OBCHODY MAJOWYCH ŚWIĄT W KLASIE 3B
04.05.2023„To Polska właśnie, to moje miejsce,
tutaj mocniej bije mi serce”.
/ „Jest takie miejsce - Polska”/
Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzimy bowiem w Polsce trzy ważne święta:
1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
ŚWIĘTA MAJOWE W KLASIE IA
04.05.2023Dnia 28 kwietnia w klasie IA panował podniosły i uroczysty nastrój. W tym dniu pierwszoklasiści przyszli do szkoły odświętnie ubrani, z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami. A wszystko dlatego, aby swoją postawą oraz zaangażowaniem i pracą na zajęciach podkreślić ważność trzech świąt majowych: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja. Na początku zajęć dzieci w pozycji na baczność pięknie zaśpiewały hymn narodowy. Obejrzały film o majowych świętach, symbolach narodowych, patriotyzmie. Rozwiązywały zadania interaktywne związane z majowymi świętami, uzupełniały zdania brakującymi wyrazami związanymi z symbolami narodowymi, rozwiązywały krzyżówkę. Wykonały piękne prace plastyczne: mapę oraz flagę Polski techniką wydzieranki.
MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA 3 MAJA
03.05.2023Szkola Podstawow nr 8 uczestniczyła w obchodach święta 3 maja. Na placu przed kościołem NMP Królowej Polski odbywały się uroczystości miejskie, które uświetniła obecność pocztów sztandarowych wielu świdnickich szkół i instytucji. Po występach artystycznych i przemówieniu pani prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej poczty sztandarowe przeszły do kościoła. Tam mszy świętej przewodniczył ks. biskup Adam Bałabuch.
Szkolne rozgrywki w piłce nożnej o Mistrzostwo Szkoły klas 4-8
03.05.2023W dniu 24.05 w naszej szkole rozpoczęły się rozgrywki w piłkę nożną klas 4-8 o Mistrzostwo Szkoły. Udział w nich zadeklarowały wszystkie klasy. Rozgrywki odbywają się na poziomie klas 4,5,6, oraz 8, gdzie również bierze udział reprezentacja klas 7. W zawodach ogólnie uczestniczy 120 uczniów. Celem zawodów jest popularyzacja tej dyscypliny sportu, aktywizacja społeczności szkolnej, budowanie bezpieczeństwa w grupie rówieśniczej, a przede wszystkim dobra zabawa po zajęciach lekcyjnych. Nad oprawą artystyczna czuwa p. Kocoń oraz jej dziewczęta, które swymi występami zagrzewają zespoły do walki.Za nami pierwsze mecze, pierwsze wygrane i porażki ale w tych rozgrywkach przede wszystkim liczy się dobra zabawa. O ostatecznych wynikach poinformujemy po zakończeniu wszystkich meczów.
Majowe święta w 3d
03.05.202329 kwietnia to ostatni dzień w szkole przed majówką. Dziś przybyliśmy do szkoły odświętnie ubrani i wspólnie świętowaliśmy nadchodzące majowe święta. Poznaliśmy ich genezę i sposoby świętowania. Rozwiązywaliśmy zadania, krzyżówki, rebusy na temat majowych świąt. Wykonaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem polskich symboli narodowych oraz kotyliony. Odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Dziś w naszej klasie było uroczyście i biało-czerwono.
WITAJ MAJ! TRZECI MAJ!
29.04.202328 kwietnia, w ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja, w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas siódmych, nad którymi sprawowały opiekę panie: Agnieszka Fila, Marzena Zięba, Urszula Galicka oraz Kamilla Banaszczyk. Nagłośnieniem zajął się pan Andrzej Filipowski.
III miejsce Mistrzostwa Mażoretek Góra 2023
27.04.202322.04.2023 r. odbyły się XI Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Zachodniej Góra 2023.
Miło nam poinformować, że dziewczynki z formacji Mażoretek Prima Świdnica - Kadetki Baton (wśród nich Aleksandra Brożbar (kl. 2 b) zajęły III miejsce. Formację przygotowywała p. Anna Trzeciak z ŚOK.
GŁOS ÓSEMKI - KWIECIEŃ 2023
27.04.2023Drodzy Czytelnicy!
Zapraszamy Was do przeczytania wiosennego wydania „Głosu Ósemki”. Mamy nadzieję, że nasze artykuły Was zaciekawią i że czytając je, będziecie mogli się odprężyć.
W tym numerze znajdziecie: interesujący wywiad z naszą szkolną pielęgniarką – Panią Lilianną Bogdańską, artykuły o tematyce przyrodniczej - dowiecie się, jaką rolę w życiu ludzi odgrywa przyroda i czy warto dbać o zieleń. Ponadto dowiecie się, dlaczego warto stawiać sobie wymagania i jaka jest zasadność noszenia mundurków w szkole.
RECYTATORSKI SUKCES ALEKSANDRA ŻURKA
27.04.202326 kwietnia 2023 r. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbył się finał XXVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK w kategorii „starsi”. Wzięło w nim udział trzydzieścioro troje recytatorów wybranych w czasie eliminacji powiatowych. Wśród finalistów znalazł się również uczeń klasy 7a, Aleksander Żurek.
Powiatowy Konkurs Literacki "Lir... rodzaj różny" - laureatki z Ósemki na gali wręczenia nagród
27.04.2023W środę, 26 kwietnia, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Świdnicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXIII Powiatowym Konkursie Literackim "Lir... rodzaj różny". Zmagania miały na celu rozbudzać wśród młodzieży zainteresowania literaturą, zachęcać do kreatywnego spojrzenia na świat oraz promować literackie talenty. Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły:
„Matka Dzieci Holocaustu.”
27.04.202325 kwietnia br. w ramach Akcji Żonkile uczniowie klasy 5c, jako przedstawiciele całej społeczności szkolnej, udali się pod obelisk poświęcony Irenie Sendlerowej. Miejsce to jesienią ubiegłego roku zostało uporządkowane, a wiosną tego roku został posadzony tam lilak ulubiony krzew Pani Ireny. Zapalając znicz, oddaliśmy hołd tej, która pomagała Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej otrzymała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z Żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta. Po utworzeniu grudniu 1942, będącej częścią Polskiego Państwa Podziemnego, Rady Pomocy Żydom "Żegota" została szefową wydziału dziecięcego. Ona sama i jej przyjaciele z Rady Pomocy Żydom "Żegota" pomogli uratować tysiące ludzkich istnień. Przemycane z getta żydowskie dzieci, umieszczane były w przybranych
ŚWIĘTO KSIĄŻEK W KLASIE 3B
26.04.2023„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
/Wisława Szymborska/
24 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy 3b obchodziliwyjątkowe święto autorów, ilustratorów, wydawców, miłośników książek i czytelnictwa - Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich.
Trzecioklasiści przynieśli w tym dniu do szkoły swoje ulubione książki i zaprezentowali ich recenzje. Poznali historię książki i obejrzeli film pt.”Jak powstaje książka”. Wiedzą już, co to jest prawo autorskie i dlaczego należy je przestrzegać. Rozwiązywali interaktywny quiz i poznali kilka ciekawostek związanych z książką. W programie graficznym Paint tworzyli okładkę do swojej ulubionego utworu literackiego. Na koniec zajęć wykonali piękne zakładki do książek, które na pewno przydadzą się przy czytaniu.
„CAŁY ŚWIAT JEST W NASZYCH RĘKACH”, CZYLI JAK UCZNIOWIE KLASY 3B ŚWIĘTOWALI DZIEŃ ZIEMI
25.04.202321 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 3B postanowili w sposób szczególny uczcić największe święto ekologiczne na świecie - Światowy Dzień Ziemi.
Korzystając z pięknej pogody, ubrani na zielono trzecioklasiści rozpoczęli ten dzień od sadzenia bratków.
Po powrocie do klasy rozmawiali o konieczności dbania o najbliższe środowisko i brania odpowiedzialności za Ziemię. Oglądali filmy edukacyjne na temat ekologicznego trybu życia, oszczędzania wody i energii, dbania o czyste powietrze, ograniczania ilości śmieci, recyklingu i segregowania odpadów.
„Aby zmienić świat, nie możemy być obojętni.”
25.04.2023Z okazji 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim nasza społeczność szkolna włączyła się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile” # ŁączyNasPamięć”.
19 kwietnia br. od wczesnych godzin porannych grupa uczennic z kl. 7a rozdawała wykonane przez uczniów papierowe żonkile- symbole wspólnej pamięci o powstaniu w getcie. W wielu klasach III- VIII odbyły się lekcje historii, na których wykorzystano materiały zalecone i przygotowane przez Muzeum Polin. Uczniowie starszych klas obejrzeli premierową projekcję animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartej na reportażu Hanny Krall. Młodsi poznali historię przyjaźni dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu opowiedzianą w filmie „Będę pisać”.
AKCJA ŻONKILE w klasie 3C
24.04.2023„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
/ Marek Edelman/Trzecioklasiści chcąc uczcić 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, aktywnie włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE 2023 organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem akcji było propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.
Uczniowie tego dnia przyszli do szkoły ubrani na żółto. Podczas zajęć zapoznali się ze słuchowiskiem „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci miały okazję do rozmowy na temat postaw związanych z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Na podstawie opowiadania wykonywały zadania tematyczne, dowiedziały się kim był Marek Edelman, zasadziły żonkile - skromne, wiosenne kwiaty, które oznaczają życ
Dzień Ziemi w klasie 3C
24.04.202322 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, święto to przypomina nam o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin, dlatego tez uczniowie klasy 3C aktywnie włączyli się w szereg działań promujących ideę ochrony środowiska.
Tego dnia dzieci założyły zielone ubrania, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona. Podczas zajęć dydaktycznych uczniowie dowiedzieli się jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę.
Do tematyki zajęć wprowadził ich film edukacyjny pt. „Segregacja śmieci”. Dzieci pogłębiły swoje wiadomości na temat recyklingu, segregacji odpadów oraz podstawowych zasad ochrony przyrody.
Uczniowie w trakcie zajęć pisali życzenia dla Ziemi, rozwiązywali quizy, zadania interaktywne, karty pracy, test czytania ze zrozumieniem, szukali odpowiedzi na pytanie „Jak możemy dbać o nasze środowisko?” oraz podawali przykł
Święto Ziemi w 3d
24.04.2023W tym roku również pamiętaliśmy o naszej planecie. Znamy jej troski, potrzeby i zagrożenia. Wiemy, jak postępować w naszym środowisku, aby Ziemia była szczęśliwa. Dziś w szkole symbolicznie uczciliśmy Dzień Ziemi. Wykonaliśmy plakat i nauczyliśmy się piosenki pt. „Ziemia to wyspa zielona”. Dbajmy o naszą zieloną wyspę.
DZIEŃ ZIEMI W KLASIE IA
24.04.202321 kwietnia, dzień przed Światowym Dniem Ziemi, uczniowie klasy IA w sposób szczególny włączyli się w obchody tego święta. W tym dniu pierwszoklasiści ubrani na zielono rozmawiali o konieczności dbania o najbliższe środowisko, podawali przykłady działań, za pomocą których każdy może pomóc Ziemi. Oglądali filmy edukacyjne na temat ekologicznego trybu życia, dbania o czyste powietrze, ograniczenia ilości śmieci, segregowania odpadów oraz oszczędzania wody i energii. Zapoznali się z „Kodeksem młodego ekologa”, uczyli się zachowań proekologicznych, sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną w trakcie rozwiazywania różnych zadań i quizów interaktywnych. Podczas zajęć dzieciom towarzyszyła piosenka „Ziemia, wyspa zielona”. Na koniec dnia uczniowie wykonali prace plastyczne „Ziemia w naszych rękach”. Za aktywną pracę i zaangażowanie na lekcjach wszyscy otrzymali medale.
Rynkowe tajemnice - wycieczka Globtroterów po świdnickim Rynku.
23.04.202322 kwietnia, w sobotę, Globtroterzy z klasy 5 a i 5b uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej po świdnickim Rynku. Podczas spaceru dowiedzieli się jak wyglądało miasto w średniowieczu, czym były podcienia i w czym specjalizowała się ówczesna Świdnica.
Ciekawostki zaskakiwały uczestników na każdym kroku. Poznali legendy miejskie, chociażby te o Rajcy i kawce czy o Świdnickim gryfie. Zapoznali się również z postacią i dokonaniami Bolka II, który sprawował rządy w mieście w XIV wieku.
Wszyscy byli zaskoczeni ile tajemnic kryje centrum naszego miasta i z niecierpliwością wyszukują kolejnej wyprawy.
W Wałbrzychu rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”
23.04.202321 kwietnia w Wałbrzychu oficjalnie rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”. To konkurs organizowany od lat przez fabrykę Toyota Motor Manufacturing Poland, działającą w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park. W konkursie wybierane są, a następnie dofinansowywane oryginalne i ciekawe pomysły dotyczące ekologii i zdrowego stylu życia.
Przekaż 1.5% podatku
Przekaż 1,5% podatku na KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: SP 8 w Świdnicy 5124
INSTRUKCJA LOGOWANIA DO SYSTEMU LIBRUS SYNERGIA dla rodziców i uczniów
W NAJBLIŻSZYM CZASIE
17 - 22 KWIETNIA
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
22 KWIETNIA
DZIEŃ ZIEMI
5 - 7 MAJA
WYCIECZKA KLASY 4C I 5D DO PTTK JAGODNA
10 MAJA
FESTYN SZKOLNY
10 - 11 MAJA
FINAŁ WOJEWÓDZKI OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO W BOGATYNI
13 - 15 MAJA
EGZAMINY ÓSMOKLASISTY
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 819058