KAWALEROWIE ORDERU UŚMIECHU
ROBERT LEWANDOWSKI
- 06.11.2024 20:34
Robert Lewandowski został 1050 Kawalerem Orderu Uśmiechu
Kapitan reprezentacji Polski został Kawalerem Orderu Uśmiechu w 2022 roku, jednak dopiero 1 września 2024 roku odebrał otrzymany tytuł. Odznaczenie wręczono mu w Warszawie, na boisku drużyny piłkarskiej UKS Varsovia, gdzie rozpoczynał piłkarską karierę.
Lewandowski, jak każdy laureat orderu, musiał wypić – z uśmiechem na twarzy – sok z cytryny wyciśnięty na jego oczach przez dzieci.
Po otrzymaniu orderu, obecny kapitan reprezentacji Polski, wygłosił krótką mowę:
"To nagroda przyznawana przez was dzieciaki, więc z tego powodu to chyba najcenniejsze wyróżnienie. Życzę wam, żebyście nigdy się nie poddawali, spełniali marzenia, grali na największych arenach i robili to, co jest waszą pasją.”
Robert Lewandowski urodził się w Warszawie 21 sierpnia 1988 roku i od początku jego kariera układała się wzorcowo, piłkarz odnosił liczne sukcesy. W 2007 roku zdobył tytuł króla strzelców - na trzecim poziomie rozgrywkowym, a już rok później otrzymał podobne wyróżnienie, grając na zapleczu ekstraklasy. Oba tytuły zdobył, grając w barwach Znicza Pruszków. W 2010 roku - już jako piłkarz Lecha Poznań – otrzymał tytuł króla strzelców ekstraklasy.
W styczniu 2009 roku Lewandowski został uznany przez brytyjski "Times" jednym z 50 najbardziej obiecujących graczy świata w wieku poniżej 23 lat.
11 czerwca 2010 roku Lech Poznań doszedł do porozumienia z niemieckim klubem Borussia Dortmund, z którym piłkarz podpisał kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2014. W sezonie 2010/2011 Robert Lewandowski wraz z BVB zdobył Mistrzostwo Niemiec. W sezonie 2011/2012 zagrał we wszystkich 47 meczach, zdobywając 30 bramek. 4 stycznia 2014 roku podpisał pięcioletni kontrakt z Bayernem Monachium. W barwach BVB dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Niemiec. Zagrał też w finale Ligi Mistrzów.
W lipcu 2022 roku przeniósł się do FC Barcelony, tym samym kończąc trwającą osiem lat przygodę z Bayernem Monachium.
Jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę dla najlepszego piłkarza świata.
W podwarszawskim Lesznie Lewandowski miał ksywę „Bobek”.
Piłkarz ma wiele zainteresowań, które pozwalają mu oderwać się od futbolu. Jednym z nich są samochody, które z zapałem kolekcjonuje. Inną motoryzacyjną pasją Lewego są quady, na których często jeździ, gdy odpoczywa w swojej mazurskiej rezydencji. Kapitan reprezentacji Polski uwielbia także grę w padla.
W 2014 roku Robert Lewandowski został Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, co podsumował słowami:
„Nominacja na Ambasadora Dobrej Woli UNICEF to dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że mogę dołączyć do grona osób, dla których troska o zdrowie i przyszłość dzieci to życiowy priorytet. Współpraca z UNICEF to również moje osobiste zobowiązanie, aby aktywnie pomagać potrzebującym dzieciom i na każdym kroku przypominać wszystkim, że każde dziecko ma prawo do zdrowego, bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa.”
W czasie współpracy z UNICEF Polska Robert Lewandowski odwiedził m.in. syryjski obóz dla uchodźców w Zaatari (Jordania), gdzie w ramach kampanii ,,Głos Dziecka” użyczył swojego głosu chłopcu, który stał się ofiarą wojny w Syrii. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na sytuację milionów dzieci dotkniętych skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów.
Robert Lewandowski wspierał również aktywnie działania prowadzone po trzęsieniu ziemi w Nepalu.
W maju 2021 roku Robert Lewandowski wsparł program UNICEF Polska „Prezenty bez Pudła”. To wyjątkowa akcja, w ramach której każdy mógł podarować konkretny produkt humanitarny najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Anna i Robert Lewandowscy zarabiają miliony, ale pamiętają o swojej młodości i czasach, w których rodzinę żony Anny musiał wspomagać Caritas. Oboje od lat wspierają różne akcje charytatywne.
Oprac. Joanna Owczarczyk z kl. 6 c
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły