• CYBERPRZEMOC TO:

• nękanie, szantażowanie i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,
          • publikowanie bądź rozsyłanie ośmieszających zdjęć, informacji, filmów z użyciem Internetu lub telefonu,
          • umieszczanie w Internecie lub z użyciem telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmów i informacji.
          • podszywanie się pod inną osobę.

FORMY CYBERPRZEMOCY:

• publikowanie poniżających filmów lub zdjęć;
          • publikowanie ośmieszających, wulgarnych, komentarzy i postów;
          • włamania na konta serwisów społecznościowych;
          • flood, czyli zapychanie konta wiadomości w komunikatorze, telefonami, SMSami
          • podszywanie się pod inne osoby;
          • wykluczanie z internetowych społeczności.

O czym warto pamiętać?

• Nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy.
          • Na niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna.
          • Na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujesz, że sprawa Cię przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami.
          • Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).
          • Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości.
          • Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko doświadczy cyberprzemocy?

• Udziel mu osobistego wsparcia, porozmawiaj, zapewnij dużo uwagi.
          • Zabezpiecz wszystkie dowody cyberprzemocy.
          • Zwróć się do administratora serwisu/strony z prośbą o usunięcie nienawistnych treści i zablokowanie osoby atakującej. Większość serwisów oferuje specjalny formularz.
          • Jeśli możesz porozmawiać ze sprawcą lub jego rodzicami, żądaj od niego zakończenia przemocy i usunięcia z sieci wszystkich jej śladów.
          • Poinformuj o tej sytuacji szkołę, wychowawcę i współpracujcie.
          • Jeśli popełniono przestępstwo, poinformuj o nim policję.
          • Jeśli masz pytania, dzwoń pod numer 800 100 100 – to telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci.
          • Powiedz swojemu dziecku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.