W listopadzie w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze pt. „Dzień postaci z bajek” dla uczniów klasy 0.Do czytelni dzieci przyszły przebrane za postacie bajkowe. Podczas zajęć uczniowie prezentowali swoje stroje, odgadywali bohaterów baśniowych na podstawie prezentacji multimedialnej, śpiewali i tańczyli w rytm piosenki z „Akademii Pana Kleksa” – „Witajcie w naszej bajce”. Dzieci doskonale bawiły się w czytelni, przenosząc się w świat bajki.
Warsztaty patriotyczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości klasy 6b i 6c, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczestniczyły w warsztatach patriotycznych. Uczniowie obejrzeli animację dotyczącą najważniejszych wydarzeń z historii ojczyzny oraz wykonali biało-czerwone butony z orłem i torby z konturem Polski. Nie zabrakło także elementów kodowania i zabawy roboty edukacyjnymi photon. Były to bardzo kreatywne i ciekawe zajęcia.
13
TALENTY DLA FIRM
W piątek 15 listopada odbył się kolejny etap technicznego konkursu Talenty dla Firm. Tym razem w Czechach w Hradec Kralovem. Zadaniem konkursowym było zbudowanie modelu elektrowni wiatrowej z oświetleniem. Na zadanie zespoły miały 2 i pół godziny. Zespół z Ósemki zajął 5 miejsce na osiem startujących. Uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Skład zespołu: Jagoda Barabasz, Jakub Kosmowski, Szymon Matras oraz trzej uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych.6
MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR
W dniach 13 i 14 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR. Konkurs w Polsce organizowany jest przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne. Celem konkursu jest popularyzacja informatyki i rozwijanie myślenia algorytmicznego u uczniów na wszystkich poziomach edukacji. Konkurs ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie naukami ścisłymi, zwłaszcza informatyką, poprzez angażujące zadania logiczne i programistyczne.
1
XXVI Festiwal Pieśni Patriotycznej w Żarowie
11 listopada 2024 r. chór szkolny "Libro di muzica" brał udział w XXVI Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie. 30 osobowy zespół wykonał dwie pieśni:
1. „Ostatni mazur”słowa Ludwik Ksawery Łubieński (1839-1892)
melodia Fabian Tymolski? (1828-1885)y
2. „Śpiew do Orła Białego”słowa: Hieronim Kunaszowski (1806-1885)
melodia: Karol Kurpinski (1785-1857)
Obie pieśni były wykonane a cappella w układzie trzygłosowym.
Nasz chór był jedynym zespołem dziecięcym na festiwalu.
Rozstrzygniecie konkursu plastycznego "Moja ulubiona postać bajkowa"
Na konkurs wpłynęło 47 prac wykonanych przez uczniów klas 1-6. Przez tydzień zdobiły one korytarze szkolne. 14 listopada zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody za najlepsze.
GRAND PRIX otrzymała praca wykonana przez ucznia klasy 4B Yana Patapau
Nagrody otrzymały:
- Inga Suchorowska kl. 3A
- Hanna Górka kl. 3A
- Amelia Palej kl.3A
- Kornelia Nieciąg kl. 5B
- Emilia Szymonowicz kl.2A
- Karina Strugała kl.1C
- Hanna Rębilas kl. 1C
- Oliwia Pawłowska kl. 1C
- Kornelia Mikunda kl.1A
- Matylda Skórzyńska kl 1C
- Maja Szeliga kl. 2A
Wyróżnienia
- Julia Grajczyk kl.1A
- Marcel Turek kl. 1A
13
Lekcja patriotyzmu w IIA
8 listopada dzieci klasy II A przyszły do szkoły elegancko ubrane. Przyniosły ze sobą gadżety związane z naszym krajem oraz z przypiętymi do białych bluzek i koszul biało - czerwonymi kokardkami i kotylionami. W ten sposób uczciły zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci dyskutowały i przypomniały najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju. Podczas lekcji poznały podstawowe pojęcia, jak: ojczyzna, patriotyzm, symbole i bohater narodowy. Poznały również historię powstania państwa polskiego na podstawie tekstu ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie’’. Śpiewały wszystkie zwrotki hymnu narodowego, zachowując postawę na baczność oraz wykonywały różne zdania. Wszystko po to, aby kształcić właściwy stosunek do Ojczyzny i rozwijać postawy patriotyczne.
43
KIBICOWANIE
9 listopada odbył się 9 RST Półmaraton Świdnicki. Nasi uczniowie dzielnie i głośno dopingowali uczestników. W trakcie radosnego nawoływania nie zabrakło pomponow, bębenków i zagrzewających do biegu haseł. Świetnie spędziliśmy czas, kto wie, może za rok to my pobiegniemy :)
Świetliczaki wykonali kotyliony, które dumnie nosili podczas Święta Niepodległości
TO POLSKA WŁAŚNIE, TO MOJE MIEJSCE…
"To Polska właśnie,
to moje miejsce.
Tutaj mocniej
bije mi serce (…)"
/ZoZi – Jest takie miejsce - Polska/
8 listopada 2024 r. uczniowie klasy 2B rozpoczęli klasowe obchody Narodowego Święta Niepodległości śpiewając piosenkę pt. „Jest takie miejsce - Polska” i pokazując jej słowa w języku migowym.
W odświętnych ubraniach, z przypiętymi kokardami narodowymi, drugoklasiści rozmawiali m.in. o 11 listopada 2018 r, o walce o niepodległość, o życiu pod zaborami. Zapoznali się także z historią powstania hymnu Polski i odśpiewali pięknie tę pieśń w postawie na baczność. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego o 11 listopada dyskutowali na temat obchodów tego patriotycznego święta, miłości do ojczyzny i patriotyzmu.
Zajęcia te miały na celu: kształtowanie u drugoklasistówwartości miłości, szacunku, pamięci, wspólnoty, dumy z narodowych symboli i patriotyzmu; rozwijanie postawy patriotycznej i miłości do ojczyzny; kształtowanie szacunku do innych narodowości; pielęgnowanie symboli narodowych, świąt i tradycji ich obchodzenia, pamięci o ważnych wydarzeniach oraz rozwijanie poczucia przynależności do wspólnoty i poczucia własnej tożsamości.
Dzisiejszy dzień był dla uczniów klasy 2b lekcją patriotyzmu i historii. Aktywnie uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości drugoklasiści dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Warto pamiętać, że, tak jak napisał Ryszard Przymus, „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.
21KLASA 2B ŚPIEWA I MIGA PIOSENKĘ PT. JEST TAKIE MIEJSCE
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV-VI
Pan Jerzy był nauczycielem historii, który miał dziwne hobby…z takimi zdaniami pełnymi ortograficznych pułapek 6 listopada 2024 roku zmierzyło się 20 uczniów i uczennic, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. W gronie najlepszych znalazły się:
Ada Korzec, Martyna Widła oraz Julia Gonera.
Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia podczas reprezentowania naszej szkoły w Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.
KONKURS - ZABURZENIA ODŻYWIANIA
Trzy uczennice z klas VII - Patrycja Ramut z 7c, Anastazja Kowalonek z 7b i Eliza Głodo-Laudacka z 7b reprezentowały naszą szkołę w konkursie dotyczącym zdrowych nawyków żywieniowych oraz zaburzeń odżywiania. Wydarzenie to było uwieńczeniem serii wykładów, które gościnnie dla wszystkich siódmoklasistów we wszystkich świdnickich szkołach podstawowych poprowadziła pani dietetyk Agnieszka Waligóra. Nasze uczennice wykazały się bartdzo dużą wiedzą i uzyskały:
Patrycja Ramut - I miejsce (maksymalna ilość punktów 20/20 i najlepszy czas)
Anastazja Kowalonek - II miejsce (19/20 pkt)
Eliza Głogo-Laudacka - VI miejsce (17/20 pkt)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
6
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada w naszej szkole uczestniczyliśmy w apelu z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasy 7 przygotowały apel przypominając swoim kolegom i koleżankom, co znaczy dla nich patriotyzm, wdzięczność za wolność oraz szacunek do historii. Usłyszeliśmy piękne słowa opisujące tolerancję, wsparcie i braterstwo. Pamiętajmy o niepodległości !
2
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASIE IIIA
Narodowe Święto Niepodległości to ważne święto dla każdego Polaka. W piątek 8 listopada uczniowie klasy IIIA, w trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia, wspólnie świętowali nadchodzące Święto Niepodległości.
W tym dniu trzecioklasiści przyszli do szkoły w odświętnych strojach, przyozdobionych w biało-czerwone kotyliony. Patriotyczny charakter zajęć podkreślały: dekoracja sali oraz chorągiewki w barwach narodowych. Na początku zajęć dzieci w pozycji na baczność zaśpiewały hymn narodowy. Następnie obejrzały animowaną historię Polski, wysłuchały wiersza Marcina Przewoźniaka pt. „Święto Niepodległości”, który był podstawą do rozmowy o walce o niepodległość i życiu pod zaborami. Utrwaliły również wiadomości na temat symboli narodowych, wyrecytowały wiersz S. Bełzy „Polak mały”, słuchały żołnierskich piosenek. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę w przygotowanych testach i quizach, a także wykonali plakaty w grupach. Za wzorową postawę i wiedzę na temat swojego kraju każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.
Ten dzień był dla uczniów z klasy IIIA wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
20
Mistrz Rachunków
29 października w naszej szkole odbył się finał konkursu Mistrz rachunku.
Konkurs skierowany był do klas czwartych, piątych i szóstych. Celem konkursu była popularyzacja matematyki i doskonalenie umiejętności szybkiego liczenia z wykorzystaniem własności działań.
Rozgrywki prowadzone były w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował eliminacje klasowe, w których brali udział wszyscy uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, następnie drugi etap wśród najlepszych uczniów.
Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami oraz ocenami celującymi z matematyki.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i liczymy na równie duże zainteresowanie uczniów w latach następnych.3
Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”
W czwartek 07.11.2024 roku w Klubie Bolko odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej ,, Nie rzucim ziemi , skąd nasz ród”. Naszą szkołę reprezentowała Łucja Szeredi, która za piękną i wzruszającą recytację otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Spotkanie z Mistrzem
4 listopada uczniowie klas I- III w ramach programu „Mały Mistrz”, miała okazję gościć na zajęciach wychowania fizycznego sportowca Pana Dariusza Szczepanika, który specjalizuje się w biegach długodystansowych. Zajęcia polegały na przeprowadzeniu ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dzieci skakały jak pingwiny i żabki, biegały jak niedźwiadki oraz pełzały jak dżdżownice, a to wszystko odbywało się w formie krótkich ćwiczeń Tabaty.
Po zajęciach dzieci obejrzały medale i puchary z różnego rodzaju biegowych imprez oraz zadawały wiele pytań podczas rozmowy z Mistrzem.
Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi za świetną formę aktywnej zabawy.
4
WIELKI FINAŁ 60 na 65-lecie SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8
Jednym ze sportowych akcentów 65-lecia naszej szkoły był finał w biegu na 60 metrów. Odbył się 25 października 2024 r. Do rywalizacji przystąpiło 29 uczniów.
Podczas pięknej słonecznej pogody, prawdziwej złotej polskiej jesieni nasi najmłodsi rywalizowali w biegu na krótkim dystansie.
Nie czas ani rywalizacja były jednak tutaj najważniejsze, a wspólne integracyjne świętowanie najmłodszych uczniów wszystkich klas, od 0 do 3. Zdrowo i ciekawie spędziliśmy czas, zapisując się na kartach historii naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspólne świętowanie naszego jubileuszu na sportowo. A dla osób, dla których ważnym elementem była sama rywalizacja sportowa podajemy wyniki:))
Klasy 0
I miejsce-Julia Treczyńska
II miejsce-Jagoda Zatorska
I miejsce-Olaf Suchorowski
II miejsce-Filip Gusarow
III miejsce-Natan Laskowski
Klasy I
I miejsce-Maja Szymonowicz
II miejsce-Oliwia Pawłowska
III miejsce-Amelia Boraczyńska
Ex æquo III miejsce-Kornelia Mikunda
I miejsce-Franek Rafałko
II miejsce-Tymur Savchenko
III miejsce-Marcel Turek Ia
Klasy II
I miejsce-Maja Szeliga
II miejsce-Emilia Szymonowicz
III miejsce-Paulina Copija
Ex æquo III miejsce-Lea Koba
I miejsce-Hubert Ciarkowski
II miejsce-Danylo Syniehrybov
III miejsce-Wojciech Guzik
Ex æquo III miejsce-Milan Migda
Klasy III
I miejsce-Iga Cierniak
II miejsce-Aleksandra Musiał
III miejsce-Hanna Górka
Ex æquo III miejsce-Hanna Komaszyło
I miejsce-Mikołaj Abramski
II miejsce-Jan Sobolewski
III miejsce-Igor Ożóg
Ex æquo III miejsce-Aleksander Konieczny, Ignacy Bojnowski
Bardzo gratulujemy:))
27
Archiwum Aktualności