• ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

          23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły czytali dzieciom wybrane bajeczki i opowiadania. Akcja miała na celu promowanie literatury, czytelnictwa i zachęcanie do czytania. Nauczyciele bibliotekarze bardzo dziękują wszystkim czytającym za zaangażowanie i współpracę.

          Dzień Biblijny w szkolnej bibliotece

          W kwietniu w okresie od 14.04 do 20.04. obchodzono XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Z tej okazji 17 kwietnia w bibliotece szkolnej zorganizowano wydarzenie promujące kontakt z Pismem Świętym. Chętni uczniowie i pracownicy szkoły losowali przygotowane cytaty biblijne i rozważali wybrane słowa. Uczniowie - Kacper Pękała z kl. 7B i Krzyś Lizurej z kl. 3A pomagali nauczycielowi bibliotekarzowi w przeprowadzeniu tego działania.

          Biblia jest książką ponadczasową, unikatową, jest także postrzegana jako wielkie dzieło literackie. W niej jest źródło siły i bogactwo wartości moralnych, dlatego też znaczenie cytatów z Pisma Świętego jest tak duże. Zachęcamy czytelników do sięgania po Biblię, czytania tej księgi i rozważania słowa.

          KONKURS ZNAJOMOŚCI BAŚNOWEJ KLASYKI DLA UCZNIÓW KLAS III

          Na początku kwietnia w bibliotece szkolnej rozstrzygnięty został konkurs znajomości baśniowej klasyki dla dzieci. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas III. Dzieci rozwiązywały test, który zawierał zadania związane z treścią wskazanych wcześniej baśni. Po sprawdzeniu prac uczniów przyznano następujące wyróżnienia:

          Faustyna Górka (3a), Krzysztof Lizurej (3a), Jagoda Antoniak (3a), Zuzanna Bednarska (3a), Iga Szczerska (3a), Aleksandra Łuczak (3c), Celina Paluszek (3b), Jagoda Chołko (3c), Julia Nowak (3c), Natalia Amroży (3c), Michalina Kakowczyk (3b). Uroczyste wręczenie nagród (gry planszowe, książki) odbyło się 3 kwietnia 2024 r. w bibliotece szkolnej.

                  Wszystkim Dzieciom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a Zwycięzcom gratulujemy!

          TEATRZYK KAMISHIBAI W CZYTELNI SZKOLNEJ

          W marcu w czytelni szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczne w formie teatrzyku kamishibai. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Nawrocka - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.Teatrzyk „Kamishibai” to papierowy teatr. Do drewnianej skrzynki zostają włożone kartonowe plansze z ilustracjami i na ich podstawie opowiada się bajkę. Pani Agnieszka zaprezentowała uczniom dwie bajki - „Mój przyjaciel Kemushi” oraz „Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla”, a także przygotowała karty pracy dla dzieci. Podczas zajęć uczniowie poznali ciekawostki przyrodnicze dotyczące świata motyli, a także pogłębili swoją wrażliwość.Bardzo dziękujemy pani Agnieszce za nietypowe zajęcia czytelnicze.

          W świecie baśni” – zabawy czytelnicze wokół baśni

          W marcu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze „W świecie baśni” dla uczniów klas 0, IIa, IIb.Podczas zajęć w czytelni uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu znajomości klasycznych baśni. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, wysłuchały baśni „Pani Zima” braci Grimm z pięknym morałem „w życiu nic nie spada z nieba i zawsze dostaje się to, na co się zasłużyło”. Uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące postaci baśniowych i magicznych przedmiotów. Poprowadzono szereg zabaw czytelniczych (ścieżka Czerwonego Kapturka, zaczarowana skrzynia, ilustracje ruchowe). 
           

          KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA "ZIMOWO-ŚWIĄTECZNE CZYTANIE"

           ​9 stycznia 2023 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania pt. „Zimowo-świąteczne czytanie”.

          Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas III. Uczestnicy konkursu prezentowali fragmenty znanych książek, m.in. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Centkiewiczowie, „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, „Zimowy wilk” H. Webb, „Królewna Śnieżka” Ch. Perrault, „Zimowe koronki” G. Lech, „Bajki pod choinkę” E. Wygonik.

          Po prezentacji dzieci kolędowały i śpiewały zimowe piosenki.

          Uczniów oceniało jury według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne. Po przeliczeniu wszystkich punktów wyróżniono następujących uczniów:

          Alicja Gusarow – kl. 3a

          Faustyna Górka – kl. 3a

          Jan Demski – kl. 3c

          Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono zakładki do książek.

          Wszystkim uczniom dziękujemy za udział  i gratulujemy.


          PASOWANIA NA CZYTELNIKA

          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej jest ważnym wydarzeniem dla uczniów klas pierwszych. Ma na celu promocję czytelnictwa, wyrabianie w uczniach nawyku czytania książek i korzystania z biblioteki. Pod koniec listopada uczniowie klas pierwszych zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Pierwszaki z zainteresowaniem słuchały opowieści o książkach, oglądały prezentację multimedialną oraz poznawały pomieszczenia biblioteki. Zapoznały się z zasadami poszanowania książki, obejrzały film na temat właściwego obchodzenia się z lekturą. Pod koniec spotkania uczniowie zostali pasowani na czytelników. Wreszcie nadszedł ważny moment – wybór i wypożyczenie przez dzieci pierwszej książki. Gratulujemy najmłodszym czytelnikom i zachęcamy do częstego korzystania z biblioteki. Rodziców zachęcamy do motywowania swoich dzieci do rozwijania umiejętności czytania.

          KIERMASZ ZACZYTANEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          Od 30 października do 3 listopada w czytelni biblioteki szkolnej trwał kiermasz „zaczytanej” książki. Wszyscy chętni mogli kupić lektury, książki popularnonaukowe, baśnie, bajki itp. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Celem kiermaszu była nie tylko sprzedaż, ale również promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej. Cena każdej książki wynosiła 50 groszy.Dzięki zgromadzonej kwocie biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe egzemplarze. Dziękujemy za zainteresowanie i wsparcie, życzymy przyjemnej lektury.


          Spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Pawłem Gołuchem

          W październiku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Gołuchem – pisarzem, autorem książek dla dzieci („Smocze jajo” oraz „Smoczy kamień”).

          Z naszym Gościem spotkali się uczniowie oddziału 0.

          Pan Paweł opowiedział dzieciom o swojej przygodzie z poezją. Czytał uczniom zabawne wiersze, okraszając je niesamowitymi występami aktorskimi. Pisarz śpiewał również piosenki, akompaniując sobie grą na gitarze. Dzieci bardzo żywo reagowały na występ Gościa, śmiały się, włączały do wspólnej zabawy. Autor udowodnił, że pomysły do pisania można zaczerpnąć z otaczającego nas świata, a poezję tworzyć w różnym wieku. Pod koniec spotkania przeczytał dzieciom fragmenty swojej książki „Smocze jajo”. Uczniowie mogli zadać Gościowi pytania, a także kupić Jego książkę ze specjalną dedykacją. Dzieci wręczyły również Panu Pawłowi prezent i serdecznie podziękowały za spotkanie.


          KONKURS RECYTATORSKI

          W czwartek 19.10.2023 r. odbył się Konkurs Recytatorski „Wesoła Kokoszka” dla dzieci z klas II i III (etap szkolny). Wzięło w nim udział 22 uczniów. Program prezentowany przez uczestników oceniało jury w składzie:pani Anna Richter, pani Katarzyna Legut, pani Aleksandra Barańska.

          Prezentacje uczniów oceniane były według następujących kryteriów: dobór repertuaru,interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne.

          ​Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu wytypowało dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wesoła Kokoszka” w Marcinowicach. Najlepszymi okazały się Inga Suchorowska z klasy IIa oraz Oliwia Perek z klasy IIIc. 

          Gratulujemy Dziewczynkom i trzymamy kciuki podczas konkursu finałowego!

          Jesienny kiermasz zaczytanej książki

          Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki szkolnej na kiermasz zaczytanej książki, który odbędzie się 30 i 31 października. Każdą książkę będzie można kupić za 50 gr.

          Serdecznie zapraszamy!

          Zapraszamy uczniów do biblioteki szkolnej przed wakacjami. Można wypożyczyć kilka książek na całe wakacje. Życzymy miłej lektury i fantastycznych wakacji!


                 
           

          KONKURS ZNAJOMOŚCI LEKTUR DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII

          Na przełomie maja i czerwca w bibliotece odbyły się konkursy ze znajomości lektur dla uczniów klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 82 przedstawicieli poszczególnych klas. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą dotyczącą treści lektur, ale także literatury niebędącej w kanonie obowiązkowych pozycji.

          ​Nagrodzeni w konkursie uczniowie, to:

          • I miejsce (wśród klas 4) – Joanna Owczarczyk (klasa 4c),

          • I miejsce (wśród klas 4) – Julia Figlewicz (klasa 4a),

          • I miejsce (wśród klas 5) – Aleksandra Soroka (klasa 5b),

          • I miejsce (wśród klas 6) – Aleksandra Foltak (klasa 6b),

          • I miejsce (wśród klas 7) – Lena Grzeczka (klasa 7a),

          • I miejsce (wśród klas 8) – Maja Sikora (klasa 8e),

           

          Nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody książkowe podczas apelu podsumowującego rok szkolny w środę 21 czerwca.

          Zwycięzcom gratulujemy!

           

          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU DLA UCZNIÓW KLAS III „ALBUMIKI PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK”

          Pod koniec marca rozstrzygnięto ostatni konkurs pt. „Albumiki przeczytanych książek” w ramach projektu czytelniczego „Drzwi do książki”. Konkurs dotyczył uczniów klas trzecich. Dzieci wykonały albumiki na temat książek, które przeczytały w I semestrze roku szkolnego. Treścią prac są informacje, metryczki, obrazki, opisy, streszczenia, ilustracje, zagadki, krzyżówki dotyczące poznanych lektur. Wyróżniono prace 8 uczniów: Lena Kortas (3a), Mateusz Hudziński (3a), Bartosz Hudziński (3a), Mateusz Kalemba (3b), Hubert Guzik (3a), Kasia Wawer (3b), Hanna Kubryńska (3c), Julia Krzysztof (3d). W ramach promocji książki rozdano dzieciom nagrody. Albumiki przeczytanych książek wyeksponowano w czytelni szkolnej. Zapraszamy do biblioteki!

          WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU W MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA W ŚWIDNICY

          Z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy i wychowawcy klasy 3d zorganizowano wycieczkę do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. 15 marca uczniowie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Zajęcia w części teoretycznej obejmowały zwiedzanie wystawy „Z papierem przez dwa tysiąclecia”, dzieci poznały historię papieru, techniki jego wytwarzania i różne sposoby wykorzystania. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie wytwarzali papier, czyliczerpali arkusze specjalnie przygotowanym sitem. Kartki czerpanego papieru dzieci zabrały ze sobą do domu. Pamiątką z zajęć warsztatowych były kartki pocztowe z pieczęcią Muzeum Dawnego Kupiectwa, którenauczyciel bibliotekarz podarował uczniom.


          Konkurs plastyczny „Projekt okładki do mojej ulubionej książki”

          W lutym rozstrzygnięty został konkurs na projekt okładki do ulubionej książki. Konkurs był efektem lekcji bibliotecznych „Jak powstaje książka?”. Uczniowie wykonali okładki do wybranych przez siebie książek różnymi technikami plastycznymi. Prace dzieci zostały nagrodzone i zebrane w klasowe albumy, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Nagrody książkowe otrzymali:

          2a – Jagoda Antoniak, Faustyna Górka, Iga Szczerska, Krzysztof Lizurej, Paweł Moysyuk, Michał Żukowski, Filip Szeliga, Zuzanna Bednarska;

          2b – Aleksandra Lekejczuk, Hanna Tarnowska, Michalina Kakowczyk, Amelia Zarzycka, Amelia Baranowska, Karolina Michalewicz;

          2c – Dima Stefaniuk, Krzysztof Marcjan, Antoni Miłkowski, Zuzanna Kula, milena Bajor;

          5a – Amelia Szymczak;

          6a – Mateusz Czerwiński, Aleksandra Cnota, Anna Szeredi.


          ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE 

          W styczniu w czytelni odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas II „Jak powstaje książka?”. Celami lekcji były: zdobycie wiedzy na temat budowy książki i procesów jej powstawania, a także osób odpowiedzialnych za powstanie książki (autor, ilustrator, redaktor, wydawca, drukarz, introligator), umiejętność zaprojektowania okładki do swojej ulubionej książki. Zajęcia przeprowadzono w klasach młodszych (2a, 2b, 2c) oraz w klasach starszych (5a, 6a). Efektem lekcji bibliotecznych będą albumy obrazkowe składające się z ilustracji okładek do ulubionej książki, które wykonają uczniowie.


          Projekt „W świecie baśni i bajki”

          W bibliotece szkolnej zrealizowany został projekt „W świcie baśni i bajki” dla dzieci najmłodszych, uczniów klas I, oddziału 0 i świetlicy szkolnej. Celami projektu były: budzenie refleksji nad rolą i wartością książki w życiu człowieka, wspieranie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci, zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną. Podczas spotkań w czytelni uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu znajomości klasycznych baśni i bajek. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, wysłuchały baśni „Wilk i siedem koźlątek”, rozwiązywały zagadki dotyczące postaci baśniowych i magicznych przedmiotów. Poprowadzono szereg zabaw czytelniczych (ścieżka Czerwonego Kapturka, zaczarowana skrzynia, ilustracje ruchowe). Baśniowy projekt bardzo podobał się dzieciom.


          PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 4 (DRZEWO CZYTELNIKA)

          Kolejnym działaniem, wynikającym z treści Projektu Edukacyjnego „Drzwi do książki”, było zadanie dla uczniów klas czwartych pt. „Drzewo czytelnika”.. Podczas zajęć języka polskiego czwartoklasiści zapisywali na papierowych liściach, dlaczego czytanie jest ciekawe, czym jest dla nich książka, w jakim celu sięgają po lekturę. Wszystkie liście zostały zawieszone na makiecie dużego drzewa, które jest wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Dziękujemy Pani Monice Orłowskiej-Pawlik za zaangażowanie w realizację zadania.


          „Rękopis dla Bolka”

           W maju br. pojawiła się okazja , aby  w Roku Bolka II wziąć udział w niecodziennym przedsięwzięciu „ Rękopis dla Bolka”. Organizatorem tej społecznej akcji była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Ideą było stworzenie ręcznie wykaligrafowanej „Rapsodii Świdnickiej” Władysława Grabskiego.  W akcji brali udział uczniowie i nauczyciele świdnickich szkół  oraz osoby związane ze świdnicką kulturą i naszym miastem.  Wśród nich znalazła się duża, bo 41 osobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zamieniliśmy się w średniowiecznych skrybów i zgodnie z zasadami określonymi przez pomysłodawcę przepisaliśmy  10 rozdział.

          Dzięki zaangażowaniu wielu świdniczan powstał niezwykły rękopis, który nasza społeczność szkolna mogła obejrzeć w bibliotece szkolnej przez ostatnie 2 tygodnie.

          Czas ekspozycji tego unikatowego egzemplarza „Rapsodii Świdnickiej” wykorzystaliśmy do przybliżenia uczniom postaci  Bolka II Małego  średniowiecznego władcy księstwa świdnicko- jaworskiego, który do dzisiaj fascynuje.

          Dziękujemy pani Aleksandrze Barańskiej-Zemsta za przygotowanie prezentacji, która została wykorzystana na lekcjach.

          Koordynatorki:

          Renata Zalas i Marzanna Pietrzak.


          PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 8 (PREZENTACJA MULTIMEDIALNA)

          Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Trzecim działaniem, wynikającym z treści projektu, było zadanie dla uczniów klas ósmych dotyczące wykonania prezentacji multimedialnej „Czytam to, na co mam ochotę”. Prace ósmoklasistów wykonywane były pod czujnym okiem Pana Konrada Wrzodka nauczyciela informatyki. Zdjęcia slajdów prezentacji uczniowskich zostały wyeksponowane w gablocie na korytarzu w budynku B.


          DZIEŃ MISIA

          W piątek 25 listopada 2022 r. swoje święto obchodził przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Tego dnia dzieci z oddziału 0 wraz ze swoimi misiami odwiedziły bibliotekę szkolną. Podczas zajęć w czytelni nie zabrakło piosenek i zabaw związanych z misiami. Dzieci wysłuchały bajki o małym misiu, a także obejrzały prezentację multimedialną, której bohaterami były wszystkie znane niedźwiadki. Ten dzień z pewnością zapisze się w pamięci dzieci jako miły i pluszowy – taki, jak przyniesione przez nie misie.

          „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA” KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS II 

          24 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas II „Mistrz Pięknego Czytania”.

          Do konkursu przygotowywali się wszyscy uczniowie z klas II. Do prezentacji wybrali książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W klasach odbyły się eliminacje, wychowawcy wyznaczyli po pięć najlepiej czytających dzieci. Finał odbył się w czytelni szkolnej, wzięło w nim udział 15 uczniów. 

          Uczniów oceniało jury w składzie: p. Iwona Moneta, p. Renata Zalas, p. Aleksandra Barańska. Po przeliczeniu wszystkich punktów wyróżniono następujących uczniów:

          Faustyna Górka – kl. 2a

          Amelia Baranowska – kl. 2b

          Krzysztof Marcjan – kl. 2c

          Wyróżnieni uczniowie otrzymali tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”, dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom wręczono słodkie upominki.


          SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          17 i 18 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego, którego celem jest propagowanie właściwych nawyków ortograficznych. Wzięło w nim udział 48 uczniów z klas IV-VIII, którzy uczestniczyli w zmaganiach ortograficznych w dwóch kategoriach wiekowych – klasy IV-VI oraz VII-VIII. Zwycięzcami szkolnego etapu konkursu zostali: kategoria IV-VI – Aleksandra Foltak 6b, Iga Pełka 6c; kategoria VII-VIII – Hanna Mielnik 8a, Paweł Puślecki 8a. Wymienieni uczniowie reprezentować będą naszą szkołę w XIX Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
          Gratulujemy Oli, Idze, Hani i Pawłowi!

          JESIENNE GŁOŚNE CZYTANIE KSIĄŻEK DZIECIOM PRZEZ DOROSŁYCH

          16 listopada 2022 roku odbyła się akcja „Jesienne głośne czytanie książek dzieciom przez dorosłych. Pracownicy szkoły prezentowali nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieciom z klas młodszych czytali: Pani dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka, Pan wicedyrektor Bartłomiej Ciesielski, Pani pielęgniarka Lilianna Bogdańska, Pani pedagog Iwona Kurek, Panie z sekretariatu – Jadwiga Angierman, Joanna Pieńkowska, nauczyciele – Pani Monika Orłowska, Pani Anna Marzec, Pani Aleksandra Barańska, Pani Renata Zalas. W klasie 6b uczniom czytała Pani Natalia Jezierska. Chłopcy z klasy 8b i 8c słuchali fragmentu książki „Charlie i Fabryka Czekolady”. Celem przedsięwzięcia to: prezentacja nowości oraz zachęcanie uczniów do sięgania po tę literaturę. Jesienne czytanie dzieciom obrazują poniższe zdjęcia.

          Pasowanie na czytelnika w bibliotece szkolnej

          4 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci do biblioteki przybyły wraz ze swoimi wychowawczyniami. Celami tego spotkania było między innymi: stworzenie przyjaznej atmosfery podczas pierwszego kontaktu dzieci z biblioteką, budzenie wyobraźni i fantazji dziecka, uświadomienie roli książki w życiu człowieka, wyrobienie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

          W bibliotece przygotowano wystawę książek nowych i zniszczonych, prezentację multimedialną dotyczącą bohaterów lektur klasy I, wystawę książek przeznaczonych do wypożyczenia dla uczniów, tekst obietnicy dla pierwszoklasistów i ich wychowawczyń, list do rodziców dotyczący wartości czytania, upominki dla uczniów.

          Podczas spotkań (osobne dla każdej klasy) pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami korzystania z księgozbioru, dowiedzieli się, gdzie ułożone są lektury dla klasy I, baśnie, bajki oraz książki popularnonaukowe, a także nauczyły się wierszyka. Dzieci wymieniły zasady zachowania się w bibliotece, mówiły o tym, jak należy postępować z książkami. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali treści wiersza J. Huszczy „Skarga książki”, a także obejrzeli prezentację multimedialną na temat bohaterów lektur.

          Głównym punktem spotkania była uroczysta obietnica złożona przez pierwszoklasistów, po której nastąpiło pasowanie uczniów, wielkim ołówkiem, na czytelników biblioteki szkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały drobne prezenty: plany lekcji, listy dla rodziców oraz batoniki.

          Podczas spotkania panowała miła i radosna atmosfera. Dzieci wykazały się niemałą wiedzą z zakresu znajomości treści lektur, a także baśni. Pożyczały po raz pierwszy, samodzielnie, książki do domu.

          Dziękujemy uczniom i wychowawcom za wspaniałą zabawę i odwiedziny w bibliotece!

          PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 5 (PROJEKT GRAFICZNY OKŁADKI KSIĄŻKI)

          Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Drugim działaniem, wynikającym z treści projektu, było zadanie dla uczniów klas piątych dotyczące wykonania projektu okładki ulubionej książki w wybranym programie graficznym. Prace piątoklasistów, przygotowane pod czujnym okiem Pana Bartłomieja Ciesielskiego, zostały wyeksponowane przez bibliotekarzy w gablocie na korytarzu w budynku B.

          SZKOLNE ELIMINACJE DO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "WESOŁA KOKOSZKA"

          W środę 19.10.2022 r. odbył się Konkurs Recytatorski „Wesoła Kokoszka” dla dzieci z klas II i III (etap szkolny). Uczniowie prezentowali utwory znanych polskich poetów: Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Doroty Gellner, Juliana Tuwima,Tadeusza Śliwiaka.

          Prezentacje recytatorów oceniane były według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne.
          Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Richter, p. Renata Zalas, po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu wytypowała dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wesoła Kokoszka” w Szkole Podstawowej w Marcinowicach. Najlepszymi recytatorami okazali się Aleksandra Wenerska z klasy IIIc oraz Krzysztof Marcjan z klasy IIc.
          Gratulujemy dzieciom i życzymy powodzenia  podczas konkursu finałowego!



          PROJEKT EDUKACYJNY „DRZWI DO KSIĄŻKI” – ZADANIE DLA UCZNIÓW KLAS 6 (WYWIAD)

           

          Od września 2022 roku nasza szkoła realizuje Projekt Edukacyjny „Drzwi do książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem programu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów.

          Założeniem projektu edukacyjnego jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego
          i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

          Pierwszym działaniem mającym na celu propagowanie czytelnictwa było zadanie dla uczniów klas szóstych dotyczące przeprowadzenia wywiadu z rodzicami, babcią, dziadkiem lub innymi osobami bliskimi na temat książek, które czytali w dzieciństwie. Prace szóstoklasistów zostały wyeksponowane przez bibliotekarzy w gablocie na korytarzu w budynku B.



          MIŚ CZYTELNIK

          W sobotę 1 października odbył się Szkolny Festyn z wieloma atrakcjami dla dzieci. Jedną z nich był „pchli targ”. Nauczyciel bibliotekarz spostrzegł siedzącego pod drzewem smutnego pluszowego misia. Postanowił kupić go i zabrać do biblioteki szkolnej. Od teraz miś ma dom w czytelni, zachęca dzieci do czytania książek, można się do niego przytulić, powiedzieć mu o swoich troskach, a także pobawić się.

          KSIĄŻKI DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

          Serdecznie dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Świdnicy za podarowanie książek dla dzieci z Ukrainy, które uczą się w naszej szkole. Książki zostały wyeksponowane tak, aby uczniowie mieli do nich stały dostęp. Życzymy miłego czytania! бажаємо дітям приємного читання!

          NAJLEPSI CZYTELNICY W SZKOLE 
          W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

          23 czerwca 2022 r. został rozstrzygnięty całoroczny konkurs na najlepszego czytelnika w szkole.
          Oto wyniki:
          •    klasy młodsze
          Oliwia Perek kl. 1c i Natalia Ambroży kl.1c
          •    klasy starsze
          Hanna Samek kl. 4c
          Uczennice otrzymały nagrody książkowe za wzorową postawę czytelniczą. Gratulujemy!



          TEATRZYK  KAMISHIBAI  NA ZAJĘCIACH  BIBLIOTECZNYCH

          21 czerwca  w oddziale zerowym odbyły się zajęcia biblioteczne w formie teatrzyku kamishibai. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Nawrocka- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
            „Kamishibai” to słowo wywodzące się z języka japońskiego, które składa się z dwóch wyrazów : kami - papier, oraz shibai - teatr, przez co termin można przetłumaczyć jako „papierowy teatr”. Do drewnianej skrzynki zostają włożone kartonowe plansze z ilustracjami i na ich podstawie opowiada się bajkę. Dzieci - mając  bezpośredni kontakt z małym teatrzykiem, głęboko przeżywają treść bajki, tak jakby wszystko działo się naprawdę.
             Bardzo dziękujemy pani Agnieszce za atrakcyjne zajęcia czytelnicze.

           


          NASI UCZNIOWIE NA SPOTKANIU AUTORSKIM

          3 czerwca 2022 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zorganizowała spotkanie autorskie z Kawalerem Orderu Uśmiechu p. Markiem Michalakiem, połączone z promocją książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Spotkanie autorskie prowadziła Prezydent Świdnicy p. Beata Moskal- Słaniewska.

             Uczniowie naszej szkoły wspólnie z p. Dyrektor i bibliotekarzami uczestniczyli w tym wydarzeniu.

             Czytelnicy mieli okazję spotkać się z pisarzem i posłuchać jego refleksji na temat praw i godności dziecka. Mogli również kupić książkę p. Marka Michalaka i poprosić o autograf autora.


          Wycieczki do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

          Dnia 9, 16 i 23 maja klasy 2d, 1c i 3a były na wycieczce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Panie bibliotekarki - Monika Turzańska i Weronika Połczyńska oprowadzały dzieci po siedzibie biblioteki. Uczniowie mieli okazję odwiedzić i poznać różne pomieszczenia: wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych, wypożyczalnię naukową i czytelnię czasopism, wypożyczalnię multimediów, zabytkowe sale i korytarze oraz piwnice gmachu.   Dzieci dowiedziały się, że dawniej w tym budynku był pałac cysterski. W trakcie spotkania poznały różne ciekawostki historyczne związane z tym miejscem. Klasy II i III brały udział w zabawie pt. „Tropienie cystersa Dominicusa”, a klasa I poszukiwała zioła ukryte między książkami. Zajęcia były świetnie przygotowane. Dziękujemy paniom bibliotekarkom za ciekawą wycieczkę.


          KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ


             Od 17 do 20 maja w czytelni biblioteki szkolnej trwał kiermasz „zaczytanej” książki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Celem kiermaszu była nie tylko sprzedaż, ale również promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej. Cena każdej książki wynosiła 50 groszy.
            W ostatnim dniu kiermaszu zrobiono czytelnikom niespodziankę. Chętnym dzieciom rozdano wszystkie pozostałe „zaczytane” książki. 




          ZAPRASZAMY NA KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

          Od 17 do 20 maja w czytelni biblioteki szkolnej odbędzie się kiermasz „zaczytanej” książki. Celem akcji jest sprzedaż książek, ale również ich promowanie, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej. Cena każdej książki to tylko 50 groszy. Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli.

          KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS TRZECICH

          Wychowawcy klas trzecich przy współudziale biblioteki szkolnej zorganizowali konkurs pięknego czytania. Konkurs składał się z dwóch etapów: klasowego oraz finałowego.
          Podczas I etapu w każdej z klas trzecich wyłoniono po cztery osoby, które reprezentowały klasę podczas finału. W finale udział wzięło 12 uczniów:
          Klasa 3a:
          Michał Kopeć
          Kamil Grabowski
          Martyna Wójtowicz
          Kajetan Komaszyło
          Klasa 3b:
          Gabriela Jaśków
          Martyna Widła
          Gabriela Górka
          Borys Święcicki
          Klasa 3c:
          Maria Miłkowska
          Joanna Owczarczyk
          Kacper Mielnik
          Robert Głębocki
          Jury  oceniało uczestników według podanych wcześniej kryteriów: dobór tekstu, kultura słowa, interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne.
          Mistrzem Pięknego Czytania został Kacper Mielnik z klasy 3c, 
          II miejsce - Borys Święcicki (klasa 3b),
          III miejsce- Joanna Owczarczyk (klasa 3c).
          Nagrody książkowe ufundowała dla finalistów biblioteka szkolna.
          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


          ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH


          23 kwietnia obchodzony jest  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole, 25 kwietnia 2022 r., nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły  czytali dzieciom wybrane baśnie i opowiadania. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów i zachęcanie do czytania.
          Dzieci słuchały utworów:  Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu”, braci Grimm „Stoliczku, nakryj się”, Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie”, Ariane Chottin „Na ratunek małej myszce”, Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Królewna” i innych.
          Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim czytającym za włączenie się do tej akcji!



          Uczennice z klasy 6b na spotkaniu autorskim

             21 kwietnia 2022 roku  Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zorganizowała spotkanie autorskie  z Joanną Żak-Bucholc połączone z premierą najnowszej powieści autorki Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki.

             Uczennice  naszej szkoły z klasy 6b – Łucja Sobolewska, Ola Sierakowska, Marysia Lizurej, Birgitta Wicińska - wspólnie ze szkolną bibliotekarką uczestniczyły w tym spotkaniu.

             Czytelnicy mieli okazję spotkać się z pisarką, ilustratorką i wydawcą książek oraz posłuchać ich opowiadań i refleksji. W programie imprezy były: wykład o nauce i architekturze średniowiecza na Śląsku, pokaz multimedialny - podróż śladami bohaterów powieści oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Totus Musicus Zespołu Muzyki Dawnej. Bractwo rycerskie zaprezentowało tańce z epoki średniowiecza. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję poprosić pisarkę Joannę Żak-Bucholc o autograf.

           

          KONKURS RECYTATORSKI 

          DLA UCZNIÓW KLASY 0

          W czwartek 7 kwietnia 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski  dla dzieci z oddziału 0. Uczniowie prezentowali utwory znanych polskich poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Doroty Gellner.
          Prezentacje recytatorów oceniane były według następujących kryteriów: interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne.
          Jury postanowiło przyznać nagrody wszystkim dzieciom, a wyróżnienia specjalne otrzymali: Jan Otto, Anna Hudzińska, Nadia Pawlak.
          Gratulujemy uczniom z klasy 0 oraz wychowawczyni pani Barbarze Bilańskiej-Świerzko.

           







          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU 
          „MOJA WIZJA NOWOCZESNEJ BIBLIOTEKI”


          1 kwietnia 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas 6-8 zorganizowany przez szkolną bibliotekę pt. ”Moja wizja nowoczesnej biblioteki”.
          Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej lub albumu w wersji papierowej.
          I miejsce zajął uczeń klasy 7c – Maksymilian Jezierski, który przygotował piękną prezentacje multimedialną, za którą otrzymał nagrodę i ocenę celującą z informatyki.



          KALIGRAFIA – SZTUKA PIĘKNEGO PISANIA W KLASACH DRUGICH

          8 marca 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs kaligraficzny dla uczniów klas drugich.

          Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci umiejętności kształtnego i pięknego pisania z wykorzystaniem pióra, uwrażliwienie na walory estetyczne związane z trudną sztuką kaligrafii oraz utrwalenie właściwych nawyków manualnych związanych z umiejętnością pisania: kierunku kreślenia liter, ich kształtu, połączeń, proporcji.

          W konkursie wzięło udział 12 przedstawicieli klas drugich, którzy w swoich klasach piszą najładniej. A byli to:

          klasa 2a: Zuzanna Marciniec, Łucja Szeredi, Mateusz Hudziński

          klasa 2b: Kamila Skórzak, Kaja Widło, Hubert Guzik

          klasa 2c: Liliana Kunc, Nikola Mikołajczak, Adam Koniuch

          klasa 2d: Julia Krzysztof, Helena Samek, Amelia Rudnik

          Wszyscy uczestnicy niezwykle starannie przepisywali wiersz o Polsce. Wybór najpiękniejszej pracy był bardzo trudny, ponieważ wszystkie dzieci biorące udział w tym konkursie bardzo się starały, aby to właśnie ich praca została zauważona i wyróżniona.

          A oto wyniki:

          Mistrz Kaligrafii – Julia Krzysztof z klasy 2d

          II miejsce – Kamila Skórzak 2b

          III miejsce ex aequo – Łucja Szeredi 2a i Liliana Kunc 2c

          Laureatki otrzymały dyplomy, książki i gry planszowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do pięknego pisania.

          Organizatorzy:

          Justyna Rzeczycka

          Iwona Moneta

          Renata Zalas

          ZAPRASZAMY NA KONKURS „MOJA WIZJA NOWOCZESNEJ BIBLIOTEKI”

          Nauczyciele bibliotekarze zapraszają dzieci z klas 6-8 do wzięcia udziału w konkursie „Moja wizja nowoczesnej biblioteki”.

          Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie prezentacji multimedialnej lub albumu w wersji papierowej. Prezentację multimedialną należy przesłać na adres: sp8nauczyciel@gmail.com , a album przynieść do biblioteki szkolnej.

          Termin oddawania prac – do 21 marca 2022 r.

          Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz oceny celujące.

          Zapraszamy!

          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „KSIĄŻKA POD CHOINKĘ”

           

          20 stycznia 2022 r. został rozstrzygnięty biblioteczny konkurs plastyczny dla uczniów klas 2-3 pt. ”Książka pod choinkę”.

          Chętni uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację przedstawiającą stronę tytułową książki, która byłaby wymarzonym prezentem pod choinkę.

          Zwycięzcami konkursu zostali: Piotr Przewłocki z kl. 2b i Joanna Owczarczyk z kl. 3c. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

          Gratulujemy zwycięzcom!

          Poniżej przedstawiamy nagrodzone prace.

          KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA "KSIĄŻKA ŚNIEGIEM ZASYPANA"

           

                    17 stycznia 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania pt. „Książka śniegiem zasypana”.

          Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas 4-5. Uczestnicy konkursu prezentowali fragmenty znanych książek, m.in. "Baśni" Andersena (Dziewczynka z zapałkami, Królowa śniegu), "Opowieści z Narnii", "Dynastii Miziołków", "Misia Uszatka" oraz wierszy Ewy Szelburg – Zarembiny, Józefa Czechowicza, Natalii Usenko.

          Podczas konkursu dzieci miały możliwość obejrzenia filmiku edukacyjnego pt.„ Jak powstaje śnieg” oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Nasza zima zła”.

          Uczniów oceniało jury według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne. Po przeliczeniu wszystkich punktów wyróżniono następujących uczniów:

          Hanna Sajdak – kl. 5c

          Hanna Samek – kl. 4c

          Paweł Kozłowski – kl. 5a

          Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono drobne upominki.

           Wszystkim uczniom dziękujemy za udział  i gratulujemy.

          KONKURS PLASTYCZNY „KSIĄŻKA POD CHOINKĘ”

           

          Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas 2-3 pt. ”Książka pod choinkę”.

          Chętni uczniowie mają za zadanie wykonać ilustrację przedstawiającą stronę tytułową książki, która byłaby wymarzonym prezentem pod choinkę. 

          Technika pracy: wycinanka lub wydzieranka. Format: A4.

          Na odwrocie pracy należy napisać imię i nazwisko ucznia oraz symbol klasy, do której dziecko uczęszcza. Prace oddajemy do biblioteki szkolnej w terminie do 11 stycznia 2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi przed zimowymi feriami – informacje o wynikach zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły i na szkolnym FB. Nagrodami dla dzieci będą książki. 

          Zapraszamy do konkursu.


          KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA "KSIĄŻKA ŚNIEGIEM ZASYPANA"

           

          Zapraszamy uczniów klas 4-5 do wzięcia udziału w konkursie pięknego czytania pt. „Książka śniegiem zasypana”. Konkurs odbędzie się 17 stycznia 2022 r.  o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej. Należy przygotować tekst o tematyce zimowej (wiersz lub proza). Prezentacja nie może przekroczyć 3 minut. Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece szkolnej do 13 stycznia. Z każdej klasy mogą wziąć udział tylko 3 osoby. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

          MISIOWE BAJECZKI 

          W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          25 listopada 2021 r., swoje święto obchodzi przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Tego dnia dla uczniów klasy 2d i dzieci z oddziału 0 przygotowano lekcje biblioteczne.   Podczas zajęć w czytelni nie zabrakło piosenek, tańców, kolorowanek i zabaw związanych z misiami.

          Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, której bohaterami były wszystkie znane niedźwiadki. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał dzieciom misiową bajeczkę pt. „Jak ukraść miód?” i podał kilka ciekawostek przyrodniczych o niedźwiedziach brunatnych.

          W tym dniu wszystkie zabawy czytelnicze miały rozbudzać zainteresowania książką i zachęcać dzieci do codziennego sięgania po bajki, opowiadania i książki przyrodnicze.

           

           


          BIBLIOTEKA SZKOLNA NA CO DZIEŃ

           

          Nauczyciele bibliotekarze organizują w naszej bibliotece „Spotkania z książką”. Dwa, trzy razy w tygodniu odbywa się w czytelni głośne czytanie bajek, opowiadań dla najmłodszych i tekstów przyrodniczych. Zajęcia czytelnicze skierowane są do dzieci klas 1-3, najczęściej zapraszani są uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Podczas spotkania z dziećmi jest czas na rozmowę o treści książki, często proponuje się uczniom ćwiczenia plastyczne inspirowane tekstem literackim. Dzieci wykonują też zadania na komputerze, posługując się nowymi technologiami.

          Ponadto w bibliotece organizuje się treningi czytania dla niektórych uczniów klas pierwszych. Uczniowie doskonalą umiejętności czytania poprzez wykorzystanie różnorodnych pomocy dydaktycznych (np. pusy, domina sylabowe, suwaki , rozsypanki literowe i sylabowe itp.). Zaproponowane w czytelni formy zabawowe ćwiczeń uczą trudnej sztuki czytania w sposób przyjemny, ale i skuteczny.

          W klasach starszych prowadzone są lekcje biblioteczne z zakresu znajomości słowników języka polskiego. Po tych zajęciach uczniowie potrafią wymienić słowniki językowe, wiedzą w jakich sytuacjach z nich korzystać i wzbogacają swoje słownictwo.

          Poza tym w czytelni odbywają się projekcje krótkich filmów edukacyjnych z cyklu „Owce w sieci”, których celem jest zapobieganie negatywnym skutkom korzystania z nowych technologii.

           

           

          PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          "My, uczniowie pierwszej klasy,

          Tobie, Książko, przyrzekamy,

          że szanować Cię będziemy,

          krzywdy zrobić Ci nie damy".

          8 i 9 listopada 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, zobaczyli, gdzie w wypożyczalni znajdują się książki przeznaczone właśnie dla nich, wysłuchali wierszyka J. Huszczy „Prośby książki”, samodzielnie wymienili, jak należy obchodzić się z lekturami i dbać o nie, obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą fragmenty baśni, wierszy oraz lektur i odgadli ich tytuły.

          Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, po czym pani bibliotekarka specjalnym ołówkiem dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej. Dzieci otrzymały w prezencie cukierki, plany lekcji, zakładki oraz dyplomy czytelnika i wypożyczyły sobie pierwszą książkę.

           

          200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

           

              23 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale projektu edukacyjnego „Poezja

           i dobroć...i więcej nic - Cyprian Kamil Norwid”. Uroczyste spotkanie odbyło się na Skwerze z dzikami przed Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy.

               Dzieci ze świetlicy szkolnej (Angelika Ratajczyk z 2c, Malwina Strzyżewska z 2c, Filip Kostka z 2c, Hanna Samek z 4c, Patrycja Ramut z 4c) oraz uczniowie klasy 6b (Liliana Jarząbek, Łucja Sobolewska, Hanna Rolska), 5b (Szymon Zemsta), 7e (Zuzanna Kaczyńska) wykonali prace konkursowe związane z projektem, które bibliotekarze wyeksponowali w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

              Podczas uroczystości finałowej dzieci słuchały poezji C. K. Norwida i muzyki klasycznej. Naszej szkole podziękowano za zaangażowanie i udział w projekcie, a wszystkim uczniom wręczono upominki. Na zakończenie uroczystości zaproszono gości do skosztowania urodzinowego tortu. Był wyśmienity.

           

           

           

          "W pogoni za cytatem" - gra terenowa

          22 września 2021 roku, w ramach projektu edukacyjnego "Poezja i dobroć ... i więcej nic - Cyprian Kamil Norwid", odbyła się gra terenowa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy. Drużyny ze świdnickich szkół miały do przebycia drogę ulicami starego miasta na podstawie wcześniej przygotowanej mapy. W zakątkach miasta ukryte były wersy jednego wiersza Cypriana Kamila Norwida pod postacią kodów QR. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań, zebranie wszystkich wersów i ułożenie z nich całości. Nasza drużyna (Tymoteusz Strauss kl. 8b i Wojciech Majewski kl. 8b) poradziła sobie z zadaniem w 48 minut, co dało nam II miejsce. Gratulujemy!!!!

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "POEZJA I DOBROĆ... I WIĘCEJ NIC - CYPRIAN KAMIL NORWID"

             24 września 2021 r. przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. W uznaniu zasług twórcy dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
          Nasza szkoła we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy serdecznie zaprasza uczniów do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym "Poezja i dobroć... i więcej nic – Cyprian Kamil Norwid".

          Możecie wziąć udział w 3 konkursach:
          1."Norwid w podróży"
          2. "Jak go widzę?"
          3. "Muzyczne fascynacje"

          Szczegóły każdego wyżej wymienionego konkursu znajdziecie w regulaminach.

          Prace oddajemy do 24 czerwca, jeśli uczeń chciałby przedłużyć termin złożenia pracy w bibliotece szkolnej, wraz z bibliotekarzem będą mogli ustalić termin w sierpniu.

          Każda praca zostanie nagrodzona jedną oceną celującą z przedmiotu, który związany jest z treścią zadania (język polski, geografia, plastyka, muzyka, informatyka). Oceny te wpisane będą we wrześniu nowego roku szkolnego.

          Niektóre z prac zostaną nagrodzone dodatkowo w naszej szkole.

            • PATRONI ROKU 2021
            • PATRONI ROKU 2021

            • 30.08.2021 17:28
            •  Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, zgodnie z decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zostali patronami 2021 roku. Będziemy zatem, przez najbliższe dwanaście miesięcy, przypominać życie i twórczość tych wybitnych pisarzy. W tym roku przypada okrągła rocznica urodzin każdego z uhonorowanych autorów.

               

            • więcej