- Kapłani egipscy potrafili obliczyć dokładną datę zaćmienia Słońca, przez co utrzymywali swoją wysoką pozycję społeczną. Podczas swoich obliczeń, Egipcjanie, musieli wyznaczyć moment „przejścia Księżyca przez tarczę Słońca”. Nie jest to szczególnie trudne, gdyż względem Słońca Ziemia porusza się po wyznaczonej elipsie. Większą trudność sprawiało obliczenie, na jakim obszarze Ziemi to będzie widoczne. Ówcześni kapłani wspomagali się modelami połączonych ze sobą kół (np. dysk z Nebry), aby przedstawić ruch ciał niebieskich.
- Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie mieć miejsce 7 października 2135 r.
- Amerykańska flaga, wetknięta w powierzchnię Księżyca w ramach misji Apollo 11, pod wpływem światła słonecznego całkowicie wyblakła.
- Pełne okrążenie centrum galaktyki trwa około 225 – 250 milionów lat, zatem Słońce okrążyło je 20 – 25 razy.
- Słońce jako gwiazda średniej wielkości nie spowoduje wielkiego wybuchu supernowej. Zamiast tego zewnętrzne warstwy Słońca zapadną się w sobie, a ciśnienie spowoduje, że gwiazda rozszerzy się na zewnątrz, tworząc czerwonego olbrzyma (jego promień może być nawet 200 razy większy od obecnego promienia Słońca).
- Korona Słońca jest znacznie cieplejsza niż warstwy znajdujące się pod nią, co stanowi jedną z największych zagadek Słońca.
- Słońce stanowi 99,8% masy całego Układu Słonecznego.
Sonda Parkera została zaprojektowana, wybudowana i wysłana (2018 r.) w stronę naszej gwiazdy. Osiągając maksymalną prędkość ok. 691 200 km/h powinna ona wlecieć w niską koronę słoneczną i wykonać bezpośrednie pomiary. Będzie to pierwszy obiekt skonstruowany przez człowieka, który zbliży się do Słońca. Koniec misji Parker Solar Probe przewidziano w roku 2025.