W środę, 16 listopada, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym (i uroczym) spotkaniu kresowym, które odbyło się w auli III Liceum Ogólnokształcącego, aby – jak zapowiedzieli prowadzący - „wspólnie powspominać, pośpiewać, przeżywać historię osobistą i historię Polski zarazem, opisaną w pieśniach i piosenkach lwowskich oraz patriotycznych”.
Na scenie swój talent recytatorski zaprezentowali Hanna Sajdak i Filip Świło z klasy 6c, którzy (pod opieką artystyczną pani Natalii Jezierskiej) deklamując wiersz M. Habudy „Spacerkiem po starym Lwowie”, przenieśli zebranych Kresowiaków do „kraju lat dziecinnych”. W sposób niezwykle ujmujący oddali atmosferę gwarnego Lwowa, przypominając również jego historię.
Natomiast w muzyczną podróż po Kresach zabrali wszystkich gości podopieczni pani Kamilli Banaszczyk: Szymon Wilczyński z klasy 8b zaśpiewał „Oświadczyny Jóźka”, uczniowie klasy 6b - „Polkę husia siusia”, a Natalia Tobera, również z klasy 8b - „Ta, co pan buja”.
Spotkaniu towarzyszyła niezwykle miła, pełna ciepła i serdeczności atmosfera. Prócz możliwości występu w tak wspaniałej uroczystości zaszczytem było także pamiątkowe zdjęcie naszych uczniów z panią Joanną Szałek-Stanowińską – organizatorką wydarzenia oraz z panem Antonim Jadachem – prezesem TMLiKPW.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła już od wielu lat współpracuje ze świdnickim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Współpraca ta jest lekcją współczesnego patriotyzmu potrzebną wszystkim, którym poczucie odpowiedzialności za ojczyznę nie jest obojętne. Lekcją, która sprawia, że historią oraz kulturą Kresów interesuje się także najmłodsze pokolenie Polaków.
„Recytowałem wiersz „Spacerkiem po starym Lwowie”. Było to dla mnie ważne wydarzenie, ponieważ mogłem poznać kulturę Kresowiaków, którzy wiele w życiu przeżyli. Mogłem pochwalić się swoimi umiejętnościami recytatorskimi. Ten występ pomógł mi przełamać stres. Nigdy nie zapomnę tego wydarzenia.”
Filip Świło
„Razem z moim kolegą recytowaliśmy utwór ,,Spacerkiem po starym Lwowie”. Moim zdaniem jest to ważne dla nas wydarzenie, ponieważ wiele osób zapomniało o tej historii, która jest z nami związana. Występ dał mi poczucie dumy z tego, że mogłam uczestniczyć w takim wydarzeniu. Kiedy recytowałam wiersz, stresowałam się, ale potem byłam usatysfakcjonowana. Ten występ wiele wniósł do mojego życia. To wydarzenie zapamiętam do końca swojego życia.”
Hanna Sajdak