• EUGENIUSZ KĘPA

• 09.10.2024 20:07
      • Eugeniusz Kępa przez całe swoje życie związany jest ze Świdnicą. Już jako kilkunastoletni chłopak został cukiernikiem, który zaczął piec pod okiem innego świdnickiego, wybitnego cukiernika - Władysława Chojeckiego.

• ** Eugeniusz **

**** Kępa ****

Po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej Eugeniusz Kępa wrócił do Świdnicy i dalej pracował jako cukiernik. W 1978 roku kupił zaniedbany, zniszczony zakład. Pomimo wielu trudności udało mu się osiągnąć sukces. Za swoją pracę jako cukiernik otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Od lat Eugeniusz Kępa wraz ze swoją żoną Jadwigą zaangażowany jest w działalność społeczną na rzecz mieszkańców.

To Eugeniusz Kępa jako pierwszy wsparł działania Marka Michalaka, który założył Stowarzyszenie Dzieci Chorych ,,Serce”. Pan Eugeniusz razem z żoną w roku 2001 roku został uhonorowany Orderem Uśmiechu.

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat był wielokrotnie wyróżniany przez wiele organizacji i stowarzyszeń zrzeszających rzemieślników, w tym mistrzów cukiernictwa. Otrzymał z tego tytułu m.in.: Sudecką Odznakę Rzemiosła, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal na 750-lecie Świdnicy, Złoty i Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego, Dyplom dla Nestorów Biznesu Lokalnego, Nagrodę Gospodarczą „Świdnicki Gryf” w kategorii Wybitna Osobowość. Od świdnickich organizacji pozarządowych, którym pomagał i z którymi współpracował, otrzymał dziesiątki różnego rodzaju i w różnej formie podziękowań. A pomagał m.in.: Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Świdnicy, Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „UT UNUM SINT”, Stowarzyszeniu Dzieci Chorych „SERCE”, Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy, która nadała mu tytuł „Przyjaciela Szkoły”, Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy, „CARITAS” Diecezji Świdnickiej, Stowarzyszeniu Brata Alberta w Świdnicy, Zespołowi Szkół Specjalnych w Świdnicy, Domowi Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Świebodzicach, większości świdnickich klubów sportowych, a także wielu świdniczanom, którzy prywatnie zwracali się do niego o wsparcie.

Wniosek o uhonorowanie Eugeniusza Kępy tytułem Honorowego Obywatela Miasta złożyła Fundacja  Wspierania  Sportu  „Łączy  nas  Football”.

Pan Kępa oprócz Orderu Uśmiechu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy.

****Ciekawostki****

Lokal, w którym znajduje się cukiernia „Kasia”,  do 1945 roku działał jako piekarnia i do dziś znajduje się tam działający piec piekarniczy. Został on jedynie przerobiony z węglowego na gazowy. Pierwszym właścicielem cukierni był Kazimierz Gärtner, który wraz z żoną i 3-letnią córeczką Kasią przybył do Świdnicy z Myślenic jesienią 1945 roku.

Przez lata spod mistrzowskiej ręki Eugeniusza Kępy wyszły dziesiątki wykwalifikowanych cukierników, a niektórzy z nich dziś prowadzą swoje lokale m. in. w Las Vegas czy Toronto.

Pan Eugeniusz to również wielki “fan” sportu. Przez lata w charakterze kibica wspierał piłkarską Polonię Świdnica, a w młodości sam próbował swojej przygody z boiskiem. To właśnie tort w kształcie boiska z cukierni „Kasia” uświetnił ceremonię otwarcia wyremontowanego stadionu przy ul. Śląskiej w 2018 roku.

Przez lata cukiernię Jadwigi i Eugeniusza Kępów odwiedziło wiele znanych osobistości, m. in.: Anna Dymna, Maciej Kuroń, Joanna Szczepkowska, Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Rembierz–Tabaka, Wiesław Ochman, Alina Janowska, Jerzy Duda-Gracz, a także Andrzej Wajda.

Oprac. Julia Figlewicz kl. 6 a