Dokumenty
Historia szkoły
KRÓTKA HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W ŚWIDNICY
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy istnieje od przeszło sześćdziesięciu lat. Dzieje jej opisane są w szkolnych kronikach, które pieczołowicie gromadzimy, bowiem zawierają wspomnienia o ludziach, którym zawdzięczamy nasze zawodowe korzenie.
Na przestrzeni lat funkcje kierownicze w Szkole Podstawowej nr 8 pełnili:
p. Mirosława Grygier 1960-1975,
p. Zofia Jasionowicz 1977-1985,
p. Joanna Nojek 1985-1989,
p. Mieczysława Stępień 1990-1996,
p. Elżbieta Węgrzyn-Wąworek (p.o.) 1 X 1996- 31 XII 1996,
p. Halina Zawadzka 1997-2010,
p. Małgorzata Gryń-Chlebicka 2010-nadal
Historia Szkoły Podstawowej nr 8 rozpoczyna się 1 września 1958 roku. Przez dwa lata placówka była filią Szkoły Podstawowej nr 3 i kształciła dzieci z klas I-IV w małym willowym budynku (obecnie siedziba Szkoły Cechu Rzemiosł Różnych „Rzemieślnik”). Mieściły się tam cztery klasy, maleńka świetlica i pokój nauczycielski. Wyposażenie sal było bardzo skromne: kilka ławek, krzesła, tablice i podstawowe pomoce dydaktyczne.
Otwarcie nowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy przy ulicy Hanki Sawickiej 38 nastąpiło 1 września 1960 roku. Organizatorem i pierwszą kierowniczką szkoły była pani Mirosława Grygier. Na zebraniu Rady Pedagogicznej 30 sierpnia 1960 roku dokonano pierwszego przydziału wychowawstw poszczególnym nauczycielom: Lesława Kołodziejska – klasa IA, Helena Białoskórska – klasa IB, Maria Kurowska – klasa IIA, Krystyna Rymkowska – klasa IIB, Maria Grygier – klasa III, Janina Durał – klasa IV, Maria Kurowska – klasa V.W latach sześćdziesiątych w szkole uczyło się około 416 uczniów. 1 września 1961 roku został dokonany podział klas na dwie zmiany: ranną i popołudniową. W 1965 i 1966 roku uczniowie klas szóstych i siódmych uczyli się w budynku Technikum Budowlanego, które odstąpiło naszej szkole pięć izb lekcyjnych oraz pracownię do zajęć praktyczno-technicznych.
W 1970 roku Kierownictwo Szkoły zwróciło się do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu o nadanie szkole imienia Hanki Sawickiej. Do prośby przychylono się i 20 marca 1971 roku szkoła otrzymała imię założycielki Związku Walki Młodych. Jednocześnie Komitet Rodzicielski i zakład opiekuńczy WPHW w Świdnicy ufundowały sztandar i tablicę pamiątkową. W 1973 roku szkoła zajęła II miejsce w konkursie pod hasłem „Nasza szkoła piękna i zadbana” i otrzymała nagrodę pieniężną – 5 tysięcy zł. W 1990 r. szkoła zrezygnowała z imienia swojej dotychczasowej patronki.
Po wyjściu wojsk radzieckich ze Świdnicy zaistniała możliwość przeniesienia szkoły do budynków koszarowych przy ulicy Wałbrzyskiej 39 (dawnej Hanki Sawickiej). W tym samym roku rozpoczął się remont. W 1993 roku uczniowie rozpoczęli naukę w częściowo odremontowanym budynku poradzieckim. Początkowo odbywały się w nim zajęcia dla uczniów klas IV-VIII, młodsze dzieci musiały pozostać w poprzednim, starym obiekcie.
1 września 1994 roku uczniowie klas I-VIII rozpoczęli naukę w jednym budynku (tzw. A), którego remont zakończył się w sierpniu. Edukacją i wychowaniem prawie pół tysiąca uczniów zajmowało się 26 nauczycieli. W roku szkolnym 1995/96 utworzono 26 oddziałów klasowych. Szkoła dysponowała 15 salami lekcyjnymi, dlatego dzieci z sześciu klas uczęszczały na II zmianę. W budynkach szkolnych wciąż trwały prace remontowe.
Przez kolejne lata adaptowano sale w budynku B. W 2001 roku odbyła się uroczystość inauguracji kolejnego roku szkolnego w nowo wybudowanej sali gimnastycznej.
Od 2001 roku szkoła ma bardzo dobre warunki lokalowe, praca i nauka
w przestronnych, wyremontowanych wnętrzach jest wielką przyjemnością dla uczniów oraz nauczycieli. Sale lekcyjne wyposażane są w sprzęt i pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację programów nauczania.2 lutego 2004 roku społeczność szkolna zwróciła się do Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu dra Cezarego Leżeńskiego z prośbą o nadanie naszej szkole imienia „Kawalerów Orderu Uśmiechu”. Rozpoczęły się prace związane z projektem sztandaru, strojów uczniowskich, tablicy pamiątkowej. 19 września 2004 ksiądz proboszcz Edward Szajda poświęcił sztandar szkoły podczas uroczystej mszy świętej. 21 września 2004 roku odbyła się uroczystość nadania szkole Podstawowej nr 8 imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Do Świdnicy przyjechali członkowie Kapituły Orderu Uśmiechu, m.in. Kanclerz dr Cezary Leżeński, minister Paweł Jaros – Rzecznik Praw Dziecka. Następnie gospodarze i zaproszeni goście przemieścili się pod gmach pięknie udekorowanej szkoły, gdzie po występie chóru szkolnego nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przez księdza biskupa Ignacego Deca.
W 2007 roku obok budynku B pojawiło się miasteczko ruchu drogowego. Plac
z uliczkami i znakami drogowymi powstał z inicjatywy Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, sfinansował go natomiast Urząd Miasta. Od tego czasu na placu odbywają się zajęcia przygotowujące uczniów do zdobycia karty rowerowej oraz coroczne międzyszkolne konkursy Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.W 2013 roku na terenie szkoły powstał nowoczesny obiekt rekreacyjny „Radosna szkoła”. Znajduje się tu rozbudowany domek ze zjeżdżalniami, instalacje do wspinaczki, bujane koniki i huśtawki. Wszystko usytuowano na miękkim gumowym podłożu.
W pobliżu placu zabaw znajdują się ławki, z których dorośli mogą obserwować bawiące się dzieci.
8 stycznia 2014 roku rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z rewitalizacją przestrzeni powojskowej okolic ulicy Wałbrzyskiej w Świdnicy. Przedmiotem prac tego etapu był remont budynku B Szkoły Podstawowej nr 8, który zakończył się w listopadzie 2014 roku.Obecnie w budynku B znajduje się duża sala gimnastyczna, nowoczesna biblioteka, doskonale przystosowana sala dla oddziału 0, przestronna świetlica szkolna, sala komputerowa, pracownia języka angielskiego wyposażona w sprzęt audiowizualny, sale do nauki dzieci klas I-III, gabinet historyczny.
W 2014 roku na terenie szkoły powstała nowoczesna i profesjonalna infrastruktura sportowa. W skład kompleksu wchodzi boisko do piłki nożnej, 2 boiska do koszykówki, mini plac zabaw, dwa stoły do tenisa, bieżnia 60 metrowa, bieżnia do skoku w dal, rzutnia kulą. Teren został ogrodzony i odpowiednio oświetlony.
W kwietniu 2024 projekt EKO ÓSEMKA zajął II miejsce w turnieju Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”. W konkursie wybierane są, a następnie dofinansowywane oryginalne i ciekawe pomysły dotyczące ekologii i zdrowego stylu życia. Społeczność szkolna otrzymała nagrodę w wysokości 25000 zł. W ramach projektu wykonano ogród zmysłów, który stymuluje sensory wzroku, dotyku, zapachu i smaku. Pełni on również funkcje edukacyjne zachęcające do obcowania z przyrodą. Powstała także ścieżka zmysłów i kwietna łąka, została zamontowana podwyższona grządka na rośliny zielne a wkrótce pojawią się hotele dla owadów i równoważnia. W realizację projektu zaangażowani są uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele.
Już od 10 lat życie szkolne jest ustabilizowane. Świetnie wykfalifikowani nauczyciele, odnowione budynki i sale lekcyjne, profesjonalny sprzęt (telewizory interaktywne, drukarka 3D, okulary ClassVR, tablice interaktywne itp.) to niewątpliwie wielkie atuty, które oferuje swoim uczniom Szkoła Podstawowa nr 8.
Historia naszej szkoły jak w soczewce skupia historię naszego miasta. Kompleks budynków mimo dostojnego wieku ciągle pięknieje i przynosi radość kolejnym pokoleniom uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.