dla wszystkich

            3b taniec do piosenki Green, Green Grass

            3b wiersz Abecadło w Polskim Języku Migowym

            3b Każdy jest inny

            filmy Daria Moneta

        • DZIEŃ CHŁOPAKA W 1A
          • DZIEŃ CHŁOPAKA W IA

          • 30 września 2022r. był bardzo szczególnym dniem w klasie IA, ponieważ w tym dniu pierwszoklasiści świętowali Dzień Chłopaka.

            Dziewczynki wręczyły kolegom upominki, złożyły życzenia oraz zaśpiewały „Sto lat”. Był też czas na wesołą zabawę. Chłopcy uczestniczyli w różnych konkurencjach: odpowiadali na pytania losując zadania na kole fortuny, wykazywali się umiejętnościami tanecznymi, wiedzą na temat marek samochodów oraz rozwiązywali łamigłówki.

            W nagrodę otrzymali dyplomy i odznaki „Super chłopaka”. Na zakończenie odbyła się poważna wymiana zdań na temat związany z cechami dobrej koleżanki i dobrego kolegi.

            Nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

            Był to radosny, pełen niesamowitych wrażeń dzień.

             

            Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu upominków i poczęstunku dla dzieci.

            tekst i zdjęcia Violetta Gnysińska